Slunce, léto, v řekách ale sucho

25. května 2011 v 18:28 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Suché počasí trvá již z menšími přestávkami delší dobu. Nyní, když jsou teploty už vysoké, půda vysychá ještě více a častěji hrozí i požáry - to všem, zatímco si užíváme krásného slunečného a často i velmi teplého počasí.

TIP: navštivte Extrémní počasí na FB:

Teploty se sníží již v pátek
- nejvíce oblačnosti a srážek lze čekat v pátek, současně se studenou frontou poklesnou teploty a to na 15 až 19°C v Čechách, na východě až 25°C.
- víkend bude již polojasný, v sobotu až oblačný a teploty 17 až 23°C

>> krásné počasí: kvůli sopečnému prachu mohou být západy slunce ještě barevnější a pestřejší

Pokud nahlédneme do počasí v počátku přísšího týdne, tak to vypadá na slunečno, postupně na příchod dalšího frontálního systému a srážek s tím, že teploty budou opět stoupat přes 25°C.

Stavy sucha na řekách
Některé řeky hlásí extrémní nedostatek vody - stavy sucha, některé nedostatek vody - tedy jen slabě nad limity pro stavy sucha a jen na dolních tocích větších řek je situace v pořádku - stavy v normálu.

>> Sucho, aktuální stav vypadá podobně jako tato ilustrace

Potoky, malé říčky
- tam je vody nejméně, takže pokud se stane, že v obci je zakázáno čerpat z potoka vodu, je to určitě důvodné opatření, aby vůbec nějaká voda v potoce zůstala a zůstal tam tak i život, protože nemálo lidí má ve vsi zdroj vody pro zavlažování zahrádky či dokonce polí právě v potoce či řece.

Počátek roku povodně, v květnu sucho
- ani pomyšlení o stavech sucha neměly například obyvatelé vesnice kolem řek Berounky, Lužnice, Sázavy, Mže, Radbuzy a dalších při tání sněhu a při srážkách, které daly do pohybu sníh a řekami se valilo extrémní množství vody - hlavně v povodí Berounky. Ledové jevy hrály také svoji roli v lednu 2011 - nikdo si nepřeje povodně, ale ani druhý extrém, který nastal nyní hlavně v průběhu jara - tzv. období sucha.

>> SPA v lednu - vzpomínka

Bouřky a prudké srážky nejsou řešením
- přijdou - li bouřky či prudké lijáky, nešeří sucho. Rozvodní sice malé toky, ale krátkodobě a velmi rychle s následkem povodní - velmi rychlých a krátkých. Řešením problémů se suchem a nedostatkem vody v řekách, tocích je trvalý déšť, postupný a hlavně slabý, popř. mírný.

>> Žádné bouřky s extra lijáky předpověď zatím nenaznačuje, přes léto jsou ovšem časté a sucho řeší jen velmi krátce a lokálně


Trvalé srážky zatím předpověď nenaznačuje, zcela beze srážek ale nebudeme.

Informace z: ČHMÚ HPPS (http://hydro.chmi.cz) a ČHMÚ předpovědi (http:portal.chmi.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Macin Macin | Web | 25. května 2011 v 18:40 | Reagovat

Ráno je ještě pěkná zima, už se těším na léto, budu fotit jak šílená ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama