Loni deštivé, letos i sněžení

4. května 2011 v 17:52 | tom-791 |  Analýzy počasí
Měsíc květen nezačal dobře loni, ale ani letos. Všichni jistě čekají již teploty i letní, tedy pohybující se když ne nad 25°C, tak alespoň od 20 do 24°C. To samozřejmě stále není možné, ale alespoň přijatelné hodnoty okolo 20°C, kterých se nakonec také dočkáme. Ale místo toho jsme byly svědky teplotního propadu, kdy se sněhové srážky o horách ani nemluvě, vyskytly i v polohách nižších a to včera, 3.5.2011. Pojďme si připomenout situaci počasí na počátku května 2010 a podíváme se i na tu letošní.

Rok 2010

Počátek května byl již dosti deštivý a to byl impuls či jinými slovy podklad pro vznik velkých povodní na východě ČR, na které si jistě všichni pamatujeme, protože se nám blíží výročí a to jeden rok. Přesně se tyto povodně odehrály kolem poloviny května 2010 a počátek v jejich vzniku právě můžeme částečně hledat v počátku května 2010, další dny také nebyly na srážky chudé a pak přišla TN zvaná "Yolanda", která přinesla trvalé srážky na východ a JV Moravy a následné povodně. Protože už víme, co se odehrávalo v červnu roku loňského, tak můžeme mluvit o tzv. první vlně, nebo prvních povodních na východě území. O tom podrobněji ale až za pár týdnů.

Nyní k počasí v první a druhé dekádě května 2010- pohled na údaje z Prahy:

I.dekáda od 1. do 10.5.2010 přinesla hodně oblačnosti i srážek, občas i vydatnějších a trvalých, teploty 12 až 18°C, zpočátku 17 až 22°C. Srážek zde spadlo za dekádu: 97mm. (to často nespadne ani za celý květen)

II. dekáda od 11. do 20.5.2010 přinesla další tlakové níže a frontální vlny, především tedy na východ území ČR. TN "Yolanda" ze 14.-16.5.2010 je asi nejvýznamnější. Zde srážky 72mm.

Východ byl propláchnut nejvíce

Deště na východě přicházely v několika vlnách, mezi kterými byla sotva krátká přestávka. Řeky se plnily a plnily až se přesáhly 3.SPA, pak se plnily přehrady a VD (Skalka, Šance, Bystřička...) voda odtékala nekontrolovatelně, situace se bedlivě sledovala, na řekách byly překročeny i stavy extrémního ohrožení a to na Moravě či Olši. (může být nazváno i jako 4.SPA)

Příčinu už známe, pojďme se podívat na hydrologickou situaci:

HYDROLOGIE-KTERÉ ŘEKY "ŘÁDILY"?

Vedle Moravské Dyje, Olše, Lubiny, Bečvy, Vsetínské Bečvy to byl i hlavní tok- Morava.
Zatímco po extrémní vzestupu měla řeka Morava ve Strážnici 17.5.2011 602cm, tak 18.5.2011 to už bylo 694cm a extrémní ohrožení se blížilo.
Odra, Ostravice také nebyly pozadu. Pokud se podíváme na řeku Moravu ve Strážnici 19.5.2010, tak již měla bez 1cm rovných 7m.

České řeky byly v tu dobu vklidu, ne že by na nich byly nějak malé průtoky, ale žádné větší vzdutí se v těchto dnech nezaznamenávalo. Květen byl pro východ děsivý, mokrý a počasí bylo neúprosné.

Postupně se situace ale začala zlepšovat, ale nikdo netušil, že opravdu jen na chvíli a to cca na 14 dní. To se ukázala také lepší stránka květnového počasí. (o tom někdy příště)

Ano: foto květen 2010

Letos-déšť, ale i sníh


>>> Před srážkami panovalo místy i velké sucho

Letos se také počasí předvádí, ale situace v počasí je úplně jiná než loni. Po letošním suchém konci zimy a pokračujícím suchém období hlavně v dubnu 2011 se deště skutečně nejen hodily, ale dokonce přímo ztratily. Srážky samozřejmě nebyly zdaleka tak silné, jednalo je o krátkodobou frontální vlnu, za kterou se nám nyní na delší dobu opět vyjasní, ale zato se na jeden den pořádně ochladilo tak, že na horách napadl sníh a ve středních polohách se také něco udrželo, sněžilo dokonce i v polohách nižších.

A na závěr-po prvomájové přeháňce roku 2011:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama