Květen 2011

Slunce, léto, v řekách ale sucho

25. května 2011 v 18:28 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Suché počasí trvá již z menšími přestávkami delší dobu. Nyní, když jsou teploty už vysoké, půda vysychá ještě více a častěji hrozí i požáry - to všem, zatímco si užíváme krásného slunečného a často i velmi teplého počasí.

TIP: navštivte Extrémní počasí na FB:

Teploty se sníží již v pátek
- nejvíce oblačnosti a srážek lze čekat v pátek, současně se studenou frontou poklesnou teploty a to na 15 až 19°C v Čechách, na východě až 25°C.
- víkend bude již polojasný, v sobotu až oblačný a teploty 17 až 23°C

>> krásné počasí: kvůli sopečnému prachu mohou být západy slunce ještě barevnější a pestřejší

Pokud nahlédneme do počasí v počátku přísšího týdne, tak to vypadá na slunečno, postupně na příchod dalšího frontálního systému a srážek s tím, že teploty budou opět stoupat přes 25°C.

Stavy sucha na řekách
Některé řeky hlásí extrémní nedostatek vody - stavy sucha, některé nedostatek vody - tedy jen slabě nad limity pro stavy sucha a jen na dolních tocích větších řek je situace v pořádku - stavy v normálu.

>> Sucho, aktuální stav vypadá podobně jako tato ilustrace

Potoky, malé říčky
- tam je vody nejméně, takže pokud se stane, že v obci je zakázáno čerpat z potoka vodu, je to určitě důvodné opatření, aby vůbec nějaká voda v potoce zůstala a zůstal tam tak i život, protože nemálo lidí má ve vsi zdroj vody pro zavlažování zahrádky či dokonce polí právě v potoce či řece.

Počátek roku povodně, v květnu sucho
- ani pomyšlení o stavech sucha neměly například obyvatelé vesnice kolem řek Berounky, Lužnice, Sázavy, Mže, Radbuzy a dalších při tání sněhu a při srážkách, které daly do pohybu sníh a řekami se valilo extrémní množství vody - hlavně v povodí Berounky. Ledové jevy hrály také svoji roli v lednu 2011 - nikdo si nepřeje povodně, ale ani druhý extrém, který nastal nyní hlavně v průběhu jara - tzv. období sucha.

>> SPA v lednu - vzpomínka

Bouřky a prudké srážky nejsou řešením
- přijdou - li bouřky či prudké lijáky, nešeří sucho. Rozvodní sice malé toky, ale krátkodobě a velmi rychle s následkem povodní - velmi rychlých a krátkých. Řešením problémů se suchem a nedostatkem vody v řekách, tocích je trvalý déšť, postupný a hlavně slabý, popř. mírný.

>> Žádné bouřky s extra lijáky předpověď zatím nenaznačuje, přes léto jsou ovšem časté a sucho řeší jen velmi krátce a lokálně


Trvalé srážky zatím předpověď nenaznačuje, zcela beze srážek ale nebudeme.

Informace z: ČHMÚ HPPS (http://hydro.chmi.cz) a ČHMÚ předpovědi (http:portal.chmi.cz)

Bude léto, bude bouřit

18. května 2011 v 17:14 | tom-791 |  Předpověď počasí
V dalších dnech se teploty už budou pohybovat dost často nad letní hodnotou 25°C, sahat mohou až k tropické třicítce. Ochlazení samozřejmě nebudou výjimkou, ale už se v dohledné době neochladí tolik, jako tomu bylo v uplynulých týdnech v počátku měsíce.

Předpověď ČHMÚ na další dny potěší milovníky tepla a také milovníky pozorování oblohy a sledování bouřek - bude jich s rostoucími teplotami samozřejmě přibývat.
Vertikální oblačnost, ta bude na obloze nyní častá
Jak to přesně vypadá:
Ve čtvrtek bude polojasno, odpoledne oblačno a v Čechách místy, jinde ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 12 až 8°C a 23 až 27°C.
Od pátku do neděle lze čekat vždy zpočátku polojasno nebo slunečno, postupně oblačnost (kupovitá) a místy přeháňky nebo bouřky. To bude klasický denní chod oblačnosti. Více srážek zřejmě v neděli, přiblíží se studená fronta. Teploty 15 až 10°C a odpoledne 24 až 28°C.

V pondělí se nám trochu ochladí, bude oblačno od rána a místy se srážkami, bouřky nezůstanou pozadu. Ochlazení, které bude slabé, bude jen krátkodobé.
Zdroj dat: ČHMÚ
Přeháňky, které mohou přerůst v bouřky, se budou z ní (z vert.oblačnosti) vyskytovat odpoledne a v podvečer nejčastěji

Změna počasí: oblačnost, bouřky

12. května 2011 v 17:20 | tom-791 |  Předpověď počasí
Bohužel zcela slunečným, nebo poloslunečným dnům je nyní v ČR konec. Nadcházející dny přinesou změnu počasí k horšímu a to nejprve bouřky a pak se k nám přižene i déšť a dostaví se ochlazení. Předpovědi se stále upřesňují, tak se ale pojďme podívat, jak to vypadá podle té současné předpovědi ČHMÚ:
Zpočátku oblačno, přeháňky a místy bouřky, od neděle oblačno až zataženo a občasný déšť, přeháňky a bouřky již jen ojediněle, postupně vůbec.

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky a postupně se vyjasní. Teploty ráno 13 až 9°C, na západě 7°C a odpoledne 17 až 21°C.

V sobotu bude polojasno až oblačno, přeháňky a místy i zabouří. Teploty 8 až 4°C a odpoledne 20 až 24°C.
Neděle bude zatažená, občas zaprší v podobě deště či přeháněk, ojediněle i zabouří. Teploty ráno 12 až 8°C, odpoledne jen 11 až 15°C.

V pondělí bude velká oblačnost, občasný déšť či přeháňky a teploty 8 až 4°C, odpoledne také 11 až 15°C.

Zdroj dat: ČHMÚ

Máme před sebou chladnější květnové dny. Teploty budou bohužel nižší něž by měly být v dalších týdnech, ale oteplí se. Více v dlouhodobce ČHMÚ: (je to jen dlouhodobý výhled) portal.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Mesicni&last=false

Ilustrace: bouřky, velká oblačnost

Loni deštivé, letos i sněžení

4. května 2011 v 17:52 | tom-791 |  Analýzy počasí
Měsíc květen nezačal dobře loni, ale ani letos. Všichni jistě čekají již teploty i letní, tedy pohybující se když ne nad 25°C, tak alespoň od 20 do 24°C. To samozřejmě stále není možné, ale alespoň přijatelné hodnoty okolo 20°C, kterých se nakonec také dočkáme. Ale místo toho jsme byly svědky teplotního propadu, kdy se sněhové srážky o horách ani nemluvě, vyskytly i v polohách nižších a to včera, 3.5.2011. Pojďme si připomenout situaci počasí na počátku května 2010 a podíváme se i na tu letošní.

Rok 2010

Počátek května byl již dosti deštivý a to byl impuls či jinými slovy podklad pro vznik velkých povodní na východě ČR, na které si jistě všichni pamatujeme, protože se nám blíží výročí a to jeden rok. Přesně se tyto povodně odehrály kolem poloviny května 2010 a počátek v jejich vzniku právě můžeme částečně hledat v počátku května 2010, další dny také nebyly na srážky chudé a pak přišla TN zvaná "Yolanda", která přinesla trvalé srážky na východ a JV Moravy a následné povodně. Protože už víme, co se odehrávalo v červnu roku loňského, tak můžeme mluvit o tzv. první vlně, nebo prvních povodních na východě území. O tom podrobněji ale až za pár týdnů.

Nyní k počasí v první a druhé dekádě května 2010- pohled na údaje z Prahy:

I.dekáda od 1. do 10.5.2010 přinesla hodně oblačnosti i srážek, občas i vydatnějších a trvalých, teploty 12 až 18°C, zpočátku 17 až 22°C. Srážek zde spadlo za dekádu: 97mm. (to často nespadne ani za celý květen)

II. dekáda od 11. do 20.5.2010 přinesla další tlakové níže a frontální vlny, především tedy na východ území ČR. TN "Yolanda" ze 14.-16.5.2010 je asi nejvýznamnější. Zde srážky 72mm.

Východ byl propláchnut nejvíce

Deště na východě přicházely v několika vlnách, mezi kterými byla sotva krátká přestávka. Řeky se plnily a plnily až se přesáhly 3.SPA, pak se plnily přehrady a VD (Skalka, Šance, Bystřička...) voda odtékala nekontrolovatelně, situace se bedlivě sledovala, na řekách byly překročeny i stavy extrémního ohrožení a to na Moravě či Olši. (může být nazváno i jako 4.SPA)

Příčinu už známe, pojďme se podívat na hydrologickou situaci:

HYDROLOGIE-KTERÉ ŘEKY "ŘÁDILY"?

Vedle Moravské Dyje, Olše, Lubiny, Bečvy, Vsetínské Bečvy to byl i hlavní tok- Morava.
Zatímco po extrémní vzestupu měla řeka Morava ve Strážnici 17.5.2011 602cm, tak 18.5.2011 to už bylo 694cm a extrémní ohrožení se blížilo.
Odra, Ostravice také nebyly pozadu. Pokud se podíváme na řeku Moravu ve Strážnici 19.5.2010, tak již měla bez 1cm rovných 7m.

České řeky byly v tu dobu vklidu, ne že by na nich byly nějak malé průtoky, ale žádné větší vzdutí se v těchto dnech nezaznamenávalo. Květen byl pro východ děsivý, mokrý a počasí bylo neúprosné.

Postupně se situace ale začala zlepšovat, ale nikdo netušil, že opravdu jen na chvíli a to cca na 14 dní. To se ukázala také lepší stránka květnového počasí. (o tom někdy příště)

Ano: foto květen 2010

Letos-déšť, ale i sníh


>>> Před srážkami panovalo místy i velké sucho

Letos se také počasí předvádí, ale situace v počasí je úplně jiná než loni. Po letošním suchém konci zimy a pokračujícím suchém období hlavně v dubnu 2011 se deště skutečně nejen hodily, ale dokonce přímo ztratily. Srážky samozřejmě nebyly zdaleka tak silné, jednalo je o krátkodobou frontální vlnu, za kterou se nám nyní na delší dobu opět vyjasní, ale zato se na jeden den pořádně ochladilo tak, že na horách napadl sníh a ve středních polohách se také něco udrželo, sněžilo dokonce i v polohách nižších.

A na závěr-po prvomájové přeháňce roku 2011: