Říčka Vlkava (MB, NB)

21. dubna 2011 v 18:14 | tom-791 |  Hydrologie
Začněme povídání o některých tocích, říčkách a řekách v ČR! Rubrika HYDROLOGIE, chcete-li vodstvo je tu!Nebo také Farský potok či větev zvaná Doubravka. Takto se jmenuje střední a dolní větvení tohoto toku. Hlavní název VLKAVA je podle vesnice Vlkava, kde se nachází Vlkavský rybník. Jedná se o říčku (popř. velký potok) tekoucí z Mladoboleslavska do Nymburska, je přítokem řeky Labe.

Možná znáte její dolní tok, kde musím hned v úvodu zmínit Mydlovarský luh, kterým protéká. Jedná se o lesní porost, kde se dnes nachází už jen zřícenina Hradu Mydlovar. Nachází se poblíž vesnice Šněpov na Nymbursku a kolem této vesnice také část říčky Vlkavy protéká. Tato říčka se hodně větví, ale dnes má již polovyschlá nebo úplně vyschlá koryta, kterými žádná voda neteče-pokud není zrovna velmi zvýšený vodní stav.
> Poslední jez na toku před soutokem s Labem (Vlkava-strouha) Bude popsáno dále.

Pojďme se podívat nahoru a projet si tok Vlkavy od pramene až po soutok u Mydlovarů s řekou Labe.
Podrobný popis se zákoutími tohoto toku:
Vlkava pramení u obce Ledce na Mladoboleslavsku, kde přibírá hned mnoho přítoků, na kterých je spousta rybníků a malých rybníčků či nádržek. Pár jich vytéká ze Seletických lesů v okolí. Všechny ústí tedy do potoka Vlkavy a ta teče dále obcí Pěčice, dále pak přibírá další potůčky a nad obcí Kosořice protéká rybníkem Mrštín. Teče okolo obce Voděrady a Luštěnice, jedná se tedy už o potok. Další prameny a potůčky nabírá při své cestě dolů do Středočeského kraje a do Polabské nížiny. Meandruje mezi obcemi Struhy a Bor a mezi obcemi Čachovice a Vlkava, (odtud její název) kde se nachází Vlkavský rybník. Je to největší rybník na tomto toce nebo při tomto toce. Ona jím přímo neprotéká. Jedná se zde už o malou říčku resp. větší potok. Teče dále mezi obcemi Všejany a Vanovice a protéká obcí Straky ve Středních Čechách. Dále přibírá malé pramínky či polovyschlé potůčky a teče obcí Zbožíčko, okolo obce Vápensko, kde se původně rozdvojovala a zas spojovala, ale druhé koryto je dnes vyschlé. Protéká obcí Hronětice na Nymbursku, kde se rozdvojuje na menší potok, jménem Hronětický potok a ten teče dolů obcí Rozkoš a dále poblíž obce Šnepov, ale dnes tam voda dolů doteče jen, když jsou vydatné prameny, jako například loni na podzim nebo letos brzo zjara. Zpět k hlavnímu toku Vlkavy, který už se blíží k soutoku. Pak už protéká jen obcí Lány a Kostomlaty nad Labem, kde se jedná o říčku na níž jsou postavené zelené přehrady pro regulaci vody-udržení hladiny vody hlavně při letním suchu, regulovat povodeň se jimi asi moc nedá.
Za obcí Kostomlaty nad Labem vtéká Vlkava do přírodní památky Mydlovarský luh, kde zanedlouho končí u poslední zelené hráze, která slouží pro odpouštění vody při povodni-tzv. strouhou, která ústí do Labe. Kousek pod VD na Labi, Hradišťko. Hlavní tok teče však díky přehradě celým Mydlovarským luhem, kde se nacházejí tůně, kterými protéká (hlavní tok) a vtéká do Labe asi o 1,5-2km dále než strouha a to u chatové osady,do takové zátočiny starého Labe.
Hronětický potok se původně pravděpodobně vléval do jezera u obce Ostrá u Lysé nad Labem, kde je dodnes roura, ve které je sice voda, ale jedná se o rozliv jezera popř. spodní prameny jako průsak z jezera do lesů, které jsou u jezera. Je to tzv. konec Mydlovarů, ale už přerušovaný polema.

Zejména tento dolní tok říčky můžete také znát pod názvem Farský potok a jedno z dnes již vyschlých koryt po rozdvojení Doubravka.

Pár fotografií z dolního toku Vlkavy:
>> Pohled na hráz v obci Kostomlaty nad Labem při velké vodě v září 2010-tolik vody není nad hrází, ani když je zavřená (pro představu)
> Velká voda v září 2010 podruhé-tok pod obcí Kostomlaty nad Labem (pohled z mostu)
>> Pohled na most, z něhož byla focena předchozí fotka, (za fotografem je hráz) při normálním stavu vody (jaro 2011)
>> Opět září 2010 a přehrada odpouštěcí-odpouštění vody strouhou, aby se voda nerozlévala do lesů-i tak se ale částečně v těch dnech dešťů stalo
>> A pohled na soutok strouhy s Labem za normálního stavu

Více informací na: MeteoHydro a o vodstvu přímo v sekci HYDROLOGIE v menu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 áýz áýz | 12. května 2012 v 12:56 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

2 LarryEffog LarryEffog | E-mail | Web | 21. května 2018 v 1:24 | Reagovat

http://sunnetciamca.net/component/k2/itemlist/user/320527  падение кино смотреть онлайн   доступ к полный фильм бесплатно смотреть онлайн  http://www.seinoedge.com/component/k2/itemlist/user/168305

3 Kulpele Kulpele | E-mail | Web | 31. července 2018 v 19:51 | Reagovat

Seal armpit delivers discomfort, hurts when clicking. to Postpone trip doctor is not appropriate. Lump under the muscle cavity may turn out to be dangerous illness. But more often it is result excessive use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, intense sweating. Redness causes narrow clothing, alien razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small hard lump under armpit</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump becoming hot? This is the boil that should cut from the surgeon, after that drink medications. first stage cost lotions, anti-inflammatory drugs. If the process switched to second stage, need surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama