Duben 2011

Říčka Vlkava (MB, NB)

21. dubna 2011 v 18:14 | tom-791 |  Hydrologie
Začněme povídání o některých tocích, říčkách a řekách v ČR! Rubrika HYDROLOGIE, chcete-li vodstvo je tu!Nebo také Farský potok či větev zvaná Doubravka. Takto se jmenuje střední a dolní větvení tohoto toku. Hlavní název VLKAVA je podle vesnice Vlkava, kde se nachází Vlkavský rybník. Jedná se o říčku (popř. velký potok) tekoucí z Mladoboleslavska do Nymburska, je přítokem řeky Labe.

Možná znáte její dolní tok, kde musím hned v úvodu zmínit Mydlovarský luh, kterým protéká. Jedná se o lesní porost, kde se dnes nachází už jen zřícenina Hradu Mydlovar. Nachází se poblíž vesnice Šněpov na Nymbursku a kolem této vesnice také část říčky Vlkavy protéká. Tato říčka se hodně větví, ale dnes má již polovyschlá nebo úplně vyschlá koryta, kterými žádná voda neteče-pokud není zrovna velmi zvýšený vodní stav.
> Poslední jez na toku před soutokem s Labem (Vlkava-strouha) Bude popsáno dále.

Pojďme se podívat nahoru a projet si tok Vlkavy od pramene až po soutok u Mydlovarů s řekou Labe.
Podrobný popis se zákoutími tohoto toku:
Vlkava pramení u obce Ledce na Mladoboleslavsku, kde přibírá hned mnoho přítoků, na kterých je spousta rybníků a malých rybníčků či nádržek. Pár jich vytéká ze Seletických lesů v okolí. Všechny ústí tedy do potoka Vlkavy a ta teče dále obcí Pěčice, dále pak přibírá další potůčky a nad obcí Kosořice protéká rybníkem Mrštín. Teče okolo obce Voděrady a Luštěnice, jedná se tedy už o potok. Další prameny a potůčky nabírá při své cestě dolů do Středočeského kraje a do Polabské nížiny. Meandruje mezi obcemi Struhy a Bor a mezi obcemi Čachovice a Vlkava, (odtud její název) kde se nachází Vlkavský rybník. Je to největší rybník na tomto toce nebo při tomto toce. Ona jím přímo neprotéká. Jedná se zde už o malou říčku resp. větší potok. Teče dále mezi obcemi Všejany a Vanovice a protéká obcí Straky ve Středních Čechách. Dále přibírá malé pramínky či polovyschlé potůčky a teče obcí Zbožíčko, okolo obce Vápensko, kde se původně rozdvojovala a zas spojovala, ale druhé koryto je dnes vyschlé. Protéká obcí Hronětice na Nymbursku, kde se rozdvojuje na menší potok, jménem Hronětický potok a ten teče dolů obcí Rozkoš a dále poblíž obce Šnepov, ale dnes tam voda dolů doteče jen, když jsou vydatné prameny, jako například loni na podzim nebo letos brzo zjara. Zpět k hlavnímu toku Vlkavy, který už se blíží k soutoku. Pak už protéká jen obcí Lány a Kostomlaty nad Labem, kde se jedná o říčku na níž jsou postavené zelené přehrady pro regulaci vody-udržení hladiny vody hlavně při letním suchu, regulovat povodeň se jimi asi moc nedá.
Za obcí Kostomlaty nad Labem vtéká Vlkava do přírodní památky Mydlovarský luh, kde zanedlouho končí u poslední zelené hráze, která slouží pro odpouštění vody při povodni-tzv. strouhou, která ústí do Labe. Kousek pod VD na Labi, Hradišťko. Hlavní tok teče však díky přehradě celým Mydlovarským luhem, kde se nacházejí tůně, kterými protéká (hlavní tok) a vtéká do Labe asi o 1,5-2km dále než strouha a to u chatové osady,do takové zátočiny starého Labe.
Hronětický potok se původně pravděpodobně vléval do jezera u obce Ostrá u Lysé nad Labem, kde je dodnes roura, ve které je sice voda, ale jedná se o rozliv jezera popř. spodní prameny jako průsak z jezera do lesů, které jsou u jezera. Je to tzv. konec Mydlovarů, ale už přerušovaný polema.

Zejména tento dolní tok říčky můžete také znát pod názvem Farský potok a jedno z dnes již vyschlých koryt po rozdvojení Doubravka.

Pár fotografií z dolního toku Vlkavy:
>> Pohled na hráz v obci Kostomlaty nad Labem při velké vodě v září 2010-tolik vody není nad hrází, ani když je zavřená (pro představu)
> Velká voda v září 2010 podruhé-tok pod obcí Kostomlaty nad Labem (pohled z mostu)
>> Pohled na most, z něhož byla focena předchozí fotka, (za fotografem je hráz) při normálním stavu vody (jaro 2011)
>> Opět září 2010 a přehrada odpouštěcí-odpouštění vody strouhou, aby se voda nerozlévala do lesů-i tak se ale částečně v těch dnech dešťů stalo
>> A pohled na soutok strouhy s Labem za normálního stavu

Více informací na: MeteoHydro a o vodstvu přímo v sekci HYDROLOGIE v menu.

Řeky normální, ale vody ubývá

20. dubna 2011 v 15:14 | tom-791 |  Hydrologie
Současné suché počasí, které má na svědomí tlaková výše způsobuje vysychání půdy a vody tak ubývá i na tocích a to hlavně na malých potůčcích, které při delším trvání takového počasí vysychají a vody ve středních a větších potocích, kterých jsou malé potůčky přítokem, potom také ubývá a to dochází až do stádia řek-ale trvá to samozřejmě dlouho.

Stavy řek, které najdete aktuální na: http://hydro.chmi.cz, se ale také oproti minulým měsícům snížily. Počasí, které má právě vládnout i dále to nezmění k vzestupům, ale stavy budou spíše setrvalé nebo mohou některé řeky zvolna klesat.

I podzemních vod ubylo, stav k březnu 2011 ve vrtech je následující:

Zdroj obrázku: ČHMÚ

>> Vody jsou ale velmi průzračné, alespoň na tomto místě, ale na jaře je tomu na většině míst
Důvod? Jednoduchý. Srážky jsou velmi slabé nebo žádné=žádné splavování zeminy a nečistot a teplota vody je nízká=žádná tvorba přírodního znečištění-řasy, sinice atd.
Uvolňuje se po zimním období ale bláto ze dna, to je však normální proces, který znečistí vodu jen nakrátko. Ve vodě žije ovšem hodně druhů řas a různých vodních hub i v zimě-ale je jich málo a vodu nijak neznečišťují=jsou na dně, zejména pokud je dno vybetonované či vykamenované a také jsou na předmětech v potoce=kameny převážně.
>> Nyní přímo pohled na tok-zelená tráva, svěží a nová dělá kolem potůčků a říček také okrasu

Více informací na: MeteoHydro

Suché počasí, hrozí i požáry

19. dubna 2011 v 20:01 | tom-791 |  Předpověď počasí
Suché počasí ač to není tak zas moc vidět trvá už delší dobu. Únor a březen přinesly málo srážek a počasí v dubnu je také vesmes slunečné a na některých místech se nevyznamnaly srážky ani minulý týden v úterý popř. ve středu. To způsobuje vysychání zásob vody, tedy nasycení půdy vodou a zvlášť nyní po zimě, kdy je spousta suché trávy a suchých odumřelých rostlin z loňského roku, hrozí pořáry luk a lesních porostů, proto POZOR v žádném případě nerozdělávat ohně v přírodě a ani na volném prostranství, kde by mohl větřík odfoukout jiskry a ty při tomto stavu stačí pro vnik požáru.

Suché počasí bude navíc trvat i v dalších dnech, protože bude pro naše počasí určujícím tlakovým útvarem tlaková výše. Počasí bude postupně s teplotami až letními!

Kde hrozí nyní sucho nejvíce (stupeň 4) zakresluje ČHMÚ do mapky, aktualizované každý den: (dostupné na:
Zdroj obrázku: ČHMÚ

Počasí na další dny potěší: bude slunečné a teplé se slabým větrem, ale zpočátku místy s přízemními mrazíky ráno, ale možná i zklame: pozor na požáry a bude nutná závlaha polí a zahrádek.

Středa 20.4.2011- skoro jasno, teploty 19 až 23°C, ráno 6 až 2°C. Místy přízemní mrazíky.
Čtvrtek 21.4.2011- skoro jasno, teploty 20 až 24°C, ráno 7 až 3°C. Ojediněle přízemní mrazíky.
Pátek 22.4.2011- skoro jasno, teplota 21 až 25°C, ráno 8 až 4°C.
Sobota a neděle 23.4.2011 a 24.4.2011- skoro jasno až polojasno, v neděli odpoledne i oblačno a ojediněle přeháňky. Teploty 19 až 24°C, ráno 11 až 5°C.

Zdroj dat: ČHMÚ
>> Jasná až polojasná obloha, suchá nebo uměle zavlažovaná pole-takový výhled bude do krajiny v dalších dnech

S přáním krásných Velikonoc, svátků jara, které budou vysloveně jarní a krásné!!

Více informací na: http://meteohydro.webnode.cz

Postupně se vrátí slunečné jaro

14. dubna 2011 v 14:11 | tom-791 |  Předpověď počasí
Počasí se bude postupně ze současného propadu teplot a velké oblačnosti se srážkami dostávat opět na anticyklonální ráz počasí a to právě vyplývá z předpovědi ČHMÚ podle stavu k 13.4.2011 20.hodině.

Jak to bude vypadat v dalších dnech:
Počasí bude ještě pod vlivem tlakové níže ve čtvrtek a v pátek, o víkendu se postupně už spíše prosadí tlaková výše a to už nám jistě napovídá vylepšení počasí s tím, že ranní teploty nebudou zpočátku moc přívětivé k nám, ale ani k rostlinám. Může se totiž při vyjasnění vyskytnout mrazík!
Rozkvetlé stromy, resp. jejich květy a budoucí plody mohou být v ohrožení,
A to ranním mrazíkem, který je zachycen na tomto listu a je to mrazík podzimní.

Podrobnější předpověď:

 • Ve čtvrtek bude velká oblačno a většinu území zkropí přeháňky, od 600m či postupně od 900m smíšené nebo sněhové při maximální teplotě 6 až 10°C.
 • V pátek bude ještě oblačno a místy přeháňky, teploty povyskočí na 9 až 13°C. Teploty ráno +3 až -2°C!
 • V sobotu bude polojasno až oblačno a už jen ojediněle slabé přeháňky. Teploty 10 až 14°C. Ráno +2 až -2°C!
 • V neděli bude skoro jasno až polojasno a jen velmi ojediněle při přechodně větší oblačnosti přeháňky. Teploty 12 až 16°C, ráno +3 až -1°C.
 • Od pondělí bude panovat slunečné počasí, zpočátku ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 17°C, postupně 16 až 21°C. Ráno už bude postupně tepleji a to +4 až -1°C, později 7 až 3°C.
Zdroj dat: ČHMÚ

Další články a informace na: http://meteohydro.webnode.cz

Co je to oblačnost?

8. dubna 2011 v 19:11 | tom-791 |  Teorie
Co je to oblačnost?
Oblačnost je vlastně vodní pára složená z vodních kapiček (malých) a nebo ledových krystalků. Oblačnost si můžeme předsavit jako páru a nejblíže ji máme při mlze. V horách se oblačnost často "válí" po kopcích a to platí tedy zejména o vyšších nadmořských výškách a pokud se dostaneme nad úroveň zejména nízké oblačnosti, tak vidíme jen oblačnost vysokou-řasovitou, která je skutečně velmi vysoko. Na obrázku u tohoto záznamu je oblačnost vertikální, bouřková. Vertikální oblačnost je sice oblačnost pohybující se nízko, ale protože je vertikální, tedy mohutná, může dosahovat obrovských výšek a to zejména bouřkové oblaky. Oblačnost vzniká konvekcí, jak jistě všichni víme, tak vypařováním a jedná se tedy o jednu z částí koloběhu vody v přírodě. Oblačnost nabývá zajímavých tvarů a častěji se tvoří v horách, kde jsou k tomu dobré podmínky. Jejím zdrojem je také vodní plocha a proto nejvíce oblačnosti a to také té srážkově významné k nám přichází z jižních a západních popř. severních směrů. (myšleno J a JZ a Z a SZ) Při proudění přes překážku vznikají většinou právě zajímavé tvary oblačnosti jako jsou například lenticulární mraky-tzv. "čočkovité".
Foto: vysoká oblačnost, letní charakter počasí=foceno v létě
Foto 2: oblačnost kupovitá, střední-foceno loni na podzim


VD Brandýs nad Labem

8. dubna 2011 v 12:05 | tom-791 |  Hydrologie
Stučný popis zdymadla čili vodního díla (komory, jezu, malé elektrárny) v Brandýse nad Labem:
Tím protéká řeka Labe, jak již z názvů vyplývá a rozděluje město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav na dvě části-Brandýs nad Labem a Strará Boleslav s tím, že na pravém břehu řeky se nachází Stará Boleslav a vodní dílo je právě také na pomezí. Momentálně uzavřená silnice kvůli dlouhodobé opravě mostu je právě při Vaši cestě (za normálních okolností) dobrou vyhlídkou na vodní dílo. (dále VD) Při cestě po mladoboleslavské rychlostní silnici se nachází VD kousek po proudu řeky, tedy stejně jako město Brandýs či St.Boleslav.
Zpět ale k hydrologii a VD Brandýs n L.:

Podrobný popis VD

VD Brandýs se skládá z Komory, jezu (3 části) a malé vodní elektrárny, jalové výpustě, umělé slalomové dráhy a rybího přechodu. Nyní pár čísel a základní popis VD:
Minimální průtok: 21,5m3/s, maximální průtok 1386m3/s. Pro představu je tam nyní 115m3/s, což je takový skoro optimální průtok.
Udržování zvýšené hladiny VD zajišťuje: potřebnou hloubku vyhovující plavbě, odběry povrchové vody dle povolení, využití průtoku vody k výrobě el.energie a využití pro vodní sporty a rekreaci. Vodním dílem se dá samozřejmě regulovat stav vody, ovšem při významných povodních (velmi vysoké hladině vody) to již nelze.
Foto VD Brandýs při povodni v roce 2006 (foceno 2.4.2006)
Vzhledem k tomu, že dnes již před jezovými propustěmi stojí lávka pro pěší z důvodu odstraňování mostu, tak není dobrý výhled na jez.

Nyní krátce o jednotlivých zařízeních (hlavních)

 • Jez má tři pole, hrazené zdvižnými stavidly s nasazenými úhlovými klapkami. Manipulaci s nimi umožňují anglické řetězy. Hradící tělesa jsou zavěšena na Gallových řetězech
>> Pohled na řízení jezu
>> Takto vypadal jez 20.3.2011
 • Rybí přechod je na levém břehu za jezem a k průtoku přes něj dochází při hladině kolem 168,8 m n.m.
 • Malá vodní elektrárna je úmístěna na pravém břehu a na vtoku je opatřena dřevěnou nornou stěnou s obslužnou lávkou a hrubými česlemi, aby se zabránilo vniknutí nečistot. Elekrárna obsahuje dvě turbiny.
 • Jalová výpusť je umístěna v pravé spodní části elektrárny s kótou dna 163,9 m n.m.
 • Umělá slalomová dráha byla vybudována na bývalém mlýnském odpadu v délce 186m.
 • Plavební komora je možná nejzajímavější část VD hned vedle jezu. A oddělena je od jezu ostrůvkem. Nachází se tedy na pravém břehu řeky narozdíl od slalomové dráhy. Komora je jednolodní s hloubkou 3m nad záporníkem. Na obou stranách jsou umístěna vzpěrná vrata, která se ovládají hydraulickými servomotory. Plnění a prázdnění komory obstarávají dlouhé obtoky hrazené segmenty kónického tvaru. Rozměry z pohledu shora má komora 85x12cm.
> pohled na spodní vrata komory, patrný je rozdíl hladin vody při napuštění
> pohled na komoru a řídící stanoviště komory

Na závěr zajímavá čísla

Stupně povodňové aktivity: (viz HPPS ČHMÚ)
1.SPA při 280cm nebo 335m3/s
2.SPA při 380cm nebo 550m3/s
3.SPA při 450cm nebo 784m3/s
Zákaz plavby při 320cm nebo průtoku 424m3/s.

Zpracováno na základě exkurze na VD Brandýs dne 20.3.2011 a malé brožury se zajímavostmi

Opět bude zítra léto, může i zabouřit

6. dubna 2011 v 17:46 | tom-791 |  Předpověď počasí
Ve čtvrtek 7.4.2011 se očekává přechodný velmi teplý den podobný víkendovým dnů uplynulého týdne, kdy teplota může opět dosáhnout až na letních 25°C. Odpoledne a v podvečer lze počítat také s ojedinělou tvorbou bouřek před studenu frontou, která příliv velmi teplého vzduchu ukončí v noci na pátek a v pátek, kdy přinese tedy více oblačnosti a nějaké srážky, ale nebude jich mnoho. Na víkend zajistí už teploty poměrně příjemné, tedy ne moc vysoké, ale ani ne příliš nízké. Budou se pohybovat okolo 15°C.

ČHMÚ: V pátek bude tedy proměnlivo už za frontou a ojediněle přeháňky, teploty spadnou oproti čtvrtečním až letním hodnotám na 13 až 16°C, na SV jen okolo 11°C.
V sobotu bude zpočátku velká oblačnost a ojediněle srážky, na horách i smíšené. Od JZ dojde k její ubývání na slunečno nebo jasno.
V neděli bude už jasno až polojasno, kromě SV území, kde bude ještě oblačno a přeháňky. Teploty po oba dva dny 12 až 16°C, v sobotu na SV okolo 10°C.

>>> Oblačnost může ve čtvrtek (7.4.) tedy ztmavnout nějak takto a pak může i zabouřit, ale slabě
Srážek dle sumarizace modelu GFS (wetterzentrale.de) spadne do konce týdne jen skutečně zanedbatelné množství srážek a to hlavně na SV a východě ČR a to do 2mm, na samotném východě území by mohlo spadnout 5-10mm srážek a jedná se tedy skutečně o východní cíp ČR. Naopak v Čechách spadne často zanedbatelné nebo neměřitelné množství srážek nebo se srážky ani nevyskytnou.
TIP: radar na mapě-a víte kde prší. mapy.in-pocasi.cz

Článek a spousta dalších na: http://meteohydro.webnode.cz (tento v sekci POČASÍ/PŘEDPOVĚĎ POČASÍ/2011)

Jaro? Rovnou léto!

4. dubna 2011 v 14:20 | tom-791 |  Stav počasí
Počasí není jarní, ale letní a to alespoň na dvou místech v ČR, kde teplota lehce přesáhla letních 25°C a těmi místy jsou stanice Praha-Karlov a Plzeň-Bolevec. (ČHMÚ)

>> Pohled to byl skutečně krásný-jarná obloha, slunce a svěí nová zelená tráva, spolu s rozvíjejícími se novými lístky (není aktuálně foceno)

Ze zimy rovnou do léta, není to tak úplně pravda, ale dá se říci z předjaří do téměř léta. Teploty byly o víkendu skutečně vysoké.

Dnes nás čeká studená fronta se srážkami, které nebudou trvat dlouho, ale ochlazení přinese jen 15°C, na východě ještě až 17°C.
Rekordy najdete zde: http://infomet.cz

Počasí ale udělá další skok a to opět v průběhu týdne, kdy se teploty dostanou lehce přes 20°C, ale pak se čeká opět ochlazení a vypadá to, že právě závěr příštího týdne bude studenější a oproti tomuto, dnes již uplynulému víkendu, dokonce velmi chladný. Doufejme, že se to přeci jen změní=je to daleko.

Ale je proměnlivý duben, který byl přeci jen i stálý a to docela dost v letech 2007 a 2009. V těchto letech padaly také vysoké teploty. Tady v Praze bez 0,1°C to bylo 25°C v dubnu 2007, ale nešlo to takto "zhurta". Počasí se ale bude střídat častěji=apríl.

>> Venku kvetou první pampelišky a hmyz se už také častěji vidí, nebo slyší bzučet

KRÁSNÉ JARNÍ DNY