Březen 2011

Po deštích slunečno

21. března 2011 v 18:17 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Dnes je astronomicky první jarní den a jarní počasí na sebe nenechá dlouho čekat. První jarní den je po nedávných deštích či dokonce sněžení, opět slunečný a teploty budou zatím jen stoupat. Tento týden se nad námi opět "usadí" tlaková výše a plný vliv na počasí u nás bude mít až do středy resp. do čtvrtka, pak se přiblíží první frontální systém, který nám sice na dlouho zhoršení počasí nepřinese, ale teploty spadnou opět do 10°C dle současné předpovědi ČHMÚ, kterou najdete na http://www.portal.chmi.cz, kde je i měsíční výhled do 20.4.2011 a říká tedy odhad počasí, na který nelze brát takový zřetel, hlavně na poslední dekádu. Snad jen může potěšit fakt, že teplotně bude toto období průměrné a srážkově podprůměrné dle této předpovědi.
A nyní se na ni podíváme tochu podrobněji:

Dnes je tedy slunečno až polojasno, teploty do 11°C.

Zítra bude jasno až polojasno, teploy 11 až 15°C. To jsou příjemné hodnoty, ale ráno pozor při právě jasném počasí bude mrznout a to +1 až -3°C minima!

Středa bude také slunečná až polojasná, ráno nás mohou ojediněle zastihnout mlhy, teploty 12 až 16°C, ráno kolem 0°C.

Čtvrtek i pátek budou slunečné dny s ojedinělými mlhami s tím, že v pátek bude na S a SV území oblačno a ojediněle se objeví přeháňky. Teploty 13 až 17°C a ráno 0 či +1°C v průměru.


Jak jsem v úvodu naznačil, tak jednodenní zhoršení počasí přijde bohužel zrovna na sobotu, také se ochladí a to nejen na jeden den. To je ale ještě z dnešnho pohledu předpovědí daleko.
Zdroj informací: ČHMÚ

Oblaka a dění na obloze

11. března 2011 v 18:20 | tom-791 |  Zajímavosti a stránky
Na Facebookovké stránce CLOUDS je možné nalézt od 7.3.2011 informace o oblacích, bouřkách a celkově o dění na obloze, kde budou publikovány informace teoretické, ale i fotografie či videa. S těmi se může podělit každý, kdo se ke stránce přidá!


> Obloha nad námi je fascinující, oblaka, bouřková oblaka a jejich pozorování, optické jevy-které jsou krásné a nevyskytují se každý den. Některé jsou častější svým výskytem, některé méně časté a některé dokonce vzácné a stojí za vyfotografování. Pokud se Vám něco takového podařilo nebo někdy podaří, podělte se s námi!
Západy slunce a další krásy oblohy k tomu všemu patří.

Je klidně možné, že se naučíte poznávat oblaka, kterým jste vždy říkali například "hele ten obláček vypadá jako pejsek..." Zkrátka oblačnost nám předvádí zajímavé tvary!


Dlouhodobka-jaro se bude razantně hlásit

11. března 2011 v 18:01 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
A zvítězí snadno. Alespoň to vyplývá z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, kterou včera vydal a je dostupná na http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Mesicni&last=false.

A říká jediné pro milovníky teplot velmi pozitivní a to, že bude období do 10.4.2011 teplotně nadprůměrné. Srážek by mělo spadnout normální množství co je pro toto období běžné.
Teploty budou tedy stoupat, což je vidět již nyní na současném výhledu počasí do dalších dnů. Teploty budou stoupat na hodnoty 10 až 16°C a budou možná i místa, kde bude tepleji. Slunečné počasí nebo polojasné přeruší oblačnost a srážky jen občas. Ještě se bude určitě měnit výhled na poslední dekádu resp. první dubnovou od 1. do 10.4.2011.

Teploty budou dle předpovědi stoupat koncem března přechodně až na 19°C a první dubnová dekáda přinese velmi podobné hodnoty, tedy do 20°C. Počítat asi budeme muset s proměnlivým rázem počasí, jak to často bývá už i před začátkem apríla.

Jistě se každý milovník sportů a koníčků v přírodě těší, až vytáhne jarní potřeby a náčiní (in-line brusle, kola) nebo jen sám sebe a půjde do přírody sportovat či zahradničit na chaty a chalupy!

Očekávané jaro

6. března 2011 v 9:34 | tom-791 |  Předpověď počasí
Určitě všichni očekávají v měsíci, který právě je v kalendáři, jaro. Jedná se o březen, tedy kalendářně první celý jarní měsíc. Astronomicky to bude až 21.3.2011 a to napovídá i to, že do té doby se může vrátit na libovolně dlouho dobu zimní počasí a to i po 21.březnu. Máme zde zrádný měsíc, kdy teploty už vystupují i nad 10°C přes den (možná ve středu 9.3.2011 se tak i stane) a v noci ale stále klesají pod nulu a jsou zde poměrně výrazná ochlazení, kdy rázem může začít i sněžit. Jedno ochlazení je znát právě dnes za studenou frontou, která sice srážek příliš nepřinesla, je tu ale zato studený vzduch od severu.

Půda je ještě stále promrzlá a to po nedávných mrazech i na povrchu, takže o počátku vegetačního období nemůže být ani řeč i když se teploty budou v dalších dnech opět po tomto ochlazení odstávat na 10°C při jasné až polojasné obloze a slunce bude vybízet k jarním aktivitám, protože už má sílu. Ale radím jedno, nesedět ani chvíli na zemi a ani na předmětech zejména z betonu, ale lavičky nejsou také dobrá volba pro delší posezení. Nedoporučuji raději ani na chvilkové sezení. Zvolme raději ještě domácí odpočinek a výlety do přírody jen na kolech nebo pěšky. To je přeci sport.

Jaro!!!! Však ono už to za chvíli přijde.....
Teď přesně k počasí-předpověď na základě informací od ČHMÚ:
> Dnes- oblačno až polojasno na SV a S místy srážky-sněhové, teploty +1 až +5°C
>> Pondělí- jasno až polojasno, ojediněle nízká oblačnost a teploty -1 až +3°C, ráno -5 až -9°C, místy -12°C
>>> Úterý- jasno až polojasno, ojediněle nízká oblačnost, teploty 2 až 6°C, ráno -4 až -8°C, místy -11°C
>>>> Středa- slunečno až polojasno, ojediněle opět nízká oblačnost a teploty 7 až 11°C, místy jen 4°C a ráno -4 až -8°C.

Vše se může měnit, ale nějak takto by se mělo počasí chovat v dalších dnech z těch z následujících březnových dnů.
Jaro není, ale jako předjaří to nazvat můžeme. Ale jaro by se mohlo už těsně před půlkou měsíce ozvat, to ale není spolehlivá předpověď.

Pamatujme na "březen, za kamna vlezem" a pokud bude potřeba, vlezme tam! Krásnou neděli!