Únor 2011

Velmi silné mrazy

23. února 2011 v 17:36 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Ač si každý zvyknul na teplé počasí, tedy teplotně nadprůměrné počasí-občas i dosti na zimní období, tak nyní udeřily opět silné mrazy-zima se vrátila a loučí se. O tom, zda už ta letošní zima odejde, je předčasné diskutovat.
Jak mrzlo dnes ráno-na Jizerce (v Kořenově) bylo i méně než -25°C! To jsou vyhlášené horské oblasti, kde při vhodných podmínkách padají teploty velmi nízko a potom padají i teplotní rekordy naměřené v historii. Rekordy ale padají i v polohách nižších, ve městech a podobně. To při jasné obloze ukazují teploměry také zajímavá čísla. Více článek: http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Mesicni&last=false

Řekne zima už poslední slovo?

Tak na to je příliš brzo-v zimním období meteorologické zimy asi ano, ta končí 28.2.2011. Astronomická zima končí zpravidla 20.3. Ranní mrazy či mrazíky nás budou ale trápit ještě dlouho než přijde to pravé jaro, nejprve nás čeká předjaří-půjde to pěkně pomalu, jako vždy.
Jaro většinou v poslední dekádě března začíná, může to být i dříve nebo i déle. Může totiž v březnu napadnout i 20cm sněhu, mrazy asi nebudou až tak silné, ale zima být může pěkná. Nebo naopak může být 20°C nad nulou!
Dlouhodobý výhled od ČHMÚ do 20.3.2011, který nelze brát tak moc vážně, ale slibuje teploty přes den už nad nulou slabě, občas i mírně. V noci pak slabé mrazy či teploty kolem nuly. Takže může být častá i ledovka, náledí. Více zde: http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Mesicni&last=false
Někdo by možná raději pravou zimu než deštivé jaro-jako to loňské kupříkladu! Ale uvidíme jaké bude to letošní.

Trochu zasněží, jinak bude chladno

13. února 2011 v 11:47 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Co přinese počasí v dalších dnech? Dnes to bude na frontě sněžení, které se bude vyskytovat hlavně v Čechách, kde může napadnout něco kolem 5cm sněhu, na JZ pak přejdou srážky ve smíšené a naopak na východ a SV území se dostanou jen v podobně slabých přeháněk či drobného sněžení, napadne tam od 0 do 2cm novéhu sněhu.

A výhled pro nížiny zimní není, protože teploty odpoledne budou stoupat nad bod mrazu, takže trocha sněhu, co nyní napadne, tak opět roztaje. Dobré podmínky pro zimní sporty budou i nadále panovat na horách, maximáně v polohách středních.

Pravá zima jen na horách

Pokud ještě chcete užívat sněhu a zimních sportů s ním spojených, tak zamiřte na hory a pokud jste tak už učinili a máte chuť ještě, tak to zopakujte. Sníh se na nížiny zatím nechystá a kdoví, zda ještě v letošní zimě napadne dostatečné množství sněhu v nižších polohách.

Dnes bude chladno, teploty okolo 0°C. Zítra teploty okolo +1°C, v noci se čeká slabý, maximálně mírný mráz.

V úterý i ve středu budou teploty také okolo +1°C, stoupat mohou v intervalu -1 až +3°C.
Velká oblačnost bude v těchto dnech vládnout stále, místy srážky.

Od čtvrtka lze čekat vlastně stále stejné počasí, oblačno až zataženo a místy srážky, ty budou sněhové postupně jen od 600m n.m. Teploty se také moc nezmění, stoupnou na 0 až +5°C.
V noci se čekají stále od -1 do -7°C a vzhledem k tomu, že se čeká velká oblačnost, tak více klesat nebudou.

Zdroj dat: ČHMÚ

Počasí se měnit příliš nebude=nebude pravá zima, ani nepřijde ještě jaro.
Toto se nazývá takové období konce zimy, teploty přes den okolo nuly či slabě nad ní=nejsou příliš ideální! Ale je nutné počítat s tím, že když se počátkem března oteplí na +10°C, že zima se na okamžik vrátit může, občas to tak bývá. Příkladem je rok 2006 a 12.3.2006 s 20cm sněhu v Praze.

Musíme toto období "přežít" a pak se na nás bude doufejme smát slunečné jaro 2011!


Nebo na FB: MeteoHydro.

Novinky: zde na blogu přibudou nějaké rubriky=začnou přibývat články do rubriky teorie počasí a přibude například klima, příroda či ekologie=důležitá témata související s počasím! Hlavně v dnešní době.  

Fascinující podívaná nejen v noci

4. února 2011 v 18:15 | tom-791
Obloha umí čarovat. Pohled na oblohu nám nabízí fascinující pohled a zvlášť někdy opravdu nevídaný, který stojí za to vyfotografovat. Dovolím si chvíli popovídat o obloze všeobecně, tedy i o denní obloze. (škoda, že téma není jednoduše obloha nad námi) V denních hodinách, tedy za světla, nám obloha nabízí druhy krás a to buď krásně modrou oblohu, ze které k nám svítí sluníčko a ohřívá nás a vše, co je na zemi. To ovšem není vždy bezpečné, ale o tom tu řeč není. Pokud není zrovna obloha úplně modrá, tak po ní plují oblaka, která jsou samozřejmě také zajímavá, alespoň z mého pohledu. Často dokáží vytvořit velmi pěkné tvary a to i co se týče umělé oblačnosti-kouře od letadel. Obloha umí zázraky právě i společně se sluníčkem a dalšími jevy-tzv. optické jevy jako je duha, koróna, halo či krásné západy slunce a ozářená oblaka. Od rána do večera je hlavně v letním období co pozorovat, protože v letním období není obloha tak často zcela zatažená jako v podzimním a zimním období. To narážím na druhou stránku denní oblohy, kdy je tedy šedá=platí i pro noční oblohu, není vidět nic. Také se jedná o oblačnost, ale méně zajímavou-někdo by řekl až nudnou, nudný pohled.
Asi se mnou bude každý souhlasit, že pohled na oblohu je často krásný, hřejivý, někdy až zarážející či hrozivý.


Když se říká, že obloha zuří, mračí se, tak ona se vlastně nemračí. Protože tmavá oblačnost, která tu šeď a mračení se způsobuje je vlastně poměrně nízko, nad ní je obloha stále modrá a krásná se svítícím sluncem. Pak je oblačnost nejvyšší, která není šedá, ale nad ní, což jsou velmi velké výšky, je stále obloha modrá. A kde až je vlastně obloha? Tuto otázku si asi klade každý, vypadá to, že je docela blízko, ale je velmi velmi daleko.
Bouřka 8.6.2010
Vše padá "z oblohy" říká se. Přívaly sněhu, silné lijáky, kroupy. Ale asi každý ví, že to pravda není. Jen vlastně částečně, ale z oblohy nepadá kromě hvězd nic z těchto jevů.

Nyní ale k noční obloze- ta je uplně jiná, možná se někomu zdá tajemná, spící to obloha, kdy se z modré oblohy stane tmavá-zhasne a spí. Ale ona svítí a žije to tam dost. Určitě se někdo alespoň jednou díval v noci na oblohu a někdo tak činí třeba pravidelně a rád. Opět se nejedná jen o oblohu, ale o letadla, která tam právě dělají to rušno. Pak dále svítící hvězdy nebo za měsíčné noci svítící měsíc. Ale nic z toho nesvítí, protože zdrojem světla je jen a jen slunce.

Noční oblohu pozorovat v létě v klidu přírody je velmi pěkné a uklidňující, dá se přemýšlet o tom, co je nahoře a všude okolo-vesmír, nebo o úplně jiných věcech.
Dotknu se ale pár slovy vesmíru, který je právě nahoře při pozorování noční oblohy jaksi dobře vidět. Ale je velmi tajemný, zajímavý a dá se o něm povídat a diskutovat věčně.

Takto jsem to chtěl pojmout a doufám, že moc nevadí , že jsem se zaměřil také (spíše) na oblohu denní, protože podle mě do tohoto tématu by měla také patřit a ne zrovna málo.

Z mrazů přijde závan tepla s větrem

4. února 2011 v 16:49 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Pokud už Vám vadí mrazivé počasí, které donedávna panovalo a když jste slyšely, že přichází oteplení a včera jste viděly z oblohy padající sněhové vločky, tak to bylo poslední sněžení před oteplením. Nyní už se bude jen oteplovat. Čeká se příliv teplého vzduchu od JZ a ten vzduch bude tlačit teploty nahoru a to i nad 10°C. Současně bude také foukat silný vítr s nárazy až 30m/s, což je v přepočtu 108km/h, nejvíce bude fičet opět kde jinde než na horách, takže tam zimním sportům počasí přát nebude-sníh bude nekvalitní a bude odtávat, čeká se vítr. Vítr bude slábnout během neděle.

Vypadá to na pěkný závan jara

Dnes už je oteplení oproti včerejšku znát, teploty vystupují k +6°C. Zítra se oteplí ještě o 4°C.

Sobota bude sice dokonce polojasná až skoro jasná s teplotami od 6 do 10°C, ale bude foukat nejsilnější vítr z celého týdne a to nárazovitý o rychlosti do 11m/s, nárazy 15-25m/s, na hřebenech hor to bude až zmíněných 30m/s.

Počasí bude přát více v neděli, kdy bude slunečno až polojasno, na severu přechodně oblačno a ojediněle srážky, teploty dokonce 7 až 11°C a čerstvý vítr s nárazy bude postupně ztrácet na síle.

Kdo má dovolenou či mu začínají jarní prázdniny v pondělí 7.2.2011, tak bude slunečno nebo jasno, teploty 8 až 12°C a mírný vítr. Bude to nejhezčí a nejteplejší den bez silného větru z celého příštího týdne od 7. do 13.2.2011!

Zaímco extrémní počasí řádí ve světě, (USA, Autrálie...) tak u nás je poměrně klidné počasí. Bude tomu tak mimo silného větru i nadále. Ale extrémní počasí se může kdykoliv přestěhovat opět k nám, ať už ve formě zimního počasí či jiných nebezpečných jevů.