Rozvodněné toky, problémy s ledem (videa)

10. ledna 2011 v 18:13 | tom-791 |  Povodně
Obleva přinesla nakonec úlevu od ledových jevů-tedy od ledu, který ucpával toky řek a znemožňoval tak průtok vody, která se rychle vylévala z břehů=našla si jinou cestu kudy poteče.

Největší problémy byly na řece Tepličce a pak také na Berounce poblíž Prahy. Na Berounce u Prahy se situace uklidnila až teprve v neděli, kdy kry odpluly-tedy ty největší, které brázdily tok nad černošickým jezem dále proti proudu. Led byl ale i v řekách, ze kterých se Berounka stéká a to na Radbuze či Úhlavě, ale našla by se určitě i místa na ostatních jejích přítocích a to hlavně na potocích nebo tam, kde je voda klidnější.

Video natočené včera, kdy u Prahy platil na Berounce 2.SPA, zachycuje velkou vodu-řeka byla místama trochu rozlitá a také zachycuje stále občas i velké množství ker v řece. Samozřejmě ale mnohem menší množství než tam bylo v sobotu 8.1.2011.

(řeka je místy rozlitá na cestách co kolem ní vedou a nebo trochu v polích)

> Natočeno 9.1.2011 odpoledne

Aktuální situace: Na řekách v povodí Berounky platí ještě 1. a 2.SPA, ale voda bude postupně odtékat a zítra se nečekají tak vysoké teploty, aby sníh nějak rychle odtával, takže řeky začnou spíše klesat. Zvolna stoupají ale i jiné řeky jako je například Cidlina v Novém Bydžově. Ostatní řeky stoupají zatím bez dosažení SPA.

Kde lze čekat ještě dosažení 1.SPA?
Na Vltavě v Praze byl dosažen 1.SPA dnes. Hladina a průtok zde ještě porostou. Dále lze čekat stoupání hladiny dolní Vltavy a také Labe od Mělníka po hranice a dále v Něměcku-to už je ale jiná záležitost. Co se ČR týče, tak platí 1.SPA i na Labi v Děčíně a stav se 1.SPA blíží už i na Labi v Ústí n.L.

Nyní zpět k Berouce, kvůli které to vše "stoupá" a to hlavě kvůli jejím hlavním řekám. (Mže, Radbuza, Úhlava a také trochu Úslava)

Doporučil bych ale stále (při každé výjimečné situaci) sledovat přehledné informace na ČHMÚ. (stav řek a některých potoků v ČR)

> Podívejte se ještě na video natočené na téměř shodném místě jako to předchozí, jenže když zrovna proplouvala větší masa ker:

Natočeno také 9.1.2011 odpoledne

Videa a obrázky budou (maximálně do zítřka) také na FB na Vše o počasí, počasí v ČR, nebo na Meteodiskusi (fórum o počasí)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama