Leden 2011

Stálé počasí-pozor na smog

29. ledna 2011 v 9:25 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Počasí nad naším územím bude sice v dalších dnech převážně pod vlivem tlakové výše, vládnout bude tedy suché počasí v zimním rytmu. Co to tedy znamená-inverzní ráz počasí. Jinými slovy to, že na horách se čeká většinou slunečné počasí, čisté ovzduší a dokonce i vyšší teploty, než někde v nížinách. Tam tomu bude naopak, místy zataženo a mlhavo a bohužel hromadící se splodiny hlavně ve větších městech.

Slunečné počasí budou v nížinách kazit mlhy, mrznoucí mlhy vzhledem k teplotám a také nízká oblačnost, která se bude postupně držet nad nížinami i celé dny. Špatná kvalita ovzduší se tedy lepšit výrazněji zatím nebude. Teploty budou navíc celé dny pod nulou a to případnou smogovou situace ještě podpoří, pak také sehraje roli i sněhová pokrývka. Nyní modely naznačují, že současný charakter počasí bez větších změn (slábnoucí fronta, která se projeví minimálně) bude panovat do středy příštího týdne.

Pozor na smog

Tak smogová situace již včera postihla opět oblasti Moravskoslezského kraje, Ostravsko a Třinecko, kde byl vyhlášen signál regulace!
Splodiny se tam tedy hromadí velmi rychle a situace by se tam bohužel lepšit jen tak neměla!
Pozor ale i jinde, čeká se zhoršení ovzduší na většině míst ČR (města) a bude se ale jednat o horší kvalitu, ale takové překročení imisních limitů jako je tomu na Ostravsku a Třinecku jinde zatím nehrozí. Bude záležet jak dlouho bude smogová situace trvat.

Důležité informace:
Webové kamery: Humlnet.cz
Pohled na horské počasí: http://kamery.humlnet.cz/cz/kamery/

Další článek na toto téma zřejmě brzo vyjde.

Občas sníh, teploty okolo nuly

25. ledna 2011 v 12:55 | tom-791 |  Stav počasí
Dnes i zítra se budou teploty pohybovat okolo 0°C v odpoledneích hodinách, srážek bude po oba dva dny hodně. Čeká se zataženo až oblačno s občasným sněžením, pod 400m přechodně i deštěm se sněhem.

Teploty tedy -2 až +2°C v maximech, ráno zítra nebude tak mrazivé jako to dnešní.
Počasí v současné době neláme žádné rekordy, není tedy extrémně teplé a ani extrémně chladné či mrazivé lépe řečeno.

Více o počasí na FB zde: http://www.facebook.com/meteohydro (nová stránka s informaceni o počasí a další zajímavosti z příbuzných věd, diskuze, obrázky, videa a plánují se ankety)

Pak bych o počasí doporučil pořad TURBULENCE a jejich stránku http://turbulencect.cz a facebookovskou stránku zde: http://www.facebook.com/meteohydro#!/pages/Turbulence/182385268448021

Určitě cenné informace na obou stránkách na FB.

Jak bylo loni v těchto dnech v Praze

Pravé zimní počasí: 24.1.: -5°C
25.1.: -4°C a 2cm nového sněhu
26.1.: -4°C a postupné vyjasňování=vzpomínáte na nejmrazivější ráno 27.1.2010?
27.1.: -5°C (ráno -17,1°C, Šindelová -30,9°C) a zpočátku skoro jasno
28.1.: 0,5°C a 4cm sněhu, ale také slabá obleva zde.

Počasím roku 2010 a to konkrétně 27.lednem se budu zabývat ještě v článku, který vydám 26. nebo 27.1.2011, tedy za pár dní.

Novinky také chystám a to už brzo: například novou rubriku POČASÍ V PRAXI A PODROBNÉ ANALÝZY EXTRÉMNÍCH SITUACÍ nebo rubriku TEORIE POČASÍ (už kdysi zmíněnou) a také rubriku EXTRÉMNÍ POČASÍ-REKORDY (uvažuji zatím)

VAROVÁNÍ: Někde půjde voda z koryt řek ven

13. ledna 2011 v 21:58 | tom-791 |  Povodně
Bohužel musím varovat všechny, pobývající u koryt řek v Plzeňském a Ústeckém kraji k extrémní a v krajích Karlovarském, Středočeském, Královehradeckém a Jihočeském k maximální opatrnosti při pohybu kolem rozvodněných řek, které by měly stále stoupat, i když nejsilnější srážky jsou již pryč. Oteplilo se a tak se dá čekat odtávání sněhu, stále dotoky srážek v řekách=setrvačnost.


Zítra by měly tedy růst hlavně střední toky řek. Pozor na prudké vzestupy malých řek a potoků hlavně v noci na zítřek a zítra. Celý víkend bude ve znamení zvýšených řek v ČR, dolní toky budou zvolna stoupat=velké řeky či jinými slovy nejdéle dolní Labe-tam steče všechna voda z povodí samotného Labe, dále z povodí Vltavy a Jizery, a koneckonců i z rozvodněné Ohře!Aktuálně je největší nebezpečí na Mži ve Stříbru-nad VD Hracholusky, na Klabavě v Hrádku a na Úslavě v Prádle. (měrný profil)
Řeky stoupají od dnešní noci, výrazněji potom dnes odpoledne, kdy přišla další vlna srážek!

Jak "to stoupalo" aneb jak přibývaly stupně povodňové aktivity dnes

Dnes ve 13hodin SPA: (zelená 1.SPA, oranžová 2.SPA, červená 3.SPA)
Zdroj: ČHMÚ

Dnes na profilu Úslava-Prádlo:
Zdroj: ČHMÚ

A dnes ve 21hodin: (povodí Berounky v detailu)
Zdroj: ČHMÚ

Řeky se opět zvednou

12. ledna 2011 v 15:36 | tom-791 |  Předpověď počasí
Zejména na JZ území, ale celkově na celém území ČR se budou vyskytovat na výrazné frontě v noci na čtvrtek, ve čtvrtek a zpočátku v pátek srážky, které budou místy vydatné a na JZ a západě území i trvalejší.
Leden-zima, ne deště!
Takže v první řadě upozornění: http://pocasi.chmi.cz/index.html/
ČHMÚ upozorňuje na povodňové ohrožení v Plzeňském kraji. Vše platí až do odvolání. Pro východ republiky výstraha před povodněmi neplatí, řeky tam sice stoupat budou, ale jen mírně-budou tam slabší srážky. Výstraha může být upřesňována a doplňována, doporučuji sledovat.

Sledovat ji společně s radarovými snímky, kde prší: http://mapy.in-pocasi.cz/
A také sledovat třetí důležitou a přehlednou věc, což jsou stavy řek: http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php

Ještě vedlejší, ale také dosti důlěžité bude sledovat předpovědi počasí: http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_1_Dnesek&last=false
Pak už jen opatrnost při cestách a při případných opatřeních před povodněmi.
FOTO z velké vody 9.1.2011

Rozvodněné toky, problémy s ledem (videa)

10. ledna 2011 v 18:13 | tom-791 |  Povodně
Obleva přinesla nakonec úlevu od ledových jevů-tedy od ledu, který ucpával toky řek a znemožňoval tak průtok vody, která se rychle vylévala z břehů=našla si jinou cestu kudy poteče.

Největší problémy byly na řece Tepličce a pak také na Berounce poblíž Prahy. Na Berounce u Prahy se situace uklidnila až teprve v neděli, kdy kry odpluly-tedy ty největší, které brázdily tok nad černošickým jezem dále proti proudu. Led byl ale i v řekách, ze kterých se Berounka stéká a to na Radbuze či Úhlavě, ale našla by se určitě i místa na ostatních jejích přítocích a to hlavně na potocích nebo tam, kde je voda klidnější.

Video natočené včera, kdy u Prahy platil na Berounce 2.SPA, zachycuje velkou vodu-řeka byla místama trochu rozlitá a také zachycuje stále občas i velké množství ker v řece. Samozřejmě ale mnohem menší množství než tam bylo v sobotu 8.1.2011.

(řeka je místy rozlitá na cestách co kolem ní vedou a nebo trochu v polích)

> Natočeno 9.1.2011 odpoledne

Aktuální situace: Na řekách v povodí Berounky platí ještě 1. a 2.SPA, ale voda bude postupně odtékat a zítra se nečekají tak vysoké teploty, aby sníh nějak rychle odtával, takže řeky začnou spíše klesat. Zvolna stoupají ale i jiné řeky jako je například Cidlina v Novém Bydžově. Ostatní řeky stoupají zatím bez dosažení SPA.

Kde lze čekat ještě dosažení 1.SPA?
Na Vltavě v Praze byl dosažen 1.SPA dnes. Hladina a průtok zde ještě porostou. Dále lze čekat stoupání hladiny dolní Vltavy a také Labe od Mělníka po hranice a dále v Něměcku-to už je ale jiná záležitost. Co se ČR týče, tak platí 1.SPA i na Labi v Děčíně a stav se 1.SPA blíží už i na Labi v Ústí n.L.

Nyní zpět k Berouce, kvůli které to vše "stoupá" a to hlavě kvůli jejím hlavním řekám. (Mže, Radbuza, Úhlava a také trochu Úslava)

Doporučil bych ale stále (při každé výjimečné situaci) sledovat přehledné informace na ČHMÚ. (stav řek a některých potoků v ČR)

> Podívejte se ještě na video natočené na téměř shodném místě jako to předchozí, jenže když zrovna proplouvala větší masa ker:

Natočeno také 9.1.2011 odpoledne

Videa a obrázky budou (maximálně do zítřka) také na FB na Vše o počasí, počasí v ČR, nebo na Meteodiskusi (fórum o počasí)

Dnes se začalo počasí měnit

6. ledna 2011 v 23:03 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Mrazy, mrazy, sníh, sněhové přívaly, mrazy a jen slabé oblevy (kromě východu území) tak to byl prosinec a počasí do současné doby. Sníh leží na některých místech (hl. v Čechách) již od 27.listopadu 2010, tedy mnohem déle než měsíc, tato obleva ho ale "zlikviduje" opravdu všechem a dost velkou část potom na horách=naplní se řeky, přehrady a nádrže-ty se nyní odpouštějí, aby nedošlo k velkým problémům s vodou. Jak předejít ledovce při mrznoucím dešti, to už je těžší oříšek.

 Ledovka, vítr

Aktuálně: V Praze je pořádná ledovka! Všude kromě hlavních silnic je led! Z informací o počasí vyplývá, že mrznoucí srážky jsou nad většinou republiky

Počasí-také přijde silný vítr a dokonce déšť, namrzat bude i nadále v noci a ráno
Déšť vytváří nyní nad většinou našeho území ledovku. Ta je velmi nebezpečná na silnicích a také na chodnících, pozor bude zůstávat až do zítřejšího rána popř. dopoledne!

Silný vítr bude foukat hlavně v horách, dešťové srážky pak budou podporovat odtávání sněhu a zvyšovat hladiny řek ještě více. Kolik jich kde spadne se bude upřesňovat.


Ledovka se může tvořit i v dalších dnech-skutečně je nebezpečná, podmínky jsou pro její tvorbu velmi příznivé.

 Hydrologie, co se může dít

Foto: Při odtávání sněhu v únoru 2010
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
Předpokládaná reakce řek
Společně s vysokými teplotami bude odtávat sníh, to bude podporovat silný vítr a také občasné srážky na frontách. Očekává se 1.SPA a i 2.SPA na některých tocích-viz výstraha ČHMÚ. Teploty by se mohly vrátit koncem týdne a na počátku týdne nového alespoň v noci pod bod mrazu, takže tání by se mělo zastavit, zpomalit. Ještě se bude situace upřesňovat.

Ledy se dají do pohybu
Tam, kde koryto řeky brázdí ledvé kry či dokonce souvislá vrstva ledu, tam dojde k lámání ledu a také při zvýšení průtoku řeky se budou kry pohybovat a putovat korytem. To může na některých místech být nebezpečné tím, že se zaseknou a začnou se hromadit společně s dalšími předměty, které při velké vodě v řekách jsou. Ledové bariéry budou tedy nebezpečné při tání sněhu a ledu v dalších dnech!

Situaci sleduji a případně aktualizuji informace vydáním nového článku