Víkend: sníh, závěje a ojediněle náledí

10. prosince 2010 v 17:59 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Po nedávné oblevě, která zasáhla nížiny, ale i horské oblasti od úterý do středy, způsobila nejen odtávání a špatnou kvalitu sněhu, ale i hromadění ledových ker v korytách řek a tím pak jejich ucpání a vzestupy vody i mimo koryta. Hrozily tedy "falešné povodně" tedy takový nesprávný název pro vyhlášení SPA popřípadě vylití toku kvůli zamezení průtoku vody jeho vlastním korytem a jeho následné rozlévání v případě neuvolnění jeho původního koryta.

>> obrázek z původně zamrzlého malého toku (rok 2006)
Voda si vždy najde cestu
O tom se určitě přesvědčily na JZ území ČR, když se začala hromadit voda společně s ledem na několika místech a na několika řekách, někde se začala voda rozlévat, tedy hledat si cestu jinou, když má svoji původní ucpanou. Toto je velmi nebepečné a je třeba včas zátarasy odstranit. Začne to totiž vše ledovými bariérami, pak přijdou i nečistostoty a "hráz" je hotová.
Jedná se o tzv. ledové jevy a vzdutí hladiny jejich působením.

Více zde: Řeky ČR
A nyní pár příkladů, kde nyní ledové jevy působí malé problémy, ze kterých se mohou stát problémy velké: Svratka-Dalečín, Vltava-Lenora, Otava-Katovice.
Jedná se zatím o horní toky-malé toky řek. Zatím trvaly mrazy krátkou dobu a tak jsou větší řeky průchodné.

Bariéry se zpravidla odstřelují, ale je-li to možné, tak pokud nejsou velké a dost utěsněné, tak se dají rozbít těžkou technikou.

Zpět k počasí-zima se vrátila a postupně se u nás usadí
Výrazná studená fronta s prudkým ochlazením dorazila v noci na čtvrtek do ČR od západu až SZ a přinesl nejprve déšť a mrznoucí déšť, postupně sněžení. Srážky namrzaly a tvořily ledovku a ve více případech náledí. To bylo včera ráno i v Praze. Také se z natátého sněhu tvoří zmrazky.
Výstraha před náledím a ledovkou již neplatí, ale pro změnu platí výstraha přes sněhovými jazyky a závějemi kvůli silnému větru a před novou sněhovou pokrývkou. Výstraha ČHMÚ.

Jak je nyní v ČR?
Oblačno, místy přeháňky-zejména na horách, jinde jen ojediněle. Mrazivé ráno s -3 až -7°C, odpoledne se neohřejeme -5 až -1°C maxima. Vždyť je zima!

Jak bude v sobotu?
Zataženo se sněžením a v nížinách postupně srážky smíšené či dešťové a odpoledne srážky jen místy. Minima -4 až-9°C, maxima 0 až +4°C.

Jak bude v neděli?
Oblačno a na většině území občasné sněžení. Teploty +2 až -3°C v noci a ráno, odpoledne potom -2 až +2°C.

Takže lehká zima a víkend docela podmračený! I tak přeji ať je dobrý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vít Kilián Vít Kilián | E-mail | Web | 11. prosince 2010 v 14:16 | Reagovat

Ahoj jak ti jde blogování?

2 tom-791 tom-791 | Web | 11. prosince 2010 v 22:47 | Reagovat

[1]:
Dobře, občas i skvěle. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama