Prosinec 2010

Silvestr, Nový rok-jak bude?

31. prosince 2010 v 15:28 | tom-791 |  Předpověď počasí
Poslední dny roku 2010 nás trápí silné mrazy, inverze (mlhy a nízká oblačnost) a to společně se sněhovou pokrývkou a slabým větrem přispívá ke zhoršování kvality ovzduší na území ČR, které je v posledních dnech skutečně špatné až velmi špatné, dokonce byl vyhlášen včera signál regulace pro Ústecko. To nám konec roku moc nezpříjemní. Pojďme se raději podívat na předpověď!

 (Zdroj: ČHMÚ-kvalita ovzduší v ČR dnes)

Dále se nám také tvoří led v korytech hlavně menších řek a ucpává je, tím tedy zvedá hladinu vody v řekách, kde ledové jevy působí. Stává se, že hladina stoupá i na povodňové stupně-zejména na 1.SPA, dále zatím voda nestoupá. Ale pokud dojde k nahromdění ker a téměř úplnému ucpání toku, tak může nastat i mimořádná situace a led se musí odstranit, zvlášť když je vylitím toku ohrožen obydlený prostor.

Aktuální předpověď počasí na dnešní den a noc na zítřek:
Dnes se čeká oblačno až zataženo, zejména na severu občas slabé sněžení, jinde jen ojediněle. Teploty -5 až -1°C.

Noc na 1.leden 2011 bude ve znamení velké oblačnosti, místy slabého občasného sněžení a teplot -3 až -7°C, takže třeskuté mrazy nebudou, ale žádné teplo to také není.

Nový rok přinese velkou oblačnost, ojediněle a postupně na většině území občasné sněžení, v nížinách srážky i smíšené a ojediněle mrznoucí. Teploty okolo 0°C. Ojediněle náledí!

Co bychom dali za loňský Silvestr, kdy denní teploty v Praze vystupovaly k +7°C!

Předpověď počasí na Vánoce 2010 (3)

24. prosince 2010 v 8:55 | tom-791 |  Předpověď počasí
A je tu konečná předpověď počasí na letošní Vánoce, jak situace s počasím vypadá nyní.

Stručně a jasně: Zpočátku déšť a obleva, postupně v Čechách sníh a pravá zimy a nakonec pravá zima a silnější mrazy na celém území.

Kdo nechce, aby padal sníh-zpočátku bude rád, kdo chce sníh, také se nakonec dočká.
> Tolik napadne sněhu/vody za 3dny od 23.12.2010 (Zdroj: snow-forecast.com)

Podrobná předpověď:

Dnes 24.12.2010- bude zataženo, občas s deštěm, ráno v Čechách místy mrznoucím, odpoledne od západu postupně přechod na sněžení, kromě východu a JV Moravy. Dnes teploty vystoupí na 0 až +5°C, na východě až +9°C! (pozn. na východě a JV Moravy se včera teplota šplhala někde i přes +10°C a sníh zmizel, místy stoupaly menší toky)

V sobotu 25.12.2010 bude zataženo se sněžením, jen na východě bude zpočátku pršet. Teploty ráno -2 až -6°C, na východě +4 až -1°C. Odpoledne -5 až -1°C, na východě zpočátku +2°C.

V neděli 26.12.2010 bude oblačno, místy přeháňky. Ráno mrazivé -5 až -9°C, místy -14°C. Odpoledne taktéž mrazivé -8 až -4°C. Takže se bude celou sobotu i noc na neděli ochlazovat a bude vládout pravá zima.

Předpověď počasí na Vánoce 2010 (2)

21. prosince 2010 v 21:01 | tom-791 |  Předpověď počasí
Další aktualizace předpovědi počasí na letošní Vánoce, která je zaprvé složitá a zadruhé myslím docela zajímavá pro většinu z nás. Jaké počasí bude na Vánoce, zda se můžeme těšit či naopak nadávat na sněhobílé Vánoce či na blátivé, nebo nám počasí připraví oboje či to bude záležitost jednotlivých lokalit v ČR?

Informace o počasí + veškeré předpovědi i na Vánoce 2010 je možné najít a přidat se ke skupině na Facobooku: VŠE O POČASÍ> Toto se líbí více než 360 lidem.

Pomocí aplikace VÁNOCE můžete vyjádřit v anketě jaké počasí preferujete o Vánočních svátcích Vy! Za hlasy a aktivitu v obodu případech děkuji.

Předpověď počasí na Vánoce 2010 (1)

19. prosince 2010 v 19:39 | tom-791 |  Předpověď počasí
Přináším aktuální předpovědní boj z hlediska počasí na Vánoce 2010, bílé nebo blátivé či jak kde?

CELKOVĚ: Tam, kde je není dost sněhu, budou Vánoce na 98% bílé, tam, kde je sněhu méně budou bílé na 30% a tam, kde není moc sněhu (do 7cm=např. jižní Morava) tak tam nebudou bílé na 99%. O Vánocích se celkově sice čeká ochlazení a místy sněžení, ale za prvé to není jisté a za druhé předvánoční obleva udělá svoje. Jak bude?


Počasí od 22. do 26.12.2010 postupně dle aktuálních výhledů počasí (19.12.2010 k 19.hodině)

Předpověď na 22.12.2010 (úspěšnost dle mě 55%)
> Velká oblačnost, místy déšť se sněhem či mrznoucí déšť. Teploty -1 až +3°C, na východě až +5°C.

Předpověď na 23.12.2010 (úspěšnost dle mě 50%)
> Také velká oblačnost místy s mrznoucími nebo smíšenými srážkami. Teploty 0 až +4°C, na východě až +6°C.

Předpověď na 24.12.2010 (úspěšnost dle mě 45%)
> Bude zataženo, místy mlhy a od západu déšť přecházející ve sněžení. To spíše až v noci na 25.12., kdy se bude ochlazovat. Teploty -1 až +3°C, na východě ještě +6°C.Louže při srpnových deštích

Předpověď na 25.12.2010 (úspěšnost dle mě 38%)
> Čeká se velká oblačnost už se sněžením. Teploty -5 až -1°C v Čechách a -3 až +2°C na východě území.

Předpověď na 26.12.2010 (úspěšnost dle mě 25%)

> Velká oblačnost, místy sněžení. Teploty -7 až -2°C.
Předpověď na Vánoce (24.-26.12.2010) je předpověď dlouhodobá z dnešního pohledu)

Zdroje: Model GFS, ČHMÚ

Sněhová kalamita, silné mrazy a pak opět sníh

16. prosince 2010 v 11:50 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Vyloženě zimní počasí zasáhlo celé území republiky. Komu se sníh a zima líbí, má ji rád, tak si přijde na své a komu ne, bohužel musí strpět její projevy. Zima se po krátké oblevě vrátila a to v plné síle ve středu!

Jak kde sněžilo, kolik nasněžilo: Infomet.cz.

Máme polovinu měsíce a může se zdát, že zima předvedla již vše. Co zima stačila ukázat v uplynulých dnech je skutečně obdivuhodné, ale určitě se s námi neloučí. Jak bude v dalších dnech, jak bude na Vánoce?

Počasí: po sněžení mrazy, pak opět sněžení

Silné sněžení, které způsobilo na západě, severozápadě a severu území kalamitní stav během středy, se vrátí po velmi krátké přestávce, při které nebude počasí otálet a přinese nám silné mrazy, pak pro změnu ve čtvrtek večer a v noci na pátek napadne opět nejvíce sněhu na severozápadě a západě území.


Víkend: sníh, závěje a ojediněle náledí

10. prosince 2010 v 17:59 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Po nedávné oblevě, která zasáhla nížiny, ale i horské oblasti od úterý do středy, způsobila nejen odtávání a špatnou kvalitu sněhu, ale i hromadění ledových ker v korytách řek a tím pak jejich ucpání a vzestupy vody i mimo koryta. Hrozily tedy "falešné povodně" tedy takový nesprávný název pro vyhlášení SPA popřípadě vylití toku kvůli zamezení průtoku vody jeho vlastním korytem a jeho následné rozlévání v případě neuvolnění jeho původního koryta.

>> obrázek z původně zamrzlého malého toku (rok 2006)
Voda si vždy najde cestu
O tom se určitě přesvědčily na JZ území ČR, když se začala hromadit voda společně s ledem na několika místech a na několika řekách, někde se začala voda rozlévat, tedy hledat si cestu jinou, když má svoji původní ucpanou. Toto je velmi nebepečné a je třeba včas zátarasy odstranit. Začne to totiž vše ledovými bariérami, pak přijdou i nečistostoty a "hráz" je hotová.
Jedná se o tzv. ledové jevy a vzdutí hladiny jejich působením.

Více zde: Řeky ČR
A nyní pár příkladů, kde nyní ledové jevy působí malé problémy, ze kterých se mohou stát problémy velké: Svratka-Dalečín, Vltava-Lenora, Otava-Katovice.
Jedná se zatím o horní toky-malé toky řek. Zatím trvaly mrazy krátkou dobu a tak jsou větší řeky průchodné.

Bariéry se zpravidla odstřelují, ale je-li to možné, tak pokud nejsou velké a dost utěsněné, tak se dají rozbít těžkou technikou.

Zpět k počasí-zima se vrátila a postupně se u nás usadí
Výrazná studená fronta s prudkým ochlazením dorazila v noci na čtvrtek do ČR od západu až SZ a přinesl nejprve déšť a mrznoucí déšť, postupně sněžení. Srážky namrzaly a tvořily ledovku a ve více případech náledí. To bylo včera ráno i v Praze. Také se z natátého sněhu tvoří zmrazky.
Výstraha před náledím a ledovkou již neplatí, ale pro změnu platí výstraha přes sněhovými jazyky a závějemi kvůli silnému větru a před novou sněhovou pokrývkou. Výstraha ČHMÚ.

Jak je nyní v ČR?
Oblačno, místy přeháňky-zejména na horách, jinde jen ojediněle. Mrazivé ráno s -3 až -7°C, odpoledne se neohřejeme -5 až -1°C maxima. Vždyť je zima!

Jak bude v sobotu?
Zataženo se sněžením a v nížinách postupně srážky smíšené či dešťové a odpoledne srážky jen místy. Minima -4 až-9°C, maxima 0 až +4°C.

Jak bude v neděli?
Oblačno a na většině území občasné sněžení. Teploty +2 až -3°C v noci a ráno, odpoledne potom -2 až +2°C.

Takže lehká zima a víkend docela podmračený! I tak přeji ať je dobrý.

Sněžení, potom silné mrazy

3. prosince 2010 v 17:35 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
První sněžení v pondělí 29.11.2010, druhé velmi silné ve středu 1.12.2010 a nyní sněžení na východě země, tedy dnešní sněžení, které až ustane, tak se propadnou pro změnu teploty na většině území hluboko pod bod mrazu. Mohou padat i rekordy, protože teploty klesnou na -11 až -15°C, při jasnu a na sněhu na -20°C. V horách budou mrazy i silnější!!

Pozor na silný mráz a zpočátku sněžení-viz ČHMÚ a jeho varování.
Výstraha ČHMÚ na silný mráz, sněhovou pokrývku na východě území je na http://pocasi.chmi.cz/index.html/. Platí pro celé území co se týče silného mrazu do 5.12.2010, tedy do neděle. Teplo nebude ani na mikulášský večer. Více v článku o počasí 5.12.2010 (vydán bude 4. nebo do 5.12. 12h)
Mrazivý víkend
Jak kde mrzne, jaké je kde počasí: http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/

O víkendu budou vrcholit mrazy. Před zmírňováním mrazů budou ještě v sobotu a v neděli ráno teploty klesat na -10 až -15°C, při vyjasnění až na -20°C. V horách bude ještě mrazivěji. Horské polohy jako jsou například Horská Kvilda, Luční Bouda, Sněžka, Adršpach, Šindelová a další místa pověstná rekordními mrazy při takovémto počasí, mohou právě rekordní hodnoty o víkendu zaznamenat.
Ani přes den se neohřejeme v sobotu -9 až -4°C, v neděli -6 až -1°C!

Sněhové podmínky, jak je na horách, jak v nížinách

Jaké panují sněhové podmínky na horách, kolik je sněhu v ČR: http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/

Sněžení se bude kromě dnešního dne, kdy sněží na východě a jihu Moravy, vyskytovat až v pondělí a potom opět příští středu. Ještě není možné určit intenzitu sněžení a kolik napadne sněhu a ani se přesně neví jaké skupenství srážek bude vypadávat z oblačnosti v nížinách, vypadá to na smíšené či mrznoucí srážky od pondělí do středy. Možná už ve středu bude většinou sněžit. Je to hrubý odhad srážek na další dny. Ale víkend bude téměř bez srážek, až v neděli odpoledne hrozí na západě slabé sněžení.