Prosinec: Další sněhová pokrývka je na obzoru

30. listopadu 2010 v 18:19 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Sníh se sypal v noci na pondělí a celé pondělí, na některých místech se nepřestal slabě sypat ani v noci na úterý a v úterý ráno. Takže poslední listopadové dny jsou ve znamení sněhu, někde jen pár centimetrů a jinde zase na tuto dobu velkého množství sněhu a to až 20cm či více.

A jak začne zítra prosinec? Úplně stejně, akorát s tím "rozdílem", že začne odpoledne padat sníh a to na některých místech i hustě. (upřesním dále)

Stav sněhu v ČR, stav sněhu v Praze, fotografie
Nejvíce sněhu napadlo na jihozápadě, západě a severozápadě Čech-samozřejmě maximum v horách, dále ho napadlo hodně také v některých částech středu republiky. Na východě a hlavně na JV území se srážek tolik nevyskytlo, přechodně byly totiž i smíšené.

Více na Infomet.cz.

V Praze leží něco mezi 14 a 21cm sněhu, tady v severní části je to právě okolo 20cm, tedy číslo nejvyšší. Sněžilo zde od nedělní 21.hodiny až do dnešního rána-prakticky bez přestání, ale posledních cca 12hodin už to byla intenzita slabá až velmi slabá. Přesto připadlo ke 2cm, co už na zemi leželo krásných 19cm.

Fotografie:
Sníh v Praze zavalil malé porosty-pondělí 29.11.2010
Zasněžené porosty a před nimi chodník

Předpověď počasí na první prosincové dny-středa a dále
Středa, 1.prosince 2010-bude ve znamení zatažené oblohy, poměrně dost mrazivého počasí od rána, kdy bude až -12°C, přes den -7 až -3°C. Sněžit by nemělo, až teprve odpoledne bude sněžení od jihu přibývat a večer bude nabírat na síle!! Na síle ale nabere už dopoledne vítr, který bude mírný až čerstvý a postupně silný s nárazy. Velmi silný vítr bude i večer a v noci společně se sněžením tvořit závěje či sněhové jazyky.

Vydána byla výstraha od ČHMÚ na novou sněhovou pokrývku, sněhové jazyky a závěje: Výstraha.

Od čtvrtka, kdy bude ráno ještě na severu sněžit, bude počasí i nadále převážně oblačné a na frontách se sněžením. Sněžení přijde zřejmě opět v pátek 3.prosince. Mrazy vydrží, čekají se ledové dny. Čtvrtek přinese na jih Moravy o něco teplejší vzduch, ale přechodně.

Dlouhodobý výhled od ČHMÚ do 31.12.2010
Mluví o průměrném počasí co do teplot i srážek. Ale úspěšnost je velmi malá, jedná se o předběžný výhled na dlouhou dobu dopředu, na kterou nelze vůbec předpovídat. Takže ilustrace na tři prosincové dekády z nichž ta poslední zahrnuje Vánoce a oslavy konce roku je zde.

Je zřejmé, že současný stav počasí-pravá zima, nemůže vydržet nějak extra dlouho. Ale s přestávkami se u nás zřejmě zima bude udržovat. Na horách je samozřejmě  "nastěhovaná" už na celou sezónu. Výstupy modelu GFS naznačují, že oteplení přijde, ale nepotrvá moc dlouho. I to je samozřejmě předpověď na delší dobu dopředu a sice je větší šance, že vyjde než u té měsíční, ale velká šance není. takže to chce sledovat prognózy průběžně. Do konce týdne máme zimu na 95-99% jistou!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sissi Sissi | 30. listopadu 2010 v 18:59 | Reagovat

teda 20 cm je hodne. u nás na slovensku je to najhoršie v poprade... S takymto blogom som sa ešte nestretla, ale páči sa mi. Vidieť že mu venuješ dosť veľa času. si Meteorolog??? Ja som z meteorologie robila geografickú olympiadu a človeku sa fakt zíde vedieť niečo viac :)

2 Persen Persen | Web | 30. listopadu 2010 v 19:05 | Reagovat

minulý rok, tedy aspon u nás, byl taky sníh takhle brzy a pak jsme na vánoce neměli skoro žádný, bojím se, že tomu tak bude i letos .

3 tom-791 tom-791 | Web | 30. listopadu 2010 v 21:43 | Reagovat

[1]:
Děkuji, věnuji se mu co to jde, a nejen tomuto blogu. Celkově počasí.

[2]:
Klasická předvánoční obleva je velmi častá, ale občas se stane, že sníh na Vánoce vyjde i když ne ve všech polohách. Třeba se letos poštěstí, ale nyní nemůžeme říci jak přesně bude. Víme jak se loni diskutovalo o tom zda budou na sněhu či na blátě-dost dlouho nebylo úplně jasné jak to bude.
Jinak loni byl sníh v říjnu (nečekaně) a listopad byl potom teplý až se zdálo, že zima nezačne. A začala v prosinci. :-D

4 Vít Kilián Vít Kilián | E-mail | Web | 2. prosince 2010 v 20:29 | Reagovat

tý jo ale ty máš fakt zajímavej blog a ten sníh mi nevadí ale dospělejm zase jo :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama