Opět hrozí orkán, na severu i víc

11. listopadu 2010 v 18:03 | tom-791 |  Předpověď počasí
Další silný vítr se bude vyskytovat již od dnešního dne, ale vrcholit bude v noci na zítřek a zítra. Takže místy sníh a také silný vítr nám přináší a ještě silnější vítr přinese svatý Martin a další noční hodiny.

Více o počasí na svatého Martina (článek bude zde vydán) na http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu, kde bude vydán také-pravděpodobně zítra!

Zpět k extrémnímu počasí: Jaká bude situace, průběh a na co všechno se musíme připravit při přechodu fronty a vyplňování tlakové níže, která od počátku týdne "úřadovala" nad střední Evropou a Česku Republikou a přinášela společně s ostatními nížemi dost nízký tlak a srážky.

>> ilustrace- po silném větruVětev po bouři 7/2009 II
Silný vítr, na frontě dost srážek a oteplení
> Takže, fronta bude přecházet poměrně rychle, což znamená, že se nad námi dlouho nezdrží a nepřinese tolik srážek, jako kdyby se nad námi zdržela déle a její postup by byl pomalejší a ani nemluvě, kdyby se nad námi vlnila-to by se zde téměř zastavila a rotovala, srážky by tedy vypadávaly na stále téměř stejná místa. To nás naštěstí nečeká.

> Tlaková níže se bude vyplňovat, takže nás čeká silný vítr, který dosáhne na horách až 30m/s a ojediněle i více. Počítá se na hřebenech a z polské strany i se 40-50m/s.

> Pronikne k nám teplý vzduch, víkend bude zato ale velmi teplý.

Situace
Tlaková níže se bude vyplňovat a k nám postoupí teplá fronta, která nás rychle přejde a za ní k nám pronikne teplý vzduch.

Průběh
Dnes zejména od večerních hodin se bude rozfoukávat čerstvý a na horách postupně silný až velmi silný vítr s nárazy o síle extrémně silného větru a je řeč hlavně o severních horách a nejvyšších partiích hor. V noci na pátek a v pátek bude foukat na většině území čerstvý, občas silný vítr nárazy 15-25m/s, občas 30m/s a na horách a na hřebenech hor zejména na severu až velmi silný s nárazy 35-50m/s. V pátek bude odpoledne vítr přechodně o něco slabší, ale v noci na sobotu a v sobotu bude vítr opět sílit a nárazy dosáhnou i 15-35m/s, v nížinách se čeká vítr už mírnější a to s nárazy 10-15m/s.

Model Aladin udává nárazy pro Krkonoše mnohem větší: http://pr-asv.chmi.cz/aladin/index.php?run=latest&all=on

Srážky pak převládnou jen na frontě v noci na pátek a v pátek ráno, na severu jich bude nejvíce. V horách se bude jednat o sněžení a v kombinaci se silným větrem je nutné očekávat od poloh cca 800m sněhové jazyky.

Předpovědi: > podrobná ČR Aladin, celková ČR ČHMÚ-předpovědi.
> Jak kde fouká, prší: Počasí u Vás na In-počasí
> Výstraha ČHMÚ: Aktuální výstrahy ČHMÚ

Vrátí se vítr podobný Kyrillovi?

>> po orkánu Kyrill (2007)
Po silném větru
Možná bude v Krkonoších vítr tak silný, že nám hodně připomene orkán Kyrill, kdy foukal vítr v nárazech na Sněžce až 200km/h a více na polské straně Sněžky byl zaznamenán náraz 216hm/h. Je možné, že bude překonána  tato hodnota, ale to by musely vyjít některé předpovědi a výpočty modelů. Uvidí se, každopádně foukat bude opravdu hodně ve zmíněných partiích. Nížiny nemusejí mít takové obavy, ale bez nárazů větru rozhodně nebudou.

Takže podobný nebo dokonce stejný vítr jako byl na severu v horách Kyrill je v nárazech možný!

Výstraha ČHMÚ- Jihomoravský kraj bez hrozby silného větru. Vítr tam nebude tak silný-což bylo patrné již z včerejších výstupů z modelů. 

- Naopak Královehradeckému kraji hrozí EXTRÉMNĚ SILNÝ VÍTR!

Doporučuji dbát případných výstrah ČHMÚ, protože nejen velmi a extrémně větrné počasí je nebezpečné!

O situaci v ČR bude případně zítra vydán článek shrnující řádění této níže, tohoto větru!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvítáte zde rubriku TEORIE POČASÍ? (více v infu)

Ano
Ne
Je mi to jedno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama