Listopad 2010

Prosinec: Další sněhová pokrývka je na obzoru

30. listopadu 2010 v 18:19 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Sníh se sypal v noci na pondělí a celé pondělí, na některých místech se nepřestal slabě sypat ani v noci na úterý a v úterý ráno. Takže poslední listopadové dny jsou ve znamení sněhu, někde jen pár centimetrů a jinde zase na tuto dobu velkého množství sněhu a to až 20cm či více.

A jak začne zítra prosinec? Úplně stejně, akorát s tím "rozdílem", že začne odpoledne padat sníh a to na některých místech i hustě. (upřesním dále)

Stav sněhu v ČR, stav sněhu v Praze, fotografie
Nejvíce sněhu napadlo na jihozápadě, západě a severozápadě Čech-samozřejmě maximum v horách, dále ho napadlo hodně také v některých částech středu republiky. Na východě a hlavně na JV území se srážek tolik nevyskytlo, přechodně byly totiž i smíšené.

Více na Infomet.cz.

V Praze leží něco mezi 14 a 21cm sněhu, tady v severní části je to právě okolo 20cm, tedy číslo nejvyšší. Sněžilo zde od nedělní 21.hodiny až do dnešního rána-prakticky bez přestání, ale posledních cca 12hodin už to byla intenzita slabá až velmi slabá. Přesto připadlo ke 2cm, co už na zemi leželo krásných 19cm.

Fotografie:
Sníh v Praze zavalil malé porosty-pondělí 29.11.2010
Zasněžené porosty a před nimi chodník

Předpověď počasí na první prosincové dny-středa a dále
Středa, 1.prosince 2010-bude ve znamení zatažené oblohy, poměrně dost mrazivého počasí od rána, kdy bude až -12°C, přes den -7 až -3°C. Sněžit by nemělo, až teprve odpoledne bude sněžení od jihu přibývat a večer bude nabírat na síle!! Na síle ale nabere už dopoledne vítr, který bude mírný až čerstvý a postupně silný s nárazy. Velmi silný vítr bude i večer a v noci společně se sněžením tvořit závěje či sněhové jazyky.

Vydána byla výstraha od ČHMÚ na novou sněhovou pokrývku, sněhové jazyky a závěje: Výstraha.

Od čtvrtka, kdy bude ráno ještě na severu sněžit, bude počasí i nadále převážně oblačné a na frontách se sněžením. Sněžení přijde zřejmě opět v pátek 3.prosince. Mrazy vydrží, čekají se ledové dny. Čtvrtek přinese na jih Moravy o něco teplejší vzduch, ale přechodně.

Dlouhodobý výhled od ČHMÚ do 31.12.2010
Mluví o průměrném počasí co do teplot i srážek. Ale úspěšnost je velmi malá, jedná se o předběžný výhled na dlouhou dobu dopředu, na kterou nelze vůbec předpovídat. Takže ilustrace na tři prosincové dekády z nichž ta poslední zahrnuje Vánoce a oslavy konce roku je zde.

Je zřejmé, že současný stav počasí-pravá zima, nemůže vydržet nějak extra dlouho. Ale s přestávkami se u nás zřejmě zima bude udržovat. Na horách je samozřejmě  "nastěhovaná" už na celou sezónu. Výstupy modelu GFS naznačují, že oteplení přijde, ale nepotrvá moc dlouho. I to je samozřejmě předpověď na delší dobu dopředu a sice je větší šance, že vyjde než u té měsíční, ale velká šance není. takže to chce sledovat prognózy průběžně. Do konce týdne máme zimu na 95-99% jistou!

Zima je tu: přivalí se sníh

29. listopadu 2010 v 16:06 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
První sníh potěšil, překvapil a nebo i naštval obyvatelé snad celého území ČR v sobotu ráno, kdy po nočním sněžení a ranním mrazu vykouzlil skutečně zimní krajinu a to i přesto, že ho nebylo moc.
Srážky ustaly, ale ne na dlouho. Podle předpovědi to vypadá, že počínaje dnešní nocí a na JV a V území už večerem, k nám přijde pravá zima. A bude se tak dít v posledních listopadových dnech a i v prvních prosincových dnech.

Srážky od jihu či jihovýchodu=v létě hodně deště, v zimě sněhové kalamity
Pokud si vzpomínáte na výraznou tlakovou níži, která přecházela v lednu 2010 přes naše území právě z jižních směrů, a přinesla velmi vysokou sněhovou pokrývku i do nížin na celé území ČR, tak nás čeká PODOBNÁ situace. Samozřejmě, že se nedá srovnávat s tou lednovou sněhovou nadílkou, ale na to, že ještě neskončil listopad spadne sněhu hodně.

Byla vydána výstraha od ČHMÚ!

Jak vypadá předpověď pro ČR z pohledu modelu: http://pr-asv.chmi.cz/aladin/index.php?run=latest&all=on
Jak vypadá aktuální počasí v ČR z kteréhokoliv místa: http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/
Na co upozorňuje výstraha ČHMÚ: http://pocasi.chmi.cz/index.html/

Po sněžení mrazy, zima se u nás usídlí

Další zimní zprávou je, že zimní počasí nás neopustí. (v dolhedné době) Po sněžení totiž přijde arktický vzduch od severovýchodu a tedy, jak už z názvu asi pro každého vyplyne, tak silné mrazy, které nám uchovají sněhovou nadílku zatím neznámo jak dlouho, ale vypadá to, že docela dost dní. Občas mohou nějaké centimetry sněhu připadout. Takže z toho vyplývá, že na horách budou panovat vynikající sněhové podmínky, ale v nížinách se také čekají výborné podmínky pro zimní sporty.

Jak to aktuálně vypadá se srážkami nad ČR: http://mapy.in-pocasi.cz/
Jak to vypadá se stavem sněhu a provozem v horských střediscích: http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/
Užitečné informace o chování, stavu a předpovědi počasí naleznete na http://infomet.cz/
Kamery (kvalitní a aktualizované) z horských oblastí a meteostanice jsou ke shlédnutí na http://kamery.humlnet.cz/cz/kamery/

Než se vydáte ven, na jízdu autem či na hory
Tak bych doporučil dbát rad uvedených ve výstraze ČHMÚ a doporučení horské služby, sledování aktuálního počasí na daném místě a sledování předpovědí počasí-nepodceňování situace! Takže se doporučuje/nedoporučuje:
 1. Doporučuje se sledování informací o počasí, dbání na doporučení HS či ČHMÚ nebo dopravních informací
 2. Nedoporučuje se vydávání do neznámých míst, do lesů, při nepřízni počasí
 3. Nedoporučuje se zbytečně vyjíždět ani vycházet (zvl. starším občanům)
 4. Doporučuje se nevydávat se přes zákazy do daných míst hlavně v horách
Takže zbytečné nehody=komplikace provozu=zabránění udržování komunikací=popř. i zatěžování tísňových linek či nedostání se zásahových vozidel k případům.

Pokud to není nutné nemělo by se vyjíždět-v pondělí to bude ovšem velký problém, takže se čekají kvůli sněžení komplikace, kterých se při takovéto zimní nepřízni počasí vyhýbáme v dnešním světě velmi těžko.


Užijte si sněhu a zimních radovánek bez starostí

Víkend bude zimní, téměř všude nasněží

26. listopadu 2010 v 16:33 | tom-791 |  Předpověď počasí
Předpovědi jsou jasné: Zima a sníh- klasické zimní počasí nás čeká právě tento víkend. Na horách to bohužel ještě nebude to pravé, sněhu je málo a není všude a lyžařská sezóna ještě nezačala a oproti tomu v nížinách se také slabá pokrývka vytvoří a bude i zde zima=takové předzimní počasí, kdy se bohužel moc aktivit dělat nedá. V neděli bude trochu lépe, ale stále mrazivo.
Zima, sníh
ANALÝZA:
 • Víkend 13.-14.11.2010-jarní, téměř letní, rekordní... dá se nazvat jakkoliv. Teplot až přes 20°C!
 • Víkend 20.-21.11.2010- podzimní s mlhami, deštěm či mrholením a teplotami do 10°C-klasika jak má být!
 • TENTO víkend 27.-28.11.2010=ta třetí možnost a to je zima-jak je již zmíněno v úvodu.

UPOZORNĚNÍ ČHMÚ
Byla vydána výstraha na tvorbu LEDOVKY popř. NÁLEDÍ a to od 26.11. 17H DO 27.11. 10HODIN.  Výstraha platí pro celé ČECHY!
>>VYSOKÝ STUPEŇ nebezpečí

Stav počasí
Jak to vypadá v ČR lze shlédnout na ČHMÚ-aktuální situace
Jak to vypadá se sněhem je na http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/


Konkrétní předpověď z 26.11.2010
V noci na sobotu bude od jihu postupně zataženo, občas se sněžením a to kromě východu území, kam se sněžení dostane už během noci, bude slabě občas sněžit nad většinou území. Noční teploty poklesnou na -3 až -8°C.

Sobota bude zatažená, ráno a dopoledne občas sněžení kromě západní části a JZ Čech, kde bude i oblačno. Postupně v Čechách slábnutí a ustávání srážek a odpoledne i polojasno, ale na východě a SV stále místy sněžení. Teploty v Čechách nízké a to -4 až +1°C, na východě
-1 až +3°C.

V noci na neděli a v neděli přes den bude ještě zpočátku na SV oblačno a občas sněžení. Jinde bude jak v noci, tak přes den polojasno až oblačno, místy i skoro jasno. Teploty ráno
-4 až -9°C, ojediněle méně. Přes den potom -3 až +1°C a na jihu Moravy ojediněle i více.

Zimní počasí: ochlazuje se

23. listopadu 2010 v 17:18 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Již včera večer dorazily první vločky do západních Čech, teploty začaly klesat od západu až JZ. Studená fronta včera přešla přes naše území a přinesla místy vydatnější srážky, silnější vítr a hlavně se za ní ochlazuje a bude proudit studený, postupně mrazivý vzduch. Ale při vyslovení tohoto pojmu jde určitě mráz po zádech aniž by k tomu došlo, protože proudění studeného vzduchu znamená výraznější mrazivé počasí s teplotami po celý den pod nulou a v noci velmi hluboko pod nulou, což nás koncem týdne také nemine.

Takže pokud u Vás ještě nesněžilo a ani nesněží, vězte, že zima to dožene. Ve čtvrtek je prevděpodobnost přenáněk sněhových od 300m a od pátku ve všech polohách, navíc přijde kromě přeháněk i sněžení. Na "kalamitu" to ovšem zatím nebude.

Jak se ochladilo či ochlazuje v ČR je možné najít na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/
Kamery z horských a podhorských měst a horských stanic jsou na http://kamery.humlnet.cz/cz/kamery/

Kde leží sníh zjistíte na Zimní počasí, e-počasí.cz.

A kdy bude sněžit a jak bude mrznout si rozebereme níže: (na základě výpočtu předpovědi z 23.11.2010 odpoledne)
 • Sněží od noci na dnešek v horských a středních polohách v Čechách
 • Sněží od dnešního rána ve všech horských polohách a ráno i ve středních polohách
 • Sněžit bude v dalších hodinách: 1) v noci a ráno ve všech polohách, 2) přes den všude, kromě nížin
 • Sněžit bude od čtvrtka 25.11.2010 ve všech polohách kromě nejnižších poloh v odpoledních hodinách
 • Sněžit bude od páteční noci ve všech polohách
>> To byly pravděpodobnosti výskytu SNĚHOVÝCH SRÁŽEK

 • Srážky se budou vyskytovat v noci na středu a ve středu zpočátku na většině území, postupně místy a hlavně v horách
 • Srážky budou ve čtvrtek v podobě přenáněk a četnější je lze čekat v horách
 • Srážky naberou na intenzitě i četnosti od pátečního večera
>> To byly pravděpodobnosti výskytu srážek-všeobecně

 • Teploty budou pod bodem mrazu trvale v horských oblastech (už jsou dnes)
 • Teploty budou pod bodem mrazu kromě nížin v noci na středu všude
 • Nad bod mrazu vystoupí ve středu a ve čtvrtek teploty jen v nížinách a to odpoledne
 • Pod bodem mrazu budou teploty od soboty, ojediněle se ale v nížinách odpoledne dostanou slabě nad nulu.
>> To byla pravděpodobnost mrazu v ČR

A celkově to byly statistiky faktů o počasí v dalších dnech, tedy ode dneška do víkendu!

To se ovšem může měnit, tak více v dalších z nadcházejících zimních článků na tomto blogu

Bude zima, bude sníh!

21. listopadu 2010 v 18:59 | tom-791 |  Předpověď počasí
Již delší dobu to vypadá, že bude sněžit a to přesně od příštího týdne, který začíná již zítra. Zítra se čeká teprve přechod tlakové níže a s ní spojených frontálních systémů, takže nás zpočátku potrápí déšť, ale na horách již sněžilo a také bude sněžit. Sníh bude vzhledem k mrazivým teplotám přibývat a přibývat. V nížinách si radovánky se sněhem ještě neužijeme, protože ho tu nestačí napadnout tolik, ale mrazů si užijeme už na to, že je teprve konec listopadu a stále by měl vládnout podzimní ráz počasí, dostatek.

Jaké bude počasí v týdnu od 22.11.2010?
> Bude deštivé, postupně velmi studené a nakonec mrazivé

Více o počasí od 22.11.2010 si můžete přečíst v diskusi na toto téma na In-počasí.
Nebo na stránkách: Meteo tom-791.

Od pondělka do středy bude zataženo s deštěm nebo mimo fronty s přeháňkami a to od 900m, postupně od 600m a nakonec od 400m se sněhovými srážkami nebo se srážkami smíšenými. POZOR tedy již v těchto dnech a to zvláště v noci a ráno na zimní projevy počasí (námraza, ledovka, sníh na vozovkách) při tepotách zpočátku 4 až 10°C (pondělí), postupně 0 až 5°C.

Od středy do pátku bude oblačno až zataženo, občasné sněžení a jen zpočátku v nížinách srážky smíšené, jinak bude sněžit ve všech polohách na našem území. Teploty -1 až +3°C a postupně -3 až +1°C.

O příštím víkendu by srážek mělo být méně, budou to jen přeháňky. (prozatímní předpověď=vydám novou ke konci pracovního týdne) Teploty budou však už mrazivé od -4 do +1°C a v noci to budou mrazy do -10°C a na horách samozřejmě silnější.

Provedeno podle barev od teplejší po nejstudenější
Kde už leží sníh lze podrobně zjisti na e-počasí (zimní počasí).

Proměna z téměř letního počasí do zimního za přibližně 10dní

Určitě nikdo nezapomíná na velmi teplý minulý víkend se skoro jasným počasím a teplotami tedy rekordně vysokými, a to do 20°C. Praha a lépe řečeno její centrum hlásilo i přes 21°C! V tu chvíli asi nikdo nevěřil, že bude ještě tento měsíc řeč o zimě a sněhu!

Počasí se změnilo již tento týden na deštivější a chladnější, ale ještě stále zpočátku s teplotami slabě nad průměrem, ale nyní jsou teploty již průměrné. V dalších dnech budou klesat a přijde zmíněná zima.
>> Takto to vypadalo 14.11.2010     >> A takto podobně to vypadá na horách a bude i jinde

>>Ono se vlastně bude vyrovnávat to teplotně velmi nadprůměrné období, které panovalo do 15.11.2010. Takovéto skoky nám počasí přináší-je to nestálost počasí!
Málokdy se stává, aby bylo počasí skoro celý měsíc vesměs stejné, ale příklady se z let nedávných najdou. Proto jsou výkyvy, někdy menší, ale někdy velmi znatelné.

> příklad stálejšího počasí Září 2006-celé nadprůměrné teplotně a srážkově chudé
> naopak velká nestálost počasí panovala v říjnu 2009-teplo, zima teplo
Kdo má rád zimu a sníh, bude docela potěšen

Sněžení, sníh a snášející se první vločky

19. listopadu 2010 v 14:16 | tom-791
Téma pojmu z meteorologického hlediska, ale i jako názor na vločky, tedy srážky v podobě sněžení a postupně na zemi v podobě sněhu. Zimu, tedy hlavně to, co s ní neodmyslitelně souvisí, (sníh) má ráda spousta lidí, ale také existuje protistrana, která vločky a tím pádem sníh ráda nemá či jej přímo nesnáší. Takže máte rádi sníh? Těšíte se na první vločky sněhu v nížinách?

(Viz 1.anketa zde a nebo 2.anketa v menu)

Můj názor- Sněhové vločky a sníh mimo jiné patří k mým velmi oblíbeným jevům, dokáží obohatit zimu natolik, že stává do jisté míry krásnou a hlavně příroda je zařízená tak, že sníh potřebuje. Když už máme 4roční období z nichž je každé jiné a to hlavně léto a zima, tak je prostě důležité, aby byly takové jaké být mají a aby tedy působili dobře na přírodu a to na její bohatství a vše ostatní. (plodiny, zvěř, ale i na samotné lidi)

První vločka, sníh a bílé Vánoce


Kdy spadla první vločka? Na horách Vás jistě nepřekvapí, když se s prvními vločkami setkáte v září popř. koncem srpna-jako tomu bylo třeba letos. Ale na těch opravdu nejvyšších horských vrcholech to může být i v červenci. No, ale držme se v ČR, takže nebudu zmiňovat místa, kde první vločky prakticky neexistují, kde padá sníh celý rok!

První vločky se u nás snášejí k zemi v nižších polohách většinou v listopadu. Jen výjimečně "mají zpoždění" a nebo naopak neotálejí a přijdou s ochlazením dříve-viz loňský rok. (Více ve statistice prvního sněžení v Praze)

K obrázku: Už je na zemi hodně vloček-leden 2010. A další padají.

No a dostáváme se k bílých Vánocům. To je to, co k Vánocům patří. Tedy venkovní sněhové vánice a bílé kopce, zahrady, ale částečně i sídliště měst, kde se sníh mrazem třpytí a velmi dlouhé večery panují-všichni doma slaví a hlavně jsou pokud možno spokojeni a pokud ne, tak při pohledu ven (v případě sněhu) najdou spokojenost v pravém počasí na Vánoce. To bohužel ale tak často nebývá. Kdy vlastně naposledy na Vánoce sněžilo, či dokonce byl sníh.... No je to asi hodně dlouho, ale záleží také na tom, kde.

>> Opravdu hodně nashromážděných vloček způsobuje "kalamitu" ve městech (Praha v lednu 2010 a docela velký boj se sněhem v ulicích)

>> zimní "koberec"
Zima, sníh
Všichni sníh ale rádi nemají, takže i přesto, že patří k Vánocům, tak by byly raději, aby nebyl. To se jim myslím právě daří. Ale nikdo to neovlivní, takže sníh ale může třeba letos být.

První vločky se možná dočkáme v nížinách již brzy. Zima se totiž po velmi teplém období hodlá ujmout vlády a snese nám když už ne přívaly sněhových vloček, tak ty nějaké první vločky skoro určitě. (viz mé další případné články, které už nebudou s tímto tématem souviset)

>> zimní krajina: několik vrstev sněhu (jen sníh, sníh a stromy)
První sníh, sněžení.....
V Praze sněžilo poprvé většinou v listopadu. Takže podrobněji:
 • 2005: Sněžení 20.11. a sníh 17.12.2005
 • 2006: Sněžení 2.11. a sníh 3.11.2006
 • 2007: Sněžení 10.11. a sníh 11.11.2007
 • 2008: Sněžení i sníh 22.11.2008
 • 2009: Sněžení 15.10. a sníh 16.12.2009
 • A letos?
Možná už příští středu se i zde nad Prahou budou snášet první sněhové vločky této zimy, i když zima ještě zdaleka (astronomická) a nebo pár dní (meteorologická) nebude.
Kdo si přeje už sněžení či dokonce sníh (pravou zimu) nechť drží palce ať to vyjde!

Takto jsem chtěl vyjádřit to, co vím či co si myslím o tématu první vločka (což lze spojit i se sněhem-lehce)

Rekordní teploty jsou pryč, opět klasický podzim

17. listopadu 2010 v 9:20 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Prakticky jen na víkend k nám zavítal velmi teplý vzduch z jihu až jihozápadu. Takže není divu, když z těchto směrů přijde vítr, že bude teplý či velmi teplý. To už je ale bohužel minulostí, dnes vládne místy nízká oblačnost a v dalších dnech musíme počítat s přechodem tlakové níže a jednotlivých systémů přes naše území-tedy návrat k podzimní klasice, kterou nemusím podrobně rozebírat. Zkrátka frontální rozhraní-budeme obklopeni tl. nížemi.

>> mlhy nebo kouřmo, to je to, co nás nyní čeká často venku

Teplotní rekordy a průběh počasí v neděli 14.11.2010
Padaly opět na většině míst republiky a v Praze-Karlově bylo naměřeno neuvěřitlených 21,2°C, dále bylo teplo i v dalších částech Prahy jako jsou například okrajové Kbely, dále bylo velmi teplo v Č.Budějovicích, Pardubicích či Plzni.

Rozdílné počasí v Praze 14.11.2010 X 15.11.2010
 V neděli vystoupila maxima v Praze 9 na 18,5°C, bylo skoro jasno až polojasno. Zatímco pondělní nízká oblačnost zde nedovolila teplotám vystoupit na více než 11,2°C. A na mnohých místech republiky to bylo podobné a ještě s mlhami.

Jak to vypadá na sváteční 17.listopad?
Bude zataženo, výjimečně oblačno a místy déšť. Nebude vydatný a bude se vyskytovat hlavně zpočátku dne v Čechách. Maximální teploty budou rozdílné a to od 5°C na západě až po 13°C na východě.

POZOR NA HORŠÍCÍ SE KVALITU OVZDUŠÍ NA OSTRAVSKU-HROZÍ SMOG!
< I tak přeji pěkné prožití svátečního dne!>

Více informací o vzduchu i počasí celkově na Portálu ČHMÚ!

Loni bylo v Praze (zde) až 15,4°C a oblačno až polojasno.

Extrémní teplo=potom extrémní ochlazení?

Nemusí to tak úplně platit, ale je zřejmé, že se teploty vyrovnají. Jak, zda úplně či nedostatečně nebo až moc, to už nechme na počasí. Ale je pravda, že modely ukazují výraznější ochlazování po 23.listopadu a konec listopadu by měl být velmi chladný, sníh se možná objeví i v nížinách, ale to bychom co se týče meteorologie moc předbíhaly. Vše se postupně upřesní a uvidí se.

Na zimu je v nížinách určitě brzo, ale na horách by mohla ta pravá zima už brzo začít!!

Padaly teplotní rekordy, dnes padnou další

14. listopadu 2010 v 10:53 | tom-791 |  Stav počasí
Včerejší 13.listopad 2010 byl rekordně teplý, což pocítil snad každý kdo byl venku. Krásné počasí a teplotně nadprůměrné počasí panovalo od noci po celý den a pokračuje i dnes.

Teplotně nadrůměrné počasí přinesla teplá fronta, která mimo něj přinesla i srážky na sever území i vydatnější a teplý vzduch, který k nám proudí po přední straně celé tlakové níže. Tento stav bude trvat do doby než se bude níže pozvolna přesouvat přes naše území dále k východu.

Nyní teplotní rekordy:
Ty byly přepsány včera nad většinou území ČR a důkazem toho je mapka teplot 13.11.2010:
Zdroj: ČHMÚ
Teplotní rekord padl v Č.Budějovicích 19,4°C, v Praze-Karlově 19,1°C, v Pardubicích 18,4°C a další jsou na Infomet.cz. (tj. zdroj)
Teplotní rekordy padaly také na horách jak se lze dočíst v dalším z článků na Infomet.cz a to na Milešovce či v Nové Vsi v Horách.

Zde v Praze-severní část byla včera maximální teplota 17,6°C. Na listopad jsou toto velmi velmi teplotně nadprůměrné teploty a lze očekávat, že dřívě či později budou vyrovnávány zase naopak vpády velmi studeného vzduchu, což mimochodem momentálně naznačují předpovědi na delší dobu dopředu.
>> Kladná stránka podzimního počasí

Aktuálně-další rekordy jsou na obzoru i dnes

Nyní je v ČR již velmi teplo (10:00hodin) a to s teplotami nad 10°C na většině území s tím, že Praha-Ruzyně hlásí až 14,7°C. Rekord z Klementina činí 15,6°C a je velká šnace, že bude i dnes hodnota přepsána a v rekordech se bude pro včerejší a i pro dnešní den zobrazovat prozatím rok 2010.
Rekordy najdete na Měření z Klementina.

Jak je teplo a jaké je počasí v ČR zjistíte na Počasí u Vás (In-počasí).

I zde z mého měření vyplývá to, že teploty jsou vysoké: Praha (sever) a teplota nyní na 13,5°C. (10:15)

Co můžeme po tak teplém počasí čekat? Ano, co jiného než, že teplé počasí se na počátku nového týdne radikálně změní na chladné a teploty klesnou oproti dnešku až o 9°C. Tak to vypadá dle předpovědi na další dny.

Ne příliš pěkný závěr článku o plusových rekordech a krásném víkendu, ale už bude přeci jen 2.polovina listopadu!

<UŽÍVEJTE PŘÍJEMNĚ TEPLOU A SLUNEČNOU NEDĚLI!>


Opět hrozí orkán, na severu i víc

11. listopadu 2010 v 18:03 | tom-791 |  Předpověď počasí
Další silný vítr se bude vyskytovat již od dnešního dne, ale vrcholit bude v noci na zítřek a zítra. Takže místy sníh a také silný vítr nám přináší a ještě silnější vítr přinese svatý Martin a další noční hodiny.

Více o počasí na svatého Martina (článek bude zde vydán) na http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu, kde bude vydán také-pravděpodobně zítra!

Zpět k extrémnímu počasí: Jaká bude situace, průběh a na co všechno se musíme připravit při přechodu fronty a vyplňování tlakové níže, která od počátku týdne "úřadovala" nad střední Evropou a Česku Republikou a přinášela společně s ostatními nížemi dost nízký tlak a srážky.

>> ilustrace- po silném větruVětev po bouři 7/2009 II
Silný vítr, na frontě dost srážek a oteplení
> Takže, fronta bude přecházet poměrně rychle, což znamená, že se nad námi dlouho nezdrží a nepřinese tolik srážek, jako kdyby se nad námi zdržela déle a její postup by byl pomalejší a ani nemluvě, kdyby se nad námi vlnila-to by se zde téměř zastavila a rotovala, srážky by tedy vypadávaly na stále téměř stejná místa. To nás naštěstí nečeká.

> Tlaková níže se bude vyplňovat, takže nás čeká silný vítr, který dosáhne na horách až 30m/s a ojediněle i více. Počítá se na hřebenech a z polské strany i se 40-50m/s.

> Pronikne k nám teplý vzduch, víkend bude zato ale velmi teplý.

Situace
Tlaková níže se bude vyplňovat a k nám postoupí teplá fronta, která nás rychle přejde a za ní k nám pronikne teplý vzduch.

Průběh
Dnes zejména od večerních hodin se bude rozfoukávat čerstvý a na horách postupně silný až velmi silný vítr s nárazy o síle extrémně silného větru a je řeč hlavně o severních horách a nejvyšších partiích hor. V noci na pátek a v pátek bude foukat na většině území čerstvý, občas silný vítr nárazy 15-25m/s, občas 30m/s a na horách a na hřebenech hor zejména na severu až velmi silný s nárazy 35-50m/s. V pátek bude odpoledne vítr přechodně o něco slabší, ale v noci na sobotu a v sobotu bude vítr opět sílit a nárazy dosáhnou i 15-35m/s, v nížinách se čeká vítr už mírnější a to s nárazy 10-15m/s.

Model Aladin udává nárazy pro Krkonoše mnohem větší: http://pr-asv.chmi.cz/aladin/index.php?run=latest&all=on

Srážky pak převládnou jen na frontě v noci na pátek a v pátek ráno, na severu jich bude nejvíce. V horách se bude jednat o sněžení a v kombinaci se silným větrem je nutné očekávat od poloh cca 800m sněhové jazyky.

Předpovědi: > podrobná ČR Aladin, celková ČR ČHMÚ-předpovědi.
> Jak kde fouká, prší: Počasí u Vás na In-počasí
> Výstraha ČHMÚ: Aktuální výstrahy ČHMÚ

Vrátí se vítr podobný Kyrillovi?

>> po orkánu Kyrill (2007)
Po silném větru
Možná bude v Krkonoších vítr tak silný, že nám hodně připomene orkán Kyrill, kdy foukal vítr v nárazech na Sněžce až 200km/h a více na polské straně Sněžky byl zaznamenán náraz 216hm/h. Je možné, že bude překonána  tato hodnota, ale to by musely vyjít některé předpovědi a výpočty modelů. Uvidí se, každopádně foukat bude opravdu hodně ve zmíněných partiích. Nížiny nemusejí mít takové obavy, ale bez nárazů větru rozhodně nebudou.

Takže podobný nebo dokonce stejný vítr jako byl na severu v horách Kyrill je v nárazech možný!

Výstraha ČHMÚ- Jihomoravský kraj bez hrozby silného větru. Vítr tam nebude tak silný-což bylo patrné již z včerejších výstupů z modelů. 

- Naopak Královehradeckému kraji hrozí EXTRÉMNĚ SILNÝ VÍTR!

Doporučuji dbát případných výstrah ČHMÚ, protože nejen velmi a extrémně větrné počasí je nebezpečné!

O situaci v ČR bude případně zítra vydán článek shrnující řádění této níže, tohoto větru!

Dnes deštivo, zítra vykoukne sluníčko

8. listopadu 2010 v 16:44 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Hluboká tlaková níže Zelda přešla přes naše území již včera. Dnes u nás už úřaduje další níže, při které opět mírně až silně klesá tlak. Pojmenování níží nejsou důležitá, ale důležitý bude odhad či předpověď chování těchto útvarů a následně právě vývoj počasí.
Louže při srpnových deštích
Statistiky za 7.11.2010
ČHMÚ: Nejvíce srážek spadlo na Labské Boudě a předpověď srážek se téměř rovná skutečnosti, že nejvíce pršelo včera v Čechách! Podle další předpovědi bude nejvíce dnes pršet pro změnu na východě, severovýchodě a postupně také severu území ČR. Na západ a SZ se pro změnu moc srážek nedostane.
Rozdíl teplot včera: západ +3°C, východ +12°C.
Vývoj tlaku včera:
V 8hodin 1009hPa, v 12hodin 1004hPa, ve 16hodin 1001hPa, ve 20hodin 1000hPa.
(Praha-vlastní pozorování)>> takto to mělo vypadat dnes ve 12UTC
Zdroj: ČHMÚ 2xNa základě aktuálních map se tato předpověď ze včerejšího dne vyplnila!Aktuální mapy na: ČHMÚ-aktuální mapy.
Tak lze potom porovnávat skutečnost s předpovědí.
>>> Tady je výstup z aktuální mapy v 16:00hodin (je to později, ale i tak je rozdíl vidět. Stupnici barev najdete přímo u každé mapy)


Toto by třeba patřilo do praxe o počasí! (srovnávání předpovědi a skutečnosti)
Co se bude dít a co se změní oproti dnešku či včerejšku?
 • Zítra se čeká o hodně méně srážek než včera a dnes, budou se od dopoledne vyskytovat v rozhodně slabší intenzitě i vydatnosti než dnes a včera
 • Teploty nad územím ČR by se měly už téměř srovnat a neměl by být takový rozdíl mezi západem a východem. (př. Dnes bude na západě teplota na 3°C, na východě bude až 12°C.
 • Vykoukne místy i sluníčko=oblačnost se protrhá na oblačno, přechodně i polojasno-hlavně na západě Čech
 • Vítr bude slabý, ale na JV a jihu Moravy by měl foukat silnější s nárazy (ale nic vážného)
 • Polojasno bude přechodně i ve středu, kdy se čeká zřejmě nejméně srážek, ale také to neznamená, že je tento týden se srážkami konec-nikoliv, další se čekají v pátek a na víkend
 • Tlak bude dnes ještě mírně klesat. (cca na 977-983hPa)
Složitá předpověď složitého dění v počasí

Pojďme se podívat na to, co je vlastně v současném počasí tak složité, co se děje v počasí, když vládne takové počasí, jaké vládne: tedy deštivé, poměrně velké ochlazení, propad tlaku vzduchu a popř. i silný vítr.

>> Synoptická situace není jednoduchá
Ne jedna, ale hned několik hlubokých tlakových níží se přesouvá a bude přesouvat přes Střední Evropu a naše území a přináší k nám právě počasí sychravé, chladné a jaksi "ospalé".

Synoptická situace nad ČR:
Zde je dobře vidět, kolik níží se kolem nás "motá". Synoptická situace. (Aktuální)

Předpověď synoptické situace je možné shlédnout na modelu GFS. Takto by to mělo vypadat dnes v 00hodin: GFS-synoptická situace předpověď. (odkaz, na němž se data mění)
Více veličin zde: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavneur.html
(synoptická situace=hned první veličina- 500hPa Bodendruck)

>> Předpověď je ještě těžší
Protože se synoptická situace a výstupy z modelů mění, je předpověď nebo-li interpretace chování počasí v dalších hodinách a dnech pro veřejnost hodně složitá. Přeložení do "české řeči" ve smylu z té meteorologické. Ale i tak čteme nebo slýcháme možná neznámé pojmy.

TY BY MĚLA PRÁVĚ OBJASNIT MOJE PLÁNOVANÁ RUBRIKA-TEORE POČASÍ!

>> Shrnutí přesnosti předpovědi
Pak už se jen dovíme, jak byla tato složitá předpověď zpracována a jak vyšla, zda byla nebo nebyla úspěšná a na kolik %.

Zatím myslím, že vychází velmi dobře, viz statistiky za 7.11.2010-uvidí se dnes, jak to nakonec vše dopadne, ale rýsuje se to také podle předpovědi.

Hluboká tlaková níže-deštivo

7. listopadu 2010 v 11:28 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Dnes nás už plně ovlivňuje hluboká cyklona (tlaková níže) a ta nám bude přinášet deštivé a postupně i velmi chladné počasí s tím, že rozdíl v teplotách napříč republikou bude zpočátku poměrně velký. Takže podrobněji:

>> Nedělení den je a bude na většině míst zatažený a také postupně na většině území s deštěm, od vyšších poloh sněžení. Sněží již na horách jako například na Šeráku, Labské boudě, Peci p.Sněžkou, kde jsou srážky již od rána. Střed tlakové níže bude dnes ještě docela daleko, ale jak se bude postupně přibližovat, tak se čeká až silný pokles tlaku vzduchu.
POZOR- pokles tlaku vzduchu na nás může negativně působit ospalostí a únavou.

>> V pondělí bude počasí velice podobné, tlak by měl mírně klesat. Stále bude občasně pršet a bude nad námi zatažené nebe.  Teploty do 8°C, ale na západě bude chladněji a na východě naopak tepleji. Sněžit bude i v nížších polohách. Další níže se budou "stěhovat" přes naše území i v úterý a ve středu, předpověď jejich postupu, směru a předpověď počasí je složitá a dnes zatím nepřesná.
Výhled:

>> V úterý bude zpočátku méně srážek, ale od JV jich bude opět přibývat. Teploty budou stále rozdílné mezi západem a východem našeho území a to na západě bude 3 až 8°C, na východě 8 až 12°C.

>> Středa bude ve znamení přechodu středu tlakové níže, takže o srážky nebude nouze na celém území, stále budou teploty rozdílné a to od 5°C na západě až po 12°C na východě území. Hory budou mít hlavně v Čechách přírůstky nového sněhu, který ovšem moc kvalitní zatím nebude.

SRÁŽEK SE DOČKAJÍ VŠUDE, NĚKDE MÉNĚ, NĚKDE VÍCE!

Kolik kde je sněhu a jaké podmínky panují v horách lze už teď sledovat na http://snih.in-pocasi.cz/ nebo na http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/. (od 15.11.2010) Myslím pěkně zpracované sněhové zpravodajství, které nyní ovšem ještě není zaplněno čísly o sněhové pokrývce a dalšími informacemi o sněhu, ale to se částečně v dalších dnech změní s přibýváním nějakého sněhu.

Jaké kde panuje počasí lze zjistit na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/

A k předpovědím: Krátkodobá a nejpřesnější předpověď na http://pr-asv.chmi.cz/aladin/index.php?run=latest&all=on (Aladin) a dlouhodobá na GFS (složitější předpovědi Německého modelu) http://www.wetterzentrale.de/topkarten/ani/gfs/, ještě existuje na delší dobu dopředu a to vybraných veličin, ale to není důležité pro stav počasí vztahující se k tomuto článku.
<PŘESTO VŠECHNO PŘEJI KLIDNOU A POHODOVOU NEDĚLI>
Bouřka 2009


>> tmavá obloha vystřídá velmi teplé a poměrně pěkné počasí uplynulých dníInfo:
Jako podrobnější informace o těchto odkazech a jiných odkazech by bylo možné uvést do specielního článku do rubriky TEORIE POČASÍ  a nebo ještě lépe do rubriky MODELY, INSTITUCE A SERVRY O POČASÍ, což by myslím nebylo špatné zavést.

Počasí o víkendu: teplo a vítr, potom ochlazení a déšť

5. listopadu 2010 v 18:00 | tom-791 |  Předpověď počasí
Tak víkendové počasí 6. a 7.11.2010 bude ve znamení odlišného počasí. Lišit se budou od sebe oba dva dny. Zatímco v sobotu se čeká v končícím přílivu teplého vzduchu teplé a na JV a V území ještě rekordně teplé počasí, ale na většině míst větrné-viz prodloužená výstraha ČHMÚ do 6.11.2010 20hodin. Tak v neděli to bude už deštivější počasí, mnohem chladnější než v sobotu, ale už jen ve znamení slabého nanejvýš mírného větru.

>> krásný podzim je u konce, vítr shodil nebo ještě shodí zbytky listí ze stromů
Toť úvod, nyní se podíváme na podrobnější předpověd z 5.11.2010 12UTC-Model Aladin:
V sobotu bude zpočátku počasí beze srážek, od SZ se čeká další frontální oblačnost a občas déšť. Teploty do 15°C, na JV do 18°C. V noci na neděli bude přecházet už zvlněná studená fronta a srážek bude více, teploty už budou také klesat. 

V neděli bude velká oblačnost a občas srážky, zejména na jihu území, které se během dne budou rozšiřovat dále k severu. Teploty podstatně nižší, ráno 7 až 3°C, na JV a V 9 až 5°C. Odpoledne už bude teplota jen 6 až 10°C, na JV až 12°C. Velká oblačnost a srážky nás neminou ani v neděli večer, kdy budou postupně na horách, tedy od 1000m, sněhové nebo smíšené. Vítr nás už vůbec trápit nebude.

VYBERME SI: VÍTR A TEPLO, NEBO BEZVĚTŘÍ, ZIMA A DÉŠŤ ČI SNÍH!

>> A horší varianta podzimu, mlhy, deště, mrazy...


Současné velmi teplé počasí nadobro skončilo, to je jisté. Ale přechodná oteplení se ještě určitě v listopadu vrátí, ale ne na dlouho!( více v případné dlouhodobé předpovědi počasí, kterou budu sestavovat podle modelu GFS)

Silný vítr, ale jinak teplo

3. listopadu 2010 v 20:46 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Nedávno foukal velmi silný vítr s nárazy na severních a severovýchodních horách a to především v opravdu nejvyšších polohách, jinde byl úplný klid. Zejména Čechy tento vítr (30. a 31.10.2010) vůbec nezasáhl. Tento vítr přinášel ještě v pondělí na východ republiky velmi teplý vzduch.

Více na http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1288700849. Zde je článek o teplotách 1.11.2010 v ČR a to zejména na východě území.
Po silném větru
Nyní se čeká západní vítr, teploty budou vysoké na celém území a nemělo by docházet k takovým rozdílům jako tomu bylo právě na konci minulého týdne-více zde http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1288772026.

http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1288787649- zde je mapka nárazů větru-přiložená pod textem.
ČHMÚ vydal také výstrahů na silný vítr a ta platí mimo jiné i pro Prahu a okolí, celé severní a SZ Čechy a severní část území. Více na http://pocasi.chmi.cz/index.html/

Toto jsou informace a podklady o porovnání větrů, tedy toho ve východní části území a toto co nás čeká zítra a v pátek a zasáhne i Čechy-tedy prakticky většinu území. Kromě jihu Čech, Moravy a JV Moravy či Vysočiny zasáhne celý zbytek našeho území-dejte tedy pozor a řiďte se výstrahou.
Není to příznivé počasí-vítr určitě není oblíbený, spíše naopak-je pěkně nepříjemným jevem v počasí.
Větev po bouři 7/2009
Podrobnosti o počasí v dalších dnech
Situace, příčina: Bude zesilovat teplé západní proudění mezi tlakovou níží a výší.

Počasí, upozornění: Již dnes večer bude vítr zesilovat v nejvyšších patriích horských oblastí. Zítra se rozfouká i v nížinách a poměrně výrazně. Měl by foukat čerstvý vítr od 6 do 11m/s, nárazy bude mít vítr i v nížinách do 20m/s, na horách potom i přes 30m/s tj. 115km/h a více. Síla orkánu je již od 120km/h. Pokud se jedná o vítr o síle 102km/h a více jedná se o mohutnou vichřici a pokud fouká vítr o rychlosti více než 87km/h jedná se o silnou vichřici.

Bude teplo: Teploty ve čtvrtek 4.11. vystoupí do 17°C, místy i výše (jižní Morava, Polabí) a v pátek také do 17°C. Sobota bude sice o 1°C chladnější, ale i tak zůstane ještě velmi teplo.

Další zajímavé odkazy, které se mohou hodit při zjišťování stavu počasí:
Jak kde fouká zjistíte na http://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasisp.php?ukazatel=rychlost&pozadi=mapareg&graf=ano (zvolit lze v km/h nebo nárazy+další veličiny o počasí!)

Aktální počasí, situace, co se kde děje (kdekoliv v ČR) každý den přibývá na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/


Začíná teplotně nadprůměrný listopad

1. listopadu 2010 v 15:28 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
Podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, která byla zveřejněna, bychom se mohly v listopadu ještě ohřát. I když to nyní nic neznamená, protože:
 1. Dlouhodobá předpověď je málo úspěšná
 2. V listopadu už je průměrná teplota nižší než v říjnu
Ale na druhou stranu je to lepší, než kdyby předpověď mluvila o teplotně podprůměrném období, což se může za 10dní do vydání nové předpovědi na další 2 dekády listopadu klidně stát.

Ale zpět k současnému výhledu. Je dostupný na Dlouhodobka-ČHMÚ.

Hlavně by nás měl zajímat začátek měsíce. A počátek měsíce je právě dnes-takže první dekáda 1.-10.11.2010 bude nejlépe předpovězena-co nás čeká?

Počasí 1.11.2010
Dnes se ohřejeme, protože při sluníčku ukáží teploměry až 17°C a to zejména na východě republiky či jihu Čech a Moravy, ojediněle může být i více. Místy bude hrozit nízká oblačnost. Tam, kde by setrvala ojediněle do odpoledne, tam bude teplota do 10°C maximálně. V tom je ten rozdíl.

Přízemní mrazíky zatím skončily>>>>
V dalších dnech do 10.11.
Bude i nadále poměrně teplo. Teploty od 10 do 15°C a později koncem dekády 6 až 12°C. Samozřejmě, že to nebudou stále takto vysoké hodnoty, ale přesto budou vyšší než kolikrát v měsíci již uplynulém-v říjnu 2010.

Oblačno občas vystřídá polojasno-takže úplně bezoblačné počasí nebude, ale koncem období přijde s ochlazením i velká oblačnost.

Jinak žádné extrémy nás nečekají, jen zpočátku měsíce mohou padnout nějaké teplotní rekordy-tak se "vyhřívejte", ale opatrně je listopad!

Loňský listopad pro srovnání: (více i informací v menu během 1.11.2010)
Listopad 2009- Praha: průměrná denní teplota 10,5°C, noční 5,64°C, srážek spadlo 56,5mm, tj. 1,88mm průměr.
17.11. bylo například na sváteční den opravdové teplo a to 15,4°C v maximech, padaly teplotní rekordy.
25.11. byla maxima zde na 14,7°C, tj. také pěkné teplo na konec listopadu.
Velkou zajímavostí je, že nejnižší maximální teplota se za listopad 2009 vyskytla hned 1.11. a to byly pouhé 4°C!