Slunečno, ale někde smogová situace

13. října 2010 v 13:27 | tom-791 |  Stav počasí
Současný stav počasí- charakter počasí, kdy nás ovlivňuje podzimní tlaková výše a přináší kromě ranních mlh a nízkých teplot slunečné dny a teplotně docela příjemné. Někde se ale nízká oblačnost a také kouřmo udržuje po většinu nebo úplně po celý den. Při déletrvající takovéto situaci dochází ke zhoršování ovzduší a z docela nevinné inverze se postupně stává ve velkých městech a průmyslových oblastech, tedy Ostravsko, Mostecko či Praha, Brno, situace nesnesitelná a je tu smog. (v odkazu na začátek trocha teorie)

Ten snáší nejhůře malé děti a lidé s onemocněním dýchacích cest. Doporučuji v těchto dnech pokud to není nutné raději nevycházet. Jak dlouho, to bude trvat je v druhé části článku.

Jak je aktuálně na stanicích ČHMÚ-jestli je kouřmo, mlha jasno či nízká oblačnost najdete na ČHMÚ-stanice. (tabulka nebo mapa)

Jaká je aktuální kvalita ovzduší (barevně rozlišeno znečištění) je na ČHMÚ- stav ovzduší.

>> ilustrace: mlha (ta je bez škodlivin ještě snesitelná většinou)
Smogová situace na Ostravsku a horšící se vzduch v Praze
Ostrava a okolí zažívají v těchto dnech krušné chvíle. Smog. Tato oblast je smogem bohužel v podzimních a zimních měsících pověstná. Mlhy, inverzní ráz počasí ani nemusí trvat zas tak dlouho a zde to stačí k nahromadění splodin, které se hromadí při inverzi a mlhavém počasí nejen zde, a vzniku tohoto nebezpečného jevu ve vzduchu-překročení imisních limitů.

Zde jsou mapy znečištění aktualizované souhrnně za 1hodinu nebo za 24hodin. Je to myslím dobré znázornění kvality a v tomto případě spíše nekvality vzduchu.

I v Praze a to samozřejmě hlavně v centru se zhoršuje kvalita vzduchu. Nejhorší je situace, nejen zde, v noci a ráno, částečně ještě dopoledne, kdy se mlhy či kouřmo teprve rozpouštějí. Na SV země se držela nízká oblačnost včera po celý den a právě tam nedošlo ke zlepšení ani v odpoledních hodinách.

Články o smogu na Ostravsku: ČT24, lidovky.cz, iDnes.cz
Diskuse na téma smogová situace: In-počasí

Vývoj-kdy to skončí?
Do pátečního dne to budeme muset vydržet. Nevypadá to, že by se toto počasí v nejbližší době vrátilo. Déšť, který přijde v pátek večer místy a v sobotu na většinu území nám vzduch patřičně pročistí a oddychneme si na čerstvém vzduchu a to hlavně Ostrava a okolí.

Toto jsou také nástrahy podzimu-podzimního hezkého počasí, které se někde stává asi nejhorším počasím-inverzním, mlhavým se škodlivinami v ovzduší.

<Do zasažených oblastí přeji hodně trpělivosti s počasím a brzké pročištění vzduchu, i když to dříve než v pátek asi nebude!>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama