Podzimní anticyklona-nízká oblačnost, mlhy

4. října 2010 v 13:30 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
V současných dnech nás sice ovlivňuje tlaková výše, ale vzhledem k tomu, že je podzim a přesně tedy říjen, tak se počasí v tlakové výši či v jejím výběžku projevuje jinak, než tomu bylo v létě či v pozdním létě. A tím projevem je tvorba nízké oblačnosti, ze které však většinou vystupují horské oblasti, kde je slunečno, tepleji než v nížinách a také čerstvý vzduch narozdíl od nížin, kde se hromadí splodiny a to jakékoliv. Oblačnost se protrhává v nížinách jen odpoledne a to místy nebo v některých případech jen výjimečně. I neděle byla převážně zatažená nízkou oblačností. Také se v těchto dnech tvoří místní mlhy, které se vyskytují zejména ráno a během dopoledne ustupují a většinou se zvedají nahoru, ale bohužel rozpouštějí jen místy=zůstává právě nízká oblačnost.
V dalších dnech bude foukat čerstvý vítr, který nám vzduch alespoň přes den pročistí, takže by to nemělo být tak hrozné, nebude to ta pravá inverze.

Zatažené dny- Převážně nízkou oblačností, tak těch jsme si "užily" loni až dost. Trápil nás totiž hlavně přes zimu nedostatek slunečního svitu. Sluníčko když nebylo schované za nízkou oblačností, tak bylo za frontální a oblačnost se mezi tím protrhala jen na chvíli. To se nejčastěji děje před přechodem atmosferické fronty a nebo chvíli po jejím přechodu=nízká oblačnost či mlhy jsou rozrušené či jejich tvorba je přerušena přechodem fronty.

Do horských oblastí bude zpočátku týdne proudit teplý vzduch, ten se projeví v nížinách pouze v případě rozpuštění nízké oblačnosti a těchto případů hlavně zpočátku moc nebude. (tj. týden od 4.11.)

>>> nízká inverzní oblačnost (nahoře=zataženo, dole=mlha)
Jak bylo loni a předloni?
>Od 1. do 10.10.2009 bylo oblačno až polojasno, přechodně až zataženo se srážkami a velmi teplo oproti letošním předpovědím. Teploty 16 až 22°C a přechodně i 25°C. Srážky 15mm.

>Od 1. do 10.10.2008 bylo zpočátku oblačno až zataženo, místy se srážkami, postupně oblačno až polojasno a v nížinách tvorba mlh a nízké oblačnost. Teploty 12 až 18°C. Srážky 1,5mm.

Předpověď do 10.10.2010
Tak letos bude asi nejchladněji. Bude převážně zataženo nízkou oblačností a vyjma hor slunečno jen ojediněle. Na horách místy. Koncem období sice sluníčko trochu vyhraje boj s oblačností, ale na teplo se netěšte. Zkrátka to podzim letos myslí už vážně. Teploty zpočátku 11 až 18°C (bude záležet na nízké oblačnosti, to bude chladněji), postupně 8 až 13°C a ráno 9 až 4°C, postupně 6 až 2°C a při jasném počasí i 0°C a samozřejmě přízemní mrazíky velmi četné. Srážek by celkem moc spadnout nemělo.

>>> Ale jak už to bývá, předpovědi se budou upřesňovat!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama