Podzim a podzimní počasí

5. října 2010 v 14:31 | tom-791
Na úvod řeknu, že mám rád všechna roční a období a myslím, že je dobře, že se střídají. V každém období lze provádět různé aktivity, pokud to počasí dovolí a každé období přináší nějaké krásy, něco zajímavého. Nebudu jmenovat charakteristiky všech období a vrhnu se rovnou na podzim jako období a na podzimní počasí a s ním související pranostiky.
Podzim

Je třetím obdobím v roce a to pokud bereme začátky ročních období. Podzim lze rozdělit (stejně jako ostatní období) na meteorologický podzim, (meteorologická data jsou uváděna v tomto rozsahu) začínající 1.9. a končící 30.11., tedy září až listopad. Potom na astronomický podzim, začíná 23.9. a končí 20.12. Období podzimu přináší postupnou přípravu na zimu, která po něm následuje. Podzim je sice smutné období, za což může také počasí, ale také padající listí. Smutný je asi v tom, že končí hezké letní období a vše se ukládá ke spánku. Není vidět mnoho zvířat a proto je v přírodě klid. Listí však tvoří i tu příjemnou stránku podzimu a to jeho zbravení, které lemuje krajinu a přímo vybízí k fotografování těchto krás hlavně když to doladí krásné slunečné počasí. O podzimu by dalo psát dlouho a to i o počasí, které vládne v toto období a tak jsem právě pojal druhou polovinu tohoto článku. 

Podzimní počasí
Je zpočátku ještě sice příznivé, ale jak už je trochu zvykem z pozdního léta, tak se začíná podzim promítat do počasí již v končícím létě svými projevy a to mlhami, místní nízkou oblačností, častějším deštěm (celkově je méně sluníčka) a hlavně ranními nízkými teplotami a přízemními mrazíky, které jsou stále častější. A podzimní počasí je potom často zatažené (jako nyní) nízkou inverzní oblačností, kouřmo nebo mlhavo, mrholení=tzv."dušičkové počasí" nazvané právě po tomto svátku. (dušičky) Smutně se tváří stejně jako hřbitovy-počasí tomu dodává ještě větší smutnou atmosféru. Často fouká silný vítr a proto je také podzim spjat s tradičním pouštěním draků. V pokročilém podzimu přicházejí často deště, které zavlaží na zimu stromy, keře. Pokud prší málo, tak na zahrádkách tuto činnost nahrazujeme či doplňujeme. Jak se příroda připraví na zimu, tak ji potom přežije. Vzhledem k tomu, že ví jaké počasí sama chystá, tak se vždy připraví. No a každou zimu nějaký ten strom nepřežije. Na zimu se již v podzimním období připravují i zvířata.

Pranostiky o počasí
Jednak podle zvířat a i podle rostlin, tedy celkově podle chovající se přírody lze odhadnout zase chování počasí a to i v zimě. I podle chování počasí v určitém období lze podle pranostik odhanout počasí dopředu v určitém období a to neplatí jen na podzim. Není to myslím ale tolik přesné jako pranostiky podle přírody. Zaměřím se samozřejmě na ty současné-podzimní, které často říkají jak bude v zimě.

>>Zdroje pranostik: http://www.pranostik.cz/, nebo docela přehledné pranostiky podle měsíců na http://www.stripky.cz/10-mesic-9-pranostiky.html, proč některé pranostiky opravdu vycházejí se dozvíte na http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006121908 a další odkazy, je jich docela dost stejně jako pranostik samotných.

>>Některé zajímavé podzimní pranostiky:
Je-li říjen hodně zelený, bude leden velmi studený
Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikradne
Mlhy v říjnu-sněhy v zimě
V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc
V říjnu mráz a větry-leden, únor teplý
Začátkem-li listopadu sněží, mívá sníh pak výšku věží

Více v odkazech.
Pranostik je mnoho a je třeba je brát s rezervou, ale některé staré vycházejí.

Tolik celkově k tématu podzim-dovolil jsem si toto téma nepatrně rozšířit, ale vše s ním nějak souvisí!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Krity Krity | Web | 5. října 2010 v 14:45 | Reagovat

Ahoj.. Nevím, jestli víš- ale za pár dnů tu je  Velká Pardubická hlavně pro koňské fanoušky.. nevím zda patříš mezi ně.. na mém blugu je Tipovačka- "Tipni Vítěze 120VP". Určitě tipni- tipneš dobře a vyhraješ diplomek :) Tak děkuji a ahoj!

2 Krasivija Krasivija | Web | 5. října 2010 v 23:12 | Reagovat

Ne, ne, zima není divoká. Kde jsou ty bouřky? Kde jsou hromy a blesky, které  mám tak ráda? To prostě v zimě moc není. Proto je klidné a tichá.

3 luciblank luciblank | 6. října 2010 v 20:21 | Reagovat

moc pěkně napsáno, děkuji za kladnou recenzi k mému tématu na podzim udělao mi to radost takže ode mne máš palec nahoru :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama