Říjen 2010

Počasí o víkendu 30. a 31.října

30. října 2010 v 9:43 | tom-791 |  Předpověď počasí
Mrznout již většinou nebude, pro změnu nás čeká vítr a to na horách na S a SV i silný o síle až 120km/h, tedy o síle orkánu. Nízká oblačnost bude v nížinách vládnout i po celý den především v neděli. Podzim je tu, ale teploty budou odpoledne docela příjemné, ale podmínkou bude slunečno-to vystoupí k +14°C!

Předpověď najdete na Aladin-podrobná předpověď nebo na Předpovědi-vše.
Výstraha ČHMÚ je také na stránkách ČHMÚ a platí do 31.10.2010 3hodin.

Jaké je kde počasí, co se kde děje se dozvíte na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/index.php?

Sobota bude skoro jasná podobně jako byl pátek, ráno a dopoledne místy nízká oblačnost nebo i ojediněle mlhy. Pozor ojediněle se oblačnost udrží i celý den. Minima +3 až -1°C, maxima 7 až 11°C a při slunečnu od rána ž 14°C!

Halloween bude v nížinách zatažený, může i mrholit
Neděle bude polojasná na horách, v nížinách bude zataženo nízkou oblačností, mlhavo a ojediněle mrholení. Minima  6 až 0°C, maxima  8 až 12°C.

"Líbí, nelíbí"- říjen těmito dny končí a to znamená myslím docela příznivé počasí na tuto dobu. Listopad začne podobně, bohužel inverzním rázem počasí, ale místy s teplotami do 15°C-to při slunečnu samozřejmě.

Nevíte něco o počasí či Vás něco hodně zajímá? Diskutující Vám na Vaše otázky odpoví na http://www.meteoforum.cz, kde najdete mnoho informací o počasí rozdělených do kategorií! 

Mrazivé středeční ráno

27. října 2010 v 20:03 | tom-791 |  Stav počasí
Středa byla ráno pěkně mrazivá a to na celém území republiky. Někde teploty klesly i pod -5°C při celonočním vyjasnění, které nás už "naštěstí" v dalších dnech čeká jen místy, převažovat bude zpočátku oblačnost teplé fronty a postupně v přílivu teplého vzduchu v nížinách inverzní oblačnost, jen místy polojasno.

Ráno 27.10.2010 a nízké teploty v ČR
Dnešní minimální teploty se v ČR dle informací ČHMÚ pohybovaly od -1 do -5°C a byla místa, kde se propadly ještě níže. Při zemi mrzlo ale opravdu hodně-například v Pardubicích bylo při zemi -9°C.
>>Průběh teplot z místa pozorování: Polabí 175m, Střední Čechy od 26.10. večera do 27.10.2010 poledne-vývoj:
26.10. v 18h 4,1°C
19:30h 2,4°C
20:00h 1,9°C
21:30h 1,1°C
22:30h 0,7°C
23:30h 0,3°C
27.10. minimum -1,9°C,
8:00h -1,2°C
9:00h -0,6°C
10:00h +0,8°C
12:00h +4,9°C

>>Závěrem: Tekovéto teploty se v dalších dnech už nečekají, dokonce se na přelomu října a listopadu oteplí a noční teploty nebudou většinou klesat ani pod +2°C, tedy budou poměrně vysoké. Převládne inverzní ráz počasí, takže bude hodně oblačnosti a to nízké nebo přechodně i frontální.

Někde možná uslyšíte, že budou následující čtyři dny slunečné-bohužel to bude přeci jen složitější. Výběžek vysokého tlaku vzduchu nás ovlivňovat bude ale, podzimní inverze se místy od pátku začne hlásit. Takže nížiny zahalí místy mlhy a nízká oblačnost na celý den. Pozor na zhoršené rozptylové podmínky v případě inverze.

Sluníčko vystřídá oblačnost, budou mrazivá rána

25. října 2010 v 13:15 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Víkendové počasí bylo rozdílné-v sobotu panovalo skoro jasno až polojasno s ranními teplotami pod bodem mrazu a odpoledne s teplotami od 8 do 12°C s tím, že se při slunečnu teplota často dostala i přes 12°C. V neděli bylo již zataženo až oblačno, jen večer na SZ místy polojasno a teplota ráno sice neklesala k nule, naopak byla vysoká, ale odpoledne se na většině místech držela jen do 10°C. Takže sobota ve znamení velkých teplotních rozdílů od rána po odpoledne a neděle ve znamení téměř shodné teploty jen s malým rozdílem.

Polabí 175m-teploty: sobota -0,4°C minimum a 13,9°C maximum, neděle 5,9°C minimum (a to hned po půlnoci) a maximum jen 10,5°C. V počasí byl rozdíl jen v pokrytí oblohy oblačností: sobota jasno až polojasno, neděle zataženo až oblačno.

V dalších dnech bude oblačnosti ubývat a vrátí se mrazivá rána, postupně v nížinách inverze a mlhy
 Od úterý k nám bude naplno proudit studený vzduch a v něm se k nám rozšíří i výběžek vysokého tlaku vzduchu. To znamená málo oblačnosti, jen postupně přibývání mlh a nízké oblačnosti do nížin. Klasická teplotní inverze-na horách bude čistý vzduch, vyšší teploty přes den, mrazivé v noci a také málo oblačnosti. V nížinách bude většinou zataženo, mlhavo a v noci vysoké a přes den nízké teploty, ale nikoliv mrazivé.

Ráno čekejte mrazy: Úterý 26.10. +1 až -3°C, středa 27.10. 0 až -4°C, čtvrtek 28.10. +1 až -3°C. Ve čtvrtek by se měla už udržovat nízká oblačnost alespoň ráno a dopoledne.

Říjen končí, podzim je v pokročilém stádiu
S přibývajícími dny se k nám bude podzim chovat hůře a hůře. Tedy jinými slovy do něj začne pronikat zima a její znaky.
Jaká bude zima 2010/2011 můžete zjistit a nebo i diskutovat na Meteofóru: http://www.meteoforum.cz a to také jaké jsou vyhlídky na listopad 2010.

Jak kde mrzne či prší nebo i sněží lze zjistit na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/ a to téměř kdykoliv v průběhu dne.

Jak podzim vybarvil listí na stromech? Viz foto:

Mrazivé ráno 23.10.2010: (foto)

 Krásy podzimu budeme díky právě ještě tento týden sluníčku moci vidět v ještě větší kráse, než všechno listí opadá.Předpověď: občas slunečný a teplý víkend

23. října 2010 v 8:32 | tom-791 |  Předpověď počasí
Počasí se vrací do svých podzimních "kolejí" a bude ještě docela přívětivé. Potěší ještě více to, že takové počasí přichází právě na víkendové dny. Oblačnosti nebude nikterak málo, ale zato budou i ranní minima stoupat.

Pátek nás překvapil mrazy a to docela na některých místech i výraznými. Mrzlo takřka po celé ČR. Dle ČHMÚ byla ranní teploty na meteostanicích v ČR v rozmezí -0,1°C až -4,9°C.

To, že sice ve čtvrtek sněžilo krátkodobě i v nižších polohách sice znamená, že zima je už blízko, ale neznamená to, že už je tady.
Počasí se střídá, což asi hodně lidem vadí, ale nemůže být stejný ráz počasí. Vždyť by to bylo i nudné. Ideální počasí prakticky neexistuje. (nebudu to zde už více rozvádět)

Předpověď: Víkend 23. a 24.10.2010
Úvodem: Oblačno, přechodně zasvítí sluníčko, v neděli i slabý déšť. Zato ale teploty 8 až 14°C!

Podrobněji:
>> sobota: zpočátku i polojasno, jinak oblačno a ojediněle déšť nebo přeháňky. Místy mlhy nebo nízká oblačnost. Minima +3 až -2°C, maxima 8 až 12°C.
>> neděle: oblačno až zataženo, od západu místy s deštěm nebo přeháňkami. Minima 7 až 3°C, maxima docela příjemných 10 až 14°C.

>>>Od pondělí se bude přeci jen ochlazovat, přejde také postupně studená fronta přinese srážky a od 1000m, postupně od 600m opět sněhové.
Oblačnost bude potom proměnlivější a bude záležet na pokrytí oblohy oblačností v noci a ráno-podle toho budou potom klesat teploty-buď méně nebo více.

Zatím nejchladnější dny a moc teplo už nebude

21. října 2010 v 16:36 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
Středa a čtvrtek jsou zatím nejchladnější v tomto podzimu. Za studenou frontou, která přešla včera se poměrně výrazně ochladilo. Srážek tolik nepřinesla, ale dnes se pro změnu rozfoukal vítr a ochladilo se. Večer se čeká ubývání oblačnosti a to znamená mrazivou noc na pátek-ta bude také zřejmě na mnohých místech zatím nejchladnější.

Jak to vypadalo: Dnes se za studenou frontou, za kterou se nám výrazněji ochladilo, vyskytují přeháňky, které nejsou příliš vydatné a ani netrvají dlouho. Ráno a dopoledne byly téměř ve všech polohách sněhové nebo alespoň smíšené. Moc sněhu nanapadlo. Teploty dnes vystupují maximálně k 8°C a na horách je samozřejmě mrazivo a srážky jsou tam o něco vydatnější. Více o tom, kolik napadlo na horách zde: http://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasiin.php?ukazatel=novysnih&pozadi=mapareg&graf=ano
(vždy za 24hodin)

>>> na některých místech už toto dnes viděli:
Zima, sníh
Jak to tedy bude vypadat dále?
od zítřka se bude oteplovat a to na docela zajímavé hodnoty. Ráno se bohužel lekneme mrazíků, které se čekají na většině mís kvůli vyjasnění a chladnému vzduchu, který u nás ještě stále "úřaduje". Odpoledne bude ale tepleji než dnes, ale pořád chladněji než o víkendových dnech. >>více zítra v předpovědi na víkend!

Dlouhodobá předpověď: déšť, sníh a chladno či mrazíky
Ta zní dost strašidelně. Shrnul jsem dlouhodobku od ČHMÚ: TEPLOTNĚ PODPRŮMĚRNÉ A SRÁŽKOVĚ NADPRŮMĚRNÉ POČASÍ nás čeká do 20.11.2010!
Vyložit a věřit ji nebo nevěřit můžete jak chcete!

Úspěšnost je tak asi 60%.
Je ale docela jasné, že nás moc tepla nečeká, i když je teprve říjen, tak zase naopak nemůžeme čekat žádné velké mrazy nebo přívaly sněhu na delší dobu-tedy ještě se trochu ohřejeme, ale se sluníčkem je lepší moc nepočítat, protože náznak v předpovědi je-velká oblačnost s nebo beze srážek.

Může Vám pomoci, co se týče počasí:
Prší, sněží, mrzne, fouká silný vítr? Jestli ano nebo ne zjistíte na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/, kam můžete zaslat i počasí u Vás!
Jaké počasí se čeká v listopadu, jaká bude zima 2010/2011 a další témata? Odpovědi od přispěvatelů a zájemců o počasí najdete v http://diskuse.in-pocasi.cz

Informace o počasí najdete ale i zde na blogu nebo na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Další ochlazení, na horách sněžení

18. října 2010 v 14:20 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Víkend přinesl teploty poměrně nízké a velkou oblačnost oproti minulému pracovnímu týdnu. Teploty sice oproti pracovnímu týdnu neklesaly pod nulu a to díky oblačnosti, ale také nevystoupily odpoledne příliš vysoko a to kvůli vpádu studeného vzduchu a pocitovou teplotu snižoval včera čerstvý až silný vítr a to i přesto, že v Čechách se oblačnost místy protrhala až na polojasnou oblohu.

Hrůzně znějící nadpis článku naznačuje, jak bude tento týden. A nyní přichází upřesnění a rozšíření toho nadpisu článku:
  • Ve středu přejde studená fronta, která bude výrazná a přinese zmíněné další ochlazení
  • Tím začně na horách a později i v nižších polohách sněžit
  • Ale pod 400m se sníh nedostane. V noci a ráno se můžou vyskytovat srážky smíšené, ale ve velkých městech jako je Praha, Brno atp. myslím, že ani to ne. (Zatím to vypadá, že ne)
V počátku týdne bude oblačnosti méně, v Čechách se čeká i slunečno a ráno teploty i lehce pod nulou, odpoledne do 10°C jako tomu bylo o víkendu.

V noci na středu a ve středu přijde zmíněná fronta a ochlazení. Takže oblačnost a srážky, a teploty do 8°C maximálně, na JV ještě do 11°C. Skupenství srážek tomu bude také odpovídat.

I ve čtvrtek budou srážky převažovat, odpoledne by nemělo být více než 7°C.

Upřesněňování předpovědí lze sledovat na ČHMÚ-předpovědi (vlevo v menu výběr)
Jaké je aktuální počasí se dozvíte od přispěvatelů na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/

Bílá peřina:Zima, sníh
První sněžení a první sníh loni a v letech 2006-2008
Kdy začalo poprvé zde v Praze sněžit? Loni to bylo brzo-viz článek Předpověď na víkend, kde je zmínka o sněžení v roce 2009.

Takže v roce 2009 to bylo 15.10. a první sníh zde napadl až 16.12., tedy za 2měsíce.
V roce 2008 poprvé sněžilo 22.11. a také napadl i první sníh.
V roce 2007 sněžilo poprvé 10.11. a sníh se i udržel. (byl tedy i na sv. Martina)
V roce 2006 sněžilo poprvé 2.11. a sníh se udržel hned 3.11.

Podle prvního sněžení však nelze odhadnout zimu. Například loni sněžilo velmi brzo a leckde se sníh i udržel, ale listopad ho potom vůbec nepřinesl!

Předpověď na víkend: oblačnost i srážky

16. října 2010 v 10:17 | tom-791 |  Předpověď počasí
Tak krásný podzimní a ještě k tomu slunečný víkend nás bohužel tentokrát nečeká. Takové počasí sice s ještě nižšími ranními teplotami vydrželo až do čtvrtka 14.10.2010, od pátku panuje velká oblačnost a o víkendu se přidají i srážky. Sluníčko vykoukne o víkendu mezi mraky jen ojediněle. Potvrzuje to alespoň aktuální výpočet modelu Aladin dostupný na http://pr-asv.chmi.cz/aladin/index.php?run=latest&all=on (psáno podle výstupu z 15.10.2010 12UTC)

Druhá polovina října je tu a počasí se bude bohužel ubírat spíše k horšímu, s tím je nutné počítat. Dny se budou krátit a oblačnosti bude také většinou hodně.

Předpověď z 15.10.2010 odpoledne:
SOBOTA 16.10.: Zataženo, od SZ občas s deštěm. Na východě srážky jen ojediněle. Od 1100m se musí počítat se srážkami smíšenými nebo i sněhovými-zejména v noci a ráno. Maxima 7 až 11°C, minima 5 až 1°C.

NEDĚLE 17.10.: Oblačno až zataženo, srážky už jen místy a to zejména v Čechách. Od 1100m opět sněžení a teploty ráno stejné 5 až 1°C a odpoledne od 6 do 10°C.

>>Zima a sníh-ilustrace zimyZima, sníh
Loni přesně 15.října sněžilo i v nížinách
Loňský říjen a to právě jeho polovina přinesla výrazný propad teplot. A to z letních 25°C, což byla teplota v první dekádě přesněji 7.10.2009 (kdo by v tu dobu věřil, že za týden bude sněžit) až na +3,4°C a to přesně 15.10.2009, kdy sněžilo na východě vydatně a to i v nížinách, na západě bylo srážek o něco méně a odpoledne byly smíšené. Tady v Praze sněžení po celou noc a celý den srážky smíšené-sníh se držel jen ráno a to minimálně.

>> v uplynulých letech bylo nejtepleji v roce 2007 a to 16,2°C, ještě rok 2008 s 15,8°C a jinak teploty od 9 do 13°C v tento den. (15.10.)


Videa: voda po zářijových deštích

14. října 2010 v 15:53 | tom-791 |  Foto, video
Vydatné deště, které nás zasáhly koncem září, rozvodnily mnoho toků a to potoků, řek, říček. Zejména na severu území, kde již letos povodně řádily podruhé. Přináším videa, ale to je ze středních Čech, kde pršelo také opravdu hodně. Kolik srážek spadlo, kdy a jak dlouho pršelo?
>>počasí 25.-28.9.2010 (Polabí-Střední Čechy)
Počasí 26.9.2010 je shrnuto v článku průběh počasí 26.9.2010, kdy zde pršelo téměř po celý den velmi vydatně.

  1. První vlna deště přišla v sobotu 25.9.2010 odpoledne. Vše začalo mrholením a srážky postupovaly od jihu až JV. (stručně) Pršelo celý večer, celou noc na neděli 26.9. a to už ale vydatně až velmi vydatně. Dále déšť pokračoval po celou neděli až do večera. Srážky se nad našim územím otáčely a jen velmi zvolna odsouvaly. Spadlo od 25.9. 16h do 26.9. 16h 82mm.
  2. Druhá vlna na sebe nedala dlouho čekat a přišla v noci na pondělí 27.9. a pršelo opět vydatně. Pršelo i po většinu dopoledne. Spadlo 33mm. Srážky nad námi rotovaly a nakonec se odsunuly k severu a SZ, kde pršelo hodně dlouho.
  3. Třetí vlna přišla hned v Po 27.9. k večeru, kdy se vydatně rozpršelo a opět pršelo celou noc na sváteční úterý 28.9. a ještě zpočátku dopoledne. Spadlo cca 59mm srážek. Srážky šly tentokrát zpět od severu až SZ a vracely se k jihu. Poté definitivně ustaly.
Tyto tři vlny přinesly na toto místo pozorování celkem cca 170mm srážek. Na sever a další místa i ve středních Čechách ještě více.

Podle toho vypadala situace na místním toku: (opožděně=musela se videa zpracovat)
Videa jako přílohy z 28.9.2010 kolem poledne
Druhé video z místa, kde se tok vyléval do pole:

(situace nebyla v tu dobu nejhorší, voda ještě stále stékala a stoupala=jedná se o dolní tok říčky-potoku)

Slunečno, ale někde smogová situace

13. října 2010 v 13:27 | tom-791 |  Stav počasí
Současný stav počasí- charakter počasí, kdy nás ovlivňuje podzimní tlaková výše a přináší kromě ranních mlh a nízkých teplot slunečné dny a teplotně docela příjemné. Někde se ale nízká oblačnost a také kouřmo udržuje po většinu nebo úplně po celý den. Při déletrvající takovéto situaci dochází ke zhoršování ovzduší a z docela nevinné inverze se postupně stává ve velkých městech a průmyslových oblastech, tedy Ostravsko, Mostecko či Praha, Brno, situace nesnesitelná a je tu smog. (v odkazu na začátek trocha teorie)

Ten snáší nejhůře malé děti a lidé s onemocněním dýchacích cest. Doporučuji v těchto dnech pokud to není nutné raději nevycházet. Jak dlouho, to bude trvat je v druhé části článku.

Jak je aktuálně na stanicích ČHMÚ-jestli je kouřmo, mlha jasno či nízká oblačnost najdete na ČHMÚ-stanice. (tabulka nebo mapa)

Jaká je aktuální kvalita ovzduší (barevně rozlišeno znečištění) je na ČHMÚ- stav ovzduší.

>> ilustrace: mlha (ta je bez škodlivin ještě snesitelná většinou)
Smogová situace na Ostravsku a horšící se vzduch v Praze
Ostrava a okolí zažívají v těchto dnech krušné chvíle. Smog. Tato oblast je smogem bohužel v podzimních a zimních měsících pověstná. Mlhy, inverzní ráz počasí ani nemusí trvat zas tak dlouho a zde to stačí k nahromadění splodin, které se hromadí při inverzi a mlhavém počasí nejen zde, a vzniku tohoto nebezpečného jevu ve vzduchu-překročení imisních limitů.

Zde jsou mapy znečištění aktualizované souhrnně za 1hodinu nebo za 24hodin. Je to myslím dobré znázornění kvality a v tomto případě spíše nekvality vzduchu.

I v Praze a to samozřejmě hlavně v centru se zhoršuje kvalita vzduchu. Nejhorší je situace, nejen zde, v noci a ráno, částečně ještě dopoledne, kdy se mlhy či kouřmo teprve rozpouštějí. Na SV země se držela nízká oblačnost včera po celý den a právě tam nedošlo ke zlepšení ani v odpoledních hodinách.

Články o smogu na Ostravsku: ČT24, lidovky.cz, iDnes.cz
Diskuse na téma smogová situace: In-počasí

Vývoj-kdy to skončí?
Do pátečního dne to budeme muset vydržet. Nevypadá to, že by se toto počasí v nejbližší době vrátilo. Déšť, který přijde v pátek večer místy a v sobotu na většinu území nám vzduch patřičně pročistí a oddychneme si na čerstvém vzduchu a to hlavně Ostrava a okolí.

Toto jsou také nástrahy podzimu-podzimního hezkého počasí, které se někde stává asi nejhorším počasím-inverzním, mlhavým se škodlivinami v ovzduší.

<Do zasažených oblastí přeji hodně trpělivosti s počasím a brzké pročištění vzduchu, i když to dříve než v pátek asi nebude!>

Dlouhodobá předpověď: konec sluníčka a zima už vystrčí růžky

11. října 2010 v 16:59 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
Dlouhodobý výhled podle ČHMÚ (http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Mesicni&last=false) mluví o velké oblačnosti a četných srážkách a teplotách poměrně nízkých na dalších 30 dní, tedy do 10.11.2010.
První dvě dekády: 11.-20.10.2010 a 21.-31.10.2010 lze předpovědět s větší úspešností, ale předpověď na první listopadovou dekádu už takovou přesnost nemá. Každopádně vyplývá z tohoto výhledu, že bude hodně srážek a tím pádem také oblačnosti. Čeká nás proměnlivo a na stálé počasí můžeme již zapomenout.

>>foto: Od zelené až po hnědou-podzim 2010
Uživejte si tedy slunečných dnů, které se u nás díky tlakové výši vyskytují od víkendu a budou vyskytovat ještě do tohoto čtvrtka (+/-). Neznamená to, že potom nebude vůbec slunečno, ale rozhodně nebude jasno-tedy vymetená obloha jako nyní a také nebude mít slunečné počasí delšího trvání jako nyní. Spíše se počítá s velkou oblačností ať už proměnlivou nebo ne.

Mrazivá rána, mlhy
Jasno celou noc=mrazivé teploty. Ráno už se musíme smířit s tím, že pokud bude málo oblačnosti, tak bude teplota okolo nuly nebo i pod nulou. I dnes tomu tak bylo. Viz konec článku.
I mlhy nás včera či dnes ráno překvapily a při teplotách od 0°C níže byly i mrznoucí, což se může stát i zítra a ve dnech dalších. 


<<< mlha nad jezerem 10.10.2010

A počasí po ranní mlze v ten samý den (místo je jiné)>>>>>>Poslední dny babího léta
Bohužel si užíváme poslední dny babího léta 2010. Počasí venku se nedá přehlédnout. Krásné babí léto. Ráno zima, mlhy a odpoledne teplo a slunečno s létajícími pavučinkami=tzv. babí léto. Že by se ještě naplno letos vrátilo se nepředpokládá.

>>Jak je krásně slunečno nebo kolik °C je aktuálně na daném místě lze zjistit přímo z kamer ČHMÚ na Kamery-ČHMÚ a nebo na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/ z příspěvků od kohokoliv a odkudkoliv z ČR.

Srážkově NADPRŮMĚRNÉ a teplotně naopak PODPRŮMĚRNÉ bude právě toto období.

Zima vystrčí růžky
První výraznější záchvěv zimy se opravdu blíží. Ochlazení se čeká právě se změnou počasí od pátku či od soboty. A v dalších dvou dekádách bude teplota také nízká a tím je míněna i ta denní, protože v noci budou teploty totiž už většinou klesat pod 0°C a pouze pokud bude více oblačnosti, tak bude o něco tepleji. Například od tohoto pátku. Sněžení se čeká na horách a jak budou týdny ubíhat, tak se vločky budou objevovat níže a níže. V noci bude možné vločky spatřit i v nižších polohách, ale to je zatím velmi daleko a předpovědi se budou upřesňovat. Takže sněhový základ na horách pro letošní zimu je ještě nejistý.

Na závěr mrazivé hodnoty z dnešního rána
Zdroj: ČHMÚ
Přízemní teploty do dnešního rána:
-7,6°C- Liberec
-7,0°C- K.Vary
-6,0°C- Pec p.Sněžkou
-5,6°C- Přibyslav
Naopak jediná plusová hodnota byla naměřena na Lysé hoře +0,6°C.

I ve 2m nad zemí mrzlo:
A to nejvíce v horách oblastech- Kořenov, Horská Kvilda, Šindelová, Adršpach. Tady jsou zaznamenávány v zimě většinou nejmrazivější hodnoty.

Viz 27.1.2010 v Šindelové. (-30,9°C) Ostatní hodnoty z tohoto dne (27.1.2010) byly také zajímavé. Jednalo se o vysoká čísla nad 20 a to se znaménkem -! Tedy pod -20°C. (leden 2010 vícekrát)

Předpověď: slunečný víkend, chladná rána

8. října 2010 v 18:14 | tom-791 |  Předpověď počasí
Předpověď počasí na nastávající víkend je velmi slibná. Nahradí nám tedy ty víkendy méně příznivé co do počasí nebo přímo ty "příšerné". Počasí u nás ovlivňuje a bude ovlivňovat mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu. Nebude se jí od nás chtít pryč a proto lze očekávat podobné počasí minimálně do příštího pátku (15.10.) a podobné proto, že je přeci jen podzim a počasí se i v tlakové výši trochu mění. Tím mám na mysli hlavně oblohu s čímž souvisí ale i teplota!
>> malá oblačnost, žádné srážky:
Letní cirrovitá oblačnost
Je to nízká oblačnost nebo mlhy, které budou zítra místní a v neděli a ve dnech dalších jen ojedinělou záležitostí, ale v průběhu příštího týdne potom opět zavládne nějaká ta inverze. Takže co se týče teplot: jasná noc=chladná až mrazivá noc, zatažená noc=teplejší noc, dále zatažený den=chladnější den a jasný den=teplejší den. Takže když je v noci i ve dne zataženo=malé rozdíly v minimální a maximální teplotě=v noci příliš neklesá a přes den zase moc nevystoupí, ale naopak jasná noc i jasný den=počasí v babím létě, kdy je v noci zima až slabý mrazík a přes den teploty vysoké=velké rozdíly mezi ranní a odpolední teplotou.

Víkend-předpověď z 8.10.2010 odpoledne:
Sobota bude převážně skoro jasná až polojasná, ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty ráno při nízké oblačnosti +7 až +3°C, jinak při malé oblačnosti +4 až 0°C. Počítá se, že bude spíše ta první varianta na většině území. Odpoledne 12 až 16°C.

Neděle bude jasná až polojasná, ráno mlhy jen ojediněle a teploty se také podle toho zachovají. Ranní minima +3 až -1°C, odpolední maxima 11 až 15°C.

Někomu se tato předpověď libí, někomu možná ne a už se mu ani nebudou líbit ty další, protože je podzim!

Každopádně bude hezký podzim, barevné listí vynikne a tak bude krajina lákat k vyfotografování při nějakém výletu. Ráno doporučuji se přiobléct a odpoledne to už také nebude na žádné lehké oblečení! Už je počasí jaksi "zrádné" a to podobně jako na jaře, kdy svými paprsky láká k vysvléknutí, ale vítr je ještě studený. Tak tomu bude i teď na podzim.

Inverze trvá: nadějě na sluníčko je

7. října 2010 v 13:21 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Inverzní ráz počasí, jak bylo popsáno v článku Podzimní anticyklona-nízká oblačnost,mlhy, potrvá jak to podle předpovědi vypadá i nadále a bohužel je zatím v nedohlednu, kdy se počasí výrazněji změní. Dešťů bylo sice už dost, i podzim začal velmi deštivým počasím, ale inverzní ráz není moc dobrý charakter počasí, hlavně pro jmenované rizikové skupiny obyvatel (starší lidé, astmatici a lidé trpící podobnými obtížemi) to je zcela nevyhovující počasí. Hlavně ve městech se nejen těmto skupinám, ale i ostatním lidem velmi špatně dýchá. Na druhou stranu toto počasí je klasickým charakteristickým rysem podzimu.
Více v článku "Podzim a podzimní počasí", které je součástí tématu týdne. 


Předpověď, aktuální předpověď a výhled je na novém portálu ČHMÚ: http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi&last=false. Ten byl ovšem oficielně spuštěn tento týden a chvíli potrvá, než se zde vše doladí, aby to bylo plně funkční. Tak některé věci doporučuji sledovat ještě ve staré verzi http://old.chmi.cz, což je původní vzhled stránek s hlavními informacemi.

(Upozorňuji, že v předpovědi-týdenní výhled není vykreslena nízká oblačnost)

Ta je ovšem důležitá. Místy se prothávala včera na východě území a i dnes to tak bude, zřejmě ale častěji než včera. Západ území moc šanci nemá. Odpoledne bude místy slunečno a to na východě území. I v pátek a v sobotu budeme muset vydržet zataženo inverzní oblačností, místy a to kdekoliv v ČR slunečno a zejména odpoledne.

Příčinou je rozsáhlá tlaková výše, která nás bude i nadále ovlivňovat. Důkazem je dlouhodobá předpověď srážek modelu GFS. http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavneur.html, příklad první slabé srážky 18.10.2010. Důležité jsou ale aktualizace modelu!

SROVNÁNÍ: To by bylo při takovéto synoptické situace později na jaře či dokonce v létě slunečných  teplých až horkých dnů!!
<Bohužel, je podzim a to se počasí při této situaci dost liší>

Podzim a podzimní počasí

5. října 2010 v 14:31 | tom-791
Na úvod řeknu, že mám rád všechna roční a období a myslím, že je dobře, že se střídají. V každém období lze provádět různé aktivity, pokud to počasí dovolí a každé období přináší nějaké krásy, něco zajímavého. Nebudu jmenovat charakteristiky všech období a vrhnu se rovnou na podzim jako období a na podzimní počasí a s ním související pranostiky.
Podzim

Je třetím obdobím v roce a to pokud bereme začátky ročních období. Podzim lze rozdělit (stejně jako ostatní období) na meteorologický podzim, (meteorologická data jsou uváděna v tomto rozsahu) začínající 1.9. a končící 30.11., tedy září až listopad. Potom na astronomický podzim, začíná 23.9. a končí 20.12. Období podzimu přináší postupnou přípravu na zimu, která po něm následuje. Podzim je sice smutné období, za což může také počasí, ale také padající listí. Smutný je asi v tom, že končí hezké letní období a vše se ukládá ke spánku. Není vidět mnoho zvířat a proto je v přírodě klid. Listí však tvoří i tu příjemnou stránku podzimu a to jeho zbravení, které lemuje krajinu a přímo vybízí k fotografování těchto krás hlavně když to doladí krásné slunečné počasí. O podzimu by dalo psát dlouho a to i o počasí, které vládne v toto období a tak jsem právě pojal druhou polovinu tohoto článku. 

Podzimní počasí
Je zpočátku ještě sice příznivé, ale jak už je trochu zvykem z pozdního léta, tak se začíná podzim promítat do počasí již v končícím létě svými projevy a to mlhami, místní nízkou oblačností, častějším deštěm (celkově je méně sluníčka) a hlavně ranními nízkými teplotami a přízemními mrazíky, které jsou stále častější. A podzimní počasí je potom často zatažené (jako nyní) nízkou inverzní oblačností, kouřmo nebo mlhavo, mrholení=tzv."dušičkové počasí" nazvané právě po tomto svátku. (dušičky) Smutně se tváří stejně jako hřbitovy-počasí tomu dodává ještě větší smutnou atmosféru. Často fouká silný vítr a proto je také podzim spjat s tradičním pouštěním draků. V pokročilém podzimu přicházejí často deště, které zavlaží na zimu stromy, keře. Pokud prší málo, tak na zahrádkách tuto činnost nahrazujeme či doplňujeme. Jak se příroda připraví na zimu, tak ji potom přežije. Vzhledem k tomu, že ví jaké počasí sama chystá, tak se vždy připraví. No a každou zimu nějaký ten strom nepřežije. Na zimu se již v podzimním období připravují i zvířata.

Pranostiky o počasí
Jednak podle zvířat a i podle rostlin, tedy celkově podle chovající se přírody lze odhadnout zase chování počasí a to i v zimě. I podle chování počasí v určitém období lze podle pranostik odhanout počasí dopředu v určitém období a to neplatí jen na podzim. Není to myslím ale tolik přesné jako pranostiky podle přírody. Zaměřím se samozřejmě na ty současné-podzimní, které často říkají jak bude v zimě.

>>Zdroje pranostik: http://www.pranostik.cz/, nebo docela přehledné pranostiky podle měsíců na http://www.stripky.cz/10-mesic-9-pranostiky.html, proč některé pranostiky opravdu vycházejí se dozvíte na http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006121908 a další odkazy, je jich docela dost stejně jako pranostik samotných.

>>Některé zajímavé podzimní pranostiky:
Je-li říjen hodně zelený, bude leden velmi studený
Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikradne
Mlhy v říjnu-sněhy v zimě
V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc
V říjnu mráz a větry-leden, únor teplý
Začátkem-li listopadu sněží, mívá sníh pak výšku věží

Více v odkazech.
Pranostik je mnoho a je třeba je brát s rezervou, ale některé staré vycházejí.

Tolik celkově k tématu podzim-dovolil jsem si toto téma nepatrně rozšířit, ale vše s ním nějak souvisí!

Podzimní anticyklona-nízká oblačnost, mlhy

4. října 2010 v 13:30 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
V současných dnech nás sice ovlivňuje tlaková výše, ale vzhledem k tomu, že je podzim a přesně tedy říjen, tak se počasí v tlakové výši či v jejím výběžku projevuje jinak, než tomu bylo v létě či v pozdním létě. A tím projevem je tvorba nízké oblačnosti, ze které však většinou vystupují horské oblasti, kde je slunečno, tepleji než v nížinách a také čerstvý vzduch narozdíl od nížin, kde se hromadí splodiny a to jakékoliv. Oblačnost se protrhává v nížinách jen odpoledne a to místy nebo v některých případech jen výjimečně. I neděle byla převážně zatažená nízkou oblačností. Také se v těchto dnech tvoří místní mlhy, které se vyskytují zejména ráno a během dopoledne ustupují a většinou se zvedají nahoru, ale bohužel rozpouštějí jen místy=zůstává právě nízká oblačnost.
V dalších dnech bude foukat čerstvý vítr, který nám vzduch alespoň přes den pročistí, takže by to nemělo být tak hrozné, nebude to ta pravá inverze.

Zatažené dny- Převážně nízkou oblačností, tak těch jsme si "užily" loni až dost. Trápil nás totiž hlavně přes zimu nedostatek slunečního svitu. Sluníčko když nebylo schované za nízkou oblačností, tak bylo za frontální a oblačnost se mezi tím protrhala jen na chvíli. To se nejčastěji děje před přechodem atmosferické fronty a nebo chvíli po jejím přechodu=nízká oblačnost či mlhy jsou rozrušené či jejich tvorba je přerušena přechodem fronty.

Do horských oblastí bude zpočátku týdne proudit teplý vzduch, ten se projeví v nížinách pouze v případě rozpuštění nízké oblačnosti a těchto případů hlavně zpočátku moc nebude. (tj. týden od 4.11.)

>>> nízká inverzní oblačnost (nahoře=zataženo, dole=mlha)
Jak bylo loni a předloni?
>Od 1. do 10.10.2009 bylo oblačno až polojasno, přechodně až zataženo se srážkami a velmi teplo oproti letošním předpovědím. Teploty 16 až 22°C a přechodně i 25°C. Srážky 15mm.

>Od 1. do 10.10.2008 bylo zpočátku oblačno až zataženo, místy se srážkami, postupně oblačno až polojasno a v nížinách tvorba mlh a nízké oblačnost. Teploty 12 až 18°C. Srážky 1,5mm.

Předpověď do 10.10.2010
Tak letos bude asi nejchladněji. Bude převážně zataženo nízkou oblačností a vyjma hor slunečno jen ojediněle. Na horách místy. Koncem období sice sluníčko trochu vyhraje boj s oblačností, ale na teplo se netěšte. Zkrátka to podzim letos myslí už vážně. Teploty zpočátku 11 až 18°C (bude záležet na nízké oblačnosti, to bude chladněji), postupně 8 až 13°C a ráno 9 až 4°C, postupně 6 až 2°C a při jasném počasí i 0°C a samozřejmě přízemní mrazíky velmi četné. Srážek by celkem moc spadnout nemělo.

>>> Ale jak už to bývá, předpovědi se budou upřesňovat!

Předpověď: víkendové počasí a průměrný říjen

2. října 2010 v 10:16 | tom-791 |  Předpověď počasí
Září skončilo vydatnými dešti, někde i povodněmi a také nízkými teplotami. V tomto rytmu se nesl i minulý víkend, případně sváteční úterní den, kdy se počasí pomalu začalo zlepšovat.
Jaká je předpověď na víkend? Bude hezky, ale říjen bude znát a tím i podzimní ráz počasí!

>> ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost

Víkend by se měl vydařit. Nečkejte žádné jasno a ani přílišné teplo. Bude polojasno, které bude často střídat oblačno. Srážky se čekají ojediněle v sobotu navečer a večer. Zcela zataženo však také může být a to místy ráno a dopoledne=bude nízká oblačnost-klasika podzimu. Také se mohou ojediněle vytvořit mlhy.

>> odpoledne bude převážně pěkné počasí (takové sucho jako je na fotce-rok 2009 se nečeká)
Předpověď:
Sobota-polojasno a ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost, teplota noční 5 až 1°C, odpoledne polojasno, od JZ oblačnost a ojediněle déšť, maximum 11 až 15°C.

Neděle- polojasno až oblačno, ráno místy nízká oblačnost a ojediněle mlhy. Minimum 7 až 3°C a maximum 13 až 17°C.
Předpověď počasí na in-počasí: http://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/

Dlouhodobá předpověď-říjen

>> podzimní listí-dekorace
Poslední dekáda zářijová: všichni víme, jak skončila. A to předpověď mluvila sice o
podprůměrných teplotách, které lehce byly, ale i o podprůměrných srážkách, které byly kvůli nedávným dešťům někde dost nadprůměrné.
Na říjen je předpověď jasná: čeká nás průměrné počasí. Jak teplotně, tak srážkově. To by znamenalo klidné podzimní počasí, bez extrémů. Ovšem na rovinu-co počasí přichystá nevíme a vše se může rychle změnit-o tom se přesvědčujeme neustále a to zláště od minulé zimy. Tedy, alespoň já-ale určitě nejsem jediný. Dlouhodobá předpověď je náznak=je vypočítána pro celé území ČR za roky 1961-2000. Takže odhad-nikoliv zpracovaná předpověď modelů. Jak se chovalo počasí od roku 1961 do roku 2000=to se jak je vidět nyní mění. (více odkaz předpověď)

Většina lidí asi podzim ráda nemá, ale určitě se najdou ti, kteří v něm najdou převážně pozitivní věci. Já souhlasím s tím, že i podzim má své krásy.

A v anketě pod článkem můžete hlasovat, zda se na podzim těšítě nebo ne či je Vám to jedno jaké období je.