Stavy ohrožení-povodně na severu

30. září 2010 v 10:06 | tom-791 |  Povodně
Vydatné srážky byly skutečně tak vydatné, jak zněla předpověď. V prvé řadě je třeba se poohlédnout na předpovědi modelů, ze kterých se poté sestavují předpovědi počasí v textové podobě, případně obrazové animace stavu počasí. Model Aladin-tedy model pro ČR, velmi přesně odhadl srážky a to kde se budou vyskytovat, kdy a jak budou na daném místě vydatné-tedy úhrny za 6hodin v mm.
 >>>foto ze 27.9.2010, soutok
Skutečně se tak stalo a většina srážek spadla na severu území, ale ušetřen nebyl ani jihovýchod a východ země či střední část.
Podle toho vypadá také hydrologická situace v ČR, včera ráno platilo několik 3.SPA a to například v povodí Labe, přítoky řeky Jizery a další řeky odvodňující Jizerské hory a Krkonoše s tím, že srážky se vyskytly také na Ústecku.

Stavy řek lze zjistit s barevným odlišením SPA na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php
Kde ještě prší najdete přímo na mapě: http://mapy.in-pocasi.cz/

Stavy ohrožení se přesunuly do středních Čech a na Královehradecko
Menší řeky ještě stoupaly celou noc a celou středu na svých dolních tocích a jednalo se stále o řeku Mrlinu ve Vestci-již klesá, řeku Cidlinu v Novém Bydžově a v Sánech a také řeku Dědinu v Mitrově (HK). Vzhledem k tomu, že výraznější srážky se neočekávají (http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php?run=latest&all=on) tak řeky se budou i nadále uklidňovat, ale u těch nejvíce rozbouřených to bude ještě trvat. I velké řeky-zejména dolní Labe, jak už tomu vždy bývá, bude ještě pozvolna a dlouho stoupat, pak po kulminaci bude pozvolna klesat a SPA tam bude platit asi nejdéle. Jedná se o Labe v Ústí n.L. a v Děčíně či v Hřensku.

Opět sever-evakuace

Řeky se nejvíce vylévaly opět na severu území-ani ne dva měsíce od nedávných dešťů a následných povodní přišly další, sice menší, ale některé řeky se na mnohých místech vylily ze svých koryt. Jednalo se prakticky o ty samé řeky jako v srpnu: Mandava, Smědá, Jeřice, Ploučnice. Dále hodně vody ze severu odvodňovala Jizera a směrem na severovýchod Labe.

Povodně přišly netradičně na podzim-co to znamená?
Hlavně to znamená, že počasí nelze nikdy přesně odhadnout a je vidět, že extrémní situace může přijít kdykoliv. Ale znamená to také, že kvůli nízkým teplotám a postupně nedostatku sluníčka nebudou zatopěná místa a bohužel ani domy dobře vysychat jako tomu bylo ještě v létě. A sluníčka si sice určitě ještě užijeme, ale každopádně to bude to podzimní-tedy ráno mlhy, odpoledne sice sluníčko, ale slabé, namající rozhodně takovou sílu, aby rychle vysušovalo. A teploty vystoupí nad 20°C už jen výjimečně.

Pro zajímavost zde jsou nejvyšší vodní stavy na některých měřících stanicích v povodí Labe: http://envis.praha-mesto.cz/plan_pov_hslabe_122009/D/2_TABULKOVA_CAST/LA_D.12.pdf a právě proto je většina nejvyšších stavů vody z roku 2006, ale jsou i mnohem starší rekordní stavy.

Doufejme v brzké uklidnění situace nejen na severu Čech a také, že už se povodně nevrátí, alespoň ne na ta samá místa.

(obrazová a video dokumentace rozvodněného toku v Polabí bude v článku shrnující povodně, také na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu )
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama