Dlouhodobá předpověď: babí léto

16. září 2010 v 16:55 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
Konec září a počátek října, řekněme od 20.září do 10.října se u nás nejčastěji vyskytuje počasí, které nazýváme babím létem. Jaké počasí to je asi ví každý. Dá se nazvat také posledním záchvěvem letního počasí, ve kterém jsou již patrné znaky toho podzimního počasí. Jak dlouho by mělo trvat a co je jeho příčinou, aby se jednalo skutečně o babí léto? To si rozebereme níže a ještě se ptám v anketě "Jaké bude letošní babí léto?". (pod článkem)

Jak bude následujících 30dní lze vyčíst z pravděpodobnostní dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, ale moc velkou úspěšnost bych tomu nedával. Více na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html

Období bude srážkově podprůměrné, takže šance na babí léto je. Proč?

Krajina 2
>> foto: vzpomínka na léto. Babí léto ale to pravé léto není!!

Babí léto je totiž počasí suché (tedy slunečné), bez silnějšího větru, teplé, ale se studenými rány a místními mlhami nebo nízkou oblačností. Je to totiž ustálení tlakové výše nas střední nebo jihovýchodní Evropou minimálně na 3-4dny. Jinak se o pravém babím létu nemluví.
Více lze zjistit na http://pocasi.chmi.cz/index.html/ v sekci meteorologické zprávy. (uprostřed) >>> Znak babího léta, ale i podzimu, jsou mlhy a od nich orosené pavučiny. (foto: po padající mlze 12.9.2010)
Znakem babího léta jsou i létající pavučinky za teplého a slunečného počasí-těm samotným se říká "babí léto".

  


Zatím to na babí léto alespoň částečně vypadá na počátku příštího týdne, ale předpovědi se mění, proto je důležité sledovat jejich aktualizace na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html. Zatím je to daleko a kdyžtak vyjde článek informující o předpovědi počasí.

Loňské babí léto (2009)
Loni jsme zažívaly dlouhé babí léto. Mělo sice po delší době přestávku, ale počasí bylo poměrně teplé a převážně slunečné-taky patřičně suché. Protáhlo se právě i do počátku října, kdy přišel ale pro změnu teplotní propad.
>> o něm více téměř za měsíc v článku až bude toto téma aktuální

>>>foto: sucho v září 2009

Anticyklonální charakter počasí=počasí v tlakové výši=slunečné, suché počasí na jaře teplé, v létě horké až tropické a na podzim ráno velmi chladné a odpoledne teplé, a v zimě samozřejmě mrazivé a často i celodenně.

Letní cirrovitá oblačnost
>>> konkrétně: Jasné (zpravidla od večera do rána) až polojasné počasí (nejvíce oblačnosti odpoledne) s teplotami na jaře (duben) vystupujícími i nad 20°C (viz duben 2007) a v končícím jaru i s teplotami 24 až 31°C (viz květen 2007) a v létě teploty překačující i 33°C. Na podzim, tedy i v období babího léta s letními teplotami 25°C a ojediněle i více (viz září 2006 a 2008) a v zimě s mrazy. (Těch bylo letos dost a loni docela také)

Na mrazy raději zatím nemysleme a nerozebírejme je nebo přijdou hodně brzo!


Více k babímu létu:
>> babí léto jako pojem v odkazu ČHMÚ (viz výše v tomto článku)

Téma počasí se rozebírá na http://www.in-pocasi.cz nebo na http://www.e-pocasi.cz
(+ aktuální informace a rady)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama