Čeká nás babí léto

20. září 2010 v 14:18 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Tak kdo se ještě nechce úplně rozloučit s teplým počasím, tak bude v dalších dnech spokojený, protože odpoledne budou teploty i překračovat 20°C a bude vládnout slunečné počasí beze srážek. Další pravé léto to bohužel ale nebude. Budou se do teplého počasí promítat podzimní projevy a to tedy: ráno chladno až velmi chladno a místní přízemní mrazíky a také místní mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, což není nic jiného (žádná frontální oblačnost) než právě nízká stratovitá oblačnost, tedy mlha ve velkých výškách, jednoduše řečeno.

Víkendové počasí bylo polojasné až oblačné, na JV a východě bylo oblačnosti více. Teploty tam byly ráno také vyšší než jinde, kde byla obloha plná hvězd. Přízemní mrazíky se ozvaly někde už o víkendu.

Jak kde ráno mrzne nebo nemrzne či je mlha nebo není, lze zjistit v počasí u Vás, kam můžete zaslat i Váš stav počasí, na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/


Další podzimní důkaz je, zbarvující se listí do podoby podzimu a některé stromy již listí pouštějí dolů.

 >> foto: loňské hnědé, žluté a zelené listí na podzim
Babí léto lze tedy definovat jako déletrvající (min.3-4dny) suché, slunečné počasí s ranními teplotami velmi blízko u bodu mrazu nebo i slabě pod ním a přízemními mrazíky, ranními a dopoledními mlhami a nebo nízkou oblačností a odpoledne slunečné počasí s teploty vystupujícími právě i nad 20°C a celkově slabým nebo žádným větrem. Rozdíl mezi ranními teplotami a odpoledními může být někdy i více než 20°C.
   Jsou také dny, kdy rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami je minimální-to ale do babího léta nepatří.

>> výše uvedené znaky budou příští 4 až 5dní právě u nás panovat. Takže si užívejte slunečních paprsků, protože babí léto bude jen krátké a skončit by podle nynější předpovědi mělo v pátek, kdy se počasí pokazí.

Hlasovat lze v anketě jaké bude letošní babí léto. (může se totiž ještě někdy potom opakovat!)

>> Mlhy k podzimu patří (s mini spojené vlhko, chladno nebo přímo zima také!)
Poslední záříjová dekáda od 21. do 30.9.2008-2010
Letos to vypadá zpočátku na babí léto a postupně na podmračené počasí s občasnými srážkami.
Předpověď: Od pondělí do čtvrtka bude převážně jasno až polojasno, ojediněle a postupně místy ranní mlhy nebo nízká oblačnost. Zpočátku četné přízemní mrazíky a postupně jak přes den, tak i v noci teplování. Takže teplota 16 až 21°C, postupně 19 až 24°C a ráno zpočátku 7 až 2°C a postupně 9 až 5°C. V závěru zmíněné ochlazení na teploty 10 až 15°C-ale o tom až příští týden po upřesnění předpovědi. (předpověď z 19.9.2010)

>> jak bude kde chladno zobrazuje předpovědní model Aladin na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php nebo trochu méně detailně pro ČR model GFS na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavneur.html

>> pro výběr a porovnání předpovědí modelů lze zaskočit na (e-počasí.cz) http://meteomodely.e-pocasi.cz/, kde si vyberete modely, podle toho, co je předpovídáno. (př. Srážkové mapy-srážky v ČR=modely: Aladin, a Medard-online.)

Jaké počasí bylo v roce 2009 (hodnoty měřeny v Praze 360m)
 Bylo skoro jasno až polojasno, jen výjimečně přeháňky a až koncem více oblačnosti a srážek, teploty 21 až 26°C a koncem dekády 16 až 20°C.
A jaké počasí bylo v roce 2008
Zataženo až oblačno a občas déšť, koncem jasno až polojasno a místy mlhy nebo nízká oblačnost, teploty 12 až 17°C, koncem až 19°C.

Nezapoměňte, astronomický podzim začíná již VE ČTVRTEK 23.9.2010
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 david-r92 david-r92 | Web | 20. září 2010 v 15:21 | Reagovat

Tak třeba dneska ráno 2°C a teď odpoledne skoro 20°C - takové výkyvy nemám moc rád :-D

2 tom-791 tom-791 | Web | 20. září 2010 v 16:32 | Reagovat

[1]:
Výkyvy nejsou dobré pro nikoho-pravda. Ale bohužel se s nimi setkáváme docela často. (př. loňský říjen) A jinak koncem tohoto týdne a ve dnech dalších se čeká další teplotní skok. To nebude příjemné po tom pěkném babím létě. :-(  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama