Astronomický podzim 2010 je tu

23. září 2010 v 14:16 | tom-791 |  Souhrn počasí
Dnes brzo ráno začal oficielně astronomický podzim 2010, který nás sice naláká jasnou oblohou a teplotami do 24°C, ale od druhého podzimního dne se bude postupně ochlazovat. Hlavně však přibude oblačnosti a také srážek, takže jasné dny, které vládly především včera a dnešní jasný den se v nadcházejících dnech nečekají. Ale dobrá zpráva vyplývá z dlouhodobé předpovědi počasí: srážek bude málo, ale postupně přibude mlh a také nízké oblačnosti, která se bude stávat postupně součástí více dní a vznikne tzv. inverze, přesněji teplotní inverze.

>> časté mlhy a inverze na podzim a kvůli nim nedostávající se sluneční paprsky k nám:
Zpět k počátku podzimu 2010. Předpovědět se celý až do 20.12.2010 samozřejmě nedá, protože jak jsme byly již loni přesvědčeni, tak zima se připomněla poprvé už v říjnu, ale naplno přišla a ukázala své mrazivé dny před koncem podzimu loňského roku. Takže oficielní podzimní období může být zvláště ke konci už částečně zimního rázu!

Jak začal podzim v uplynulých letech v Praze:

Loni 23.9.2009 bylo jasno až polojasno a ráno ojediněle mlhy. Letní den s teplotou 25,7°C!
(zajímavost: do 14dnů sněžilo i v nížinách)

To 23.9.2008 bylo oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami a teplotou 14,6°C.
A 23.9.2007 bylo pro změnu zase skoro jasno s ranními mlhami a teplotou 22,5°C. (podobné tomu letošnímu, vlastně stejné)
No a 23.9.2006 bylo také slunečno s maximální teplotou 22,2°C.

Na první den ale nemůžeme nikdy dát, příkladem je loňský rok, kdy teplo se dlouho neudrželo a natož celý podzim=podle pravidla: jak první den, tak po celé období.

Jestli se těšíte Vy na podzim nebo ne, můžete hlasovat v anketě.

Podzim je smutný, ale má také něco do sebe

>> foto: první listí ještě na konci astronomického léta 2010

Podzimní počasí a podzim všeobecně je období určitě nejsmutnější z celého roku. Když končí léto a příroda se ukládá k zimnímu spánku, všude je ticho a postupně už žádná zvířata. Často je tma=zatažená obloha a nebo i mlhavo, mrholí a jen padá listí. Je takový klid, že je slyšet jen šustící, padající listí.

Přeci jen má i podzim něco do sebe. I když je to smutné období, bral bych ho z té lepší stránky. Barevné listí dokáže udělat navíc za slunečného počasí krásnou krajinu, která láká k vyfotografování. Dny jsou sice krátké a skutečně na podzim převažují negativní projevy tohoto období, ale jeden z těch pozitivních je právě barevné listí.

Mlhy se sice asi hodně lidem nelíbí, ale někomu třeba ano. Já proti nim nic nemám, ony k podzimu a nejen k němu prostě patří.
Vždyť ho také mlhami vyjadřujeme: když se řekne zima, asi první, co nás napadne je sníh, mráz nebo i námraza, na jaře jsou to rozkvétající květiny, stromy, první slunečné dny, proměnlivé počasí a na podzim jsou to například mlhy a inverze nebo třeba déšť.

Podzim se vyznačuje narozdíl od jara (zvláště od dubna) stálým počasím a anticyklonálním počasím, tedy počasím v tlakové výši. Nemusí to být pravidlo, ale bývá to tak. Je sice sucho, ale sluníčka jako v létě příliš není, je totiž mlhavo a zataženo nízkou oblačností a ani letos nás takovéto počasí podle předpovědí nemine.

Několik pranostik ze září a října
Více na http://www.pranostik.cz a o pranostikách a o počasí (například Vánoční obleva, Medardova kápě...) v článku na http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006121908 o tom, že některé pranostiky skutečně vycházejí. Naopak některé doslovně určitě ne: například Medardova kápě-asi 40dní pršet nebude! Další odkaz s pranostikama je http://www.stripky.cz/10-pranostiky-na-mesic.html  -docela přehledné.

Aktuální pranostiky:
  • Bouřky v září, na jaře mnoho sněhu
  • Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom (to bohužel letos asi nehrozí)
  • Co v říjnu zimy přibude, v lednu ji opět ubude
  • Je-li říjen hodně zelený, bude leden hodně studený
  • Když listí dlouho nespadne, tuhá zima se přikrade
  • Hodně žaludů a bukvic, potom tuhá a dlouhá zima je
  • Mlhy v říjnu-sněhy v zimě
  • V říjnu mráz a větry- leden, únor teplý,
Pranostik je hodně a některé se zdají být nevyplnitelné, ale jsou to prostě pranostiky=chování počasí, zvířat a přírody, od kterého se odhaduje budoucí vývoj počasí. Zní to určitě důvěryhodně, protože podle přírody se dříve počasí předpovídalo-odhadovalo. Zvířata se chovají přeci stále stejně, takže ustálené pranostiky by měly vycházet. Ale myslím, že počasí se chová jinak, takže nevycházejí tolik, co před několika lety. Více tedy na výše uvedených stránkách.

Více o pranostikách v diskusi na http://diskuze.e-pocasi.cz/pranostiky-o-pocasi-anketa-656.html#p84350, kde je připravena diskuse na toto téma a také anketa!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blázen Blázen | Web | 23. září 2010 v 15:43 | Reagovat

Podzim mám ráda :-D

2 Mike Mike | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:33 | Reagovat

No jasnačka souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama