Září 2010

Stavy ohrožení-povodně na severu

30. září 2010 v 10:06 | tom-791 |  Povodně
Vydatné srážky byly skutečně tak vydatné, jak zněla předpověď. V prvé řadě je třeba se poohlédnout na předpovědi modelů, ze kterých se poté sestavují předpovědi počasí v textové podobě, případně obrazové animace stavu počasí. Model Aladin-tedy model pro ČR, velmi přesně odhadl srážky a to kde se budou vyskytovat, kdy a jak budou na daném místě vydatné-tedy úhrny za 6hodin v mm.
 >>>foto ze 27.9.2010, soutok
Skutečně se tak stalo a většina srážek spadla na severu území, ale ušetřen nebyl ani jihovýchod a východ země či střední část.
Podle toho vypadá také hydrologická situace v ČR, včera ráno platilo několik 3.SPA a to například v povodí Labe, přítoky řeky Jizery a další řeky odvodňující Jizerské hory a Krkonoše s tím, že srážky se vyskytly také na Ústecku.

Stavy řek lze zjistit s barevným odlišením SPA na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php
Kde ještě prší najdete přímo na mapě: http://mapy.in-pocasi.cz/

Stavy ohrožení se přesunuly do středních Čech a na Královehradecko
Menší řeky ještě stoupaly celou noc a celou středu na svých dolních tocích a jednalo se stále o řeku Mrlinu ve Vestci-již klesá, řeku Cidlinu v Novém Bydžově a v Sánech a také řeku Dědinu v Mitrově (HK). Vzhledem k tomu, že výraznější srážky se neočekávají (http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php?run=latest&all=on) tak řeky se budou i nadále uklidňovat, ale u těch nejvíce rozbouřených to bude ještě trvat. I velké řeky-zejména dolní Labe, jak už tomu vždy bývá, bude ještě pozvolna a dlouho stoupat, pak po kulminaci bude pozvolna klesat a SPA tam bude platit asi nejdéle. Jedná se o Labe v Ústí n.L. a v Děčíně či v Hřensku.

Opět sever-evakuace

Řeky se nejvíce vylévaly opět na severu území-ani ne dva měsíce od nedávných dešťů a následných povodní přišly další, sice menší, ale některé řeky se na mnohých místech vylily ze svých koryt. Jednalo se prakticky o ty samé řeky jako v srpnu: Mandava, Smědá, Jeřice, Ploučnice. Dále hodně vody ze severu odvodňovala Jizera a směrem na severovýchod Labe.

Povodně přišly netradičně na podzim-co to znamená?
Hlavně to znamená, že počasí nelze nikdy přesně odhadnout a je vidět, že extrémní situace může přijít kdykoliv. Ale znamená to také, že kvůli nízkým teplotám a postupně nedostatku sluníčka nebudou zatopěná místa a bohužel ani domy dobře vysychat jako tomu bylo ještě v létě. A sluníčka si sice určitě ještě užijeme, ale každopádně to bude to podzimní-tedy ráno mlhy, odpoledne sice sluníčko, ale slabé, namající rozhodně takovou sílu, aby rychle vysušovalo. A teploty vystoupí nad 20°C už jen výjimečně.

Pro zajímavost zde jsou nejvyšší vodní stavy na některých měřících stanicích v povodí Labe: http://envis.praha-mesto.cz/plan_pov_hslabe_122009/D/2_TABULKOVA_CAST/LA_D.12.pdf a právě proto je většina nejvyšších stavů vody z roku 2006, ale jsou i mnohem starší rekordní stavy.

Doufejme v brzké uklidnění situace nejen na severu Čech a také, že už se povodně nevrátí, alespoň ne na ta samá místa.

(obrazová a video dokumentace rozvodněného toku v Polabí bude v článku shrnující povodně, také na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu )

Průběh počasí 26.9.2010

27. září 2010 v 16:19 | tom-791 |  Souhrn počasí
Připravil jsem průběh počasí, které bylo skutečně velmi zajímavé, a to v neděli 26.9.2010
Místo: Polabí-Střední Čechy 175m

Déšť, déšť a zase déšť
Byl to kompletně zatažený a po většinu času deštivý. Spadlo zde od rána 68mm srážek. A určitě to nebylo jediné místo, kde byla neděle doslova slušně řečeno propršená. Celé území kromě západu a jihozápadu, kde se oblačnost večer částečně protrhávala, mělo zataženou oblohu a srážky převládaly zpočátku z frontální vlny, která přecházela již v sobotu večer od JV až jihu a postupně od jihovýchodu šla další vlna se srážkami, která přišla do Čech až okolo půlnoci.

Teploty
Tak ty byly při takovémto charakteru počasí velmi zajímavé. Jejich průběh přes den-jakoby bylo pořád stejně:

V 9:00 hodin byla teplota na 10,1°C, minimum bylo jen o pár desetin níže a to na 9,9°C.
>>zkrátka 25.9.2010 večer bylo o cca 3-4°C tepleji než dnes (26.9.) odpoledne!
Ve 12:00 hodin byla teplota vyšší a to na 10,3°C. Pršelo jako o závod.

V 15:00 hodin byla teplota na 10,6°C až do večera a zázrakem se teplota na chvíli vyhoupla na 11°C, což bylo maximum"

V 18:00 hodin bylo s mrholením jen 10,5°C.

Ve 22:00 hodin bylo 10,3°C a teplotě se moc dolů nechtělo ani v noci, bylo totiž zataženo, postupně se srážkami. Ono se teplotě nechtělo ani nahoru!

>>> při zatažené obloze po celý den i po celou noc se teploty nemají šanci moc měnit a navíc při trvalém dešti přes den!

Srážkové úhrny od ČHMÚ za 24hodin a stoupající řeky
Jsou k dispozici v meteorologických zprávách při přepnutí z výstrah zde: http://pocasi.chmi.cz/index.html/ (na výstrahách jsou nyní výstrahy platné pro nadcházející hodiny a dny)
>>>ilustrace: déšť na vodní hladině
Velmi vydatný déšť v srpnu 2010
Nejvíce spadlo za 24hodin (25.9. 7h až 26.9. 7h) v Hrotovicích či v Nové Vsi v Horách a to 60mm.
Dále:
Milešovka 56mm
Telč 52,7mm (tam byly hodinové úhrny 25.9.2010 večer 10-12mm.)
Ústí n.L. 51mm
Znojmo 49,9mm
Dukovany 46,4mm
Praha-Kbely 40mm
Tušimice 37,6mm
Čáslav 34,9mm
.... a další místa.

Velká voda 2
>>> ilustrace: velká voda

Řeky stoupaly již odpoledne: Lužická Nisa v Liberci. Dále odpoledne Šlapanka v Mírovce, Želetavka a potom večer se přidala i Balinka v Balinách a nebo říčka Cidlina v Novém Bydžově. (HK)

Vývoje stavů řek budou zálěžet na vydatnosti dalších srážek dnes a ještě v úterý, kdy by mělo nejvíce srážek spadnout na severu a severovýchodě území.

Vydatný déšť zkrápí ČR

26. září 2010 v 9:01 | tom-791 |  Stav počasí
Počasí se rozhodlo opět si trochu zařádit. Z deštivého počasí se stává přeci jen trochu nebezpečně deštivé počasí. Dnešní nedělní den bude nejdeštivějším dnem. Přechází přes nás zvlněná studená fronta a to společně s tlakovou níží, která nás bude ovlivňovat až do středy.       Bohužel srážek se nezbavíme dnes vůbec-doporučuji tedy se venkovním aktivitám vyhnout. Ale to už bylo vidět včera, tedy alespoň na většině míst v jižní polovině území, kde se odpoledne a večer postupně rozpšelo. V Telči spadlo například za 60minut 12mm srážek. (bylo to od 21. do 22.hodiny-udává ČHMÚ)
Byla vydána výstraha od ČHMÚ: http://pocasi.chmi.cz/index.html/

Kde prší zjistíte přímo na mapě: http://mapy.in-pocasi.cz/

Jaké je kde v ČR počasí zjistíte od přispěvatelů na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/index.php?login


Řeky půjdou opět nahoru

Povodní se tedy obávat zatím nemusíme, ale řeky se na některých místech zvednou i na povodňové stupně. Hlavně menší toky dělají při deštích problémy.
Velká voda 1
Fronta se bude nad našim územím vlnit a to nikdy nevěští nic dobrého. Sice delší dobu nepršelo, ale co je moc, to je moc. Místy spadne i 50mm srážek. Navíc počasí při přechodu takovýchto frontálních vln a ještě navíc hodně nasycených vodou z jižních a jihovýchodních směrů, je velmi nevyspytatelné, takže předpovědi se budou stále upřesňovat a na hydrologické závěry je zatím brzo. Během dnešního dne bude ale jasněji co se týče hydrologické situace.

Článek s informace byl vydán i na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu


Neděle proprší na celém území, někde i hodně, ale přesto přeji příjemný zbytek víkendu

Počasí na víkend: vůbec žádná sláva

25. září 2010 v 10:06 | tom-791 |  Předpověď počasí
Předpověď na nadcházející víkend už není tak příznivá, jako byla předpověď na minulé dva víkendy, zvláště ten poslední, kdy bylo jasno a odpoledne příjemně teplo. Začal nám astronomický podzim a vypadá to, že s ním nebude sranda. První dny, zvláště ten úplně první včerejší den byl slunečný, dnes už se čeká oblačnost, ale oba dva dny budou nejteplejší z tohoto, uplynulého a určitě i z příštího týdne.

Příčina: Opět se k nám po delší době "přižene" zvlněná studená fronta a to od jihu až JV území. Tyto fronty jsou bohaté na srážky: viz sněžení v zimě (leden), deště v květnu 2010 a v neposlední řadě deště v srpnu 2010.

Předpověď na druhý den, je aktualizována každý den minimálně dvakrát na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/ppcr1.html
Na týden lze najít předpověď již méně úspěšnou na http://www.chmi.cz/meteo/om/tyden/tyden.html
>>> na týdenní předpovědi je dobře vidět pokles denních teplot o víkendu a jakmile nastane ubývání oblačnosti, tak pokles teplot ráno k 5°C.

>> od soboty čekejte mokré počasí
Podmáčené pole po deštích
Tento víkend lze díky svátku v úterý 28.9.2010 prodloužit ještě o pondělí a většina škol bude mít jistě tyto volné dny právě spojené. Počasí se začně bohužel lepšit až právě v úterý.

Dlouhodobá předpověď lze vyčíst z modelu GFS a hlavně jsou důležité srážky na nadcházející dny-dostupnost na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavneur.html
Odkaz: srážky na neděli 26.9.2010 12hodin podle modelu GFS z 24.9.2010 http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn724.html

Podzimní mlhy nebo inverzní oblačnost nás nečekají, nečeká nás bohužel ani moc sluníčka a tím pádem ani ranní mrazíky či příliš nízké teploty. Ale to je do doby než se za frontální vlnou ochladí. Takže do úterý určitě ráno mrznout nebude. Záleží na oblačnosti a té bude v dalších dnech hodně. Dokazuje to i předpověď modelu Aladin (ten předpovídá zatažený víkend a to kompletně) na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php.

Pro změnu přijde vydatný déšť

Kam přijde? Jak vydatný? To se bude upřesňovat!
Abychom nezapomněly na deštivé počasí a na vydatné deště, tak nám počasí i v září přichystalo příděl srážek na zvlněné frontě od jihu až jihovýchodu, která nás bude ovlivňovat prakticky až do úterka! Nejdéle potom sever a SZ Čech. Vyprší se nad námi právě během volných dnů a to pokud počítáme i pondělí v případě spojeného víkendu se svátkem.

>>>Pozor místy bude pršet i vydatně! Předpovědi se stále upřesňují a ještě včera to vypadalo, že srážky nebudou tak vydatné. Je důležité sledovat předpovědi počasí-viz odkazy nahoře + podrobnou předpověď modelu Aladin. (odakz výše)

Výstraha ČHMÚ (http://pocasi.chmi.cz/index.html/) zatím vydána nebyla, ale na úvodní stránce ČHMÚ je naznačeno v běžícím textu, že by mohla být vydána. O srážkách se mluví i v meteorologických zprávách ČHMÚ=z výstrah je možno přepnout se na meteorologické zprávy.(uprostřed)
V případě důležitého počasí (jako že asi bude) vyjde další článek

Příloha-minimální teploty v roce 2009 až 2006 v poslední dekádě září 21.-30.9.:
2009: minimum 5,7°C
2008: minimum 4,2°C
2007: minimum 4,1°C
2006: minimum 8,6°C.

Astronomický podzim 2010 je tu

23. září 2010 v 14:16 | tom-791 |  Souhrn počasí
Dnes brzo ráno začal oficielně astronomický podzim 2010, který nás sice naláká jasnou oblohou a teplotami do 24°C, ale od druhého podzimního dne se bude postupně ochlazovat. Hlavně však přibude oblačnosti a také srážek, takže jasné dny, které vládly především včera a dnešní jasný den se v nadcházejících dnech nečekají. Ale dobrá zpráva vyplývá z dlouhodobé předpovědi počasí: srážek bude málo, ale postupně přibude mlh a také nízké oblačnosti, která se bude stávat postupně součástí více dní a vznikne tzv. inverze, přesněji teplotní inverze.

>> časté mlhy a inverze na podzim a kvůli nim nedostávající se sluneční paprsky k nám:
Zpět k počátku podzimu 2010. Předpovědět se celý až do 20.12.2010 samozřejmě nedá, protože jak jsme byly již loni přesvědčeni, tak zima se připomněla poprvé už v říjnu, ale naplno přišla a ukázala své mrazivé dny před koncem podzimu loňského roku. Takže oficielní podzimní období může být zvláště ke konci už částečně zimního rázu!

Jak začal podzim v uplynulých letech v Praze:

Loni 23.9.2009 bylo jasno až polojasno a ráno ojediněle mlhy. Letní den s teplotou 25,7°C!
(zajímavost: do 14dnů sněžilo i v nížinách)

To 23.9.2008 bylo oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami a teplotou 14,6°C.
A 23.9.2007 bylo pro změnu zase skoro jasno s ranními mlhami a teplotou 22,5°C. (podobné tomu letošnímu, vlastně stejné)
No a 23.9.2006 bylo také slunečno s maximální teplotou 22,2°C.

Na první den ale nemůžeme nikdy dát, příkladem je loňský rok, kdy teplo se dlouho neudrželo a natož celý podzim=podle pravidla: jak první den, tak po celé období.

Jestli se těšíte Vy na podzim nebo ne, můžete hlasovat v anketě.

Podzim je smutný, ale má také něco do sebe

>> foto: první listí ještě na konci astronomického léta 2010

Podzimní počasí a podzim všeobecně je období určitě nejsmutnější z celého roku. Když končí léto a příroda se ukládá k zimnímu spánku, všude je ticho a postupně už žádná zvířata. Často je tma=zatažená obloha a nebo i mlhavo, mrholí a jen padá listí. Je takový klid, že je slyšet jen šustící, padající listí.

Přeci jen má i podzim něco do sebe. I když je to smutné období, bral bych ho z té lepší stránky. Barevné listí dokáže udělat navíc za slunečného počasí krásnou krajinu, která láká k vyfotografování. Dny jsou sice krátké a skutečně na podzim převažují negativní projevy tohoto období, ale jeden z těch pozitivních je právě barevné listí.

Mlhy se sice asi hodně lidem nelíbí, ale někomu třeba ano. Já proti nim nic nemám, ony k podzimu a nejen k němu prostě patří.
Vždyť ho také mlhami vyjadřujeme: když se řekne zima, asi první, co nás napadne je sníh, mráz nebo i námraza, na jaře jsou to rozkvétající květiny, stromy, první slunečné dny, proměnlivé počasí a na podzim jsou to například mlhy a inverze nebo třeba déšť.

Podzim se vyznačuje narozdíl od jara (zvláště od dubna) stálým počasím a anticyklonálním počasím, tedy počasím v tlakové výši. Nemusí to být pravidlo, ale bývá to tak. Je sice sucho, ale sluníčka jako v létě příliš není, je totiž mlhavo a zataženo nízkou oblačností a ani letos nás takovéto počasí podle předpovědí nemine.

Několik pranostik ze září a října
Více na http://www.pranostik.cz a o pranostikách a o počasí (například Vánoční obleva, Medardova kápě...) v článku na http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006121908 o tom, že některé pranostiky skutečně vycházejí. Naopak některé doslovně určitě ne: například Medardova kápě-asi 40dní pršet nebude! Další odkaz s pranostikama je http://www.stripky.cz/10-pranostiky-na-mesic.html  -docela přehledné.

Aktuální pranostiky:
 • Bouřky v září, na jaře mnoho sněhu
 • Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom (to bohužel letos asi nehrozí)
 • Co v říjnu zimy přibude, v lednu ji opět ubude
 • Je-li říjen hodně zelený, bude leden hodně studený
 • Když listí dlouho nespadne, tuhá zima se přikrade
 • Hodně žaludů a bukvic, potom tuhá a dlouhá zima je
 • Mlhy v říjnu-sněhy v zimě
 • V říjnu mráz a větry- leden, únor teplý,
Pranostik je hodně a některé se zdají být nevyplnitelné, ale jsou to prostě pranostiky=chování počasí, zvířat a přírody, od kterého se odhaduje budoucí vývoj počasí. Zní to určitě důvěryhodně, protože podle přírody se dříve počasí předpovídalo-odhadovalo. Zvířata se chovají přeci stále stejně, takže ustálené pranostiky by měly vycházet. Ale myslím, že počasí se chová jinak, takže nevycházejí tolik, co před několika lety. Více tedy na výše uvedených stránkách.

Více o pranostikách v diskusi na http://diskuze.e-pocasi.cz/pranostiky-o-pocasi-anketa-656.html#p84350, kde je připravena diskuse na toto téma a také anketa!

Dlouhodobá předpověď: zima a spíše slunečno

22. září 2010 v 14:04 | tom-791 |  Předpověď počasí
Dlouhodobá předpověď ČHMÚ na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html do 20.10.2010 říká, že budou teploty podprůměrné, tedy nižší než by měly v tomto období být. Průměrná teplota činí 10,3°C. Srážek spadne méně než by mělo spadnout=období bude srážkově podprůměrné a průměr činí 41,9mm. A to značí, že bude převážně slunečné počasí, tedy alespoň co se týče synoptické situace, tak nás bude často ovlivňovat tlaková výše nebo její výběžek. Vzhledem k tomu, že bude podzim, tak v takovémto charakteru počasí nám slunečno ruší často mlhy nebo nízká oblačnost a dochází k teplotní inverzi=na horách je čistý vzduch, slunečno a tepleji než v nížinách-ale to je záležitost celodenní inverze, o které v nejbližších dnech většinou řeč nebude.

Celá předpověď a grafy jsou na výše uvedené stránce ČHMÚ.

Ve čtvrtek 23.9.2010 začíná astronomický podzim a jak začal loni či jak začne letos, to bude popsáno v článku vydaném právě v ten den-o podzimu.

>> ilustrační foto: déšť z léta vystřídají občasné podzimní mlhy
To, s jakými meteorologickými jevy budeme muset bojovat, se bohužel dopředu předpovědět nedá. K podzimu však nějaké patří a lze odhadnout co nás zřejmě nemine. Když už to nebude déšť, tak to budou čím dál, tím častější mlhy a nízká oblačnost, ze které může i mrholit=to je počasí připomínající dušičky. Když nebude mlha, tak kouřmo. Jinak nás čeká samozřejmě nějaký ten déšť a vzhledem k teplotám od vyšších poloh i sníh. A chyba by byla nezmínit sluníčko, které boj s oblačností a mlhou také někdy vyhraje. A co se právě teplot týče, tak vzhledem k odhadu podprůměrných teplot, nás čekají spíše nízké teploty.

V článku o počátku podzimu, což ale spadá i do období do 20.10., bude psáno také o loňském propadu teplot a sněžení i v nížinách-stalo se tak těsně před polovinou října.

Více o počasí se dozvíte na http://www.in-pocasi.cz a v sekci diskuse si můžete přečíst příspěvky od uživatelů k aktuálním tématům o počasí-což je například babí léto, říjen nebo zima 2010/2011.

>>foto: (vysoká) cirrovitá oblačnost (tu uvidíme, i po rozpuštění mlh a nízké oblačnosti, často)
Malá oblačnost
Které jevy se v této dekádě vyskytly loni a předloni od 21.9. do 20.10.2009 a 2008:
2009- to byl například hned 23.9. letní den s maximální teplotou zde v Praze 25,7°C, teplo bylo i počátkem října a to 7.10. ještě 24,6°C-kdo by řekl, že bude do 7dní sněžit!!!
Nejchladněji bylo právě 15.10., zde maximum 3,4°C!

Poté nás trápily nějaké mlhy (19. a 20.10.)

2008- zpočátku nějaká inverze a mlhy, které se ovšem před polovinou října vrátily a bylo jich skutečně hodně! Zde byly mlhy 9.10., 11.-13.10. Jinak srážek bylo poměrně málo
>> Takové by to mělo být podle předpovědi i letos.
>> Na loňském podzimním počasí bylo dobře vidět, že dokáže překvapit! (i zimou v říjnu)

(podrobněji-rozbor počasí v článku o astronomickém podzimu)

Čeká nás babí léto

20. září 2010 v 14:18 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Tak kdo se ještě nechce úplně rozloučit s teplým počasím, tak bude v dalších dnech spokojený, protože odpoledne budou teploty i překračovat 20°C a bude vládnout slunečné počasí beze srážek. Další pravé léto to bohužel ale nebude. Budou se do teplého počasí promítat podzimní projevy a to tedy: ráno chladno až velmi chladno a místní přízemní mrazíky a také místní mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, což není nic jiného (žádná frontální oblačnost) než právě nízká stratovitá oblačnost, tedy mlha ve velkých výškách, jednoduše řečeno.

Víkendové počasí bylo polojasné až oblačné, na JV a východě bylo oblačnosti více. Teploty tam byly ráno také vyšší než jinde, kde byla obloha plná hvězd. Přízemní mrazíky se ozvaly někde už o víkendu.

Jak kde ráno mrzne nebo nemrzne či je mlha nebo není, lze zjistit v počasí u Vás, kam můžete zaslat i Váš stav počasí, na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/


Další podzimní důkaz je, zbarvující se listí do podoby podzimu a některé stromy již listí pouštějí dolů.

 >> foto: loňské hnědé, žluté a zelené listí na podzim
Babí léto lze tedy definovat jako déletrvající (min.3-4dny) suché, slunečné počasí s ranními teplotami velmi blízko u bodu mrazu nebo i slabě pod ním a přízemními mrazíky, ranními a dopoledními mlhami a nebo nízkou oblačností a odpoledne slunečné počasí s teploty vystupujícími právě i nad 20°C a celkově slabým nebo žádným větrem. Rozdíl mezi ranními teplotami a odpoledními může být někdy i více než 20°C.
   Jsou také dny, kdy rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami je minimální-to ale do babího léta nepatří.

>> výše uvedené znaky budou příští 4 až 5dní právě u nás panovat. Takže si užívejte slunečních paprsků, protože babí léto bude jen krátké a skončit by podle nynější předpovědi mělo v pátek, kdy se počasí pokazí.

Hlasovat lze v anketě jaké bude letošní babí léto. (může se totiž ještě někdy potom opakovat!)

>> Mlhy k podzimu patří (s mini spojené vlhko, chladno nebo přímo zima také!)
Poslední záříjová dekáda od 21. do 30.9.2008-2010
Letos to vypadá zpočátku na babí léto a postupně na podmračené počasí s občasnými srážkami.
Předpověď: Od pondělí do čtvrtka bude převážně jasno až polojasno, ojediněle a postupně místy ranní mlhy nebo nízká oblačnost. Zpočátku četné přízemní mrazíky a postupně jak přes den, tak i v noci teplování. Takže teplota 16 až 21°C, postupně 19 až 24°C a ráno zpočátku 7 až 2°C a postupně 9 až 5°C. V závěru zmíněné ochlazení na teploty 10 až 15°C-ale o tom až příští týden po upřesnění předpovědi. (předpověď z 19.9.2010)

>> jak bude kde chladno zobrazuje předpovědní model Aladin na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php nebo trochu méně detailně pro ČR model GFS na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavneur.html

>> pro výběr a porovnání předpovědí modelů lze zaskočit na (e-počasí.cz) http://meteomodely.e-pocasi.cz/, kde si vyberete modely, podle toho, co je předpovídáno. (př. Srážkové mapy-srážky v ČR=modely: Aladin, a Medard-online.)

Jaké počasí bylo v roce 2009 (hodnoty měřeny v Praze 360m)
 Bylo skoro jasno až polojasno, jen výjimečně přeháňky a až koncem více oblačnosti a srážek, teploty 21 až 26°C a koncem dekády 16 až 20°C.
A jaké počasí bylo v roce 2008
Zataženo až oblačno a občas déšť, koncem jasno až polojasno a místy mlhy nebo nízká oblačnost, teploty 12 až 17°C, koncem až 19°C.

Nezapoměňte, astronomický podzim začíná již VE ČTVRTEK 23.9.2010

Počasí na víkend 18.-19.9.2010

17. září 2010 v 20:22 | tom-791 |  Předpověď počasí
Aktuální předpověď počasí ze 17.9.2010 podle modelu Aladin ze 6UTC. Předpověd najdete na  http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.htmla nebo přímo na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php.

Venkovní aktivity-sobota nebo neděle?

Zatím to vypadá, že méně oblačnosti a vyšší teploty budou v sobotu odpoledne, ale ráno bude velice studené, ojediněle i mlhavé.

Předpověď:
>> mlhavé ráno (mlh nebude tolik jako minulý víkend!)
SOBOTNÍ  ráno (18.9) odstartuje jasnou až polojasnou oblohou a ojedinělými mlhami. Teploty od 6 do 2°C a na jihu a JV Moravy budou o něco vyšší 9 až 5°C. Tam bude právě oblačno až zataženo a srážky se nevyskytnou nikde. Místy PŘÍZEMNÍ MRAZÍKY.

Odpoledne bude polojasné až oblačné, ojedněle přeháňky a teploty 14 až 18°C. (maximum pravděpodobně na jižní Moravě)

Večer a noc na NEDĚLI (19.9.) bude zpočátku polojasná až skoro jasná, postupně dojde od SZ k přibývání oblačnosti na oblačno až polojasno a srážky jen velmi ojedinělé. Ranní teploty na celém území 6 až 2°C. Zatím to vypadá, že tepleji bude ve střední části republiky, kde bude oblačnosti více-to se může během zítřka ale změnit. Předpověď oblačnosti není jednoduchá a často se rychle mění. MÍSTY OPĚT MRAZÍKY PŘI ZEMI.

Odpoledne a večer bude ve znamení polojasné až oblačné oblohy a ojedinělé srážky zejména na horách nejsou vyloučeny. Teploty jen 12 až 16°C. (maximum opět zřejmě na jižní Moravě)

 >>> Víkend bude tedy převážně slunečný s ojedinělými srážkami, ráno velmi studený a odpoledne přiměřeně teplý, ale asi by každý chtěl teploty vyšší.
Krajina 1

>>> Jinak po neděli bude zase převládat slunné počasí, ale ráno bude zima a při zemi bude i mrznout. Sluníčko odpoledne vyžene teploty nad dvacítku, ale myslím, že se už nespálíte! PŘÍZEMNÍ MRAZÍKY budou vládnout i na počátku nového týdne.
Příští čtvrtek už totiž začíná astronomický podzim 2010 >>jak začal loni, předloni a něco o počasí na konci září v příštím článku

Dlouhodobá předpověď: babí léto

16. září 2010 v 16:55 | tom-791 |  Dlouhodobá předpověď
Konec září a počátek října, řekněme od 20.září do 10.října se u nás nejčastěji vyskytuje počasí, které nazýváme babím létem. Jaké počasí to je asi ví každý. Dá se nazvat také posledním záchvěvem letního počasí, ve kterém jsou již patrné znaky toho podzimního počasí. Jak dlouho by mělo trvat a co je jeho příčinou, aby se jednalo skutečně o babí léto? To si rozebereme níže a ještě se ptám v anketě "Jaké bude letošní babí léto?". (pod článkem)

Jak bude následujících 30dní lze vyčíst z pravděpodobnostní dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, ale moc velkou úspěšnost bych tomu nedával. Více na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html

Období bude srážkově podprůměrné, takže šance na babí léto je. Proč?

Krajina 2
>> foto: vzpomínka na léto. Babí léto ale to pravé léto není!!

Babí léto je totiž počasí suché (tedy slunečné), bez silnějšího větru, teplé, ale se studenými rány a místními mlhami nebo nízkou oblačností. Je to totiž ustálení tlakové výše nas střední nebo jihovýchodní Evropou minimálně na 3-4dny. Jinak se o pravém babím létu nemluví.
Více lze zjistit na http://pocasi.chmi.cz/index.html/ v sekci meteorologické zprávy. (uprostřed) >>> Znak babího léta, ale i podzimu, jsou mlhy a od nich orosené pavučiny. (foto: po padající mlze 12.9.2010)
Znakem babího léta jsou i létající pavučinky za teplého a slunečného počasí-těm samotným se říká "babí léto".

  


Zatím to na babí léto alespoň částečně vypadá na počátku příštího týdne, ale předpovědi se mění, proto je důležité sledovat jejich aktualizace na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html. Zatím je to daleko a kdyžtak vyjde článek informující o předpovědi počasí.

Loňské babí léto (2009)
Loni jsme zažívaly dlouhé babí léto. Mělo sice po delší době přestávku, ale počasí bylo poměrně teplé a převážně slunečné-taky patřičně suché. Protáhlo se právě i do počátku října, kdy přišel ale pro změnu teplotní propad.
>> o něm více téměř za měsíc v článku až bude toto téma aktuální

>>>foto: sucho v září 2009

Anticyklonální charakter počasí=počasí v tlakové výši=slunečné, suché počasí na jaře teplé, v létě horké až tropické a na podzim ráno velmi chladné a odpoledne teplé, a v zimě samozřejmě mrazivé a často i celodenně.

Letní cirrovitá oblačnost
>>> konkrétně: Jasné (zpravidla od večera do rána) až polojasné počasí (nejvíce oblačnosti odpoledne) s teplotami na jaře (duben) vystupujícími i nad 20°C (viz duben 2007) a v končícím jaru i s teplotami 24 až 31°C (viz květen 2007) a v létě teploty překačující i 33°C. Na podzim, tedy i v období babího léta s letními teplotami 25°C a ojediněle i více (viz září 2006 a 2008) a v zimě s mrazy. (Těch bylo letos dost a loni docela také)

Na mrazy raději zatím nemysleme a nerozebírejme je nebo přijdou hodně brzo!


Více k babímu létu:
>> babí léto jako pojem v odkazu ČHMÚ (viz výše v tomto článku)

Téma počasí se rozebírá na http://www.in-pocasi.cz nebo na http://www.e-pocasi.cz
(+ aktuální informace a rady)

Meteorologické údaje za léto 2010

15. září 2010 v 13:18 | tom-791 |  Souhrn počasí
Jaké bylo léto 2010 vyplývá již z napůl obrazového článku Extrémní léto 2010-souhrn počasí.
Průměrné hodnoty z měření převážně v Polabí 175-Střední Čechy jsou k dispozici zde:

Porovnání počasí v létě (červen-srpen) s léty 2009 a 2008 jsou v závěru tohoto článku.
To, že bylo toto léto srážkově velice nadprůměrné a na některých místech i extrémně, je jasné již před samotným porovnáním.

Léto bylo z hlediska počasí zajímavé: začalo deštivě, skončilo deštivě a chladně. Přineslo spoustu extrémních projevů počasí. Jak se často říkává "nemůže být normálně"? V létě skutečně "normálně" nebylo. Když zrovna náhodou nepršelo a voda se nevylévala na některých místech z koryt řek (řeka Morava, Rožnovská Bečva, Bečva nebo Olše dosáhly na některých místech velmi vysokého stavu a také stavu extrémního ohrožení) tak se srážky zastavily téměř úplně a bylo sucho, půda volala po dešti a když už toho bylo moc, tak přišly silné bouřky a prudké lijáky, opět místní povodně a aby toho deště nebylo zase málo, tak přišly další trvalé deště v první srpnové dekádě. To trpěl zase sever republiky: řeky Smědá, Řasnice, Jizera ad. stoupaly asi nejvíce a některé také zatápěly vesnice a města. Abychom nezapomněly na sílu bouřek, tak se nám ještě pořádně připomněly v polovině srpna a to s lijáky, kroupami i větrem. Konec prázdnin byl opět značně chladný a déšť na rozloučenou nechyběl.

Důkaz, že "normálního" počasí si musíme asi vážit. Když neprší, tak fakt ne a dlouho, když začne, neví kdy přestat a to je podobné i s jinými jevy.
Jediné je jasné, nemá cenu se ztěžovat!

>>> To bylo takové pojetí a shrnutí extrémů léta 2010 (více ve výše zmíněném článku)

Článek byl také vydán na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu (odkaz i v menu),

Léto 2010

   Denní teplota
 Noční teplota
Průměrné srážky
 Celkové srážky
červen
23,1
12,2
5,13
154
červenec
27,7
16,1
2,87
89
srpen
23,5
14,7
10,2
316
průměry
24,77°C
14,33°C
6,06mm
559mm

Teplota ve °C-průměrná, srážky v mm-průměrné a poslední sloupec celkové za dané měsíce.

Jak to bylo v roce 2009:
Průměr denních teplot za léto: 25,1°C, nočních 14,3°C, srážek 3,96mm, celkové srážky 273mm.

A jak v roce 2008:
Průměr denních teplot 25,2°C, nočních 15,77°C, srážek 1,44mm, celkové srážky 133,5mm.

Takovéto údaje jsou tedy z tohoto místa pozorování a určitě byl letošní rok nejvíce deštivý i jinde. Teplotně bylo letošní léto, tedy uplynulé tři měsíce, nejchladnější z těchto třech let.

Teď už můžeme jen čekat, co přinese podzim a čekat na prosinec, až budou zpracované údaje za podzim-to potom přinesu další porovnání a to podzimního počasí. (září-listopad)

Mlhavá rána, ale jinak slunečné dny

13. září 2010 v 13:55 | tom-791 |  Stav počasí
Co se počasí týče, je vidět, že už je září a pomalu končí astronomické léto 2010. V každém období má charakteristické počasí. Extrémy, které se vyskytují jsou právě pro dané období zvláštní či ojedinělé. Například, když vtrhl sníh do nížin loni již v polovině října. To je velmi ojedinělé. V říjnu se čekají spíše deště, mlhy, mrholení a teploty ráno sice nízké, ale kromě přízemních minimálních teplot, ještě nadnulové. Ráno místy mlhy, během dopoledne postupné ustupování mlh a nástup žádné nebo minimální oblačnosti, která nás potom provází po celé odpoledne až do večera.

Pokud se nad mlhou=stratus, nevyskytuje nějaká další oblačnost vyšších pater. Stratus je oblačnost nízkého patra a když se nachází u země nebo přímo na zemi, jedná se právě o mlhu.

>> o tom někdy v rubrice teorie počasí
Večer, přes noc a ráno už bude chladno či přímo zima. Odpoledne se ještě ale ohřejeme.

Je potřeba sledovat předpovědi počasí, které se budou stále aktualizovat:

Jak bude v nejbližší době  lze nalézt na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/ppcr1.html


A dlouhodobá předpověď vydaná 10.9.2010 je na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html

Dnes přeruší mlhy v Čechách studená fronta, ale zítra je nutno s nimi opět místy počítat a s postupujícím časem=příchod podzimu, budou stále častější a hlavní je to, že se mohou už potom společně s nízkou oblačností udržet přes den.
>>více odkazů v menu/postranním panelu

SOUHRN počasí o víkendu-místo pozorování Polabí 175m,-Střední Čechy:
Jak v sobotu, tak v neděli zde vládlo totožné počasí, průběh byl zpočátku podzimní, potom až letní.

Sobota začala ráno s mlhou a minimální teplotou 10,4°C. Mlha se okolo 11.hodiny rozpustila vládlo jasno až skoro jasno, odpolední maximum 22,2°C.

Neděle začala také s mlhou, minimum 8,8°C, už po 9.hodině vyhrálo sluníčko boj s mlhou a bylo jasno až polojasno až do večera. Maximum sice jen 20,4°C, ale na sluníčku bylo skutečně jako v plném létě.

>>> foto: Mlha v Polabí 12.9.2010


>> v pokračujícím podzimu si musíme na takováto rána zvyknout a bude ještě chladněji.


Dnes: mlhy místy a to především na východě území.

Úterý: mlhy místy kdekoliv v ČR.

V dalších dnech potom nebudou dobré podmínky pro výskyt mlh. (viz předpověď-odkaz)

Počasí na víkend

11. září 2010 v 9:06 | tom-791 |  Předpověď počasí
Druhý zářijový víkend, kdy se plánuje spoustu akcí včetně vinobraní, bude příjemnější v Čechách než na Moravě a ve Slezsku, ale co se teplot týče ty docela potěší na celém území.

Víkend bude z poloviny polojasný a to v Čechách, na východě bude až zataženo, místy s deštěm a jeho druhá půlka bude polojasná na celém území a v Čechách i skoro jasná, hlavně ráno.

Několik pranostik:
 • Bouřky v září, mnoho sněhu na jaře
 • Teplé září, říjen se potom mračí
 • Jaké je počasí v září, takové se i v březnu vydaří
Zda vyšly pranostiky minule (2009/2010) je napsáno na konci tohoto článku!

Konkrétní předpověď počasí sestavená z předpovědi modelu Aladin z 10.9.2010 12UTC, dostupné na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php:

Sobota: Ráno bude v Čechách skoro jasno, na východě bude oblačno až zataženo a ojediněle s deštěm. Minima 11 až 7°C.
Odpoledne bude převážně polojasno, přechodně oblačno a na východě zataženo, místy déšť či přeháňky. Maxima 18 až 22°C.

Večer a v noci na neděli bude jasno až polojasno, v Čechách i oblačno a ojediněle déšť nebo přeháňky. Teplota poklesne na 10 až 6°C.

Neděle: Odpoledne i večer budou s polojasnou oblohou, ale od západu pro změnu oblačno až skoro zataženo. Srážky ale ojediněle. Teploty v neděli 18 až 23°C.

Takže se ohřejeme a také si užijeme pozdního letního sluníčka. 

Jak (ne)vyšly pranostiky minule:
 1. Bouřky v září, mnoho sněhu na jaře: v září 2009 se bouřky vyskytovaly skutečně jen velmi ojediněle a to zpočátku. Na jaře byl sníh v březnu a to docela dost.
 2. Teplé září, říjen se potom mračí: září 2009 bylo zpočátku až tropické, ale výrazná zima nebyla. V říjnu bylo potom převážně počasí s velkou oblačností a srážkami, pozor i sněhovými a nebo zataženo invenzní oblačností a mlhavo.
 3. Jaké počasí v září, takové se i v březnu vydaří: v září 2009 bylo jak slunečno, tak podmračeno, stejně potom v březnu 2010, akorát s úplně jinými teplotami.
Někdy příště další zajímavé pranostiky k aktuálnímu počasí v září 2010!

Extrémní léto 2010-souhrn počasí

10. září 2010 v 16:07 | tom-791 |  Souhrn počasí
Toto je napůl obrazový průvodce počasím v letošním létě, které přineslo myslím dost extrémních a nebezpečných jevů, počasí se chovalo často velmi zajímavě a snad každého něčím uvidilo či překvapilo, nebo dokonce bohužel i omezilo v běžných činnostech. Bohužel také nadělalo spoustě lidem mnoho škod a tím myslím povodně. Každou chvíli byla vydána výstraha od ČHMÚ na nebezpečné jevy, ať to byly vysoké teploty, sucho nebo bouřky či silné deště a povodňové stupně.

>> Takto se dá asi shrnout letošní léto, ale kdyby se řeklo, že bylo propršené, tak to by se mu myslím zase křivdilo. (viz konec června a počátek července)

>>Konkrétní meteorologické údaje za léto (červen-srpen 2010) budou vydány v jiném článku (léto 2010) a nebo na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a to v článku v rubrice porovnávání období a název bude také léto 2010.

Místem pozorování během července a srpna bylo Polabí s nadmořskou výškou 175m n.m.

>> v anketě pod článkem můžete zhodnotit počasí během těchto měsíců, tedy v létě, jak se Vám libilo nebo nelíbilo u Vás.

Co tedy vše letošní léto přineslo:

Déšť, sucho a tropy, bouřky a opět déšť

Tak asi do takového nadpisu by se dalo shrnout počasí v ČR od června do srpna, jak to vypadlo v Praze či v Polabí?
Velmi vydatný déšť v srpnu 2010
Sucho v červenci podruhé
Rostoucí cumulonimbus


Počátek meteorologického léta-červen:
- déšť a vydatný déšť opět na Moravě, kde se již v květnu vyskytovaly tak extrémní srážky, že východní části země trápily velké sesuvy podmáčené půdy a povodně. Léto začalo přímo pesimisticky-tedy první letní měsíc. Potom pokračovalo počasí "skvostně", krásné letní počasí, západy slunce atd.

>>>Vyzařující teplo ze zapadajícího slunce počátkem července 2010:
(foto: 2.7.2010)

 • 1.-15.6.2010 (Praha) teploty v rozmezí zpočátku 12 až 17°C, postupně 22 až 29°C a koncem období opět 18 až 22°C. Celkové srážky: 153mm. Na východě Moravy byly čísla srážkových úhrnů ještě vyšší!
 • 16.6.-30.6.2010 (Praha) teploty zpočátku od 16 do 21°C, koncem měsíce 24 až 29°C. Celkové srážky: 0mm (vše spadlo v první půlce!)
>>> druhá půlka června přinesla konečně slunečné letní počasí
Červencový večer
 • A jsou tu prázdniny 1.-15.7.2010 (Polabí-Střední Čechy) s teplotou od 25 do 31°C, koncem období do 35°C. Horko, tropy, prohlubující se sucho s nebezpečím požárů! Celkové srážky: 10mm.
 • A druhá půlka měsíce od 16. do 31.7.2010 s teplotami zpočátku od 30 do 36°C, později 25 až 30°C a přechodně 19 až 24°C. Celkové srážky: (převážně z bouřek) 79mm.
>>> Nejteplejší 16.červenec v Polabí, po kterém přišly silné bouřky
Nejteplejší 16.červenec a obilné pole

Jasné počasí, azurové nebe a teploty přesahující na některých místech i 35°C. Zde v Polabí jsem změřil v tento den nejvyšší teplotu za celé letošní léto a to 34,4°C a před tím se vyskytovala slabá noční bouřka a v noci na 17.7.2010 se vyskytla tropická noc=teplota neklesla v noci pod 20°C!! Takové byly dvě, další byly také horké, ale teplota slabě pod 20°C klesla. >>více na konci článku=statistiky za léto.
 • A je tu deštivý srpen od 1. do 15.8.2010 s teplotami zpočátku od 24 do 30°C, psotupně 18 až 22°C a ke konci období opět 23 až 29°C. Celkové srážky extrémní: 270mm/15dní!
Srážkový úhrn 100mm za 24hodin

>>> slušný srážkový úhrn za 24hodinsilný déšť 6.8.2010>>>>>
Konec srpna a i prázdnin od 16. do 31.8.2010 s teplotami od 21 do 27°C, přechodně i 30°C, ale koncem měsíce ochlazení na 16 až 21°C. Celkové srážky: 46mm.
>>chladný konec srpna máme jistě všichni v živé paměti, takové počasí trvá do teď!

Léto 2010-celkové statistiky

Maximální teplota: 34,4°C (16.7.)
Minimální teplota: 6,8°C (31.8.)
Maximální srážky za 24hodin: 100mm (8.8.2010)
Počet bouřek se srážkami: 9
Slunečné dny: 41
Dny se srážkami: 25
Tropické noce: 2 (další cca 4 těsně=chybělo cca 5desetin °C)

>>více v již zmíněném článku o létu 2010 s porovnáním s ostatními. (2009, 2008)

Nyní nás čeká podzim a zima a na další léto si ještě počkáme...... snad nás nezavalí sníh nebo nezahalí podzimní mlhy....

Slunečno je pryč, bude opět pršet

8. září 2010 v 17:44 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Pondělí a i úterý byly dny, kdy se počasí tvářilo příjemně. O víkendu nebylo také příliš oblačnosti, jen odpoledne a navečer byla nejbohatší kupovitá oblačnost, ze které vypadávaly místy přeháňky. Ty byly společně se sluníčkem ideální pro vytvoření duhy, protože oblačnost byla okolo protrhaná. Alespoň tomu tak bylo 5.9.2010 v Polabí. Slabá duha byla vidět na SV od místa pozorování v podvečer.

Foto: (Polabí 5.9.2010-sice krátká, ale alespoň něco)

Zpět ke změně počasí, která přijde již v noci na čtvrtek v podobě občasného, posléze ie trvalého deště. Srážky ustanou zítra odpoledne.  
Teploty se zvýší hlavně v noci a to právě díky oblačnosti. Takže na jednu stranu můžeme oblačnosti hubovat, že nám přinese ošklivé počasí bez sluníčka a na duhé straně ji můžeme děkovat, že zabrání teplotám v přílišném poklesu a odstraní přízemní mrazíky.

Více v článku http://tom-791.blog.cz/1005/velka-oblacnost-zazehnava-ranni-mraziky (jak v květnu zabraňovala velká oblačnost ranním mrazíkům)

Podle modelu Aladin to vypadá, že bude nejvíce pršet na jižní a východní Moravě, kde se ojediněle mohou zvedat řeky a nebo také může vyjímečně i zabouřit. Srážek bude v noci a ráno dost i na ostatním území. Zítra a v pátek budou četnější na východě a SV území a to v podobě přeháněk.


Ve vzduchu je podzim-jak bude

6. září 2010 v 18:06 | tom-791 |  Předpověď počasí
Září začalo a s ním bohužel i meteorologický podzim, který je cítit více než stále trvající astronomické léto, které trvá až do 23.září. Chladné počasí, které přináší i velmi nízké teploty, při malé oblačnosti klesající na hodnotu blížící se nule a při zemi i teploty pod bodem mrazu, bude trvat ještě v úterý. Potom díky přibývání oblačnosti budou rána teplejší.

Rosa se může změnit v námrazu
Ranní rosy, které jsou na podzim a vlastně již od srpna velmi časté, se mohou v těchto dnech změnit na námrazu, tedy pokud teplota při zemi poklesne na 0°C a méně. Což se podle předpovědi může stát a to i zítra a v úterý.

Dnes teploty klesaly na 7 až 3°C a hlavně v Čechách (tam bylo i skoro jasno) místy přízemní mrazíky.

Mrazík 3.4.2010
PŘEDPOVĚĎ:
V úterý se při skoro jasné obloze dostanou teploty na 6 až 2°C a místy zahrozí přízemní mrazíky, odpoledne bude už ve znamení přibývání oblačnosti s teplotou do 19°C.

Ve středu se mrazíky již nečekají, bude velká oblačnost, teploty budou klesat jen lehce pod 10°C. A Mrazíky tento týden už nečekejte.

Více na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html a také se v počasí "neztratíte" s http://www.in-pocasi.cz

Nečekaný podzim?

Podzim, co se týče chování počasí: mlhy, chladná rána a nepříliš teplá odpoledne, častější deště, mrholení a inverze (mlhy, smog, zataženo-den co den) a nebo i větrno. Zkrátka pošmourný podzim. Tak ten myslím ještě na trvalo nehrozí.Teploty by neměly být nijak vysoké- tj. na 25°C můžeme už s nějvětší pravděpodobností zapomenout a ráno budeme rádi, když bude teplota vyšší než 5°C a nebude mrznout při zemi. Sluníčko určitě bude, ale s tím, že ráno nás může obklopit nějaká mlha, invezní oblačnost a nebo občas i frontální oblačnost s deštěm. (například středa až pátek 8.-10.9.2010)

Odpověď na závěr: pravý podzim bych ještě nečekal, ale jeho znaky budou občas dost patrné!
>>> Během září bude vydán článek, kdy přišel podzim v uplynulých letech, což bude sice inspirace kdy se máme připravovat, ale není to pravidlo!

Chladná rána, přízemní mrazíky

3. září 2010 v 17:18 | tom-791 |  Předpověď počasí
Následující víkend bude ve znamení sice přechodně i polojasné oblohy a to zejména v neděli a v Čechách, ale denní teploty budou vystupovat maximálně na 19°C. Pozor ozývají se již velmi chladná rána, kdy rtuť teploměru při zemi klesá k nule-hrozí přízemní mrazíky.

>>> tuto námrazu vytvořil přízemní mrazík dne 3.4.2010:Mrazík 3.4.2010

Sobota bude ještě docela přívětivá s minimální teplotou 9 až 5°C, ale v neděli se rtutě teploměrů stlačí ke 2°C a hlavně při vyjasnění to bude při zemi právě ještě méně-tedy hodnoty pod bodem mrazu.
Jasná noc nebo noc s malou oblačností=tím nižší teploty. To je dobře známo ze zimního období, ale i právě podzimního. Když je zatažená obloha, teplota nemá večer, ani v noci příliš klesavou tendenci, jakmile se vyjasní, teplota začne klesat. A zase naopak, když se v noci zatáhne-často nízká inverzní oblačnost, tak teplota stoupá. Je to na způsob nízké invezní oblačnosti, která nás v uplynulé zimě hodně trápila. Když je delší dobu zataženo nízkou oblačností, hromadí se zde nečistoty a to právě prachové částice a bohužel i chemické látky a nemohou kvůli oblačnosti odejít.
>>> o tom více až bude tato situace hrozit-ale všichni jistě doufáme, že k tomu nedojde!

Nízká oblačnost nás určitě nemine a bohužel s ní ani smogová situace v některých oblastech ČR.
Podle výhledu počasí to vypadá na docela chladné září, ale krátké babí léto snad přijde!

Období od 1. do 14.9. let 2006 až 2009 a minimální teplota v Praze
Rok 2009- minimum 6,5°C (13.9.)
Rok 2008- minimum 6,6°C (15.9.)
Rok 2007- minimum 6,1°C (5.9.)
Rok 2006- minimum 8,6°C (10.9.)

Letos bude pravděpodobně i v minimech nechladněji. Září 2006 bylo nadprůměrně teplé a je to vidět i na minimálních teplotách.
>>>o září 2006 více informací v článku, který bude zaměřen na měsíc září celkově

Nejchladnější první září

1. září 2010 v 16:44 | tom-791 |  Souhrn počasí
Letos začalo září studeným, na východě a SV území deštivým počasím se stoupajícími řekami. Ranní teploty klesaly většinou pod 10°C, nejtepleji bylo v Tušimicích a to 10,5°C. V Praze bylo 8,3°C a ráno dokonce počasí s malou oblačností. Září už patří mezi měsíce, ve kterých se ranní teploty dostávají k hodnotám blížícím se 5°C a i níže. Často se také můžeme setkat zvláště na konci měsíce s přízemními mrazíky. V září se častěji vyskytují mlhy nebo kouřmo. První září bývá ještě ale "naočkované" od srpna teplejším počasím, ale letos kvůli ochlazení tomu tak není.Podmáčené pole po deštích>>> ilustrace: podmáčené pole

Počínaje dneškem nám také začal meteorologický podzim 2010. >>o tom někdy příště a o dnes již uplynulém meteorologickém létě 2010 (červen-srpen) již brzy v souhrnu počasí!

Počasí 1.9.2010: Praha: Oblačno až skoro zataženo, maxima do 17°C, vítr slabý a zatím beze srážek-do 16:30hodinMalá oblačnost

Jaké počasí panovalo v uplynulých letech na první zářijový den v Praze: (1.9. let 2005-2009)
1.9.2009: Úplně odlišné počasí od toho letošního a to sice jasno, teplota maximální 30,7°C, beze srážek.
1.9.2008: Oblačno až polojasno, místy přeháňky. Maximální teplota 24,6°C, beze srážek.
1.9.2007: Oblačno až zataženo, občas déšť či přeháňky. Maximum 21,5°C, srážky 2mm/24hodin.

1.9.2006: Oblačno, místy s deštěm a odpoledne slunečno. Maximum 23,5°C, beze srážek.
1.9.2005: Slunečno až polojasno, maximum 27,4°C, beze srážek.
I v letech minulých bylo tepleji než letos!!

Bohužel vyhlídky na září celkově nejsou moc příznivé. Bude teplotně podprůměrné, ale jinak věřím, že pár krásných dnů určitě skrývá! O září bych rád vydal ještě jeden článek jako o celém měsíci, protože vzpomínáme také jistě na velmi teplé září roku 2006, které bylo také suché=takové prodloužené léto.

Dlouhodobá předpověď na září (upozorňuji, že přesnost není velká, je to jen odhad) je k dispozici na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html a vyplývá z ní, že největší zima bude v první dekádě zářijové.
Více bych určitě věřil předpovědi týdenní, která asi také moc nepotěší svými ranními teplotami a častými srážkami, každopádně je na http://www.chmi.cz/meteo/om/tyden/tyden.html

<Úspěšný start do nového měsíce a také případně do nového školního roku!>