Zvlněná studená fronta-bouřky

15. srpna 2010 v 10:00 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
>>> Ilustrační obrázek: bouřka v červnu 2009 v Polabí
Bouřka 2009 II
Předpověď počasí na další dny neslibuje jen velkou oblačnost s občasným deštěm či přeháňkami, ale místy i s bouřkami. Včera se bouřky vyskytovaly jen ojediněle.  Zatím není jisté, kde spadne nejvíce srážek, ale vypadá to, že srážky nebudou už trvalé jako tomu bylo před týdnem na minulé vlnící se frontě. Srážkově nadprůměrný srpen. (tedy období od 11.8. do 10.9.2010) To bude právě teplotně průměrné a srážkově lehce nadprůměrné období, což vyplývá z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, která je k dispozici na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html.  Jsou to jen vyhlídky na dané období. Tzv. pravděpodobnosti, které nemusí přesně vyjít.

Deště a bouřky zvedly hladiny řek

V noci na sobotu přišel od JV do ČR poměrně rozsáhlý pás srážek, což byla frontální vlna, která zahrnovala také bouřková jádra a tak byla noc na četných místech bouřlivá. Někde, jako například opět na Liberecku, spadlo větší množství srážek a zvedlo hladiny řek: na 3.SPA byla opět řeka Smědá a nebo Řasnice. Mírně se zvýšily i jiné řeky. Zde v Polabí spadlo 39mm rážek během noci a rána. Další srážky lze čekat během právě dnešního nedělního dne.
Řeky a jejich vodní stavy, průtoky, SPA jsou k dispozici na http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_oplist.php?kat=ACTHQ

Další bouřky na obzoru
Právě poslední den tohoto týdne, tedy 15.srpen přinese místy silné bouřky. To znamená právě bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy jako je přívalový déšť=zvedání hladin řek a především potoků či zatopení sklepů a níže položených míst, kroupy=nebezpečí poničení aut, úrody atd., silný vítr=nebezpečí padání větví nebo i stromů a také stožárů. Všeobecně platí podobná pravidla i při klasické bouřce. Bouřky mohou mít také výraznější bleskovou aktivitu.
VÝSTRAHA ČHMÚ NA "Velmi silné bouřky, silné bouřky a povodňovou pohotovost je k dispozici na http://pocasi.chmi.cz/index.html/ Platí pro téměř celé území co se týče velmi silných bouřek a možná bude ještě upřesněna. Jedná se o vysoký stupeň nebezpečí.

Stupně nebezpečí: (ČHMÚ) Žádný, Nízký, Vysoký a Extrémní. Extrémní stupeň byl vydán pro některé oblasti právě minulý víkend. (6.-8.8.2010)

Vše, co se týče předpovědi počasí lze najít na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html
Informace o počasí nabízí i stránky http://www.in-pocasi.cz a nebo můj web http://meteo_tom-791.bogy.in-pocasi.eu, kde bude pravděpodobně situace podrobněji sledována.
Rozpadající se oblačnost

LETOS V LÉTĚ SE VYSTŘÍDALO KAŽDÉ POČASÍ 

Jednoduše každý charater počasí už letos byl na našem území a extrémů bylo také dost-například: Vládlo sucho s nebezpečím požárů a horké dny, později i noce=Anticyklonální počasí, dále bylo počasí s bouřkami a místy i silnými=počasí v tlakové níži, také nás nedávno zasáhly silné a někde i extrémní deště=počasí na vlnící se studené frontě, nebo bylo jednoduše střídavé počasí=počasí v nevýrazném výběžku vysokého tlaku vzduchu, rychle střídaném frontálními systémy. Co jetě přinese meteorologické léto-tedy srpen? Nebo co přinese počasí až do 23.září, kdy začíná astronomický podzim? TO UVIDÍME
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama