Proměnlivé počasí

29. srpna 2010 v 17:20 | tom-791 |  Stav počasí
Současné počasí v SZ chladném a vlhkém proudění, ve kterém se mezi frontálními vlnami tvoří také přeháňky, za kterými se rychle oblačnost protrhává, je velká šance na vytvoření duhy. Duhy tedy optického jevu, což je krásná podívaná a nebo je také pěkné ji vyfotografovat, protože se duhy nevyskytují tak zase často. I dnes bude zpočátku dne proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, takže do té doby než přibude oblačnosti od západu lze také místy spatřit duhu.
>>> O dalších deštích bude nový článek

Teploty klesaly už také pod 10°C, chladná rána začínají. Na horách už teplota klesla i pod 5°C a na Sněžce ještě níže.
Jak je kdekoli v ČR lze zjistit na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/index.php?login
Liják v květnu 2010
Proměnlivá oblačnost s přeháňkami=velká šance na duhu
To je ideální počasí na zpozorování duhy. Při postupu dešťové přeháňky či bouřky se často objevují pruhy, tedy srážky v dohlednu. Jedná se o srážky v dálce (vigra) spouštějící se z oblaku. Takže je v tomto případě stoprocentní jistota, že oblačnost je srážkově významná. To má pozorovatel potom šanci při pozorování přeháňky se případně schovat před deštěm. Přeháňka se může také rozpadat, tj. srážkové pruhy slábnu, za chvíli nedosahují země a nebo se úplně vytratí a přestanou z mraku vypadávat.

>To už zabíhám do teorie počasí, která by pod novou rubrikou mohla být zavedena-zatím ale nevím kdy)

O srážky nebude v dalších dnech nouze
Ani poslední dny sprna, ani první dny zářijové nebudou slunečné a ani teplé. Srážky se prakticky vyskytnou každý den. V pondělí, úterý a ve středu se bude jednat většinou o déšť, poté to budou opět přeháňky. Bouřky se již nečekají. >> více o vydatných srážkách v novém článku který bude vydán.
Byla vydána výstaha ČHMÚ dostupná na http://pocasi.chmi.cz/index.html/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama