Extrémní srážky: řeky zuří

8. srpna 2010 v 14:41 | tom-791 |  Povodně
Výstraha se vyplnila, přes všechny její aktualizace a upřesňování podle předpovědí a modelů, a srážky skutečně zejména Čechy a nejhůře na tom je Liberecko, zkrápěly po celou sobotu a ještě v noci na dnešek extrémně vydatné srážky. Zde v Polabí spadlo neuvěřitelné množství srážek, pole jsou jedna kaluž, močály jsou i na travních porostech a potok samozřejmě rozvodněný. I větší řeky půjdou nahoru, ale ne tak výrazně.

LIBERECKO: ŘEKY VYSTUPOVALY Z KORYT A ZATÁPĚLY OBCE A MĚSTA
Nejvíce srážek spadlo nakonec na Liberecku a celkově v celé severní a postupně i SZ části republiky, kde se skutečně vyskytly povodně a to i překročení stavu ohrožení, tedy rozlití řek do okolí a nejen na pole a louky.
Strašily řeky Smědá, Jeřice, Mandava a také Jizera-která spadá do povodí Labe. Vylévaly se velmi rychle ale i potoky. Vlnící se studená fronta přinášela otáčející a jakoby se vracející srážky stále na téměř stejné území i v noci na dnešek.
Pokud uslyšíte v předpovědi počasí tuto prognózu, o vlnící se studené frontě, znamená to trvalé a často vydatné srážky. Nemusí být tak vydatné, ale způsobují většinou povodně-jak už bylo napsáno rozsah povodní záleží na trvání srážek, tedy jak dlouho se fronta vlní nad daným územím. Na severu byly srážky jednoduše řečeno EXTRÉMNÍ.

Extrémní srážky v Polabí (Střední Čechy) a jinde v ČR
Neuvěřitelně dlouho pršelo i zde. A to od páteční noci ss přestávkami do pátku 15:00hodin a opět od noci na sobotu 7.8. a s velmi krátkými přestávkami až do 8.8.2010 brzkých ranních hodin. Spadlo zde opravdu hodně srážek a je to vidět na polích a loukách, kde jsou místy velké laguny vody, které budou vysychat dlouho.
Srážky od pátku noce do pátku odpoledne celkem 51mm. Od sobotní noce do sobotního rána to bylo 18mm a od sobotního dopoledne do nedělního rána nejvíce a to rovných 100mm srážek.
Celkem za toto období, kdy nás ovlivňovala tato fronta zde spadlo 169mm srážek!

Řádily také řeky: Sázava a Želivka v jižníc Čechách a nyní se zvyšuje stav na Vltavě, ale díky kaskádě povolna!

Řeky řádí i na jihu území a rozvodnily se řek na SZ území jako například řeka Bílina. Nyní už budou stoupat jen větší řeky na svýcho středních a dolních tocích.

Poté se bude situace už konečně uklidňovat!
Jen doufejme, že ještě nepřijde další vlna srážek, což by byla už katastrofa, protože půda je přesycená a opakovala by se situace z jara 2010

Další informace v článku, který bude popisovat aktuální stav počasí a hydrologickou situaci-sleduje se situace a webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a pokud si chcete zjistit opravdu detailní informace o počasí a aktuální počasí v ČR, tak na http://www.in-pocasi.cz vše najdete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama