Bouřka, asi nejstrašidelnější projev počasí

31. srpna 2010 v 13:37 | tom-791 |  Bouřky
Vzhledem k tomu, že sleduji jevy v počasí, tak sleduji i bouřky. To je vidět v celém obsahu tohoto webu. Bouřky se vyskytují nejvíce od května do září. Tedy na konci jara, přes celé léto a jen zkraje podzimu. Ale bouřky nejsou vyloučeny ani v říjnu (příklad 29.10.2006 v Polabí) a nebo také brzy na jaře, což jsou tzv. jarní většinou slabé bouřky na frontách. Letos se vyskytovaly právě hned po začátku astronomického jara.
   Asi bude znít divně, když se řekne, že bouřka se může vyskytnout i v zimě. Jedná se o zimní bouřky často i se sněhovými srážkami. Vyskytnout se může i sněhová bouře, vzniká často i tzv. "bílá tma". Letos se sněhové bouřky objevily v půlce března.

Bouřka je opravdu nebezpečný jev a je třeba dbát výstrah, které jsou v případě potřeby na bouřky a jevy v nich se vyskytující vydávány Českým Hydrometeorologickým ústavem (CHMÚ) v nichž bývá například psáno: vyhledat bezpečné místo, hrozí zatopení sklepů, rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst a jindy suchých koryt atd....
 >>Bouřka-vzdálená v Polabí 25.6.2009:
Bouřka 2009 II
Na bouřky existují předpovědi  na stránkách vydávajících výstrahu před bouřakmi jako například http://www.skywarn.cz/ nebo http://www.estofex.org/. (jeden pro Čechy a Slovensko a druhý Evropský)

O bouřkách bych mohl psát opravdu hodně textu, ale ten se zřejmě objeví v článcích v nové rubrice TEORIE POČASÍ! To je právě také to následující v tomto textu-zkráceně:

Bouřka se vyskytuje pouze v bouřkovém mraku zvaném kumulonimbus (latinsky cumulonimbus) a ten právě dosahuje obrovských rozměrů. Ostatní oblaka jsou řazena do pater jako např.:Rostoucí cumulonimbuscirrus=řasa (vysoká oblačnost), cumulus=kupa (střední oblačnost) a bouřkový oblak je právě nezařazen do pater oblaků. Ze zemského povrchu není většinou viět, jak je velký.
Pro vznik bouřky je zapotřebí vysoká teplota, ale také dostatečná vlhkost. Existují bouřky, tvořící se z tepla. Také jsou bouřky, kterým přeje instabilita v atmosféře. V případě, že nějaké území ovlivňuje tlaková níže, (příkladem je loňský počátek léta především na Moravě a ve Slezsku) tak se tvoří také hodně bouřek a i silných. Bouřky předfrontální se tvoří před přechodem studené fronty. A také frontální bouřky, tvořící se na studených frontách mohou být silné a přinášet bleskové povodně. Například bouřky 17.7.2010.

>> Někdy je mohutnost bouřkového oblaku vidět, lze si domyslet, co se v něm skrývá!

Pokud chcete vědět více o bouřkách, podívejte se na diskutované bouřky na webu in-počasí, adresa: http://diskuse.in-pocasi.cz/sekce-2-Bourky.html (které byly, jsou a také budou)
Nebo na webu přímo o bouřkách http://www.bourky.com/

Bouřky a silné bouřky v praxi, kdy nejvíce hrozily
Nejsilnější bouřky za několik uplynulých let se vyskytly v pásu, jdoucím od západu až severozápadu dne 23.7.2009, tedy loni. Byly to bouřky v pásu, jinými slovy squall line a zasáhly svými nebezpečnými jevy většinu území ČR. Převládal v nich silný nárazovitý vítr, který kácel stromy i například v Polabí. (mé současné místo pozorování) Další silné bouřky pamatuji ve dnech: 9.7.2009, 4.7.2009, 29.6.2009.  (další fotografie pod tímto textem)
Letos se vyskytly silné bouřky například na Liberecku, Plzeňsku a nebo také v Praze a bylo to 15.8.2010 večer. Padaly kroupy, foukal vítr, spouštěly se velmi vydatné srážky.
>>>více v článku Bouřilo, padaly kroupy, voda byla všude v rubrice bouřky.
V roce 2008 byla asi nejsilnější bouřka 25.6.2008 v Praze a také 31.5.2008 taktéž v Praze.
Rok 2007 přinesl silnou bouřku do Polabí hned 1.7.2007, dále 22.7.2010 v noci, 9.8.2007 bouřku s nárazy větru a také jednu zajímavou bouřku, která nepřišla úplně na místo pozorování a začala se jakoby vracet zpět a rozpadat.
V roce 2006 byla silná bouřka nad Prahou 19.6.2006, kdy nebylo téměř ani vidět na krok jaký hustý déšť se spouštěl. Dále se intenzivní bouřky objevily 16.5.2006, 17.5.2006 a bouřka se silným větrem 20.5.2006.
Letos je tzv. bouřková sezóna už pomalu u konce, silné bouřky bych už vyloučil

Větev po bouři 7/2009 IIVětev po bouři 7/2009Tak takhle jsem se chtěl vyjádřit k pro mě velmi zajímavému tématu bouřka. Více informací už sem nemá význam dávat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JustineAlvarado22 JustineAlvarado22 | E-mail | Web | 15. února 2012 v 21:30 | Reagovat

I had got a desire to start my own firm, nevertheless I did not have got enough of cash to do this. Thank heaven my colleague proposed to use the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a>. Hence I used the consolidation loans and made real my old dream.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama