Bouřilo, padaly kroupy, voda byla všude

17. srpna 2010 v 15:42 | tom-791 |  Bouřky
Bouřky 15. a 16.8.2010 (i velmi silné)
I když to v neděli na některých místech vypadalo, že výstraha ČHMÚ před velmi silnými bouřkami je vydána jen tak do větru a že se počasí změnilo a předpovědi jsou chybné, tak tomu tak nebylo.
Srážky se vyskytovaly v podobě bouřek na východě území, místy byly i intenzivní. Dělo se tak od samého rána. Nejhorší situace byla na Slovensku. Bouřilo i v Polsku či Maďarsku.

Bouřka 2009 v dálce
Bouřek se moc netvořilo během dne, což je zajímavé. Ale s příchodem pozdního odpoledne se začaly bouřky tvořit pro změnu v Čechách a nabíraly na síle. Na Šumavě a v okolí se vytvořila jádra bouřek, ze kterých padaly například i kroupy. Ty potom postupovaly přes Plzeňsko a dosáhly až na Prahu, kde se zmíněné peklo s kroupami a silným deštěm spustilo ve večerních hodinách a nadělalo paseku. Dále silné bouřky nedosáhly. Bouřilo i zde v Polabí, ale nebezpečné jevy se v bouřkách nevyskytly. Praha ale zažila takové bouřkové vlny dvě. Ještě v první polovině noci přišla další bouřky od JZ.

Čím více do červena, tím jsou projevy bouřky nebezpečnější=vyskytují se v ní nebezpečné jevy. Například zmíněné kroupy nebo silný a velmi silný déšť-tedy přívalové srážky způsobující rychlé nebo-li "bleskové" povodně, pokud trvají delší dobu.

Kroupy přímo v Praze a opět rozvodněné řeky na Liberecku

Já se momentálně nacházel v Polabí (cca 30km od Prahy východně) a zde projevy bouřky byly naprosto běžné jako při klasické letní bouřce-noční bouřce. Blesků bylo hodně již večer, hromů bylo méně, protože jádro bouřky zde přímo nebylo. Na hlavní město Prahu se ale z černého oblaku zvaného cumulonimbus, (kumulonimbus) tedy bouřkového oblaku, který dosahuje často velkých rozměrů, začalo spouštět obrovské množství vody a také kroupy. Takovéto "nadělení" se vyskytovalo právě v některých částech Prahy a na radaru byla tato místa zobrazena červenou barvou. Může spadnout tedy až 100mm/h. Při podrobném zobrazení radaru je vidět kde přesně se srážky vyskytují a jak intenzivní.

RADAR NA MAPĚ je k dispozici například na http://mapy.in-pocasi.cz/

>>Bouřková sezóna letošního roku zřejmě ještě nekončí.
>>Silné bouřky ještě také ojediněle mohou udeřit. Pravděpodobně to bude na jiných místech.

Opět deště zvedly řeky na severu Čech. Rozsáhlé povodně naštěstí nevznikly. Proč tak poměrně lehce vznikají stále povodně na Liberecku? Jednoduchá odpověď: půda je tam od nedávných extrémních srážek už přemočená a další vodu nepobere!

Rozvodněná Berounka 27.2.2010
<doufejme v poklidnou druhou polovinu měsíce srpna a pomalu končící prázdniny či plánované letní dovolené>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama