Srpen 2010

Extrémní srážky na Moravě

31. srpna 2010 v 16:39 | tom-791 |  Stav počasí
Varování před extrémními srážkami platí pro Moravskoslezský kraj do zítřejšího odpoledne. Další varování jsou před velmi vydatným a vydatným deštěm a nebo silným větrem.
Extrémní stupeň nebezpečí ve výstraze představuje varování před extrémními srážkami, protože by tam mohlo do zítřka spadnout cca 140mm srážek.
Výstraha na http://pocasi.chmi.cz/index.html/ (extrémní stupeň nebezpečí)

Jak je v ČR, kde jak prší lze najít na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/ (můžete se i podělit o počasí u Vás)

Srážky jsou místama na východě a SV území silné. Dokazují to radarové snímky, na mapě jsou na http://mapy.in-pocasi.cz a nejvíce podle meteostanic ČHMÚ (http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/pocasisp.php?ukazatel=pocasi&pozadi=mapareg&graf=ano) pršelo v 16hodin na Šeráku a také na Lysé hoře.
Za 6hodin spadlo na Lysé hoře 44mm, na Šeráku 25mm srážek. Hodinové srážky se pohybují na Lysé hoře okolo 8mm/h.
V nejbližších hodinách srážky ustávat ani slábnout nebudou!
Zde se srážky budou udržovat do večera, na samotném východě a SV území až do zítřka. Vyplývá to z předpovědi modelu. V Čechách bude počasí od noci již příznivější-alespoň bez vydatných srážek.
Velká voda 2
Řeky již stoupají: Na déšť už reagují některé řeky a to docela prudkými vzestupy. ČHMÚ-aktuální hydrologická data doporučuji sledovat hlavně lidem v zasažených oblastech srážkami na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php
Nejvíce jdou nahoru malé toky, na kterých třeba nejsou ani měrné profily a na mapce vodstva zobrazeny nejsou.

Více informací v článku: Průběh počasí 31.8.2010 na webu http://meteo_tom-791.blogy-in-pocasi.eu nebo na http://diskuse.in-pocasi.cz/ v tématu trvalé a vydatné deště na východě ČR.

Bouřka, asi nejstrašidelnější projev počasí

31. srpna 2010 v 13:37 | tom-791 |  Bouřky
Vzhledem k tomu, že sleduji jevy v počasí, tak sleduji i bouřky. To je vidět v celém obsahu tohoto webu. Bouřky se vyskytují nejvíce od května do září. Tedy na konci jara, přes celé léto a jen zkraje podzimu. Ale bouřky nejsou vyloučeny ani v říjnu (příklad 29.10.2006 v Polabí) a nebo také brzy na jaře, což jsou tzv. jarní většinou slabé bouřky na frontách. Letos se vyskytovaly právě hned po začátku astronomického jara.
   Asi bude znít divně, když se řekne, že bouřka se může vyskytnout i v zimě. Jedná se o zimní bouřky často i se sněhovými srážkami. Vyskytnout se může i sněhová bouře, vzniká často i tzv. "bílá tma". Letos se sněhové bouřky objevily v půlce března.

Bouřka je opravdu nebezpečný jev a je třeba dbát výstrah, které jsou v případě potřeby na bouřky a jevy v nich se vyskytující vydávány Českým Hydrometeorologickým ústavem (CHMÚ) v nichž bývá například psáno: vyhledat bezpečné místo, hrozí zatopení sklepů, rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst a jindy suchých koryt atd....
 >>Bouřka-vzdálená v Polabí 25.6.2009:
Bouřka 2009 II
Na bouřky existují předpovědi  na stránkách vydávajících výstrahu před bouřakmi jako například http://www.skywarn.cz/ nebo http://www.estofex.org/. (jeden pro Čechy a Slovensko a druhý Evropský)

O bouřkách bych mohl psát opravdu hodně textu, ale ten se zřejmě objeví v článcích v nové rubrice TEORIE POČASÍ! To je právě také to následující v tomto textu-zkráceně:

Bouřka se vyskytuje pouze v bouřkovém mraku zvaném kumulonimbus (latinsky cumulonimbus) a ten právě dosahuje obrovských rozměrů. Ostatní oblaka jsou řazena do pater jako např.:Rostoucí cumulonimbuscirrus=řasa (vysoká oblačnost), cumulus=kupa (střední oblačnost) a bouřkový oblak je právě nezařazen do pater oblaků. Ze zemského povrchu není většinou viět, jak je velký.
Pro vznik bouřky je zapotřebí vysoká teplota, ale také dostatečná vlhkost. Existují bouřky, tvořící se z tepla. Také jsou bouřky, kterým přeje instabilita v atmosféře. V případě, že nějaké území ovlivňuje tlaková níže, (příkladem je loňský počátek léta především na Moravě a ve Slezsku) tak se tvoří také hodně bouřek a i silných. Bouřky předfrontální se tvoří před přechodem studené fronty. A také frontální bouřky, tvořící se na studených frontách mohou být silné a přinášet bleskové povodně. Například bouřky 17.7.2010.

>> Někdy je mohutnost bouřkového oblaku vidět, lze si domyslet, co se v něm skrývá!

Pokud chcete vědět více o bouřkách, podívejte se na diskutované bouřky na webu in-počasí, adresa: http://diskuse.in-pocasi.cz/sekce-2-Bourky.html (které byly, jsou a také budou)
Nebo na webu přímo o bouřkách http://www.bourky.com/

Bouřky a silné bouřky v praxi, kdy nejvíce hrozily
Nejsilnější bouřky za několik uplynulých let se vyskytly v pásu, jdoucím od západu až severozápadu dne 23.7.2009, tedy loni. Byly to bouřky v pásu, jinými slovy squall line a zasáhly svými nebezpečnými jevy většinu území ČR. Převládal v nich silný nárazovitý vítr, který kácel stromy i například v Polabí. (mé současné místo pozorování) Další silné bouřky pamatuji ve dnech: 9.7.2009, 4.7.2009, 29.6.2009.  (další fotografie pod tímto textem)
Letos se vyskytly silné bouřky například na Liberecku, Plzeňsku a nebo také v Praze a bylo to 15.8.2010 večer. Padaly kroupy, foukal vítr, spouštěly se velmi vydatné srážky.
>>>více v článku Bouřilo, padaly kroupy, voda byla všude v rubrice bouřky.
V roce 2008 byla asi nejsilnější bouřka 25.6.2008 v Praze a také 31.5.2008 taktéž v Praze.
Rok 2007 přinesl silnou bouřku do Polabí hned 1.7.2007, dále 22.7.2010 v noci, 9.8.2007 bouřku s nárazy větru a také jednu zajímavou bouřku, která nepřišla úplně na místo pozorování a začala se jakoby vracet zpět a rozpadat.
V roce 2006 byla silná bouřka nad Prahou 19.6.2006, kdy nebylo téměř ani vidět na krok jaký hustý déšť se spouštěl. Dále se intenzivní bouřky objevily 16.5.2006, 17.5.2006 a bouřka se silným větrem 20.5.2006.
Letos je tzv. bouřková sezóna už pomalu u konce, silné bouřky bych už vyloučil

Větev po bouři 7/2009 IIVětev po bouři 7/2009Tak takhle jsem se chtěl vyjádřit k pro mě velmi zajímavému tématu bouřka. Více informací už sem nemá význam dávat.

Srpen končí opět deštěm

30. srpna 2010 v 14:55 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Poslední dva srpnové dny končí opět deštivým počasím a navíc i větrným a chladným. Dnes se teploty nepřehoupnou přes 16°C a zejména zpočátku dne bylo na většině území deštivo. Přechází totiž další frontální vlna společně s tlakovou níží, která k nám zamířila z Dánska. Přinese nám tedy nevlídný konec prázdnin a také "naruší" i první školní zářijový den a to zejména na SV a V našeho území.

Kde prší naleznete na http://mapy.in-pocasi.cz/ (přímo na mapě)

Kde by mělo pršet a jak intenzivně, jaké budou teploty v ČR a kde bude foukat jak silný vítr lze vyčíst z předpovědí modelu Aladin: http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php

První tři dny tohoto týdne přinesou hodně srážek, větrno a chladno. Maximální teploty budou v úterý jen do 15°C. Bude velká oblačnost a zejména na frontálních vlnách s deštěm. Byla vydána výstraha ČHMÚ (http://pocasi.chmi.cz/index.html/) a platí právě pro Liberecko a Ústecko, které trápily vydatné srážky v tomto měsíci natolik, že půda je tam přesycená a další trvalejší srážky budou stékat do koryt potoků a řek rychleji a bude tak docházet k rychlejším vzestupům těchto toků. Pozor výstraha může být upřesňována, protože v úterý a ve středu se čekají další deště zejména na severu a severovýchodě území.

Srpnový hustý déšťSituace by se neměla podcenit, i když nakonec srážky třeba nebudou tolik vydatné. Na druhou stranu se může stát, že právě budou vydatné a hlavně trvalé. Jak předpověď, tak výstraha ČHMÚ se budou ještě upřesňovat.


Předpověď:
Na pondělí říká, že bude zataženo až oblačno s deštěm, který bude odpoledne přecházet v místní přeháňky. (podobně jako v sobotu)
Teploty ráno klesnou na 11 až 7°C, odpoledne vystoupí na 12 až 16°C.

V úterý se rozloučí srpen s velkou oblačností, deštěm, který bude na SV a V trvalý a vydatný!
Minima klesnou na 9 až 5°C, odpoledne vystoupí jen na 11 až 15°C. (Bude tedy pěkná zima)

Středa, první září 2010 bude letos také podmračená a zpočátku lze čekat i déšť, který bude stále na SV a V vydatnější. Od západu se dočkáme ale postupného zmenšování oblačnosti.
Minima klesnou na 11 až 7°C, maxima vystoupí na 13 až 17°C, ale na SV kde bude trvale pršet tak budou jen okolo 11°C.
(>>prvního září bude vydán článek o počasí 1.9. v letech 2006-2009=porovnání)
Už nyní mohu říci, že loni bylo počasí úplně jiné na 1.školní den!!)
>>zdroj: ČHMÚ, Teletext ČT (což také doporučuji při sledování předpovědí počasí)

Letošní rok ve znamení deště
Velmi vydatný déšť v srpnu 2010
>> déšť na vodní hladině/6.srpen 2010
Myslím, že déšť, vydatný déšť či extrémní srážky byla dost často používaná slova v předpovědi počasí, která se ve většině případů nakonec vyplnila a bohužel z toho vznikly i povodně. Letos nás sucho rozhodně netrápí, ale jedno období přeci jen bylo a bylo to období zhruba od 21.6. do 21.7.2010, tedy v počátku prázdnin. Dá se říci, že sušší byl měsíc červenec.
Zpět k dešti: déšť opanoval již počátek jara, ale nebezpečný začal být až v květnu, kdy udeřily povodně na Moravě a ve Slezku, poté se zopakovaly hned počátkem června, ale naštěstí v menší míře. Další deště přišly počátkem srpna 2010 (6.-8.8.2010) a ty způsobily povodně pro změnu na severu území, ty se opakovaly ještě jednou a na vině byly silné bouřky a lijáky na severu a SZ území a nyní přicházejí další deště.
(o tomto tématu bude ještě další článek a také to bude zakomponováno v tématu Léto 2010-shrnutí počasí!)

Více informací a článků o počasí na http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a v sekci http://blogy.in-pocasi.eu jsou další weby o počasí.

Proměnlivé počasí

29. srpna 2010 v 17:20 | tom-791 |  Stav počasí
Současné počasí v SZ chladném a vlhkém proudění, ve kterém se mezi frontálními vlnami tvoří také přeháňky, za kterými se rychle oblačnost protrhává, je velká šance na vytvoření duhy. Duhy tedy optického jevu, což je krásná podívaná a nebo je také pěkné ji vyfotografovat, protože se duhy nevyskytují tak zase často. I dnes bude zpočátku dne proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, takže do té doby než přibude oblačnosti od západu lze také místy spatřit duhu.
>>> O dalších deštích bude nový článek

Teploty klesaly už také pod 10°C, chladná rána začínají. Na horách už teplota klesla i pod 5°C a na Sněžce ještě níže.
Jak je kdekoli v ČR lze zjistit na http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/index.php?login
Liják v květnu 2010
Proměnlivá oblačnost s přeháňkami=velká šance na duhu
To je ideální počasí na zpozorování duhy. Při postupu dešťové přeháňky či bouřky se často objevují pruhy, tedy srážky v dohlednu. Jedná se o srážky v dálce (vigra) spouštějící se z oblaku. Takže je v tomto případě stoprocentní jistota, že oblačnost je srážkově významná. To má pozorovatel potom šanci při pozorování přeháňky se případně schovat před deštěm. Přeháňka se může také rozpadat, tj. srážkové pruhy slábnu, za chvíli nedosahují země a nebo se úplně vytratí a přestanou z mraku vypadávat.

>To už zabíhám do teorie počasí, která by pod novou rubrikou mohla být zavedena-zatím ale nevím kdy)

O srážky nebude v dalších dnech nouze
Ani poslední dny sprna, ani první dny zářijové nebudou slunečné a ani teplé. Srážky se prakticky vyskytnou každý den. V pondělí, úterý a ve středu se bude jednat většinou o déšť, poté to budou opět přeháňky. Bouřky se již nečekají. >> více o vydatných srážkách v novém článku který bude vydán.
Byla vydána výstaha ČHMÚ dostupná na http://pocasi.chmi.cz/index.html/

Změna počasí: zvlněná studená fronta a oceánské proudění

27. srpna 2010 v 16:04 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Letní počasí už opravdu končí a s ním i meteorologické léto. (31.8.2010) Naše počasí bude v západním oceánském proudění ovlivnováno zvlněnou studenou frontou. To vše znamená počasí poměrně neklidné. Tedy s velkou oblačností a téměř každý den se srážkami, dále co se v dalších dnech čeká: silný vítr, poměrně výrazné ochlazení a vzhledem k tomu, že je stále ještě léto, tak zpočátku místy bouřky. Již včera mírně až silně klesal tlak, což se dlo poznat i podle hmyzu, alespoň zde! Tlak bude ještě dnes dopoledne klesat, takže energie moc mít nebudeme!

Výstraha od ČHMÚ, pokud je vydána, je k dispozici na http://pocasi.chmi.cz/index.html/

Srážky se podle předpovědi modelu Aladin (více na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php ) soustředí dnes na sever území, tam může napršet za 6hodin až 30mm srážek.

Západní proudění-silný vítr (vytáhněte draky)Po silném větru

>> pozor silný vítr může lámat i větší větve (toto je ilustrace po orkánu v roce 2007)

Tak na pouštění draků (tedy klasický podzimní zvyk=časté větrné počasí) budou vhodné právě další dny, nejen dnešní, ale i celý víkend. Bohužel vítr doplní na většině území srážky a tak je zapotřebí sledovat aktuální vývoj situace se srážkami v ČR, což je možné například na http://mapy.in-pocasi.cz, kde je vidět meteoradar přímo na mapě. Jsou zde i kamery a zprávy od přispěvatelů. Abyste mohli vyrazit ve správnou chvíli ven.

Na klasický podzim je sice brzo, ale přeci jen se září už řadí do meteorologicky podzimních měsíců a to bude už docela vidět. Není však vyloučené krátkodobé oteplení, jak také bývá v září ještě zvykem, protože nezapomeňme na atronomicé léto, které trvá ještě do poslední zářijové dekády.

>>> konec prázdin a tedy i srpna bude velmi chladný a deštivý, občas i větrný
>>> do školy se půjde zřejmě také za studeného proudění a možná i přeháněk
>>> loni se šlo do školy za úplně opačného počasí, což připomenu v prvním zářijovém článku

Předpověď z 26.8.2010 22h:
Dnes se čeká oblačno až zataženo a občas déšť, přeháňky a odpoledne místy i bouřky. Na severu ojediněle vydatnější srážky. Teploty od 20 do 24°C, na JV území až 26°C.

Zítra bude oblačno až zataženo, déšť, přeháňky a ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18°C a na JV až 20°C. I ráno se ochladí na 14 až 9°C.

Neděle bude polojasná až oblačná, přeháňky nás neminou a ojediněle zabouří. Takže proměnlivější oblačnost, ale teploty jen do 18°C!

Vzestupy hladin řek na severu území

!!
Kvůli nasycené půdě hrozí rychlejší vzestupy hladin řek, proto vydal ČHMÚ dnes výstrahu před povodňovou pohotovostí (2.SPA) pro sever území, kde bude v noci a i zítra poměrně vydatně pršet. Pro některé další kraje platí bdělost a jedná se o Čechy. Doufejme, že srážky nebudou tak vydatné, aby se musela výstraha změnit na extrémní stupeň nebezpečí=aby nehrozily na severu opět povodně, tedy 3.SPA a nebo i hůře. Zatím tomu předpovědi nenasvědčují. Obyvatelé oblastí severu a SZ území ČR ale dalších krajů, pro které platí výstraha by měli věnovat pozornost předpovědi a sledovat aktuální stav počasí a stavy řek v blízkém okolí!

Výstraha-viz odkaz nahoře. (pvní v tomto článku) >>SITUACI BUDU SLEDOVAT I PŘES VÍKEND

Počasí koncem léta

26. srpna 2010 v 12:06 | tom-791 |  Souhrn počasí
Konec léta znamená co se týče počasí už takové jakési promítání podzimního počasí do toho letního, ale přitom je stále léto. Meteorologické léto se počítá od počátku června do konce srpna-klasické letní měsíce. To astronomické začíná a končí později, tedy 21.6. začíná a končí zpravidla 23.9., ale je možný jistý malý posun. Tzv. "babí léto", které je jakousi vzpomínkou na léto a uzavírá celou letní sezónu, ale je již v podzimním rytmu. Zpravidla by mělo panovat poslední týden v září a loni se zrovna vydařilo a bylo o hodně delší. Teploty vystupovaly 27.září až k letním 25°C, zde (Praha) bylo 23,7°C.
>> to jsem "nakousnul" jiné téma, o tom zase v článku, které se bude týkat babího léta, až na něj bude čas!
Liják v květnu 2010
>>ilustrace deštivého počasí

Konec léta bývá právě spojován s chladným a deštivým počasím a pokud panuje slunečné počasí, tak sluníčko už nemá takovou sílu a dny jsou čím dál, tím kratší, noce delší a také chladné. Ráno se častěji objevují mlhy vytvářející rosu. Charaktristické rysy pro léto, co se objevují na konci léta: vysoké teploty, tedy letní a jen ojediněle tropické v odpoledních hodinách, ještě dostatek slunečního svitu. Rysy typické pro podzimní počasí, které se objevují na konci léta: ranní mlhy v menší míře, chladné noce, (už rozhodně ne tropické noce!!) více srážek a také samozřejmě oblačnosti, někdy i větrnější počasí.

Počasí v poslední dekádě srpna loni, předloni

Jaké počasí panovalo na konci léta loni a předloni? Podívejme se na to jak bylo v Polabí 175m ve Středních Čechách v období poslední dekády srpnové v roce 2009 a 2008: (21.-31.8.)
2009:
Na úvod- vyskytly se tři tropické dny s teplotami: 30,0°C, (21.8.) 30,2°C (25.8.) a 30,3°C (28.8.)
Minimální noční teplota klesla nejníže na 8,7°C (30.8.)

Celkově: Teploty odpoledne se pohybovaly od 24 do 30°C, jen přechodně byly nižší, minimum odpoledních maxim, zde bylo 22.8. (20,9°C).

Souhrn: Průměrná teplota denních teplot zde: 26,8°C, srážky za dekádu 2mm.

2008:
Na úvod- žádný tropický den.
Minimální noční teplota klesla nejníže na 10,6°C (25.8.)
Celkově: Teploty se odpoledne pohybovaly od 20 do 27°C. Minimum z odpoledních maxim zde bylo 24.8.(19,8°C)
Souhrn: Průměrná teplota denních teplot zde: 24,2°C, srážky z dekádu 5mm.

Pravdou je, že se od roku 2006 v této dekádě průměrná denní  teplota zde zvyšuje. Uvidí se, jak tomu bude letos. Více o tomto tématu na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu v článku počasí v poslední dekádě srpna v rubrice shrnutí počasí.


Opět silné bouřky a výrazné ochlazení

23. srpna 2010 v 22:03 | tom-791 |  Předpověď počasí
Po silných bouřkách minulou neděli přichází další zvlněná studená fronta. Ty se u nás letos vyskytují často. Byly například příčinou trvalých dešťů a následných povodní v květnu, červnu a také nedávných povodní v srpnu a bleskových povodní z přívalových srážek. Jak bude v posledních 8dnech prázdnin, dovolených a meteorologického léta lze zjistit na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html

Tato fronta nám přinese také ochlazení. Noc na úterý bude ještě teplá s místními bouřkami nebo přeháňkami. Dnes teploty vystupovaly místy ke 30°C a ojediněle i přes tuto hodnotu. Silné bouřky se také ráno projevily v pásu táhnoucím se po SZ Čech směrem do Polska. Další potom odpoledne a především večer na východě Čech a na Vysočině. 
Aktuální informace o počasí z meteostanic, radaru a detekce blesků lze zjistit na http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/pocasisp.php?ukazatel=stanice&pozadi=mapareg&graf=ano

Nejen tyto, ale i další extrémy počasí v letošním létě stojí zato vyjmenovat a připomenout, ale to v článku shrnujícím léto 2010! Bude vydán v září 2010.
Web přímo o počasí (diskuse, další weby zabývající se počasím, aktuální počasí v ČR, mapy, kamery a další) http://www.in-pocasi.cz

Předpověď:
Úterý přinese zpočátku zejména na východě velkou oblačnost a také srážky, odpoledne bude už od západu oblačnost menší. Ochladí se na myslím příjemných 21 až 25°C. Noc bude ještě teplá 19 až 15°C!
Středa a čtvrtek bude ve znamení polojasného počasí, teplot 19 až 25°C. Ranní 14 až 7°C a chladněji bude zřejmě ve čtvrtek.
Další srážky v podobě přeháněk a místy i bouřek se čekají na frontě v průběhu pátečního dne a bohužel i na víkend.
Přeji příjemný konec prázdnin, dovolených a to i když počasí zrovna řádí nebo někomu nevyhovuje!

Rostoucí teploty

21. srpna 2010 v 10:13 | tom-791 |  Předpověď počasí
Předpověď počasí na víkend slibuje letní a tropické teploty
Porostou budou až na tropické hodnoty a zejména koncem týdne i na hodnoty přes 30°C. Vrcholit budou právě na přelomu tohoto a příštího týdne a to před přechodem studené fronty.

Jak to zatím podle předpovědi vypadá: (více na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html)
Výhled počasí-asi poslední tropická vlna

  • Sobota- Jasno až polojasno, minima 15 až 11°C, maxima 25 až 29°C. (slabý vítr, krásný letní den a počasí v tlakové výši)
  • Neděle- Slunečná, jen odpoledne na západě ojediněle bouřky nebo přeháňky a  s minimální teplotou 17 až 13°C, maximální 27 až 31°C. (také slabý vítr a tropický den na některých místech)
  • Pondělí- Polojasno, od západu oblačnost a bouřky nebo přeháňky, minima 19 až 14°C, maxima 28 až 32°C, západě území jen okolo 26°C
    . (Vrcholící příliv tropického vzduchu)
>>Zatímco v minulých dnech postupovaly fronty od jihu a JV, nyní se fronta zřejmě opět chystá od západu.
Malá oblačnost
>>> foto: malá oblačnost
Od pondělí se bude pravděpodobně od západu ochlazovat, přijdou bouřky a přeháňky.
Předpovědi se budou ještě upřesňovat, protože se fronta může zpomalit či naopak.

http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php- zde jsou výsledky předpovědního modelu. Vypadá to na minimum oblačnosti skoro po celý víkend. Takové letní počasí se už pravděpodobně do konce srpna neobjeví.

Včera byla vydána dlouhodobá předověď (odhad) do 20.9.2010 a vyplývá z ní, že nejchladněji bude v první dekádě září a spadne i nejvíce srážek. Předpověď se do té doby může i změnit a  další dlouhodobý výhled bude vydán 31.8.2010.

Co je téměř jisté: Tropické teploty se už od 24.8.2010 asi nevyskytnou. A noční teploty už také nebudou tak vysoké jako například v neděli a v pondělí ráno, kdy klesnou na 19 až 14°C. V dalších srpnových dnech už se budeme častěji muset připravit na teploty ráno i pod 10°C a místní ranní mlhy. Více v jiném článku: o počasí na konci léta

V článku o konci léta bude vydáno také počasí v poslední dekádě srpna 2009-loňského sprna. (21. až 31.8.2009)

Zima, potom tropy

19. srpna 2010 v 15:05 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Pokud si vzpomeneme, jak jsme si ztěžovali na dlouhá únavná vedra a sucho, po kterých přišlo pro změnu období dešťů a chladnějšího počasí, kdy jsme si ztěžovali na zimu a nedostatek sluníčka, což panovalo do teď. Nyní se musíme připravit, že se k nám přihrne opět tropický vzduch, ale ne na dlouho. Moc si raději neztěžujme, protože to bude pravděpodobně poslední vlna letního až tropického počasí. Není však vyloučeno pár dní s teplotou do 30°C v září, ale už to nebývá takové pravé letní, ale spíše podzimní počasí s ranními mlhami a teplotou i na 5°C.

Nejchladnější den byl (v Polabí 175m) 17.srpen 2010, kdy vystoupila maximální teplota na 17,5°C, naposledy byla podobná zima zde 20.6.2010 a to bylo 15,8°C. Ještě jeden chladný den byl 25.7.2010 s maximální teplotou 17,6°C.

Třicítky a i více

Zeleň a jasná obloha
Je možné, že před přechodem studené fronty se teploty dostanou na 30°C. Bude to podle stávajících odhadů v neděli a v pondělí, to se budeme na sluníčku opět "péct", protože ve stínu bude teplota okolo 30°C.

Předpověď, která je k dispozici na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html, se bude i nadále upřesňovat.Více o počasí a o nejchladnějším dnu 17.8.2010 na http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Předem upozoňuji, že takovéto teploty ukončují studené fronty a ve většině případů se před nimi a nebo na nich tvoří bouřky a i silné! >>O tom v některém dalším článku
Pozor, může se opakovat situace z 15. a 16.8.2010, kdy bouřky řádily na JZ Čech, Plzeňsko a Praha také ušetřeny nebyly.
>>> Více o bouřkách 15. a 16.8.2010 v článku "Bouřilo, padaly kroupy, voda byla všude", který je na tomto blogu k dispozici zde: http://tom-791.blog.cz/1008/bourilo-padaly-kroupy-voda-byla-vsude

Bouřilo, padaly kroupy, voda byla všude

17. srpna 2010 v 15:42 | tom-791 |  Bouřky
Bouřky 15. a 16.8.2010 (i velmi silné)
I když to v neděli na některých místech vypadalo, že výstraha ČHMÚ před velmi silnými bouřkami je vydána jen tak do větru a že se počasí změnilo a předpovědi jsou chybné, tak tomu tak nebylo.
Srážky se vyskytovaly v podobě bouřek na východě území, místy byly i intenzivní. Dělo se tak od samého rána. Nejhorší situace byla na Slovensku. Bouřilo i v Polsku či Maďarsku.

Bouřka 2009 v dálce
Bouřek se moc netvořilo během dne, což je zajímavé. Ale s příchodem pozdního odpoledne se začaly bouřky tvořit pro změnu v Čechách a nabíraly na síle. Na Šumavě a v okolí se vytvořila jádra bouřek, ze kterých padaly například i kroupy. Ty potom postupovaly přes Plzeňsko a dosáhly až na Prahu, kde se zmíněné peklo s kroupami a silným deštěm spustilo ve večerních hodinách a nadělalo paseku. Dále silné bouřky nedosáhly. Bouřilo i zde v Polabí, ale nebezpečné jevy se v bouřkách nevyskytly. Praha ale zažila takové bouřkové vlny dvě. Ještě v první polovině noci přišla další bouřky od JZ.

Čím více do červena, tím jsou projevy bouřky nebezpečnější=vyskytují se v ní nebezpečné jevy. Například zmíněné kroupy nebo silný a velmi silný déšť-tedy přívalové srážky způsobující rychlé nebo-li "bleskové" povodně, pokud trvají delší dobu.

Kroupy přímo v Praze a opět rozvodněné řeky na Liberecku

Já se momentálně nacházel v Polabí (cca 30km od Prahy východně) a zde projevy bouřky byly naprosto běžné jako při klasické letní bouřce-noční bouřce. Blesků bylo hodně již večer, hromů bylo méně, protože jádro bouřky zde přímo nebylo. Na hlavní město Prahu se ale z černého oblaku zvaného cumulonimbus, (kumulonimbus) tedy bouřkového oblaku, který dosahuje často velkých rozměrů, začalo spouštět obrovské množství vody a také kroupy. Takovéto "nadělení" se vyskytovalo právě v některých částech Prahy a na radaru byla tato místa zobrazena červenou barvou. Může spadnout tedy až 100mm/h. Při podrobném zobrazení radaru je vidět kde přesně se srážky vyskytují a jak intenzivní.

RADAR NA MAPĚ je k dispozici například na http://mapy.in-pocasi.cz/

>>Bouřková sezóna letošního roku zřejmě ještě nekončí.
>>Silné bouřky ještě také ojediněle mohou udeřit. Pravděpodobně to bude na jiných místech.

Opět deště zvedly řeky na severu Čech. Rozsáhlé povodně naštěstí nevznikly. Proč tak poměrně lehce vznikají stále povodně na Liberecku? Jednoduchá odpověď: půda je tam od nedávných extrémních srážek už přemočená a další vodu nepobere!

Rozvodněná Berounka 27.2.2010
<doufejme v poklidnou druhou polovinu měsíce srpna a pomalu končící prázdniny či plánované letní dovolené>

Zvlněná studená fronta-bouřky

15. srpna 2010 v 10:00 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
>>> Ilustrační obrázek: bouřka v červnu 2009 v Polabí
Bouřka 2009 II
Předpověď počasí na další dny neslibuje jen velkou oblačnost s občasným deštěm či přeháňkami, ale místy i s bouřkami. Včera se bouřky vyskytovaly jen ojediněle.  Zatím není jisté, kde spadne nejvíce srážek, ale vypadá to, že srážky nebudou už trvalé jako tomu bylo před týdnem na minulé vlnící se frontě. Srážkově nadprůměrný srpen. (tedy období od 11.8. do 10.9.2010) To bude právě teplotně průměrné a srážkově lehce nadprůměrné období, což vyplývá z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, která je k dispozici na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/mesicni.html.  Jsou to jen vyhlídky na dané období. Tzv. pravděpodobnosti, které nemusí přesně vyjít.

Deště a bouřky zvedly hladiny řek

V noci na sobotu přišel od JV do ČR poměrně rozsáhlý pás srážek, což byla frontální vlna, která zahrnovala také bouřková jádra a tak byla noc na četných místech bouřlivá. Někde, jako například opět na Liberecku, spadlo větší množství srážek a zvedlo hladiny řek: na 3.SPA byla opět řeka Smědá a nebo Řasnice. Mírně se zvýšily i jiné řeky. Zde v Polabí spadlo 39mm rážek během noci a rána. Další srážky lze čekat během právě dnešního nedělního dne.
Řeky a jejich vodní stavy, průtoky, SPA jsou k dispozici na http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_oplist.php?kat=ACTHQ

Další bouřky na obzoru
Právě poslední den tohoto týdne, tedy 15.srpen přinese místy silné bouřky. To znamená právě bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy jako je přívalový déšť=zvedání hladin řek a především potoků či zatopení sklepů a níže položených míst, kroupy=nebezpečí poničení aut, úrody atd., silný vítr=nebezpečí padání větví nebo i stromů a také stožárů. Všeobecně platí podobná pravidla i při klasické bouřce. Bouřky mohou mít také výraznější bleskovou aktivitu.
VÝSTRAHA ČHMÚ NA "Velmi silné bouřky, silné bouřky a povodňovou pohotovost je k dispozici na http://pocasi.chmi.cz/index.html/ Platí pro téměř celé území co se týče velmi silných bouřek a možná bude ještě upřesněna. Jedná se o vysoký stupeň nebezpečí.

Stupně nebezpečí: (ČHMÚ) Žádný, Nízký, Vysoký a Extrémní. Extrémní stupeň byl vydán pro některé oblasti právě minulý víkend. (6.-8.8.2010)

Vše, co se týče předpovědi počasí lze najít na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html
Informace o počasí nabízí i stránky http://www.in-pocasi.cz a nebo můj web http://meteo_tom-791.bogy.in-pocasi.eu, kde bude pravděpodobně situace podrobněji sledována.
Rozpadající se oblačnost

LETOS V LÉTĚ SE VYSTŘÍDALO KAŽDÉ POČASÍ 

Jednoduše každý charater počasí už letos byl na našem území a extrémů bylo také dost-například: Vládlo sucho s nebezpečím požárů a horké dny, později i noce=Anticyklonální počasí, dále bylo počasí s bouřkami a místy i silnými=počasí v tlakové níži, také nás nedávno zasáhly silné a někde i extrémní deště=počasí na vlnící se studené frontě, nebo bylo jednoduše střídavé počasí=počasí v nevýrazném výběžku vysokého tlaku vzduchu, rychle střídaném frontálními systémy. Co jetě přinese meteorologické léto-tedy srpen? Nebo co přinese počasí až do 23.září, kdy začíná astronomický podzim? TO UVIDÍME

Léto, potom opět deště

11. srpna 2010 v 15:36 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Cumulonimbus
Nyní se po vydatných srážkách projasnilo nebe a teplota se konečně podobá letním hodnotám, ale ne na dlouho. Jen dnes a zítra vydrží až na ojedinělé přeháňky či bouřky, slunenčno s teplotami od 23 do 29°C. Od čtvrtka nás čeká další studená fronta a co je podstatné, bude se opět vlnit. Teploty budou ještě vysoké, místy se objeví jak před ní, tak na ní bouřky. Srážek může opět spadnout hodně, ale kde, to se dozvíte v aktualizovaných předpovědích na http://www.chmi.cz v sekci předpověď počasí. Předpovědi se budou upřesňovat a zítra večer už bude známo více a ve středu v poledne už by mělo být jasno v tom, jak bude ve čtvrtek a v noci na pátek.

Cumulonimbus
Každopádně na ČHMÚ v sekci výstrahy (barevná mapka ČR) doporučuji sledovat, zda nebyly vydány nové výstrahy, které by už jistě v případě postřeby ve středu vydány byly. A budou se opět upřesňovat.

Další povodně?

Druhá vlna povodní pro Čechy, hlavně pro jejich severní část by byla velmi hrůzostrašná, protože půda je přesycená vodou, stejně tak, jak tomu bylo na jaře ve východní a severovýchodní části republiky.  Na severu se totiž ještě zdaleka nevzpamatovali z víkendových povodní. Chce počasí či příroda dát za vyučenou po jarních povodních na východě teď i Čechách, aby to bylo "spravedlivé"? Uvidí se!

V diskusi o počasí na http://www.in-pocasi.cz, kde se diskutuje nejen na téma povodně, lze zjistit názory jiných na tuto a mnohé další situace týkající se počasí a lze přidat názor svůj, či poznatek atd...

>>>více po aktualizaci předpovědí v dalším článku zde nebo také na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu
Přeji příjemné léto, dokud se tak počasí chová!

Letní počasí, ale jen na chvíli

10. srpna 2010 v 17:07 | tom-791 |  Stav počasí
Právě dnes (10.8.) a zítra vystoupí teploty na hodnoty okolo 25°C, tedy letní a někde i více. Zvláště před frontou, která bude přecházet od západu v noci na čtvrtek, budou ve středu 11.8. vrcholit teploty a stoupnout mohou i ke 30°C, ale jen vyjímečně. Toto budou na dlouhou dobu poslední letní dny.

Od čtvrtka se bude ochlazovat a poté se čeká spíše deštivější počasí=srážkově nadprůměrné a teploty průměrné, spíše ale chladnější ráz počasí.

Předpovědi se budou měnit=upřesňovat a jsou k dispozici na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html

>>V případě vydatných srážek se bude situce sledovat, zvláště na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu, ale také lze najít výstrahy od ČHMÚ, které je nutno brát vážně, jsou na http://pocasi.chmi.cz/index.html/


Krajina 2
>>>Takto krásné počasí, které ladí s krajinou bude do konce srpna k vidění asi málo, (=srážkově nadprůměrné období) tím je myšlena jasná nebo skoro jasná obloha a bez kouřma, kterého také v těchto dnech přibývá.

Extrémní srážky: řeky zuří

8. srpna 2010 v 14:41 | tom-791 |  Povodně
Výstraha se vyplnila, přes všechny její aktualizace a upřesňování podle předpovědí a modelů, a srážky skutečně zejména Čechy a nejhůře na tom je Liberecko, zkrápěly po celou sobotu a ještě v noci na dnešek extrémně vydatné srážky. Zde v Polabí spadlo neuvěřitelné množství srážek, pole jsou jedna kaluž, močály jsou i na travních porostech a potok samozřejmě rozvodněný. I větší řeky půjdou nahoru, ale ne tak výrazně.

LIBERECKO: ŘEKY VYSTUPOVALY Z KORYT A ZATÁPĚLY OBCE A MĚSTA
Nejvíce srážek spadlo nakonec na Liberecku a celkově v celé severní a postupně i SZ části republiky, kde se skutečně vyskytly povodně a to i překročení stavu ohrožení, tedy rozlití řek do okolí a nejen na pole a louky.
Strašily řeky Smědá, Jeřice, Mandava a také Jizera-která spadá do povodí Labe. Vylévaly se velmi rychle ale i potoky. Vlnící se studená fronta přinášela otáčející a jakoby se vracející srážky stále na téměř stejné území i v noci na dnešek.
Pokud uslyšíte v předpovědi počasí tuto prognózu, o vlnící se studené frontě, znamená to trvalé a často vydatné srážky. Nemusí být tak vydatné, ale způsobují většinou povodně-jak už bylo napsáno rozsah povodní záleží na trvání srážek, tedy jak dlouho se fronta vlní nad daným územím. Na severu byly srážky jednoduše řečeno EXTRÉMNÍ.

Extrémní srážky v Polabí (Střední Čechy) a jinde v ČR
Neuvěřitelně dlouho pršelo i zde. A to od páteční noci ss přestávkami do pátku 15:00hodin a opět od noci na sobotu 7.8. a s velmi krátkými přestávkami až do 8.8.2010 brzkých ranních hodin. Spadlo zde opravdu hodně srážek a je to vidět na polích a loukách, kde jsou místy velké laguny vody, které budou vysychat dlouho.
Srážky od pátku noce do pátku odpoledne celkem 51mm. Od sobotní noce do sobotního rána to bylo 18mm a od sobotního dopoledne do nedělního rána nejvíce a to rovných 100mm srážek.
Celkem za toto období, kdy nás ovlivňovala tato fronta zde spadlo 169mm srážek!

Řádily také řeky: Sázava a Želivka v jižníc Čechách a nyní se zvyšuje stav na Vltavě, ale díky kaskádě povolna!

Řeky řádí i na jihu území a rozvodnily se řek na SZ území jako například řeka Bílina. Nyní už budou stoupat jen větší řeky na svýcho středních a dolních tocích.

Poté se bude situace už konečně uklidňovat!
Jen doufejme, že ještě nepřijde další vlna srážek, což by byla už katastrofa, protože půda je přesycená a opakovala by se situace z jara 2010

Další informace v článku, který bude popisovat aktuální stav počasí a hydrologickou situaci-sleduje se situace a webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a pokud si chcete zjistit opravdu detailní informace o počasí a aktuální počasí v ČR, tak na http://www.in-pocasi.cz vše najdete.

VÝSTRAHA: extrémní stupeň nebezpečí

7. srpna 2010 v 9:43 | tom-791 |  Stav počasí
Červená barva ve výstraze ČHMÚ, která se včera objevila v krajích Praha a Středočeský kraj, Liberecký kraj, Vysočina, Pardubický kraj a Plzeňský kraj znamená výstrahu na extrémní nebezpečí=je předpovídán jev, který toto nebezpečí způsobuje. Nyní je to povodňové ohrožení=3.stupeň povodňové aktivity a také jsou to extrémní srážky, které lze čekat po celý den.

(Velmi vážná situace=sledovat vývoj situace)
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
PŘÍČINA: Naše území ovlivňuje a bude ovlivňovat zvlněná (nebo vlnící se) studená fronta, která se bude jen velmi pozvolna vyplňovat=odsouvat a ztrácet vliv na počasí u nás. To znamená trvalé a často také vydatné srážky-viz sněžení počátkem ledna 2010! Tyto fronty, které se tzv. vlní, způsobují v letním období povodně a jak velké či rozsáhlé to už záleží na tom, jak dlouho fronta "okupuje" dané území- jinými slovy, jak dlouho se otáčí. Vlnící se fronta-pro představu znamená právě, že se otáčí. Otáčejí se její srážky, takže sílí, slábnou, rozpadají se a opět rychle nabírají na síle. Jako tomu bylo včera. Zde v Polabí také občas silně pršelo, během chvíle slabě a za chvíli třeba vůbec a potom zase znovu. A to samé nás čeká právě dnes.

ZEJMÉNA ČECHY:  Extrémní srážky a povodňové ohrožení

Kraje: Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský jsou bez výstrahy ČHMÚ. Jinde v ČR hrozí právě zmíněné jevy jako jsou extrémní srážky a povodně. Dále je to vydatný a velmi vydatný déšť a nebo také výstraha na povodňovou bdělost a pohotovost. Ale extrémní nebezpečí je samozřejmě nejdůležitější a nejvážnější.

Jak se situace vyvíjí lze sledovat na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu, kde jsou aktualizované informace o počasí a průběhu situace a další články. Přímo v článku Vydatný déšť 6.-8.8.2010 v rubrice důležité počasí-sledování!

Chcete si zadiskutovat o počasí a nebo se dozvědět něco více o počasí, pak je zde web http://www.in-pocasi.cz , který je přímo o počasí!

<Přeji i přesto příjemnou sobotu a úspěšné zvládnutí situace u Vás>

Déšť, sluníčko, vydatný déšť

5. srpna 2010 v 18:06 | tom-791 |  Předpověď počasí
Docela střídavé počasí nás čeká do konce tohoto týdne. Tento článek je zaměřen zejména na předpověď počasí. Podívejme se tedy jak bude do konce týdne.

Předpovědi počasí jsou dostupné na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html, kde je i detailní předpověď modelu Aladin.

Počasí bude při pohledu na předpověď, která se bude stále uprřesňovat, (doporučuji sledovat předpověď každý den a nejvíce věřit právě rozsahu předpovědi modelu Aladin=maximálně na dva dny dopředu, tedy 48hodin) je patrné, že počasí bude dosti proměnlivé:

Vydatné deště, které přišly po slunečném a letním víkendu, rozvodnily jen některé řeky (Lužnice, Dyje) a to jen na některých vodočtech. Ale zde (Polabí) spadlo 45mm srážek za cca 16hodin a i jinde byly vysoké srážkové úhrny jako například v Dukovanech nebo i na Lysé hoře či v Ústí nad Labem. Nyní přišlo oteplení a také více sluníčka-především v úterý 3.8.2010. Dnes se chystá od západu další fronta s deštěm a počasí se umoudří opět v neděli, ale není vyloučeno, že bude do té doby přechodně polojasno také. Teď hrozí ale i povodňové ohrožení-více dále:

Konkrétní předpověď počasí z 5.8.2010 12:00 (podle ČHMÚ- http://www.chmi.cz)

> čtvrtek: to je den, kdy nás začne ovlivňovat zvlněná studená fronta od západu a svými srážkami se bude projevovat zatím na jihu a JZ území, kde by měla být situace nejhorší.
Takže postupne oblačnost a přeháňky, ojediněle bouřky, na JZ postupně déšť.

>> pátek: velká oblačnost kromě východu území, kde bude zpočátku polojasno a na JZ území déšť, místy vydatný a srážky lze čekat postupně během noci na sobotu na většině území.

>>> sobota: zataženo a na celém území déšť, na východě ojediněle bouřky a místy vydatné srážky.

Jak vydatné budou srážky lze sledovat na předpovědním modelu Aladin v sekci předpovědi na odkazu, který je uveden v tomto článku jako první

Vydatný déšť-povodňové ohrožení

Zejména sobota přinese vydatný déšť na většinu území a ten bude ustávat až v noci na neděli, do kdy také platí výstraha před vydatným deštěm a také povodněmi dostupná na http://pocasi.chmi.cz/index.html/
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
Povodňová pohotovost platí také pro skoro celou ČR a i pro Prahu. Bez výstrahy jsou jen kraj Zlínský a Morvaskoslezský. Naopak Jihomoravský, Jihočeský kraj a Vysočina jsou vyznačeny červenou barvou=platí pro ně povodňové ohrožení!


>>situaci budu sledovat-zejména na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu,  rubrice důležité počasí-sledování, kde jsou vyjímečné situace v počasí a on-line sledování počasí.

>>>>více informací na http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a nebo přímo na webu výhradně o počasí http://www.in-pocasi.cz