Tropy lákaly k vodě, teď bude zima

14. června 2010 v 17:42 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Tropické teploty nad 30°C lákaly ke koupání, protože voda se dosti rychle prohřívala
Teploty, které vystoupily nejvýše v pátek na jihu a JV území a to až ojediněle na 35°C, lákaly samozřejmě ke koupání a ochlazování u vody nebo přímo ve vodě, na koupaliště a nebo také k dalším letním aktivitám, nebo spíše lenošení a k ochlazení třeba zmrzlinou, která k létu patří. Teploty vystupovaly přes 30°C už ve čtvrtek, kdy padaly také rekordy a to například na jihu Čech, kde bylo až 33,5°C a to v Č.Budějovicích.

Takovéto vysoké hodnoty jsou minulostí a koupání kromě otužilých už také, protože v sobotu bylo ještě tropických 31°C v maximech kromě západu území, ale v neděli již teplota nepřekročila 23°C. Dnes nepřekročí na většině území ani 20°C a podobná bude i v dalších dnech a možná i týdnech.

Bouřky na východě republiky

Bouřka 2009
Východ republiky potrápily silné bouřky, vichřice a déšť a to v sobotu odpoledne a spíše večer a v noci na neděli. Přesně jak pravila předpověď: "ojediněle silné bouřky na Moravě a ve Slezsku či v jižních Čechách" a tak se skutečně stalo v sobotu odpoledne a večer.

Uklidnění: Bouřky se tento týden nečekají, nanejvýš ojedinělý výskyt slabých bouřek. Rostoucí teploty=větší pravděpodobnost bouřek, ale není to pravidlo. Pokud nás bude ovlivňovat delší dobu tlaková výše a především její střed, vznik bouřek podporovat nebude, ale až se bude blížit první fronta, tak je pravděpodobnost bouřek vysoká.

Předpověď, občas déšť a teplo přiměřeně

Liják v květnu 2010
Rozpadající se oblačnost
Shrnout se dá předpověď počasí na další dny jednoduše: Teploty nám nabídnou zatím maximálně 21°C a počasí bude oblačné až polojasné, na frontách však zatažené s deštěm a bouřky lze čekat ojediněle. Teploty by mohly zvedat koncem tohoto týdne, ale delší předpovědi jsou ještě ve hvězdách.

Ptáte se jaké bude léto 2010 (zvláště červenec a srpen)?
Zatím není rozumné diskutovat a uveřejňovat nějaké předpovědi počasí na toto období. Zatím jen existuje dlouhodobý výhled počasí od ČHMÚ do 10.7.2010 dostupný na http://www.chmi.cz v sekci předpovědi počasí a měsíční výhled, kterému bych osobně moc neveřil. Je to jen ilustrace, nemusí vůbec vyjít.

NÁZOR: A jinak očekávám podobné počasí jako vládlo v uplynulých letech, vystřídá se každý charakter počasí a rozhodně bude mít do léta co mluvit i slunečné a hezké počasí, ale i to horší a bouřlivé!!

Více článků o počasí, informací, počasí v hl.m. Praze a stavy na řekách je na http://www.meteo_tom-791.blohy.in-pocasi.eu a nebo počasí, aktuální stav, diskuse, počasí a léto na http://www.in-pocasi.cz

Jaký bude první letní den se dozvíme příští neděli. Bude vydán i článek jak bylo 21.6. v uplynulých letech a jak bude letos-také na webu meteo tom-791. (viz odkaz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama