Tropy jsou tu: jak bylo před týdnem

9. června 2010 v 16:33 | tom-791 |  Stav počasí
Kdo si ztěžoval na zimu a vytrvalé deště, tak netrvalo dlouho a nyní máme v ČR tropické teploty a také tvořící se silné bouřky.   >>>více o bouřkách v dalších částech článku.

Jaké počasí bylo ve středu 2.6.2010 a jaké je dnes 9.6.2010?
PRAHA: St 2.6.2010- zataženo, postupně vytrvalý déšť a maximální teploty na 12,2°C. Srážkové úhrny byly na počátku minulého týdne na některých místech extrémně vysoké.

PRAHA: St 9.6.2010 (dnes)- polojasno, odpoledne kupovitá oblačnost a místy přeháňky či bouřky, ojediněle intenzivní (přívalový déšť, kroupy) a maxima zatím 27,5°C. (16hodin)

Počasí je tedy úplně rozdílné a co se týče předpovědi tak také:
Předpovídané hodnoty na 2.6. 11 až 15°C.
předpovídané hodnoty na 9.6. 27 až 31°C.

Bouřky "z tepla"

Bouřka 2009 II
V souvislosti s tímto charakterem počasí se vytvářejí také bouřky z tepla. Vysoké teploty, vysoká vlhkost (viz bouřky v červnu 2009) a také instabilita v atmosféře jsou příčiny vzniku bouřek, i když žádná fronta nepřechází. Bouřky se mohou vytvářet kdekoli-upřesnění v dnešní předpovědi je "zejména v Čechách". Mohou to být neviné "flíčky na radaru", tedy rozměrově nevelké bouřky a srážkově ani co se týče blesků neaktivní, ale rozrůst se mohou do velkých šířek a také mohou přinášet zmíněné nebezpečné jevy, což jsou i kroupy. (více bouřka 8.6.2010 v Praze a okolí se silným deštěm)

Bouřky na radaru lze sledovat na http://www.chmi.cz

Bouřka 8.6.2010 v Praze a okolí


Jedna taková bouřka se utvořila včera (8.6.) v okolí Prahy a postupovala směrem k SV a zasáhla svými intenzivními srážkami především východní část Prahy a také okolí této části. Voda zatápěla sklepy, ale i níže položená místa. Takové bouřky lze čekat i dnes kdekoli v Čechách. Viz také výstraha ČHMÚ na silné bouřky, ale také na vysoké teploty na http://www.chmi.cz v sekci výstrahy, hned na úvodní stránce.
Bouřka v Praze 9-video:

Vysoké teploty do přechodu studené fronty

Tropické počasí vyslyšelo přání některých z nás a přišlo poměrně rychle do ČR a nejen sem. Teploty dnes dosahují zejména na východě 31°C a i více. (zejména Ostravsko má přes 31°C)
Pátek přinese teploty dokonce do 35°C. Sobota potom zmíněnou studenou frontu, která tento příliv tropického vzduchu ukončí a na východě bude ještě tropická teplota dosažena. Přijdou také silné bouřky.

Předpověď teplot, ale i pravděpodobnosti srážek lze sledovat také na stránkách ČHMÚ v sekci předpovědi, výsledky modelu Aladin.

Více článků nejen o bouřkách, informací o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu nebo všeobecně na stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama