Povodně podruhé: na JV Moravy opět déšť

3. června 2010 v 16:29 | tom-791 |  Povodně
Stupně povodňové aktivity platí dnes opravdu na nesčetně místech v ČR s výjimkou SZ Čech
Na SZ Čech se ale také objeví 1.SPA na Labi, ale bude to způsobeno dotokem z celého povodí Labe a Vltavy. Řeka Morava se drží okolo 703cm ve Strážnici, což je hladina extrémního ohrožení a před 14dny byla na téměř stejné úrovni.

Povodně podruhé-rozdíl

Velká voda 2
Zatímco povodně před 14dny, tedy květnové povodně se týkaly řek v povodí Moravy, Odry a částečně a jen krátkodobě v jižních Čechách na několika málo místech, tak současné povodně sice začaly opět na JV území a také tam skončí, ale rozšířily se i do ostatních krajů ČR a to hlavně do kraje Pardubického a na jih a JZ Čech, kde ovšem ohrožení platí jen přechodně a není tolik přesaženo jako na Moravě.

Při minulých povodních bylo zasaženo, vedle Moravy, zejména také Slezsko-tedy řeka Morava, Odra, Olše, Bečva, Rožnovská Bečva, Ostravice a další.
Při současných povodních byly nejvíce rozvodněny například řeky: Dřevnice, Lutoninka, Litava, Moštěnka, Třebůvka a také Morava. V Čechách to jsou například řeky: Smědá, Novohradka, Třebůvka, nebo v současné době ještě Klabava a další řeky.

Takže se dá říci, že povodně jsou jednoznačně co do území rozsáhlejší než ty květnové.

Také se musí říci, že lidé, kteří byli postiženi povodněmi v květnu na JV Moravě (především) a opět s obavami sledují rychle stoupající řeky, které se opět po 14dnech rozlily do obcí a měst, musí mít opravdu pevné nervy. Počasí nelze poručit a při představě, že letos by ještě přišly do té samé oblasti povodně opět dvakrát-nic by jim nezbývalo, než to vydržet a zvládnout.

To je fakt, který je i reálný, ale doufejme, že se tak opravdu nestane a to nikde.

Špatná a dobrá zpráva na závěr

Špatná zpráva ještě souvisí se srážkami, které právě hrozí přes noc na zítřek (4.6.) na JV Moravy a řeky budou opět v této oblasti stoupat. Jak bylo již napsáno, půda je po deštích opravdu hodně nasáklá a další vodu přijímat nebude, ta bude tedy jak jinak než stékat do koryt potoků a řek a opět je bude rychle plnit.
Dobrá zpráva je, že poté se oblačnost se srážkami z ČR odsune a to i celá tlaková níže a víkend bude slunečný a teplý-v Čechách již celý páteční den bude slunečný.
Malá oblačnost
Vysoušení bude tedy probíhat v plném proudu, ale to by bylo zapotřebí delší suché období, to nám počasí ovšem neposkytne-hned od neděle budou "strašit" na našimi hlavami bouřky.
Cumulonimbus
Sice špatná zpráva na závěr, ale bouřky sice neznamenají trvalé srážky-mohou však znamenat prudké srážky!

INFORMACE OD ČHMÚ-meteorologické, hydrologické informace:
Stavy řek na
Předpovědi počasí na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html + detailní předpověď v sekci Aladin.

Jen dávám najevo, že VÝSTRAHY neradno brát na lehkou váhu a počasí se musí brát takové jaké je a bude. Není dobré si malovat dobrou předpověď a říkat "ono z toho nic nebude, to sem stejně nepřijde", "zase to neuhodnou" atp. a poté být překvapen.

Více informací o počasí a článků nejen o povodních na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu nebo na http://www.in-pocasi.cz

VŠEM POSTIŽENÝM POVODNĚMI OPĚT DRŽÍM PALCE VE ZVLÁDÁNÍ STIUACE A PŘEJI HEZKÉ POČASÍ I VŠEM OSTATNÍM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama