Postupně přichází léto

25. června 2010 v 16:43 | tom-791 |  Stav počasí

Počasí se uklidnilo a po dlouhých deštivých a chladných týdnech, kdy jen jednou byly tropické hodnoty na chvíli a dokonce někde padaly i rekordy, se vrací klidné počasí, které bude už skutečně letní a postupně i tropické.

Výhledy naznačují, že se teploty budou pozvolna šplhat ke 30°C, noce budou také postupně teplejší.

Bouřka 25.6.2009 (Středočeský kraj) Bouřka 2009 II

Oteplování na tropické teploty, ale pozvolna

Počasí v květnu (2010)Teploty dosáhnou až 30°C, ale oteplování bude probíhat pozvolna a bude trvat několik dní. Již nyní jsou teploty ale příjemné a to mezi 19 až 24°C, o víkendu bude ještě o něco tepleji. Pozvolné oteplování je mnohem lepší než prudké oteplování a opět ochlazování. Častěji se však rychleji ochlazuje než rychleji otepluje, zkrátka se u nás otepluje většinou pomaleji, ale teploty dokážou také za 2 až 3 dny docela rychle vyskočit například z 18°C na letních 28°C, tedy o 10°C za 2-3 dny.

Jaké počasí vládlo loni na přelomu června a na počátku prázdnin (čevence) 
 Období 24.6. až 5.7.2009

Od 24. do 30.6. 2009 bylo oblačno, ráno polojasno a odpoledne postupně přeháňky a bouřky, místy intenzivní srážky způsobující vzestupy řek na SPA. Teploty od 21 do 28°C, srážky zde 41mm/7dní.

Od 1. do 5.7.2009 bylo nadále oblačno až polojasno, odpoledne s přeháňkami a bouřkami, místy vydatné srážky. Teploty do 25 do 30°C, srážky zde 39mm.

Letos bude počátek prázdnin poklidý, bez výraznějších srážek. Již nyní se počasí předvádí v příjemnější podobě.

Časem přijde více bouřek, loni bouřilo hodně

S rostoucími teplotami se bude v dalším týdnu zvyšovat počet bouřek, kdy také nebudou jistě vyloučeny nebezpečné jevy v bouřkách jako je běně blesková aktivita a nebo také až pokrupobití či silný vítr. Na upozorňování před bouřkami je nyní ale ještě dost času.

Bouřky každopádně k létu neodmyslitelně patří. Jen je třeba dbát pokynům bezpečnosti pohybu ve volné přírodě při bouřce.

Loňský počátek léta=bleskové povodně a silné bouřky (obrázek nahoře)
Loni začalo léto extrémním výskytem bouřek a také vysokým počtem silných bouřek především s přívalovými dešti, které způsobovaly rychlé rozvodnění toků a také se v bouřkách vyskytovaly další jevy, jako například krupobití. Nejprve především na východě území tj. na Moravě a ve Slezsku, ale nevyhnuly se jim kraje jako například: Liberecký kraj, ale i Královehadecký kraj. Bouřky později zeslábly, ale stále byly ojediněle intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama