Klidné počasí, místy bouřky z tepla

28. června 2010 v 16:16 | tom-791 |  Stav počasí
Čeká nás letní slunečné počasí, které již odstartovalo nyní o víkendu. Teploty se budou postupně zvyšovat.
Azurové nebe s příjemnými teplotami, slabým větrem a nejdelšími dny v roce-to je současné počasí. Teploty budou stoupat až na tropické hodnoty, srážky budou výjimečné.
Anticyklonální počasí v letním období=jasná až polojasná obloha, vysoké teploty postupně až tropické, v noci postupně také vysoké teploty a není vyloučena ani tropická noc (vce než 20°C noční minima) a dále slabý vítr, nulové srážky a také vznikající a prohlubující se sucho, často i s nebezpečním vzniku požárů. To je počasí v tlakové výši v létě, které u nás již několikátým dnem panuje a teploty rostou.

Neváhejte a pokud můžete, tak vyrazte k vodě, tam je totiž při takovémto počasí nejlépe!

Suho s nebezpečím vzniku požárů-co je znamená?
Při dlouhotrvajícím suchém počasí-tedy počasí beze srážek nebo s minimálními srážkami, se zvyšuj riziko vzniku požárů.

Právě toto bude důležité téma v následujících dnech-věnovat bych tomu chtěl také nějaký další článek.

Sucho s nebezpečím požárů znamená: nerozdělvat ohně ve volné přírodě a už vůbec mimo ohniště-nemluvím o rozdělávání ohňů v lese apod. Dále dávat pozor při kouření a při zapálené svíčce v přírodě-raději na místě, kde není nic, co by se mohl vznítit. To je při suchu potom velmi vážný problém, ze kterého může vznikout rozsáhlý požár a ten zlikviduje spoustu rostlin, ale také živočichů!
Dále nenechávat látky, které vybuchují a nebo by se mohly vznítit, vystaveny slunečnímu záření. To jsou hlavní zásady jak si počínat, aby nevnzikl požár.

Při suchu může dojít také k samovznícení=sluníčko může zapálit suchou louku či pole, také se požár rychle rozšíří. Bez příčiny lidí to je možné i kvůli vlakovému provozu, kde často nějaká jiskra vyskočí.
Dále to souvisí se sklem či sklíčky a nebo lupou, což je nejhrší pro vznik požáru samovznícením od sluníčka.

To jsou hlavní případy a zásady. Neovlivnitelné samovznícení je od bouřky beze sráek, lépe řečeno od blesku. Pokud se v bouřce nevyskytují srážky a pouze blesk zapálí suchý keř či louku, vznikne opět požár. A zde hrozí také rychlé šíření kvůli větru, který v bouřkách často sílí na čersvý nebo i silný!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama