Červen 2010

Dnes může zabouřit, víkend přinese tropy

30. června 2010 v 15:44 | tom-791 |  Předpověď počasí
Na horách a to na českých se dnes budou místy vyskytovat přeháňky nebo bouřky. Jinde budou srážky ojedinělé.
Zeleň a jasná obloha
Každopádně nebude už tak málo oblačnosti jako v minulých dvou dnech, kdy převládalo jasno až skoro jasno a jen ojediněle bylo přechodně více oblačnosti. V Praze a okolí bylo například jasno, jen na krátko skoro jasno po celé pondělí a úterý. Červen tedy skončí s teplotami do 30°C, ale odpoledne přinese o něco větší oblačnost. Od sluníčka si sice na chvílí odpočineme, ale ne na dlouho.
Tato oblačnost bude patřit rozpadající se studené frontě v tlakové výši a vůbec nepřinese žádné ochlazení.

Tropický a slunečný víkend

Malá oblačnost
Již v pátek bude sluníčko "pražit" po celý den při maximální teplotě opět do 30°C. A právě v sobotu bude také slunečno a teploty se vyhoupnou k 32°C, podobná bude neděle. Takový je současný výhled na víkend.

Prázdniny tedy začnou společně s měsícem červencem velmi slibně a pokud bude takovéto počasí pokračovat, nebude kromě velkého horka nebo sucha na co si ztěžovat!

Loni si mnozí obyvatelé ztěžovali na přívalové deště a silné bouřky, zejména na Moravě a letos snad zatím není na co si ztěžovat. Teploty jsou konečně vysoké a sluníčka, kterého bylo na jaře velmi málo, to nyní musí dohnat.

Užívejme si léto-teprve je na počátku!

Klidné počasí, místy bouřky z tepla

28. června 2010 v 16:16 | tom-791 |  Stav počasí
Čeká nás letní slunečné počasí, které již odstartovalo nyní o víkendu. Teploty se budou postupně zvyšovat.
Azurové nebe s příjemnými teplotami, slabým větrem a nejdelšími dny v roce-to je současné počasí. Teploty budou stoupat až na tropické hodnoty, srážky budou výjimečné.
Anticyklonální počasí v letním období=jasná až polojasná obloha, vysoké teploty postupně až tropické, v noci postupně také vysoké teploty a není vyloučena ani tropická noc (vce než 20°C noční minima) a dále slabý vítr, nulové srážky a také vznikající a prohlubující se sucho, často i s nebezpečním vzniku požárů. To je počasí v tlakové výši v létě, které u nás již několikátým dnem panuje a teploty rostou.

Neváhejte a pokud můžete, tak vyrazte k vodě, tam je totiž při takovémto počasí nejlépe!

Suho s nebezpečím vzniku požárů-co je znamená?
Při dlouhotrvajícím suchém počasí-tedy počasí beze srážek nebo s minimálními srážkami, se zvyšuj riziko vzniku požárů.

Právě toto bude důležité téma v následujících dnech-věnovat bych tomu chtěl také nějaký další článek.

Sucho s nebezpečím požárů znamená: nerozdělvat ohně ve volné přírodě a už vůbec mimo ohniště-nemluvím o rozdělávání ohňů v lese apod. Dále dávat pozor při kouření a při zapálené svíčce v přírodě-raději na místě, kde není nic, co by se mohl vznítit. To je při suchu potom velmi vážný problém, ze kterého může vznikout rozsáhlý požár a ten zlikviduje spoustu rostlin, ale také živočichů!
Dále nenechávat látky, které vybuchují a nebo by se mohly vznítit, vystaveny slunečnímu záření. To jsou hlavní zásady jak si počínat, aby nevnzikl požár.

Při suchu může dojít také k samovznícení=sluníčko může zapálit suchou louku či pole, také se požár rychle rozšíří. Bez příčiny lidí to je možné i kvůli vlakovému provozu, kde často nějaká jiskra vyskočí.
Dále to souvisí se sklem či sklíčky a nebo lupou, což je nejhrší pro vznik požáru samovznícením od sluníčka.

To jsou hlavní případy a zásady. Neovlivnitelné samovznícení je od bouřky beze sráek, lépe řečeno od blesku. Pokud se v bouřce nevyskytují srážky a pouze blesk zapálí suchý keř či louku, vznikne opět požár. A zde hrozí také rychlé šíření kvůli větru, který v bouřkách často sílí na čersvý nebo i silný!!

Postupně přichází léto

25. června 2010 v 16:43 | tom-791 |  Stav počasí

Počasí se uklidnilo a po dlouhých deštivých a chladných týdnech, kdy jen jednou byly tropické hodnoty na chvíli a dokonce někde padaly i rekordy, se vrací klidné počasí, které bude už skutečně letní a postupně i tropické.

Výhledy naznačují, že se teploty budou pozvolna šplhat ke 30°C, noce budou také postupně teplejší.

Bouřka 25.6.2009 (Středočeský kraj) Bouřka 2009 II

Oteplování na tropické teploty, ale pozvolna

Počasí v květnu (2010)Teploty dosáhnou až 30°C, ale oteplování bude probíhat pozvolna a bude trvat několik dní. Již nyní jsou teploty ale příjemné a to mezi 19 až 24°C, o víkendu bude ještě o něco tepleji. Pozvolné oteplování je mnohem lepší než prudké oteplování a opět ochlazování. Častěji se však rychleji ochlazuje než rychleji otepluje, zkrátka se u nás otepluje většinou pomaleji, ale teploty dokážou také za 2 až 3 dny docela rychle vyskočit například z 18°C na letních 28°C, tedy o 10°C za 2-3 dny.

Jaké počasí vládlo loni na přelomu června a na počátku prázdnin (čevence) 
 Období 24.6. až 5.7.2009

Od 24. do 30.6. 2009 bylo oblačno, ráno polojasno a odpoledne postupně přeháňky a bouřky, místy intenzivní srážky způsobující vzestupy řek na SPA. Teploty od 21 do 28°C, srážky zde 41mm/7dní.

Od 1. do 5.7.2009 bylo nadále oblačno až polojasno, odpoledne s přeháňkami a bouřkami, místy vydatné srážky. Teploty do 25 do 30°C, srážky zde 39mm.

Letos bude počátek prázdnin poklidý, bez výraznějších srážek. Již nyní se počasí předvádí v příjemnější podobě.

Časem přijde více bouřek, loni bouřilo hodně

S rostoucími teplotami se bude v dalším týdnu zvyšovat počet bouřek, kdy také nebudou jistě vyloučeny nebezpečné jevy v bouřkách jako je běně blesková aktivita a nebo také až pokrupobití či silný vítr. Na upozorňování před bouřkami je nyní ale ještě dost času.

Bouřky každopádně k létu neodmyslitelně patří. Jen je třeba dbát pokynům bezpečnosti pohybu ve volné přírodě při bouřce.

Loňský počátek léta=bleskové povodně a silné bouřky (obrázek nahoře)
Loni začalo léto extrémním výskytem bouřek a také vysokým počtem silných bouřek především s přívalovými dešti, které způsobovaly rychlé rozvodnění toků a také se v bouřkách vyskytovaly další jevy, jako například krupobití. Nejprve především na východě území tj. na Moravě a ve Slezsku, ale nevyhnuly se jim kraje jako například: Liberecký kraj, ale i Královehadecký kraj. Bouřky později zeslábly, ale stále byly ojediněle intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy.

První letní den-počasí jako zjara

21. června 2010 v 17:08 | tom-791 |  Stav počasí
Dnes je 21.června 2010 a okolo 13:30hodin začalo astronomické léto 2010
Co se týče počasí, tak to letní dnes opravdu není. Je dokonce nejchladnější od roku 2000, kdy teplota vystupovala opravdu vysoko nad 30°C, tak to byl dokonce tropický den.
Teploty se dnes budou ale držet blíže "u země" a to od 14 do 18°C maximálně, k tomu převládne stále oblačno až zataženo a zejména na jihu či JV se slabými srážkami, které budou během dne ustávat.

Teploty se létu nebudou podobat ani 22.6.2010, tedy zítra, kdy při oblačné až zatažené obloze místy se srážkami, které budou ustávat, budou zastavovat na 21°C.

Bude lépe-mnohem!

Krajina 2
Už od středy se teploty vyhoupnou nad 20°C a oblačnosti bude ubývat na polojasno až oblačno. Slunečno bude i v těch dalších dnech, odpoledne se vždy utvoří oblačnost, místy se mohou vyskytnout srážky a postupně místy i bouřky, večery budou zase ve znamení malé oblačnosti. Zkrátka odpolední tvorba kupovité oblačnosti=klasické letní počasí. Ráno a dopoledne jasno a postupně polojasno, odpoledne oblačno a přechodně skoro zataženo, případně srážky a večer opět polojasno a postupně i jasno. Takové počasí bude také ukončovat tento týden.

Léto přijde, určitě! Jaké skutečně bude, to bych se nasnažil zatím odhadovat. Ale přesto VĚŘÍM, ŽE LETNÍCH DNŮ SE DOČKÁME, STEJNĚ TAK, JAKO SLUNEČNÝCH DNŮ. Vystřídá se každý charakter počasí, jak tomu v létě často bývá. Bude krásně slunečno, teplo, horko, ale zkropí nás i bouřky, a přijde i chladnější počasí-jako vždy. Ale co víc přinese léto-na to si budeme muset počkat!!
Bouřka 8.6.2010
Léto 2010 začíná>>>> (další články v létě o počasí, aktuálním dění, bouřkách atd..)
Články budou vydány i na webu http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu kde jsou články a informace o počasí, zejména v Praze.

Jaké byly první letní dny v uplynulých letech

Den: 21.6. v letech 2005-2009 (počasí, teplota a případné srážky)
2005- skoro jasno až polojasno, maxima 28,8°C, srážky 0mm. (opravdu letní den)
2006- polojasno, odpoledne bouřky a přeháňky a ojediněle i intenzivní, maxima 33,4°C, srážky 0mm. (to byl přímo tropický den)
2007- oblačno až zataženo, déšť a přeháňky, místy bouřky, maxima 31,8°C a srážky 5mm. (také tropický den)
2008- polojasno až oblačno, místy srážky a odpoledne skoro jasno, maxima 22,2°C a srážky 0mm. (to nebyl letní den, ale měl k němu blízko)
2009- oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky  místy bouřky, maxima 20,4°C. (také to nebyl letní den)
Lilie
Letos je každopádně z těchto let nejchladněji. Srážky jsou jen v jižní a JV polovině území, jinde jsou zanedbatelné a ani zde nejsou příliš vydatné.

Zajímavé je: Léto 2006 bylo převážně horké (zejména červenec) a léto 2007 bylo také velmi teplé. Po oba dva první letní dny (21.6.) byla zaznamenána tropická teplota
První letní den roku 2006 přinesl do Prahy dokonce tropickou noc-minimální teplota zde klesla na 20,1°C.
Snad se letošní první letní den moc nepromítne do celého léta! <příjemný start do léta 2010>

Červen: počasí jako v dubnu

16. června 2010 v 16:25 | tom-791 |  Předpověď počasí
To, že máme málo slunečných dnů je jedna věc, ale teploty červen připomínat také nebudou. Nyní se podíváme jak bylo loni a předloni touto dobou v Praze a závěrem jak bude letos. Rozdílné počasí, nebo bude naprosto normální počasí?

V dalších dnech se neohřejeme a už vůbec není šance na nějaké slunění u vody, jedině pod hrozbou deště.
Rozpadající se oblačnost

Rok 2009 (období 1.-15.6.)
Oblačno až polojasno, občas i skoro jasno a na frotách slabý déšť či přeháňky a ojediněle bouřky. Teplota 18 až 26°C, přechodně 14 až 19°C. Srážky za období 7mm.

Rok 2008 (období 1.-15.6.)
Oblačno, jen přechodně polojasno a na frontách přeháňky či bouřky, místy i intenzivní bouřky. Teploty 17 až 25°C, přechodně 13 až 17°C a také ojediněle až 28°C. Srážky za období 13mm.

Jak bylo a bude letos

Letos od 1. do 15.6.2010 bylo zataženo až oblačno, zpočátku s vydatným a trvalejším deštěm, uprostřed skoro jasno až polojasno a postupně přeháňky, místy bouřky a ojediněle silné. Nyní je oblačno až zataženo, občas s deštěm a to zejména na jihu.
Teploty zpočátku 11 až 17°C, později 22 až 27°C a přechodně 27 až 33°C a to zejména na jihu a JV území.

>>>> podobné počasí musíme očekávat i koncem tohoto týdne, teploty se zastaví o víkednu na 17°C, porostou až od příštího týdne.

Je vidět, že trend počasí je podobný, tedy: Teplo až horko, ale poté opět ochlazení, občas déšť, před ochlazením i bouřky.

Počasí neporučíme a opět se o tom přesvědčujeme, protože by každý jistě chtěl ho změnit a  pokud někomu nevyhovuje takovéto počasí, nezmění to. Ani kdyby bylo takové počasí celé léto.

>doufejme, že tomu tak ale nebude<

Tropy lákaly k vodě, teď bude zima

14. června 2010 v 17:42 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Tropické teploty nad 30°C lákaly ke koupání, protože voda se dosti rychle prohřívala
Teploty, které vystoupily nejvýše v pátek na jihu a JV území a to až ojediněle na 35°C, lákaly samozřejmě ke koupání a ochlazování u vody nebo přímo ve vodě, na koupaliště a nebo také k dalším letním aktivitám, nebo spíše lenošení a k ochlazení třeba zmrzlinou, která k létu patří. Teploty vystupovaly přes 30°C už ve čtvrtek, kdy padaly také rekordy a to například na jihu Čech, kde bylo až 33,5°C a to v Č.Budějovicích.

Takovéto vysoké hodnoty jsou minulostí a koupání kromě otužilých už také, protože v sobotu bylo ještě tropických 31°C v maximech kromě západu území, ale v neděli již teplota nepřekročila 23°C. Dnes nepřekročí na většině území ani 20°C a podobná bude i v dalších dnech a možná i týdnech.

Bouřky na východě republiky

Bouřka 2009
Východ republiky potrápily silné bouřky, vichřice a déšť a to v sobotu odpoledne a spíše večer a v noci na neděli. Přesně jak pravila předpověď: "ojediněle silné bouřky na Moravě a ve Slezsku či v jižních Čechách" a tak se skutečně stalo v sobotu odpoledne a večer.

Uklidnění: Bouřky se tento týden nečekají, nanejvýš ojedinělý výskyt slabých bouřek. Rostoucí teploty=větší pravděpodobnost bouřek, ale není to pravidlo. Pokud nás bude ovlivňovat delší dobu tlaková výše a především její střed, vznik bouřek podporovat nebude, ale až se bude blížit první fronta, tak je pravděpodobnost bouřek vysoká.

Předpověď, občas déšť a teplo přiměřeně

Liják v květnu 2010
Rozpadající se oblačnost
Shrnout se dá předpověď počasí na další dny jednoduše: Teploty nám nabídnou zatím maximálně 21°C a počasí bude oblačné až polojasné, na frontách však zatažené s deštěm a bouřky lze čekat ojediněle. Teploty by mohly zvedat koncem tohoto týdne, ale delší předpovědi jsou ještě ve hvězdách.

Ptáte se jaké bude léto 2010 (zvláště červenec a srpen)?
Zatím není rozumné diskutovat a uveřejňovat nějaké předpovědi počasí na toto období. Zatím jen existuje dlouhodobý výhled počasí od ČHMÚ do 10.7.2010 dostupný na http://www.chmi.cz v sekci předpovědi počasí a měsíční výhled, kterému bych osobně moc neveřil. Je to jen ilustrace, nemusí vůbec vyjít.

NÁZOR: A jinak očekávám podobné počasí jako vládlo v uplynulých letech, vystřídá se každý charakter počasí a rozhodně bude mít do léta co mluvit i slunečné a hezké počasí, ale i to horší a bouřlivé!!

Více článků o počasí, informací, počasí v hl.m. Praze a stavy na řekách je na http://www.meteo_tom-791.blohy.in-pocasi.eu a nebo počasí, aktuální stav, diskuse, počasí a léto na http://www.in-pocasi.cz

Jaký bude první letní den se dozvíme příští neděli. Bude vydán i článek jak bylo 21.6. v uplynulých letech a jak bude letos-také na webu meteo tom-791. (viz odkaz)

Tropy končí, pozor na bouřky

11. června 2010 v 16:36 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Teploty vrcholící na 35°C budou dnes především na jihu území ČR, tedy stejně jako včera, ale dnes vyšší. Teploty kromě západu území dnes vystoupí na 30 až 34°C a polojasná obloha se místy změní na oblačnou a místy se objeví přeháňky nebo také bouřky. Teploty ještě zítra výrazně neklesnou, ale bude více bouřek a ojediněle budou i silné a to zejména na JV a východě území.
Bouřka 2009 II

Ochlazení a déšť, zpočátku bouřky

Bohužel nás čeká změna počasí. Sobota bude ještě polojasná, od západu oblačná a s přeháňkami, místy bouřky a to zejména na JV a východě území republiky, kde budou ojediněle intenzivní-pozor na nebezpečné doprovodné jevy v bouřkách.
Ochlazení bude znát již v neděli, kdy bude teplota sahat na příjemných 25°C maximálně při oblačné až polojasné obloze.

A pokud se nic nezmění, tek bude počasí od pondělí zatažené až oblačné s občasným deštěm, přeháňky a zvláště na JV bouřky-tam bude tepleji až 24°C, jinak teploty od 17 do 22°C.

Současná předpověď teplot:
Sobota 27/31 na západě 25 až 29°C
Neděle 21 až 25°C, na JV 29°C
Pondělí 19 až 23°C na JV 25°C
Úterý až čtvrtek 17 až 22°C, na JV zpočátku 24°C

Teplotní skoky (místo: Praha) aneb proměnlivé počasí s výkyvy:
Výkyvy byly vždy, klasické letní počasí s rostoucí teplotou přes letní hodnoty (25°C) na tropické hodnoty kolem 30°C a poté přechodně i extrémně vysoké teploty, kdy vrcholí příliv tropického vzduchu vždy před přechodem studené fronty, poté bouřky, srážky a ochlazení a tento trend se opakuje-záleží na tom za jak dlouho a jak rychle se počasí střídá.

Rok 2010 (výkyv)
Středa 2.6.2010 zataženo, vydatný déšť a teplota 12,2°C (maximum)
Středa 9.6.2010 skoro jasno až polojasno, teplota 27,8°C (max.)
Pátek 11.6.2010 polojasno, oblačno a teploy do 34°C, místy více.

Pozor dnes na vysoké teploty, platí zásady, jak se chránit i před sluncem!!

Tropy jsou tu: teploty vrcholí

10. června 2010 v 16:39 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Minulý týden se počasí tvářilo, že žádné letní projevy počasí nechystá a tento týden zde máme jednak bouřky a také tropické teploty, které jsou hned nad 30°C.

Teploty dnes stoupají na 29 až 33°C, vysoké hodnoty hlásí České Budějovice, (33,1°C v 16hodin) Pardubice, Čáslav a Plzeň (okolo 31°C v 16hodin) a také Ostrava a Praha něco málo přes 30°C v 16hodin a dále už jsou teploty v rozmezí 26°C od Vysočiny až po téměř 30°C v Doksanech.

Zítra bude rozmezí pro západ republiky od 27 do 31°C, pro zbytek republiky od 31 do 35°C a to s tím, že v jižních Čechách bude opět nejtepleji- až 36°C.

Letní počasí
Zeleň a jasná obloha

Tropická noc (teplota >20°C)
Někde byla zaznamenána tropická noc již dnes ráno, ale zítra bude takových míst určitě více. Teploty podle výpočtu modelu budou klesat jen na 22 až 18°C a brzo ráno se již budou opět zvyšovat. Není vyloučeno, že takto teplý den ještě v červnu přijde, ale možná je to v červnu již poslední takto horký den. Tropické dny však podle dlouhodobého výhledu přijdou určitě.

Ochlazení za frontou, ale neděste se

přibývání oblačnosti (bouřkové)
Bouřka 8.6.2010
Příští týden by měl být podle předpovědi chladnější až o 12°C oproti tomuto pátku a také deštivější, ale neděste se, protože teploty od 20 do 26°C jsou přeci velmi příjemné a deštivé počasí nám osvěží vzduch. A stane se tak již o víkendu, kdy budou bičovat zejména východ republiky, kde bude ještě až 31°C, i silnější bouřky.

Pro milovníky tropického počasí a třicítek: Vrátí se dle odhadů ke konci června. tj od 21.6.2010, prvního letního dne.

A podle odhadů, které samozřejmě nelze brát tolik vážně, bude období do 10.7.2010 teplotně nadprůměrné! To přeci potěší, ne?

ZDROJ: ČHMÚ, poskytovatel dat, která naleznete na http://www.chmi.cz, kde je k dispozici také nový portál.chmi!

Další články a informace o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a pokud se chcete ptát na počasí a zadiskutovat si, nebo si zjistit informace o létu a počasí na koupalištích či aktuální počasí v ČR-kdekoli nebo další blogy o počasí na http://www.in-pocasi.cz

Tropy jsou tu: jak bylo před týdnem

9. června 2010 v 16:33 | tom-791 |  Stav počasí
Kdo si ztěžoval na zimu a vytrvalé deště, tak netrvalo dlouho a nyní máme v ČR tropické teploty a také tvořící se silné bouřky.   >>>více o bouřkách v dalších částech článku.

Jaké počasí bylo ve středu 2.6.2010 a jaké je dnes 9.6.2010?
PRAHA: St 2.6.2010- zataženo, postupně vytrvalý déšť a maximální teploty na 12,2°C. Srážkové úhrny byly na počátku minulého týdne na některých místech extrémně vysoké.

PRAHA: St 9.6.2010 (dnes)- polojasno, odpoledne kupovitá oblačnost a místy přeháňky či bouřky, ojediněle intenzivní (přívalový déšť, kroupy) a maxima zatím 27,5°C. (16hodin)

Počasí je tedy úplně rozdílné a co se týče předpovědi tak také:
Předpovídané hodnoty na 2.6. 11 až 15°C.
předpovídané hodnoty na 9.6. 27 až 31°C.

Bouřky "z tepla"

Bouřka 2009 II
V souvislosti s tímto charakterem počasí se vytvářejí také bouřky z tepla. Vysoké teploty, vysoká vlhkost (viz bouřky v červnu 2009) a také instabilita v atmosféře jsou příčiny vzniku bouřek, i když žádná fronta nepřechází. Bouřky se mohou vytvářet kdekoli-upřesnění v dnešní předpovědi je "zejména v Čechách". Mohou to být neviné "flíčky na radaru", tedy rozměrově nevelké bouřky a srážkově ani co se týče blesků neaktivní, ale rozrůst se mohou do velkých šířek a také mohou přinášet zmíněné nebezpečné jevy, což jsou i kroupy. (více bouřka 8.6.2010 v Praze a okolí se silným deštěm)

Bouřky na radaru lze sledovat na http://www.chmi.cz

Bouřka 8.6.2010 v Praze a okolí


Jedna taková bouřka se utvořila včera (8.6.) v okolí Prahy a postupovala směrem k SV a zasáhla svými intenzivními srážkami především východní část Prahy a také okolí této části. Voda zatápěla sklepy, ale i níže položená místa. Takové bouřky lze čekat i dnes kdekoli v Čechách. Viz také výstraha ČHMÚ na silné bouřky, ale také na vysoké teploty na http://www.chmi.cz v sekci výstrahy, hned na úvodní stránce.
Bouřka v Praze 9-video:

Vysoké teploty do přechodu studené fronty

Tropické počasí vyslyšelo přání některých z nás a přišlo poměrně rychle do ČR a nejen sem. Teploty dnes dosahují zejména na východě 31°C a i více. (zejména Ostravsko má přes 31°C)
Pátek přinese teploty dokonce do 35°C. Sobota potom zmíněnou studenou frontu, která tento příliv tropického vzduchu ukončí a na východě bude ještě tropická teplota dosažena. Přijdou také silné bouřky.

Předpověď teplot, ale i pravděpodobnosti srážek lze sledovat také na stránkách ČHMÚ v sekci předpovědi, výsledky modelu Aladin.

Více článků nejen o bouřkách, informací o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu nebo všeobecně na stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz

Počasí na Medarda

8. června 2010 v 16:36 | tom-791 |  Souhrn počasí
Jak bylo na Medarda v uplynulých letech, jak je letos? >>>>Medardova kápě, .....(konec textu)

Letošní počasí- skoro jasno až polojasno, odpoledne tvorba kupovité oblačnosti a zejména na jihu a JV území místy přeháňky nebo bouřky, které mohou ojediněle přinést intenzivní déšť či silný vítr. Teploty 24 až 28°C.
Letos to s tím dnešním počasí vůbec nevypadá špatně, 40dní by "kapat" nemělo!
Bouřka 2009
Jak bylo 8.6. v letech 2005-2009:
Počasí 8.6.2009- oblačné až polojasné, ojediněle s přeháňkami a teploty okolo 21°C.
Počasí 8.6.2008- polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, teplota zde 24,1°C a spadly 4mm srážek.
Počasí 8.6.2007- skoro jasno až polojasno, jen ojediněle přeháňky nebo bouřky a teplota 29,2°C.
Počasí 8.6.2006- oblačno s občasným deštěm, přeháňkami a maxima zde 23,8°C.
Počasí 8.6.2005- polojasno až oblačno, přeháňky a maxima 15,5°C a srážky neměřitelné.

Malá oblačnost

Jak jsme na tom s počasím 8.6.-závěr

Nejchladnější MEDARD byl v roce 2005 (15,5°C) a nejteplejší v roce 2007 (29,2°C) a letos bude zřejmě druhý nejteplejší-v Praze je již 27,5°C (v 16:00hodin)

Kdy na MEDARDA v Praze pršelo, což je nejdůležitější. V roce 2008 (4mm srážek), v roce 2005 (0,1mm srážek) a nepršelo v roce 2007, 2006 ani 2009 a zatím ani letos!

Snad se tedy nemusíme obávat žádných dešťů, protože ty se letos zřejmě už "vyřádily" v květnu a počátkem června zvláště na východě a JV Moravy, tedy těsně před Merardem. A řekl bych, že opravdu "dosyta"!

Takže počasí  8.6. bylo v uplynulých letech (2005-2010) opravdu různorodé a to neplatí jen pro tento den. Až neuvěřitelné je, jak se počasí ve stejném období či dokonce ve stejném dni odlišuje v jednotlivých letech.

...... 40dní kape<<<<

Více článků specielně o porovnávání počasí a další informace o počasí (včetně počasí v roce 2009 v Praze každý den) najdete na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a také najdete další užitečné informace a rady o počasí na http://www.in.pocasi.cz

Zima a déšť, potom tropy a bouřky

7. června 2010 v 16:51 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Zatímco minulý týden byl velmi deštivý, přinesl opětovné povodně zejména na JV Moravy a teplotám se nechtělo více než na 15°C v odpoledních maximech vystoupit. Zato řeky stoupaly velice rychle, protože promáčená půda posílala vodu, která formou trvalých a místy vydatných srážek na ni dopadala, ihned do koryt řek. (stékala do potoků a řek a ty se rychle plnily)
Někde se při dešti teplota nedostala nad 12°C, jako například v Praze se 2.6.2010 ve středu při trvalém dešti zastavila teplota odpoledne jen na 12,2°C. (v mém místě pozorování)

>>>více v článku vydaném 9.6.2010 jako porovnání středy 2.6. a středy 9.6. a že bude fakt obrovský rozdíl v počasí!!

Tropické počasí a následné bouřky

Rostoucí obilí 2010
Tento týden nás čeká od příjemných teplot, pohybujících se od 22 do 27°C dnes a zítra, přechod na tropické teploty, tedy hodnoty v odpoledních maximech od 27 do 32°C a není vyloučena vyšší teplota. Ráno se bude velice oteplovat a teploty budou postupně také připomínat klasické letní horké noce při minimálních teplotách 20 až 15°C, což znamená, že někde není vyloučena tropická noc=když teplota za celou noc nepoklesne pod 20°C. A že noce nejsou nyní dlouhé-jsou v těchto dnech nejkratší.

S horkým počasím potom souvisejí bouřky a pozor i s nebezpečnými projevy.
Na studených frontách, nebo i před nimi, když se vzduch náhle oteplí a nasytí vlhkostí, vznikají bohaté bouřkové mraky a následné bouřky mohou být silné=vítr, přívalový déšť a nebo krupobití. I na frontě se potom mohou vyskytovat vydatné srážky a frontu často "uvádějí" bouřky.
Záleží na tom, kdy fronta přechází. V noci nebudou její projevy-zvláště bouřek, tak výrazné. Kdežto při přechodu studené fronty odpoledne nebo i v podvečer jsou projevy bouřek největší.
Bouřka 2009 II


>>>BOUŘKA NA KONCI ČERVNA 2009 VE STŘEDOČESKÉM KRAJIBouřky společně s přeháňkami se místy budou tvořit i zítra (8.6.) a nebo také potom ve čtvrtek, středa bude den jen s ojedinělými bouřkami.

>>> více informací o počasí 8.6.2010, tedy na Medarda v článku vydaném zítra. (8.6.2010)
Počasí na Medarda letos a v uplynulých letech

Nezapomínejte, bouřky jsou nebezpečným jeven i když se v nich nevyskytují nebezpečné jevy, doporučuji sledovat předpovědi a případné výstrahy ČHMÚ a dbát pokynům. (doporučením)

Vše na http://www.chmi.cz a to předpovědi v sekci předpověď počasí a výstrahy na zobrazené mapce ČR, která je zelená při situaci bez výstrah. (při kliknutí na ni se otevře stránka s výstrahami)

Další články o případných bouřkách a také informace či zajímavosti o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a nebo na http://www.in-pocasi.cz  kde jsou mimo jiné i další stránky zabývající se počasím a také bouřkami a jejich sledováním.

Slunečné počasí je tu, lijáky jsou už pryč

4. června 2010 v 17:20 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Počasí, které panovalo do čtvrtka je minulostí
Zataženo přinesl poslední den května, ale i první tři červnové dny. Tlaková níže se postarala nejen o zataženou oblohu, ale i o silné a trvalé deště, které opět rozvodnily řeky na Moravě a postupně, jak se srážky přesouvaly k Z až JZ, tak i v jižních a severních Čechách. Opět se na JV řeky vylévaly do okolí a co je nejhorší, tak i do vesnic a měst.
Liják v květnu 2010
Srážky včera konečně slábly a postupně ustávaly a od SV či severu se večer začala protrhávat oblačnost a dnes je na většině území malá nebo úplně minimální-večer, přes noc a ráno bude úplně jasno a to jak v sobotu, tak i v neděli.

>>více informací o povodních ZDE a nebo na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu, kde jsou další články a informace o počasí.

Slunečné počasí-vysoušejte

Rozpadající se oblačnost
Kdo potřebuje vysoušet po povodních, využijte víkend! To bude počasí zcela beze srážek. Od nového týdne hrozí už nějaké přeháňky a nebo i bouřky. Teploty se budou blížit k tropickým 30°C.
Předpovědi počasí na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html nebo také na http://www.in-pocasi.cz, kde najdete vše možné o počasí: od diskuse, přes aktuální počasí od přispěvatelů až po fotogalerii a ostatní weby o počasí.

Teploty pomohou vysoušet nejen zatopené oblasti, ale i přesycenou zemi, která by potřebovala trochu déle odpočinout od srážek. Teploty o víkendu:

Sobota 20 až 24°C s jasnou až maximálně polojasnou oblohou (místy mlhy)
Neděle 21 až 25°C s jasnou, maximálně skoro jansou oblohou (místy mlhy)
Pondělí 23 až 27°C s polojasnou oblohou, odpoledne oblačnou a místy s přeháňkami či bouřkami
(Letní teplota začíná na 25°C)
Tato předpověď (na pondělí) už není tolik věrohodná, ale víkend lze zaručit!
Zapadající slunce 22.5.2010
Krásné letní večery a dny se blíží!

Jak začal červen loni, předloni?
Rok 2009- od 1. do 7.6.2009 bylo oblačno až polojasno, přechodně oblačno s občasnými srážkami a teplotou 18 až 23°C.
Rok 2008- od 1. do 7.6.2008 bylo skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno a přeháňky či bouřky a ojediněle i intenzivní bouřky- teploty od 22 do 29°C!
(každý rok není stejný!)

Další články o zajímavostech v počasí budou vydány zde, nebo jsou také na již zmíněném webu Meteo tom-791

>>PŘEJI KRÁSNÉ PROŽITÍ SLUNEČNÉHO VÍKENDU<<

Povodně podruhé: na JV Moravy opět déšť

3. června 2010 v 16:29 | tom-791 |  Povodně
Stupně povodňové aktivity platí dnes opravdu na nesčetně místech v ČR s výjimkou SZ Čech
Na SZ Čech se ale také objeví 1.SPA na Labi, ale bude to způsobeno dotokem z celého povodí Labe a Vltavy. Řeka Morava se drží okolo 703cm ve Strážnici, což je hladina extrémního ohrožení a před 14dny byla na téměř stejné úrovni.

Povodně podruhé-rozdíl

Velká voda 2
Zatímco povodně před 14dny, tedy květnové povodně se týkaly řek v povodí Moravy, Odry a částečně a jen krátkodobě v jižních Čechách na několika málo místech, tak současné povodně sice začaly opět na JV území a také tam skončí, ale rozšířily se i do ostatních krajů ČR a to hlavně do kraje Pardubického a na jih a JZ Čech, kde ovšem ohrožení platí jen přechodně a není tolik přesaženo jako na Moravě.

Při minulých povodních bylo zasaženo, vedle Moravy, zejména také Slezsko-tedy řeka Morava, Odra, Olše, Bečva, Rožnovská Bečva, Ostravice a další.
Při současných povodních byly nejvíce rozvodněny například řeky: Dřevnice, Lutoninka, Litava, Moštěnka, Třebůvka a také Morava. V Čechách to jsou například řeky: Smědá, Novohradka, Třebůvka, nebo v současné době ještě Klabava a další řeky.

Takže se dá říci, že povodně jsou jednoznačně co do území rozsáhlejší než ty květnové.

Také se musí říci, že lidé, kteří byli postiženi povodněmi v květnu na JV Moravě (především) a opět s obavami sledují rychle stoupající řeky, které se opět po 14dnech rozlily do obcí a měst, musí mít opravdu pevné nervy. Počasí nelze poručit a při představě, že letos by ještě přišly do té samé oblasti povodně opět dvakrát-nic by jim nezbývalo, než to vydržet a zvládnout.

To je fakt, který je i reálný, ale doufejme, že se tak opravdu nestane a to nikde.

Špatná a dobrá zpráva na závěr

Špatná zpráva ještě souvisí se srážkami, které právě hrozí přes noc na zítřek (4.6.) na JV Moravy a řeky budou opět v této oblasti stoupat. Jak bylo již napsáno, půda je po deštích opravdu hodně nasáklá a další vodu přijímat nebude, ta bude tedy jak jinak než stékat do koryt potoků a řek a opět je bude rychle plnit.
Dobrá zpráva je, že poté se oblačnost se srážkami z ČR odsune a to i celá tlaková níže a víkend bude slunečný a teplý-v Čechách již celý páteční den bude slunečný.
Malá oblačnost
Vysoušení bude tedy probíhat v plném proudu, ale to by bylo zapotřebí delší suché období, to nám počasí ovšem neposkytne-hned od neděle budou "strašit" na našimi hlavami bouřky.
Cumulonimbus
Sice špatná zpráva na závěr, ale bouřky sice neznamenají trvalé srážky-mohou však znamenat prudké srážky!

INFORMACE OD ČHMÚ-meteorologické, hydrologické informace:
Stavy řek na
Předpovědi počasí na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html + detailní předpověď v sekci Aladin.

Jen dávám najevo, že VÝSTRAHY neradno brát na lehkou váhu a počasí se musí brát takové jaké je a bude. Není dobré si malovat dobrou předpověď a říkat "ono z toho nic nebude, to sem stejně nepřijde", "zase to neuhodnou" atp. a poté být překvapen.

Více informací o počasí a článků nejen o povodních na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu nebo na http://www.in-pocasi.cz

VŠEM POSTIŽENÝM POVODNĚMI OPĚT DRŽÍM PALCE VE ZVLÁDÁNÍ STIUACE A PŘEJI HEZKÉ POČASÍ I VŠEM OSTATNÍM

Povodně podruhé: stav ohrožení je tu zas

2. června 2010 v 17:19 | tom-791 |  Povodně
Srážky, které postihly tentokrát zejména JV a jih Moravy a Slezsko-to ovšem ne tak, jako při povodních nedávných. Srážky se přesouvají na jih Čech, kde pro změnu také hrozí povodně a to i s vyhlášením ohrožení-tedy 3.SPA. Kdyby srážky zůstávaly na JV a jihu Moravy delší dobu, tak si upřímně řečeno ty následky ani nedovedu představit, protože země už další vodu nepojme. Myslet už by se také mělo na následné sesuvy půdy hlavně tam, kde jsou k tomu dobré pomínky a kde nejvíce pršelo.
jezy v Brandýse nejsou vidět
Kde platí 2.6.2010 odpoledne 3.SPA-ohrožení
Na řekách: Nejnověji na Novohradce (za 2hodiny z normálního stavu na ohrožení), dále řeky Moštěnka, Bečva, Morava, Velička (odvolán) a Litava.

POZOR: třetí stupně se postupně mohou také objevit v povodí Vltavy a také později i v povodí Berounky.

Kde platí 2.SPA-pohotovost:
Na řekách: Svitava, Romže, Bělá, Vidnavka, Odra, Olše, Olešnice, Svratka, Dřevnice, Olšava a další...

Na dalších místech, kterých i nadále přibývá, platí 1.SPA-bdělost (pozor může se rychle změnit na vyšší stupeň-zejména v jižních Čechách, kde stále silně prší.

Zdroj: ČHMÚ-hlásná a předpovědní povodňová služba (stavy řek ČR)

Vývoj situace


Srážky by na JV a jižní Moravě či celkově na východě území něměly být intenzivní ani trvalé, ale vrátí se sem přechodně ještě zítra. V jižních Čechách budou intenzivní ještě po celou dnešní noc a zítra lze trvalejší srážky čekat hlavně zpočátku v celých Čehách.

Řeky: budou v zasažených oblastech deštěm tedy stále stoupat a je nutné sledovat jejich stavy a případně i modelovou předpověď stavů a průtoků, která je v rámci možností sestavována v úseku hydrologie ČHMÚ na stránce: http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php
Kde bude pršet+další meteorologické předpovědi: http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php

To jsou aktuální nebo pravidelně aktualizované údaje o počasí a hydrologické informace od ČHMÚ + další  informace dostupné také na http://www.chmi.cz

Takový je počátek června 2010

A ještě také teploty pohybující se od 9 do 14°C a postupně na celém území vydatný a vytrvalý déšť s mírným až čerstvým větrem.
>>>Loni byla oblačná obloha, občas se sluníčkem a teplotou na 23°C, předloni byla teplota na 26°C=v Praze. Ale podobné to bylo určitě celkově v celé ČR.

Také se dostaneme k těmto hodnotám ač je to neuvěřitelné, tak už tento týden v jeho úplném závěru
>>>více v dalších informacích o počasí v článku vydaném v pátek, kde bude aktuální situace s vývojem počasí o víkendu.

>>JEDNOU TEN DÉŠŤ PŘECI USTAT MUSÍ, NEBO NE?>>

Přeji zvládnutí situace, počasí nám dává opravdu hodně zabrat-a to je lepší když ještě nevíme co nás čeká dále, například v létě. Doufejme, že nic špatného, ale možné je vše.

Na Moravě prší, srážky se přesunou i do Čech

1. června 2010 v 16:56 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Na východě Moravy opět trvale a vydatně prší-hrozí povodně
Opět bylo vydáno upozornění od ČHMÚ na povodně a vydatný déšť. Tak nám začíná letošní měsíc červen. Hned prvního června, tedy dnes, byla výstraha rozšířena a povodně nehrozí jen na Moravě-více níže v článku.

Srážky se již nyní vyskytují na JV Moravy a přesunují se pomalu na jižní Moravu. V povodí řeky Moravy už nějakou dobu na některých místech 1.SPA platí a bude platit zřejmě i 2.SPA, ale až zítra a případně ve čtvrtek.
Povodí řeky Ostravice, Olše a Bečvy je tedy ohroženo vzestupem vodního stavu až na 2.SPA, ale zatím to vypadá, že se srážky nebudou udržovat na jednom místě dlouho a nezpůsobí takové povodně jaké na tomto místě byly nedávno.

Velká voda 2

Povodně i v jižních Čechách

Srážky se budou z jižní Moravy zítra přesouvat do Čech a nejintenzivnější budou v jižní části Čech a proto hrozí podle výstrahy ČHMÚ vzestupy hladin v povodí Berounky a horní Vltavy. Mohou být dosaženy 1. a i 2.SPA i na jejich přítocích.

Aktuální stavy řek na ČHMÚ v úseku hydrologie http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php

Kdy všechny srážky ustanou?
Srážky by se měly nad územím ČR držet do čtvrtka, v pátek budou ještě místního, nikoli už však vydatného charakteru a o víknedu budou výjimečné.
Malá oblačnost


Teploty od 10 do 15°C-to je přeci duben nebo podzim!!
Teploty se budou zvyšovat už od čtvrtka a o víkendu přesáhnou 20°C, místy přesáhnou i letní hodnoty 25°C. Při takové situaci je také nutno počítat s aktivní bouřkovou činností, která je předpovídána již na závěr víkendu a pondělí. (7.6.)
Pro aktuální předpovědi počasí je dobré sledovat předpovědi na ČHMÚ a to na druhý den, ale i na týden či detailní předpověď modelu Aladin- to vše na http://www.chmi.cz/meteo/om/predpoved.html

Další informace o počasí a články o počasí, fotografie a další blogy o počasí či diskuse na http://www.in-pocasi.cz a také na stránkách-mém webu s články o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Přeji, pokud se chystáte na červnovou dovolenou nebo jen výlet po ČR, to nejvhodnější počasí! A věřím, že milovníkům opalování a koupání bude také letos počasí přát-nic jiného nám nezbývá než věřit.