Začal deštivý květen

3. května 2010 v 17:26 | tom-791 |  Stav počasí
Podle dlouhodobé předpovědi bude květen srážkově nadprůměrný a teplotně v průměru. To, že bude pršet více než by mělo je vidět už nyní, deštivé počasí vládne na spoustě míst hned od 1.květnového dne, od soboty. Srážky nás také jen tak neopustí, měly by doslova vládnout po celý tento týden a teploty se budou držet okolo 15°C tj. 12 až 18°C, na JV bude tepleji a místy tam lze čekat bouřky.
Cumulonimbus

V květnu by mělo pršet hodně (je to také potřebné), on totiž patří už mezi srážkově bohatší měsíce než jsou ostatní v roce, jako například listopad či únor atp. I když se zdá, že v říjnu a listopadu prší více, (tzv. dušičkové deštivé počasí) tak to tak úplně není pravda, protože v těch měsících jsou srážky slabé, často jen mrholí. Třeba je zatažených dnů s deštěm více než jindy, ale srážky nejsou tolik vydatné=úhrn srážek v mm. Narozdíl od těchto měsíců, kdy je srážek hodně a prší třeba jen celkem 15dní z 31dní, tak srážky jsou většinou bohatší na úhrny v mm za určitý čas. V létě to jsou potom bouřky, při kterých spadne i velké množství srážek a rychle se dokáže počasí změnit, neboli vrátit ke klidnému=opět vykoukne sluníčko a panuje léto. Příklad je také léto 2009, (počátek) kdy se ale opravdu rychle především na Moravě střídaly silné bouřky, ze kterých spadlo až neuvěřitelné množství srážek v mm a přesto bylo stále teplo a hlavně i slunečno a to především, kdy se bouřky uklidňovaly, tedy druhá polovina noci, ráno a částečně i dopoledne.

Nyní je však řeč o květnových deštích a o bouřkách jen přechodně. Květen sice bude převážně hodně oblačný a deštivý, ale slunečné počasí se samozřejmě také objeví, moc ho ale nečekejme, stejně tak nečekejme ani tropické teploty a dokonce ani teploty přesahující 26°C. To říká předpověď nyní!

V Praze spadlo za víkend 10mm srážek, od neděle (2.5.) do dneška (3.5.) spadlo 25mm+dnes dopoledne ještě 5mm srážek. Jsou to dost bohaté dny na srážky, které vystřídaly poměrně suché počasí, které vládlo v předchozích 14dnech.

Více informací a článků o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a všeobecně o počasí na www.in-pocasi.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama