Velká oblačnost zažehnává ranní mrazíky

12. května 2010 v 16:55 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
LEDOVÍ MUŽI
Mrazík 3.4.2010Jak říkala předpověď už před pár týdny, letos nás tzv. "ledoví muži" svými ranními teplotami pod nulou rozhodně neohrozí a tato předpověď vychází, protože dnešní ráno bylo velmi teplé, teploty se pohybovaly většinou od 14 do 9°C a předpověď bude vycházet i v příštích dvou dnech, kdy by mohly normálně mrazíky dle pranostiky hrozit. Můžeme hlavně poděkovat velké oblačnosti, která panuje nejen přes den, ale i v noci a právě nedává šanci nočním teplotám klesat k nule a už vůbec ne pod ní. Pokud v toto období vládne počasí tlakové výše-tedy jasné nebo s minimem oblačnosti, tak rána jsou chladná a někdy i mrazivá. Přímo zde v Praze jsem mráz na 12.-14.5. nezaznamenl loni, ani v roce 2008, 2007 a ani v roce 2006, protože buď vládla velká oblačnost a nebo také příliv teplého vzduchu, kdy odpoledne teploty sahaly až ke 24°C a v noci také tolik neklesaly, o cemž si letos můžeme nechat jen zdát.


Bouřky vystřídá pro změnu déšť
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
Tato velká oblačnost, která sice zajišťuje teplá rána bez mrazíků či nízkých teplot, přináší už delší dobu do ČR a nejen sem, hodně srážek popřípadě i bouřky. Může za to frontální rozhraní, které je i nad naším územím a bude se zde udržovat minimálně do konce týdne. V dalších dnech čekejte nejen teplá rána, ale také občas déšť a místy vydatný, nejvíce ho podle předpovědi bude na jihu a východě našeho území. Může také zvyšovat hladiny řek. Do jaké míry, to bude záležet na množství srážek a kde přesně se budou vyskytovat-upřesnění předpovědi.
Každopádně bude víkend, který nás čeká bohužel opět zamračený a řadě míst i deštivý, zejména neděle. Teploty se také sníží a to přes den budou o víkendu okolo 10°C, nejvýše budou na 14°C, což je na polovinu května, jednoduše řečeno zima!

Tak se alespoň "potěšme" z loňských teplot (2009)
Od 12. do 14.5.2009 byly teploty podobné jako letos, od 16 do 20°C, od 17.5. do 21.5. začaly ale stoupat na 22 až 26°C a v závěru zmíněného období se dotýkaly tropických 30°C. Údaje jsou z Prahy.

To nás bohužel letos v květnu nečeká, budeme rádi, když bude letních 25°C a to až v úplném závěru měsíce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama