Povodně: řeky klesají

19. května 2010 v 16:54 | tom-791 |  Povodně
Řeky se na Moravě a ve Slezsku už většinou zklidňují
Povodně v květnu 2010- to je aktuální téma, které je asi nejvíce probírané a také vyslovované v těchto dnech na celé Moravě a ve Slezsku, kde voda napáchala škody. Srážky v oblasti, teda alespoň ty trvalé a vydatné, už ustaly. Naopak se dnes vyskytovaly spíše v Čechách, v Praze také vydatně pršelo. Teploty jsou  na celém území stále neúměrné těm, které by touto dobou být měly=podprůměrné.
Kromě dolní části řeky Moravy už ostatní řeky kolísají nebo mají převážně klesavou tendenci, některé už snížily svůj stav natolik, že se dostaly ze třetího stupně na první povodňový stupeň. Příkladem je řeka Olše v Českém Těšíně a poměrně rychle klesá i Ostravice ve Sviadnově.
Velká voda 2

Opakem je dolní Morava: Ta ve Strážnici dnes odpoledne dosáhla hodnoty 701cm, ale už nestoupá, spíše kolísá a neměla by se výše dostat. Hranice extrémního ohrožení je totiž zde stanovena na 703cm, takže je to opravdu těsné, ale vyhlášeno zatím nebylo.
Pro připomenutí řádila Morava také v březnu roku 2009, kdy při odtávání sněhu v kombinaci se srážkami se Morava zde dostala také na 3.SPA, dokonce až k 680cm, což je velmi podobné letošnímu stavu řeky.
Srážky a alespoň ty trvalé a vydatné budou minulostí
Situace na řekách, která nyní zajímá zřejmě hodně lidí, zvláště lidi, které povodeň přímo či nepřímo zasáhla. Situace se bude právě vylepšovat. Co dále lidi zajímá jsou srážky, se kterými toto všechno souvisí a které to zavinily. Ty budou ustávat. Zítra jsou očekávány nanejvýš místy a o víkendu jich také moc nebude, bude se jednat hlavně o přeháňky a navíc se oteplí a konečně vykoukne místy i sluníčko.

Přeji všem, kteří mají co dočinění s povodněmi, aby sluníčko bylo především tam a aby mohly sušit věci a domy-což bude samozřejmě trvat dlouho a obávám se, že příliš suché počasí se k nám zavítat nechystá, alespoň ne na delší dobu, což by byla nyní opravdu potřeba. 

Počasí lze sledovat také na http://www.in-pocasi.cz (vše co se týká počasí) a informace a články o počasí najdete také na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a další blogy o počasí v sekci blogy.
Stavy řek jsou k dispozici na ČHMÚ-úsek hydrologie. (odkazy viz předešlé články o povodních, stejně tak srážky na radaru)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama