Povodně: naděje na zlepšení

18. května 2010 v 18:18 | tom-791 |  Povodně
Moravu a Slezsko i dnes máčí déšť a také zatápí voda z řek
Stavy řek většinou kolísají a to tak, že některé řeky stoupají, pak zase klesají a poté opět stoupají a je to tím, že srážky slábnou a poté zase sílí. Některé přehrady jsou už přeplněné, když by pršelo takto intenzivně i nadále, přelily by se, protože jsou tzv. přeplněny a nelze regulovat jejich odtok, takže přitéká o hodně víc vody, než odtéká. Dolní toky větších řek (například Morava nebo Odra) by měly ještě stále mírně stoupat-ten vzestup je pozvolnější než na menších tocích či v horní části toků. Morava ve Strážnici dosáhne podle předpovědi stavu přes 7metrů. Běžný stav je zde cca na 150 až 230cm a při suchém počasí zde bývá pod 100cm, tedy ani ne 1metr vody.

Jak vypadají aktuální stavy řek a kde platí jaký stupeň povodňové aktivity naleznete na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php.

Dobrá zpráva-počasí se bude vylepšovat
Na Moravě a ve Slezsku srážky budou už slábnout a to je už také dobrá zpráva, naopak se objeví na celém území ČR a to již zítra. Intenzivnější budou podle předpovědi Aladina v severní části republiky a poté zítra v severozápadní části. To, společně s dalšími informacemi o vývoji počasí lze najít také na stránkách ČHMÚ na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php.

Srážek spadlo na většině území Moravy a Slezska od pátku (14.5.) opravdu extrémní množství, na Lysé hoře sněžilo a sněží i nyní a na Šeráku také občas padal i sníh.
Pokud se sečtou srážky za celý květen v zasažené oblasti, dojdeme k opravdu vysokým číslům a není divu, že srážky způsobily takovéto povodně.

Aktuální nejvyšší stavy rozvodněných řek:
Stupeň číslo 3 platí na 11místech (18.5. v 17.00hodin)

Odra-Bohumín 639cm a průtok 918m3/s (běžný stav cca 250cm-před tímto vzestupem)
Olše-Věřňovice 688cm a průtok 860m3/s (běžně bývá stav na 150cm)
Morava-Strážnice 695cm a průtok 677m3/s (běžně bývá stav na 200cm a méně)
- stav je zde nyní těsně pod hranicí extrémního ohrožení!
Bečva-Dluhonice 597cm a průtok 538m3/s (běžně tam je také stav většinou 150cm)

To jsou jedny z nejvíce rozvodněných řek na měrných profilech v zasažené oblasti.

Doufejme a zvláště ti, co jsou zasaženi povodněmi, že se situace nezhorší, právě podle současné předpovědi to vypadá zatím na její vylepšení-ale postupné. Neztrácejme naději ani při tom nejhorším počasí a jeho projevech-jednou se přeci zlepšit musí.

Více informací a případně i článků o povodních a také informací o počasí i mimo povodně na http://www.in-pocasi.cz a nebo na webu http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama