Extrémní srážky, povodně

14. května 2010 v 16:39 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Květen je srážkově nadprůměrný již nyní, počasí to potvrdí ještě jednou
Teplotně bude zřejmě podprůměrný
Českou republiku ovlivňuje tlaková níže, je to frontální rozhraní zvané "Yolanda" a přináší k nám už delší dobu opravdu nepříznivé počasí a co hlavně, srážky. Ty zvedají od včerjšího večera jihočeské, ale i moravské řeky. Nyní přechodně ustávají, ale jejich další nápor lze čekat zítra večer a v noci na neděli, což bude situováno na Moravu a do Sleszka, postupně také do Východních a SV Čech. Pro toto území je vydána výstraha od ČHMÚ-je k dispozici na http://www.chmi.cz v sekci výstrahy a také zde můžete sledovat radarové odrazy srážek v sekci počasí z profesionálních meteorologických stanic ČHMÚ.

Již dnes platil i 3.SPA na jihočeských řekách, nyní platí jen 2.SPA a tam budou řeky spíše už klesat. Horší to bude na Moravě a ve Slezsku, tam budou kvůli srážkám stoupat a kromě zasažených oblastí stupni povodňové aktivity (SPA) je možné sledovat často aktualizované stavy řek i v ostatních měrných profilech na http://www.chmi.cz/hpps/index.php a zde jsou barevně odlišené povodňové stupně a zvýrazněné velkým kolečkem, ostatní jsou malá=normální stavy.

Srážky budou padat i v pondělí a v úterý a vydatné budou zejména na SV a V území. Pršet bude na celém území, nejméně na SZ území či také na západě.

Takže v neděli může spadnout od 20 do 70mm ve jmenovaných oblastech a místy i 90mm srážek.
Je třeba sledovat aktuální informace zejména na ČHMÚ a nebo i jinde, kde jsou informace o počasí a o hydrologické situaci. Hodně bude záležet na vydatnosti a lokaci srážek. Půda je nasáknutá, protože od počátku května je srážek opravdu hodně a to může působit na zvyšování vodních stavů také!

Doufejme, že velké povodně (větší) nevzniknou.

Berounka na konci února 2010:
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Bojíte se povodní?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama