Bouřky vystřídají opět bouřky, místy i silné

10. května 2010 v 17:05 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Zejména v Čechách se vyskytly v neděli odpoledne a večer bouřky, jedna slábnoucí přišla večer i do Prahy, ale protože se večer ochlazuje, tak nejsou dobré podmínky pro vytváření bouřek či jejich nabírání na intenzitě a rozrůstání. Nejintenzivnější bouřky bývají zpravidla po poledni, ale spíše odpoledne a v podvečer. To známe z léta 2009, kdy ráno bylo i slunečno, ale odpoledne po vývoji bohaté kupovité oblačnosti se vytvářely místy opravdu intenzivní bouřky. Na frontách mohou přijít bouřky i v noci, bývají spíše bohaté na srážky a přecházejí v déšť, někdy i trvalějšího charakteru.

Jak to bude vypadat v těchto dnech? Dnes se bouřky tvoří především na Moravě, hodně jich je i v Polsku. Zítra jich bude naopak zase více v Čechách, ale Morava a Slezsko se jim také nevyhne. Na západě bude chladněji, tak tam nebudou bouřky zas tolik intenzivní, ale jinak se ojediněle bude zítra jednat o silné bouřky, které může provázet silný vítr, koupy a také silný déšť o srážkových úhrnech až 30mm.

Je to první letošní výstraha před nebezpečnými jevy v bouřkách, což jsou zejména tři jmenované jevy. Jinak platí pravidla pro bouřky, zejména pokud vás zastihne bouřka ve volné přírodě. Blesk je zamozřejmě velmi nebezpečným projevem každé bouřky (dobře vyvinutého cumulonimbu=bouřkového oblaku, který se může rozrůst do velmi velkých rozměrů a dosáhnout až troposféry=to často potom padají kroupy) a je třeba brát tento jev (bouřku jako celek) vážně. To, kam blesk uhodí nelze nikdy odhadnout, bývá to do nejvyššího místa v kraji, ale když je těch míst více, může to být kamkoli a rychlost je potom samozřejmě obrovská.

Dávejme tedy letos pozor na bouřky, jejich sezóna je už téměř v plném proudu.

Informace o počasí a články, kde budou mimo jiné zpracované také bouřky, které přešly přes Prahu a byly zajímavé, na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a všeobecně o počasí, také bouřky, fotogalerie, aktuální počasí z ČR a další na http://www.in-pocasi.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Napáchaly vám bouřky loni především v létě nějaké škody?

Ano, ale minimální 100% (1)
Ano, dost velké 0% (0)
Ne, mě přímo ne 0% (0)
Ne, vůbec 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama