Bouřky u nás ještě zůstanou

26. května 2010 v 16:56 | tom-791 |  Bouřky
Bouřky, ojediněle silné
To, že se vyskytují bouřky v měsíci jako je květen není nic zvláštního. A to se letos teploty ještě drží při zemi a podmínky pro jejich vznik nejsou úplně ideální. To, že se vyskytne i silná bouřka by až zas velká výjimka také nebyla. Pokud se bouřky a myslím hlavně ty silné vyskytují každý den v některé části území ČR, to už je jaksi horší. Navíc ČHMÚ, který vydává výstrahy před nebezpečnými projevy počasí a mezi ně spadá také výstraha na nebezpečné jevy v bouřkách, upravil tuto výstrahu už několikrát a posledí aktualizace výstrahy říká, že bouřky s nebezpečnými jevy se ojediněle kromě krajů: Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Plzeňský, mohou vyskytnout kdekoli jinde v ČR do 27.5.2010 22hodin.Výstrahy ČHMÚ jsou dostupné na adrese: http://pocasi.chmi.cz/index.html/
  
Liberecký kraj zažil silné bouřky s kroupami v pondělí na studené frontě, která nepřinesla silné bouřky nejen tam, ale zde byly, jak říkala výstraha, velmi silné.
O bouřkách pojednává článek z 24.5.2010 dostupný na adrese http://tom-791.blog.cz/


Bouřek se nezbavíme ani v dalších dnech
Teploty nejsou a ani nebudou příliš vysoké, ale ani ne tak nízké, aby nebyly dobré podmínky pro tvorbu bouřek. Ty se budou tvořit i nadále a to v pátek a i o víkendu s nimi místy budeme muset počítat, ale výstraha na silné bouřky zatím vydána či prodloužena tato stávající nebyla-to bude záležet na vývoji počasí zítra a v pátek.
Předpovědi počasí a aktuální počasí najdete také na http://www.chmi.cz

PŘED ROKEM 26.5.
Byla teplota zde v Praze až na 31,7°C, jasno až polojasno vystřídala během odpoledne a večera studená fronta s přeháňkami a bouřkami a také místy silnými bouřkami. Ale pro srovnání bylo oproti dnešku na většině území ČR tepleji o více než 10°C.

Silné bouřky v červnu 2009
Také jistě, hlavně obyvatelé zasažených míst, vzpomínáte na silné bouřky, které zejména na Moravě a ve Slezsku den co den bičovaly svými projevy, tedy větrem, kroupami a hlavně přívalovými lijáky. To by jistě už nikdo z nich nechtěl zažít, nehledě na to, že nedávno toto území postihly vydatné deště a následné povodně. V tom loňském bouřkově nadprůměrném červnu byla výstraha ČHMÚ také stále upřesňována a hlavně prodlužována, nakonec potom platila do odvolání-celkem docela dlouho, bouřky se tenkrát ne a ne uklidnit.

Doufejme, že nám letos nic podobného nehrozí, ale brát v potaz se musí srážkově nadprůměrné obodobí do 20.6.2010, poté se uvidí.

Více o počasí se dozvíte na http://www.in-pocasi.cz a také další informace o počasí v Praze a články o počasí na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama