Květen 2010

Víkend přinesl sluníčko i lijáky, červen začne chladně a deštivě

31. května 2010 v 16:49 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Víkend ve znamení rozdílného počasí
Zatímco sobota byla převážně polojasná až oblačná a ráno či večer i jasná, tak nedělní ráno už přineslo místy poměrně vydatné srážky, které během dne ustávaly a oblačnosti leckde ubývalo na polojasno. Teploty se pohybovaly od 16 do 22°C nejčastěji. Bouřky se tvořily místy.

Chladné počasí a deštivý počátek června
Dnes je teplota nízká oproti té víkendové, sahá většinou pouze do 15°C. Ještě první dva červnové dny by podle předpovědi měly přinést chladné počasí, nejméně stupňů Celsia naměříne v ČR ve středu, maxima vystoupí dle současné předpovědi na 14°C maximálně. Srážky opět přinesou zhoršení povodňové situace a to na SV a V našeho území, kde srážky začnou opět zkrápět půdu, která se již při nedávných deštích sesouvala "o sto šest" a voda brala s sebou, po rozlití z koryt řek, co ji přišlo do cesty.
Lijáky budou bičovat na východ a SV země do čtvrtka.

Předpovědi modelu Aladin lze sledovat na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php, to jsou dobré informace nejen o srážkách aktualizované několikrát denně, když potřebujete vědět, zda-li se máte připravit v místě vašeho bydliště na nějaký déšť či přeháňky a také jaké intenzity.

Aktuální srážky lze sledovat potom na radaru ČHMÚ a to na http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/pocasisp.php?ukazatel=stanice&pozadi=mapareg&graf=ano. Tam je možné sledovat i detekci případných blesků a také další informace z profesionálních meteostanic v ČR.

Výstraha ČHMÚ platí na povodňovou bdělost a vydatný déšť od 31.5. 2010 18hodin až do odvolání a je také dostupná na stránkách http://www.chmi.cz, dále v sekci výstrahy nebo kliknutím na mapku výstrah.

Snad nevznikne další vlna povodní a deště nikomu nenapáchají škody. Chladné počasí "vem čert" a dobrá zpráva na závěr, zatím to vypadá na oteplení o víkendu a také na to, že vykoukne sluníčko! Teploty by měly přesáhnout na konci tohoto týdne 20°C.

Další informace a články o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a další věci, diskuse týkající se počasí na http://www.in-pocasi.eu

Sluníčko bude svítit jen přechodně

28. května 2010 v 17:18 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Pokud se nebude vyskytovat déšť nebo přeháňky, přijdou pro změnu bouřky, jen přechodně bude polojasno. Takové počasí panuje prakticky od počátku května 2010.
I dnes hrozí ojediněle i silné bouřky, pozor: se silným větrem a silným deštěm. Srážky přejdou postupně spíše v déšť a nebo v přeháňky, bouřky budou v dalších dnech ojedinělé.

Obrázek: jarní příroda
potok na jaře
Víkendové dny budou rozdílné
Co do teplot budou velmi podobné, ty vystoupí na hodnoty odpoledne od 17 do 22°C. Počasí bude ale rozdílné. Zatímco v sobotu bude příjemné polojasno až oblačno, srážky v podobě přeháněk se budou vyskytovat jen ojediněle, tak v neděli už bude počasí u nás ovlivňovat frontální systém a přinese déšť nebo přeháňky a s tím spojenou i další změnu, studené proudění, které ukončí tento měsíc a začne nový měsíc-červen.

Konec května a počátek června bude letos chladný
Pondělní maxima vystoupí na 15°C. To bohužel není vůbec dobrá zpráva. To na víc ještě doplní zatažená obloha se srážkami, kterých máme jistě tento měsíc všichni už dost. Další dny přinesou sice slabé oteplování, ale na 12 až 17°C, postupně bude opět teplota podobná současné, tedy 16 až 21°C, ale výše se zatím vystoupit nechystá.

KVĚTEN 2005-teplotní rekordy, tropické dny

V roce 2005 platí teplotní rekordy i z pražského Klementina, kde teploty úplně klidně přesahovaly 30°C, o tom se nám letos ani nezdá. Opalování počátkem června, koupání v již docela slušně prohráté vodě, výlety do přírody při slunečném počasí.....
To vše jsou velmi krásné "letní" aktivity, které se dají za příznivého počasí vykonávat. Letos počasí těmto aktivitám nepřeje. Oblečení se bude ještě tedy hodit.
Rok 2005 v Praze: (květnová maxima) 27.5. 31°C, 28.5. 31,8°C, 29.5. 31,2°C, 30.5. 33,2°C. Přišly tedy až koncem měsíce.

Ať je počasí jakékoli, nějaké aktivity se vždy najdou a občas půjde vykonávat i ty venkovní výlety.

O rekordních (max., min.) hodnotách si můžete přečíst na mých stránkách o počasí v zatím nejnověji vydaném článku společně s dalšími články a informacemi o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Všeobecné informace a odpovědi na otázky, které si o počasí zřejmě často pokládáte, najdete také na http://www.in-pocasi.cz

Bouřky u nás ještě zůstanou

26. května 2010 v 16:56 | tom-791 |  Bouřky
Bouřky, ojediněle silné
To, že se vyskytují bouřky v měsíci jako je květen není nic zvláštního. A to se letos teploty ještě drží při zemi a podmínky pro jejich vznik nejsou úplně ideální. To, že se vyskytne i silná bouřka by až zas velká výjimka také nebyla. Pokud se bouřky a myslím hlavně ty silné vyskytují každý den v některé části území ČR, to už je jaksi horší. Navíc ČHMÚ, který vydává výstrahy před nebezpečnými projevy počasí a mezi ně spadá také výstraha na nebezpečné jevy v bouřkách, upravil tuto výstrahu už několikrát a posledí aktualizace výstrahy říká, že bouřky s nebezpečnými jevy se ojediněle kromě krajů: Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Plzeňský, mohou vyskytnout kdekoli jinde v ČR do 27.5.2010 22hodin.Výstrahy ČHMÚ jsou dostupné na adrese: http://pocasi.chmi.cz/index.html/
  
Liberecký kraj zažil silné bouřky s kroupami v pondělí na studené frontě, která nepřinesla silné bouřky nejen tam, ale zde byly, jak říkala výstraha, velmi silné.
O bouřkách pojednává článek z 24.5.2010 dostupný na adrese http://tom-791.blog.cz/


Bouřek se nezbavíme ani v dalších dnech
Teploty nejsou a ani nebudou příliš vysoké, ale ani ne tak nízké, aby nebyly dobré podmínky pro tvorbu bouřek. Ty se budou tvořit i nadále a to v pátek a i o víkendu s nimi místy budeme muset počítat, ale výstraha na silné bouřky zatím vydána či prodloužena tato stávající nebyla-to bude záležet na vývoji počasí zítra a v pátek.
Předpovědi počasí a aktuální počasí najdete také na http://www.chmi.cz

PŘED ROKEM 26.5.
Byla teplota zde v Praze až na 31,7°C, jasno až polojasno vystřídala během odpoledne a večera studená fronta s přeháňkami a bouřkami a také místy silnými bouřkami. Ale pro srovnání bylo oproti dnešku na většině území ČR tepleji o více než 10°C.

Silné bouřky v červnu 2009
Také jistě, hlavně obyvatelé zasažených míst, vzpomínáte na silné bouřky, které zejména na Moravě a ve Slezsku den co den bičovaly svými projevy, tedy větrem, kroupami a hlavně přívalovými lijáky. To by jistě už nikdo z nich nechtěl zažít, nehledě na to, že nedávno toto území postihly vydatné deště a následné povodně. V tom loňském bouřkově nadprůměrném červnu byla výstraha ČHMÚ také stále upřesňována a hlavně prodlužována, nakonec potom platila do odvolání-celkem docela dlouho, bouřky se tenkrát ne a ne uklidnit.

Doufejme, že nám letos nic podobného nehrozí, ale brát v potaz se musí srážkově nadprůměrné obodobí do 20.6.2010, poté se uvidí.

Více o počasí se dozvíte na http://www.in-pocasi.cz a také další informace o počasí v Praze a články o počasí na webu http://meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Vlna bouřek míří na většinu území ČR

24. května 2010 v 17:11 | tom-791 |  Bouřky
O víkendu trápily silné bouřky, po nedávných deštích, opět Moravu a Slezsko
Víkend byl oblačný, přechodně panovalo polojasno či malá oblačnost a v sobotu i v neděli se vyskytovaly bouřky především na východě našeho území, ojediněle tam byly i silné. Někde se skutečně přívalové deště vyskytovaly a pro obyvatele těchto lokalit, kteří si po nedávných povodních ze silných a trvalých dešťů zajisté ani neodpočinuly, to byla určitě nepříjemná situace. Některé řeky (Odra, Morava) na některých místech ještě ani nepoklesly pod úroveň SPA, konkrétně toho nejižšího 1.stupně, který platil v pondělí na 6 místech v ČR.
Cumulonimbus
Dnes budou bouřky především v Čechách na frontě, ale i na Moravě před ní
Dnes bouřek opravdu přibývá a to od severozápadu, ojediněle mohou být silné a natropit opět škody a nadělat další nepříjemnosti (zatopené sklepy, silnice problémy v dopravě, úrazy) a proto bychom měly respektovat rady meteorologů a dbát na výstrahy před těmito jevy a před bouřkami všeobecně. I severní Morava se dnes bouřek nezbaví, ve Slezsku se také mohou vyskytnout.

Jih území a JZ by dnes měl mít bouřky jen ojediněle, ale zítra se zde objeví místy a ojediněle intenzivní. I jižní Morava bude zítra v "ohrožení" bouřkové činnosti, platí zde a v oblastech již jmenovaných. (jižní a JZ Čechy)

Deštivé počasí pokračuje, ale tentokrát ve znamení silných dešťů v bouřkách a také nebezpečné počasí co se bouřek týče. Dešťů bude od středečního odpoledne opět přibývat, zejména na jihu a bude se také ochlazovat.

Po deštích jsou tu přeháňky nebo bouřky

21. května 2010 v 17:36 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Povodně ustupují, země nikde ale příliš nevyschne
Srážky v podobě trvalých dešťů nás sice opustily, ale sucho ani tropy nám zatím nehrozí. Přeháňky nebo i bouřky, ve kterých může spadnout i přes 20mm srážek nebudou přispívat k vysychání půdy, zvlášť tam, kde by byla potřeba nejvíce-tam, kde byly rozlité řeky a spadlo extrémní množství srážek.

Povodně v dalších dnech již nehrozí, ale stále bude na obloze oblačno a to doplní zejména odpoledne na většině území přeháňky a místy také bouřky. Jen přechodně a to zejména v noci nebo ráno bude polojasno. Teploty se místy dostanou na 21°C, jinak budou do 19°C a v pondělí nás čeká vyvrcholení přílivu teplého vzduchu, teploty budou kromě severu území na 25°C=letní teplota.

Dlouhodobý výhled o slunečném a zvlášť teplém či dokonce horkém počasí nehovoří. Do 20.6. budou teploty nižší než by měly v tomto období být a srážek spadne naopak více než by mělo. (82mm) Zda-li je toto počasí kvůli nedávnému výbuchu sopky, zatím nikdo nedokáže říci.
Na předpověď počasí za měsíc, aby mohla být brána vážně je nyní příliž brzo a lecos se může změnit. Jak asi bude říká dlouhodobá předpověď a pro střednědobou doporučuji sledovat předpověď týdenní na stránkách ČHMÚ a to přesně na http://www.chmi.cz/meteo/om/tyden/tyden.html nebo předpověď na druhý den na http://www.chmi.cz/meteo/om/inform/ppcr1.html či podrobnou předpověď na dva dny přímo z předpovědního modelu na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php.

Počasí bude každopádně již o tomto víkendu mnohem příznivější než bylo počasí od minulé soboty do této středy=deště, zima a vítr či povodně. Jen na SV a V území stále hrozí sesuvy půdy, které jsou následkem povodní a přesycené půdy vodou. >>>více v článku Povodně: následky povodní a souhrn (vydán bude příští týden)

Více informací o počasí, aktuality, diskuse, předpovědi a mnohé další na http://www.in-pocasi.cz nebo informace a články o počasí přímo na mém webu http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Povodně: řeky klesají

19. května 2010 v 16:54 | tom-791 |  Povodně
Řeky se na Moravě a ve Slezsku už většinou zklidňují
Povodně v květnu 2010- to je aktuální téma, které je asi nejvíce probírané a také vyslovované v těchto dnech na celé Moravě a ve Slezsku, kde voda napáchala škody. Srážky v oblasti, teda alespoň ty trvalé a vydatné, už ustaly. Naopak se dnes vyskytovaly spíše v Čechách, v Praze také vydatně pršelo. Teploty jsou  na celém území stále neúměrné těm, které by touto dobou být měly=podprůměrné.
Kromě dolní části řeky Moravy už ostatní řeky kolísají nebo mají převážně klesavou tendenci, některé už snížily svůj stav natolik, že se dostaly ze třetího stupně na první povodňový stupeň. Příkladem je řeka Olše v Českém Těšíně a poměrně rychle klesá i Ostravice ve Sviadnově.
Velká voda 2

Opakem je dolní Morava: Ta ve Strážnici dnes odpoledne dosáhla hodnoty 701cm, ale už nestoupá, spíše kolísá a neměla by se výše dostat. Hranice extrémního ohrožení je totiž zde stanovena na 703cm, takže je to opravdu těsné, ale vyhlášeno zatím nebylo.
Pro připomenutí řádila Morava také v březnu roku 2009, kdy při odtávání sněhu v kombinaci se srážkami se Morava zde dostala také na 3.SPA, dokonce až k 680cm, což je velmi podobné letošnímu stavu řeky.
Srážky a alespoň ty trvalé a vydatné budou minulostí
Situace na řekách, která nyní zajímá zřejmě hodně lidí, zvláště lidi, které povodeň přímo či nepřímo zasáhla. Situace se bude právě vylepšovat. Co dále lidi zajímá jsou srážky, se kterými toto všechno souvisí a které to zavinily. Ty budou ustávat. Zítra jsou očekávány nanejvýš místy a o víkendu jich také moc nebude, bude se jednat hlavně o přeháňky a navíc se oteplí a konečně vykoukne místy i sluníčko.

Přeji všem, kteří mají co dočinění s povodněmi, aby sluníčko bylo především tam a aby mohly sušit věci a domy-což bude samozřejmě trvat dlouho a obávám se, že příliš suché počasí se k nám zavítat nechystá, alespoň ne na delší dobu, což by byla nyní opravdu potřeba. 

Počasí lze sledovat také na http://www.in-pocasi.cz (vše co se týká počasí) a informace a články o počasí najdete také na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a další blogy o počasí v sekci blogy.
Stavy řek jsou k dispozici na ČHMÚ-úsek hydrologie. (odkazy viz předešlé články o povodních, stejně tak srážky na radaru)

Povodně: naděje na zlepšení

18. května 2010 v 18:18 | tom-791 |  Povodně
Moravu a Slezsko i dnes máčí déšť a také zatápí voda z řek
Stavy řek většinou kolísají a to tak, že některé řeky stoupají, pak zase klesají a poté opět stoupají a je to tím, že srážky slábnou a poté zase sílí. Některé přehrady jsou už přeplněné, když by pršelo takto intenzivně i nadále, přelily by se, protože jsou tzv. přeplněny a nelze regulovat jejich odtok, takže přitéká o hodně víc vody, než odtéká. Dolní toky větších řek (například Morava nebo Odra) by měly ještě stále mírně stoupat-ten vzestup je pozvolnější než na menších tocích či v horní části toků. Morava ve Strážnici dosáhne podle předpovědi stavu přes 7metrů. Běžný stav je zde cca na 150 až 230cm a při suchém počasí zde bývá pod 100cm, tedy ani ne 1metr vody.

Jak vypadají aktuální stavy řek a kde platí jaký stupeň povodňové aktivity naleznete na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php.

Dobrá zpráva-počasí se bude vylepšovat
Na Moravě a ve Slezsku srážky budou už slábnout a to je už také dobrá zpráva, naopak se objeví na celém území ČR a to již zítra. Intenzivnější budou podle předpovědi Aladina v severní části republiky a poté zítra v severozápadní části. To, společně s dalšími informacemi o vývoji počasí lze najít také na stránkách ČHMÚ na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php.

Srážek spadlo na většině území Moravy a Slezska od pátku (14.5.) opravdu extrémní množství, na Lysé hoře sněžilo a sněží i nyní a na Šeráku také občas padal i sníh.
Pokud se sečtou srážky za celý květen v zasažené oblasti, dojdeme k opravdu vysokým číslům a není divu, že srážky způsobily takovéto povodně.

Aktuální nejvyšší stavy rozvodněných řek:
Stupeň číslo 3 platí na 11místech (18.5. v 17.00hodin)

Odra-Bohumín 639cm a průtok 918m3/s (běžný stav cca 250cm-před tímto vzestupem)
Olše-Věřňovice 688cm a průtok 860m3/s (běžně bývá stav na 150cm)
Morava-Strážnice 695cm a průtok 677m3/s (běžně bývá stav na 200cm a méně)
- stav je zde nyní těsně pod hranicí extrémního ohrožení!
Bečva-Dluhonice 597cm a průtok 538m3/s (běžně tam je také stav většinou 150cm)

To jsou jedny z nejvíce rozvodněných řek na měrných profilech v zasažené oblasti.

Doufejme a zvláště ti, co jsou zasaženi povodněmi, že se situace nezhorší, právě podle současné předpovědi to vypadá zatím na její vylepšení-ale postupné. Neztrácejme naději ani při tom nejhorším počasí a jeho projevech-jednou se přeci zlepšit musí.

Více informací a případně i článků o povodních a také informací o počasí i mimo povodně na http://www.in-pocasi.cz a nebo na webu http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Povodně: stále prší

17. května 2010 v 17:18 | tom-791 |  Povodně
Morava a Slezsko: Ani dnes déšť neustává, některé řeky dramaticky stouply
Kdo se těšil na příjemné, slunečné a teplé květnové počasí jen s občasnými srážkami a nebo dokonce počasí vybízející ke koupání, byl zpočátku měsíce zklamán deštivým a posléze i teplotně podprůměrným počasím, které stále trvá. Deštivé počasí se změnilo ve velmi deštivé a na východě naší republiky (Morava a Slezsko) v extrémně deštivé, které přináší trvalé srážky i dnes po celý den jen na východ a řeky se neuvěřitelně rychle plní vodou stejně tak, jako přehrady na nich, které slouží k regulaci průtoků v řekách.
Velká voda 1

Stavy řek najdete na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php a tam jsou aktuálně platné výstrahy od ČHMÚ. Lze zde najít podrobné informace o stavech, průtocích a případných stupních povodňové aktivity na řekách v jednotlivých měrných profilech a v předpovědních profilech i předpoklad vývoje stavu a průtoku na daném místě.


Příklady extrémních vzestupů řek:(16. a 17.5.2010) ČHMÚ-hydrologie


  • Řeka Odra v Bohumíně stoupla ze 459cm (16.5. v 16.00) na 660cm (17.5. v 15:00) a stav se zde pohyboval 13.5.2010 na 270cm.

  • Řeka Morava ve Strážnici stoupla ze 482cm (16.5. v 16:00) na 677cm (17.5. v 15:00) a stav se zde ještě 14.5. pohyboval okolo 250cm.

  • Řeka Olše ve Věřňovicích stoupla ze 361cm (16.5. v 16:00) na 716cm (17.5. v 15:00) a stav zde byl ještě 13.5. pod 200cm.
Situaci budu i nadále sledovat, je dosti vážná a vzhledem k tomu, že v zasažené oblasti stále místy i vydatně prší, řeky by měly ještě stoupat a jak, to bude záležet na vydatnosti srážek. Informace o srážkách a jejich předpovědi na ČHMÚ, jsou na adrese http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php (model Aladin)


Informace nejen o povodních, ale i o počasí všeobecně na http://www.in-pocasi.cz, nebo aktuality z počasí a články o počasí (včetně povodní) na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Všem, žijícím v zasažených oblastech povodněmi přeji pevné nervy a úspěšné zvládnutí tohoto přírodního živlu, kterému opravdu neporučíme. V prvé řadě přeji ustávání srážek v dané oblasti-to bude základ pro ustupování povodní!

Povodně: extrémní ohrožení

16. května 2010 v 22:47 | tom-791 |  Povodně
Morava a Slezsko-extrémní ohrožení  (16.5.)
Situace s počasím a následně také hydrologickou situací (řekami) je na východě našeho území více než vážná. Extrémní ohrožení bude zřejmě v noci nebo zítra vyhlášeno na několika místech. SPA bude přibývat především na středních a dolních tocích a navíc by mělo i nadále na daném území pršet, vody bude i nadále přibývat a ta bude stékat řekami, takže na středních a hlavně dolních tocích budou SPA vzůstat až zítra a stav vody tam bude stoupat pozvolněji, ale dlouhodoběji a poté bude záležet na počasí, které se ne a ne umoudřit.

S vodou neradno si zahrávat. Příkladem jsou tyto povodně. Na západě a všeobecně v Čechách se nic neděje a východ území postihly opět povodně. Minulé povodně na východě byly formou silných bouřek. (červen 2009)Rozvodněná Berounka 27.2.2010
V neděli večer na západě ČR převládalo místy i polojasno, zatímco východ území přímo sužuje trvalý a také vydatný déšť. To, že je v Čechách polojasno, nikomu na východě území bohužel nepomůže.


Také vývoj stavů řek v hlásných stanicích na http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php

STAVY ŘEK budou záležet na srážkách, extrémní vzestupy na intenzitě srážek a na jejich vydatnosti.

(v dalších článcích nové informace o vývoji řek a počasí)

Extrémní srážky, povodně

14. května 2010 v 16:39 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Květen je srážkově nadprůměrný již nyní, počasí to potvrdí ještě jednou
Teplotně bude zřejmě podprůměrný
Českou republiku ovlivňuje tlaková níže, je to frontální rozhraní zvané "Yolanda" a přináší k nám už delší dobu opravdu nepříznivé počasí a co hlavně, srážky. Ty zvedají od včerjšího večera jihočeské, ale i moravské řeky. Nyní přechodně ustávají, ale jejich další nápor lze čekat zítra večer a v noci na neděli, což bude situováno na Moravu a do Sleszka, postupně také do Východních a SV Čech. Pro toto území je vydána výstraha od ČHMÚ-je k dispozici na http://www.chmi.cz v sekci výstrahy a také zde můžete sledovat radarové odrazy srážek v sekci počasí z profesionálních meteorologických stanic ČHMÚ.

Již dnes platil i 3.SPA na jihočeských řekách, nyní platí jen 2.SPA a tam budou řeky spíše už klesat. Horší to bude na Moravě a ve Slezsku, tam budou kvůli srážkám stoupat a kromě zasažených oblastí stupni povodňové aktivity (SPA) je možné sledovat často aktualizované stavy řek i v ostatních měrných profilech na http://www.chmi.cz/hpps/index.php a zde jsou barevně odlišené povodňové stupně a zvýrazněné velkým kolečkem, ostatní jsou malá=normální stavy.

Srážky budou padat i v pondělí a v úterý a vydatné budou zejména na SV a V území. Pršet bude na celém území, nejméně na SZ území či také na západě.

Takže v neděli může spadnout od 20 do 70mm ve jmenovaných oblastech a místy i 90mm srážek.
Je třeba sledovat aktuální informace zejména na ČHMÚ a nebo i jinde, kde jsou informace o počasí a o hydrologické situaci. Hodně bude záležet na vydatnosti a lokaci srážek. Půda je nasáknutá, protože od počátku května je srážek opravdu hodně a to může působit na zvyšování vodních stavů také!

Doufejme, že velké povodně (větší) nevzniknou.

Berounka na konci února 2010:
Rozvodněná Berounka 27.2.2010

Velká oblačnost zažehnává ranní mrazíky

12. května 2010 v 16:55 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
LEDOVÍ MUŽI
Mrazík 3.4.2010Jak říkala předpověď už před pár týdny, letos nás tzv. "ledoví muži" svými ranními teplotami pod nulou rozhodně neohrozí a tato předpověď vychází, protože dnešní ráno bylo velmi teplé, teploty se pohybovaly většinou od 14 do 9°C a předpověď bude vycházet i v příštích dvou dnech, kdy by mohly normálně mrazíky dle pranostiky hrozit. Můžeme hlavně poděkovat velké oblačnosti, která panuje nejen přes den, ale i v noci a právě nedává šanci nočním teplotám klesat k nule a už vůbec ne pod ní. Pokud v toto období vládne počasí tlakové výše-tedy jasné nebo s minimem oblačnosti, tak rána jsou chladná a někdy i mrazivá. Přímo zde v Praze jsem mráz na 12.-14.5. nezaznamenl loni, ani v roce 2008, 2007 a ani v roce 2006, protože buď vládla velká oblačnost a nebo také příliv teplého vzduchu, kdy odpoledne teploty sahaly až ke 24°C a v noci také tolik neklesaly, o cemž si letos můžeme nechat jen zdát.


Bouřky vystřídá pro změnu déšť
Rozvodněná Berounka 27.2.2010
Tato velká oblačnost, která sice zajišťuje teplá rána bez mrazíků či nízkých teplot, přináší už delší dobu do ČR a nejen sem, hodně srážek popřípadě i bouřky. Může za to frontální rozhraní, které je i nad naším územím a bude se zde udržovat minimálně do konce týdne. V dalších dnech čekejte nejen teplá rána, ale také občas déšť a místy vydatný, nejvíce ho podle předpovědi bude na jihu a východě našeho území. Může také zvyšovat hladiny řek. Do jaké míry, to bude záležet na množství srážek a kde přesně se budou vyskytovat-upřesnění předpovědi.
Každopádně bude víkend, který nás čeká bohužel opět zamračený a řadě míst i deštivý, zejména neděle. Teploty se také sníží a to přes den budou o víkendu okolo 10°C, nejvýše budou na 14°C, což je na polovinu května, jednoduše řečeno zima!

Tak se alespoň "potěšme" z loňských teplot (2009)
Od 12. do 14.5.2009 byly teploty podobné jako letos, od 16 do 20°C, od 17.5. do 21.5. začaly ale stoupat na 22 až 26°C a v závěru zmíněného období se dotýkaly tropických 30°C. Údaje jsou z Prahy.

To nás bohužel letos v květnu nečeká, budeme rádi, když bude letních 25°C a to až v úplném závěru měsíce.

Bouřky vystřídají opět bouřky, místy i silné

10. května 2010 v 17:05 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Zejména v Čechách se vyskytly v neděli odpoledne a večer bouřky, jedna slábnoucí přišla večer i do Prahy, ale protože se večer ochlazuje, tak nejsou dobré podmínky pro vytváření bouřek či jejich nabírání na intenzitě a rozrůstání. Nejintenzivnější bouřky bývají zpravidla po poledni, ale spíše odpoledne a v podvečer. To známe z léta 2009, kdy ráno bylo i slunečno, ale odpoledne po vývoji bohaté kupovité oblačnosti se vytvářely místy opravdu intenzivní bouřky. Na frontách mohou přijít bouřky i v noci, bývají spíše bohaté na srážky a přecházejí v déšť, někdy i trvalějšího charakteru.

Jak to bude vypadat v těchto dnech? Dnes se bouřky tvoří především na Moravě, hodně jich je i v Polsku. Zítra jich bude naopak zase více v Čechách, ale Morava a Slezsko se jim také nevyhne. Na západě bude chladněji, tak tam nebudou bouřky zas tolik intenzivní, ale jinak se ojediněle bude zítra jednat o silné bouřky, které může provázet silný vítr, koupy a také silný déšť o srážkových úhrnech až 30mm.

Je to první letošní výstraha před nebezpečnými jevy v bouřkách, což jsou zejména tři jmenované jevy. Jinak platí pravidla pro bouřky, zejména pokud vás zastihne bouřka ve volné přírodě. Blesk je zamozřejmě velmi nebezpečným projevem každé bouřky (dobře vyvinutého cumulonimbu=bouřkového oblaku, který se může rozrůst do velmi velkých rozměrů a dosáhnout až troposféry=to často potom padají kroupy) a je třeba brát tento jev (bouřku jako celek) vážně. To, kam blesk uhodí nelze nikdy odhadnout, bývá to do nejvyššího místa v kraji, ale když je těch míst více, může to být kamkoli a rychlost je potom samozřejmě obrovská.

Dávejme tedy letos pozor na bouřky, jejich sezóna je už téměř v plném proudu.

Informace o počasí a články, kde budou mimo jiné zpracované také bouřky, které přešly přes Prahu a byly zajímavé, na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a všeobecně o počasí, také bouřky, fotogalerie, aktuální počasí z ČR a další na http://www.in-pocasi.cz

Současný charakter počasí pokračuje

7. května 2010 v 17:30 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Velká oblačnost, déšť nebo přeháňky a občas i bouřky (viz 6.5.2010) a s tím související teploty pohybující se jen od 13 do 19°C maximálně-takové je počasí takřka od počátku května a bude ještě pokračovat=pod vlivem tlakové níže.

  Zatímco od pondělí do středy byla velká oblačnost na frontách s deštěm a místy i vydatným deštěm, který zvedal hladiny řek. (více níže)
Ve čtvrtek se vyskytovaly bouřky a ve Středočeském kraji i silnější, nebo přeháňky. Dnes si od srážek na mnohých místech odpočineme, ale víkend bude v rytmu přeháněk a ojediněle bouřek a to vždy především v odpoledních hodinách a zítra především na východě území. Srážek už přeci jen nebude tolik jako na počátku týdne. Příští týden začne počasím, kdy bude opět velká oblačnost se srážkami, ale nebudou tolik vydatné.

Krátkodobě jsou zaznamenány 1.SPA na jedné z Moravských řek
A to na řece Moravě ve Strážnici (nyní už neplatí) a také momentálně stále platí na Moravě v Lanžhotě, ale i zde stav bude rychle klesat pod limit 1.SPA. V dalších dnech povodně nehrozí!

Příští článek bude o tom, jaký byl duben 2010 v Praze. Na to a na další informace a články o počasí se můžete podívat na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a také všeobecné informace o počasí, aktuální počasí i předpovědi na http://www.in-pocasi.cz

Deště vystřídaly bouřky

6. května 2010 v 16:45 | tom-791 |  Stav počasí
Ve čtvrtek 6.5.2010 se v Praze vyskytla v pořadí třetí slabá bouřka tohoto roku.
Nebouřilo jen v Praze a okolí, ale i v Jihočeském kraji a také na JV Moravy s čímž souvisí také Slovensko, kde bouřilo značně již včera v odpoledních hodinách.

Bouřka PRAHA 6.5.2010 16:00Bouřka 6.5.2010 v Praze
Blížící se bouřková oblačnost v odpoledních hodinách.
Bouřky byly na některých místech i četnější a zvláště na JV či V území v nich mohlo spadnout až 20mm srážek.

Tyto místní bouřky vystřídaly nedávné deště, které vládly prakticky od 1.května 2010 a budou pokračovat opět od soboty, tím naznačuji, že deštníky dejte jen na místo, odkud si je budete moci opět vzít a nepřehlédnout je, protože víkend bude ve znamneí oblačnosti a srážek.

Počátkem května se vyskytovaly podobné bouřky také v roce 2008, alespoň zde to bylo 3. a 4.5. a také 6.5.2008, kdy se vyskytla bouřka s krupkami.

Deštivé počasí-další déšť

5. května 2010 v 16:49 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Teploty jsou nízké, dnes v Čechách 9 až 13°C a od 1.5.2010 na většině území každý den prší a místy i vydatně. Co to je za počasí? Ovlivňuje nás rozsáhlá tlaková níže a ta přináší a bude přinášet velkou oblačnost se srážkami na většinu území ČR a také do celé střední Evropy. Tlaková výše (při které panuje slunečné počasí) nemá momentálně na svoji vládu šanci, takže se slunečným počasím nepočítejme, teploty se však vylepší, ale ne příliš.

Když si připomeneme, jak začal květen v roce 2005 a že to byly až tropické hodnoty=blížící se 30°C, tak je letos o cca 15°C chladněji ve stejnou dobu. Počasí je tedy každý rok jiné, někdy je počátkem května až 30°C, jindy 20°C a letos to je od 10 do 16°C, pravda na Moravě o něco více. Spoléhat se na to, že je květen a že bývá už teplo, nemá cenu.

Bouřky se místy objeví už zítra. Noc na čtvrtek ale proprší, od jihu se již v těchto chvílích nasouvají srážky spojené s frotnální vlnou a převládnou i během zítřka, odpoledne bude už přeci jen proměnlivěji=může se ukázat i sluníčko, ale hned na to může být zataženo se silnou přeháňkou nebo i bouřkou.
Aladin počítá pro ČR na zítřek docela dost srážek, ale také vysoké teploty od 16 do 22°C. Více na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php, kde naleznete aktuální výsledky modelu z 6h, 12h, 18h a 24H UTC a nejnovější=poslední dostupné výsledky. 

Víkend se zatím jeví také na velkou oblačnost a na frontách s deštěm, bouřky jen ojediněle a vypadá to, že fronta bude přecházet od sobotního večera. To je ještě ale otázka času, předpověd se změní do pátku, kdy bude už jasné, jak bude o víkendu.

Srážky lze sledovat společně s aktuálním počasím na meteorologických stanicích v ČR například také na radarových snímcích ČHMÚ na http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/pocasisp.php?ukazatel=stanice&pozadi=mapareg&graf=ano

Když převládá slunečné počasí, bývá často i sucho-například konec dubna 2010, nebo duben 2007, tak tomu lze říci, že je tzv. období sucha a pokud převládá počasí jako to současné,
Malá oblačnost
 tak naopak období dešťů.

<<<<Může být tedy takto

a nebo i takto>>>>>>>>Více článků a informací o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a nebo na všeobecných stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz

Začal deštivý květen

3. května 2010 v 17:26 | tom-791 |  Stav počasí
Podle dlouhodobé předpovědi bude květen srážkově nadprůměrný a teplotně v průměru. To, že bude pršet více než by mělo je vidět už nyní, deštivé počasí vládne na spoustě míst hned od 1.květnového dne, od soboty. Srážky nás také jen tak neopustí, měly by doslova vládnout po celý tento týden a teploty se budou držet okolo 15°C tj. 12 až 18°C, na JV bude tepleji a místy tam lze čekat bouřky.
Cumulonimbus

V květnu by mělo pršet hodně (je to také potřebné), on totiž patří už mezi srážkově bohatší měsíce než jsou ostatní v roce, jako například listopad či únor atp. I když se zdá, že v říjnu a listopadu prší více, (tzv. dušičkové deštivé počasí) tak to tak úplně není pravda, protože v těch měsících jsou srážky slabé, často jen mrholí. Třeba je zatažených dnů s deštěm více než jindy, ale srážky nejsou tolik vydatné=úhrn srážek v mm. Narozdíl od těchto měsíců, kdy je srážek hodně a prší třeba jen celkem 15dní z 31dní, tak srážky jsou většinou bohatší na úhrny v mm za určitý čas. V létě to jsou potom bouřky, při kterých spadne i velké množství srážek a rychle se dokáže počasí změnit, neboli vrátit ke klidnému=opět vykoukne sluníčko a panuje léto. Příklad je také léto 2009, (počátek) kdy se ale opravdu rychle především na Moravě střídaly silné bouřky, ze kterých spadlo až neuvěřitelné množství srážek v mm a přesto bylo stále teplo a hlavně i slunečno a to především, kdy se bouřky uklidňovaly, tedy druhá polovina noci, ráno a částečně i dopoledne.

Nyní je však řeč o květnových deštích a o bouřkách jen přechodně. Květen sice bude převážně hodně oblačný a deštivý, ale slunečné počasí se samozřejmě také objeví, moc ho ale nečekejme, stejně tak nečekejme ani tropické teploty a dokonce ani teploty přesahující 26°C. To říká předpověď nyní!

V Praze spadlo za víkend 10mm srážek, od neděle (2.5.) do dneška (3.5.) spadlo 25mm+dnes dopoledne ještě 5mm srážek. Jsou to dost bohaté dny na srážky, které vystřídaly poměrně suché počasí, které vládlo v předchozích 14dnech.

Více informací a článků o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a všeobecně o počasí na www.in-pocasi.cz