Teploty jsou letos zatím nejvyšší

29. dubna 2010 v 16:46 | tom-791 |  Souhrn počasí
Letní teploty
Tedy teploty, které se pohybují okolo 25°C, a panují právě dnes na mnohých místech v ČR. Zítra by měly být teploty nejvyšší a to na 26°C, není vyloučena teplota vyšší.

POČASÍ bude dnes naposledy po celý den slunečné, tedy ovlivňované tlakovou výší. Zítra se k nám nasune tlaková níže společně se studenou frontou, která se bude vlnit. To znamená jediné, jen tak neodejde. Počasí u nás bude bohužel ovliňovat delší dobu a vypadá to, že nebude sama, protože předpověď zní na příští týden že bude stále převážně velká oblačnost a na frontách srážky. Zatím žádné výrazné ochlazení nepřijde, nejchladněji bude v neděli, ale přesto to budou teploty okolo 16°C. Není vyloučeno, že bude přechodně polojasná obloha, což se stane, když přecházející jednotlivé frontální vlny, (to se stává často) že mezi mini, kdy ustává srážková činnost, tak že se i na nějakou dobu protrhá oblačnost až na polojasno, skoro jasno, ale stále je řeč o počasí pod vlivem tlakové níže, protože tento stav nemá dlouhého trvání.
   
>>>Například když přechází frontální systém první den odpoledne a ovlivňuje dané území ještě večer a v noci na druhý den, za ním se může nad ránem oblačnost potrhat na polojasno a to převládne ještě během dopoledne toho samého dne, poté se opět přiblíží fronta a odpoledne je už opět hodně oblačnosti a postupně se přidávají i srážky. Toto se opakuje po celou dobu, kdy dané území ovlivňuje tlaková níže.

Jen zřídka se stává, že trvalý déšť se vyskytuje na celém, nebo na většině území ČR, třeba po celý den. Příkladem je však třeba letní den s trvalým deštěm po celý den na většině území ČR 16.8.2008, kdy u nás spadlo 40mm srážek za 24hodin.

Pokud zní tedy předpověď na oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky apod., tak to ještě nemusí znamenat, že bude od samého rána až zase do večera pršet. Na druhou stranu je ale jisté, že se srážkám v daný den nevyhneme a bude jich poměrně dost. (viz předpověď rozmezí srážkového úhrnu například 2-15mm srážek, v případě 0-15mm je šance, že se najde nějaké místo na území ČR, kde srážky nebudou a nebo bude jejich úhrn nižší než 0mm)

Když si přejeme, aby na našem místě, kde se nacházíme nepršelo a nebo pršelo jen minimálně v daný den, mluvíme o štěstí, což se stát může. Stalo se vám, že předpověď zněla na zataženo až oblačno s deštěm, přeháňkami a u vás nespadla ani kapka? Odpověď je dvojí, jednak se mohla předpověď změnit=aktualizace výstupů z modelů a nebo (2.) bylo předpovídáno rozmezí úhrnu srážek například 0-8mm. Na zítřek to vypadá, že počasí bude více méně beze srážek a to až do 18.hodiny večerní.

Tak snad budete mít štěstí, kdo si opravdu nepřeje, aby se srážky v jeho místě vyskytly třeba zítra večer. Více předpověď srážek přiblíží také předpovědní model Aladin, dostupný na stránkách Českého Hydrometerologického Ústavu (ČHMÚ) a to na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php

Další články o počasí a informace na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a na stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama