Je tu proměnlivý duben

2. dubna 2010 v 15:00 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Dubnové počasí je označováno za tzv. "aprílové počasí", tedy velice proměnlivé, kdy polojasná či jasná obloha střídá zataženou či oblačnou, s přeháňkami či deštěm a ojediněle i bouřkami. Toto vše nás čeká v dubnu-podle dlouhodobé předpovědi bude také duben teplotně i srážkově v normálu. V prvních dnech, a to už právě v těchto dnech, teplota klesá ráno kvůli malé oblačnosti i pod nulu a to až k -3°C, pozor tedy na přízemní mrazíky. Podnulové teploty nejsou v dubnu ale ničím vyjímečným, přízemní mrazíky se vyskytují běžně a to dokonce i v květnu. Čekat je tedy musíme po ránu a to hlavně při celonočním vyjasnění. Na pondělí, tedy na velikonoční koledu bude bohužel pršet, takže velká oblačnost s teplotou okolo 10°C provede zřejmě celé pondělí, ale ráno díky oblačnosti bude tepleji.

Jak začal duben v uplynulých letech:
Loni (2009) jsme měli celkově duben srážkově podprůměrný a teplotně nadprůměrný a to hodně, teploty už v prvních dubnových dnech byly nad 20°C a to dlouhodobě, ne jako v letošním březnu, kdy se vyskytlo jen několik výkyvů teploty nad 20°C. Bylo tedy nejtepleji z historie měření.
V roce 2008 byl počátek dubna ve znamení velké oblačnosti a teplot do 19°C nejčastěji.
V roce 2007 se srážek vyskytlo nejméně v historii měření, teploty byly také nadprůměrné a to již před polovinou měsíce, kdy bylo už i 23°C.

Stále platí přísloví, že v dubnu ještě budeme za kamny a zvláště večer a přes noc to platit rozhodně bude, alespoň v té první polovině.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama