Duben 2010

Počasí na čarodějnice

30. dubna 2010 v 17:45 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Maximální teploty v pátek stoupaly i přes letní hodnotu 25°C, bouřky a déšť nás provednou víkendem
Nadpis, bouřky a déšť nás provedou víkendem, zní docela hrozivě. Upřesnění počasí se samozřejmě provádí každou chvíli a zejména 1x denně je předpověď upravována významněji. Podle předpovědi z pátku to vypadá, že nejvíce srážek spadne dnes v noci na JV území a celkově na Moravě či ve Slezku. Kolem 18:00 hodin se srážky podle modelu budou vyskytovat s největší pravděpodobností na JZ území Čech. Teplotní rekordy jsou však vyšší než dnešní naměřené teploty, alespoň to tak platí pro klementinský rekord z Prahy.

Takže kromě JZ Čech se srážky budou vyskytovat dnes večer velmi ojediněle či prakticky vůbec. Víkend bude potom ve znamení sice velké oblačnosti, ale srážky se budou vyskytovat, jak bylo psáno v předchozím článku, jen na frontálních vlnách, tedy první vlna půjde dnes večer a v noci na zítřek a druhá zase v noci na neděli. Neznamená to, že se srážkám vyhneme přes den, ale ty nejsouvislejší a nejčetnější půjdou právě na frontách. Na SZ území či částečně na severu území jich bude z celého našeho území nejméně.

Počasí na čarodějnice: V roce 2009 to bylo polojasno a odpoledne místy srážky, teplota zde v Praze maximální 19,6°C. V roce 2008 bylo polojasno až oblačno, od JZ občas s deštěm a maxima 16,9°C, čarodějnický den v roce 2007 byl slunečný s maximální teplotou 16°C a nejteplejší byl 30.duben v roce 2005 a to až 21,5°C a naopak nejchladnější byl 30.duben 2006 s maximální teplotou 11,2°C, také byl doplněn deštěm. (9mm/24hodin)

Více informací v článku počasí na čarodějnice a počátkem května
a další informace a články o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a na webu http://in-pocasi.cz

Přeji příjemné prožití pálení čarodějnic a také víkendu ať je jakýkoliv v počasí!

Teploty jsou letos zatím nejvyšší

29. dubna 2010 v 16:46 | tom-791 |  Souhrn počasí
Letní teploty
Tedy teploty, které se pohybují okolo 25°C, a panují právě dnes na mnohých místech v ČR. Zítra by měly být teploty nejvyšší a to na 26°C, není vyloučena teplota vyšší.

POČASÍ bude dnes naposledy po celý den slunečné, tedy ovlivňované tlakovou výší. Zítra se k nám nasune tlaková níže společně se studenou frontou, která se bude vlnit. To znamená jediné, jen tak neodejde. Počasí u nás bude bohužel ovliňovat delší dobu a vypadá to, že nebude sama, protože předpověď zní na příští týden že bude stále převážně velká oblačnost a na frontách srážky. Zatím žádné výrazné ochlazení nepřijde, nejchladněji bude v neděli, ale přesto to budou teploty okolo 16°C. Není vyloučeno, že bude přechodně polojasná obloha, což se stane, když přecházející jednotlivé frontální vlny, (to se stává často) že mezi mini, kdy ustává srážková činnost, tak že se i na nějakou dobu protrhá oblačnost až na polojasno, skoro jasno, ale stále je řeč o počasí pod vlivem tlakové níže, protože tento stav nemá dlouhého trvání.
   
>>>Například když přechází frontální systém první den odpoledne a ovlivňuje dané území ještě večer a v noci na druhý den, za ním se může nad ránem oblačnost potrhat na polojasno a to převládne ještě během dopoledne toho samého dne, poté se opět přiblíží fronta a odpoledne je už opět hodně oblačnosti a postupně se přidávají i srážky. Toto se opakuje po celou dobu, kdy dané území ovlivňuje tlaková níže.

Jen zřídka se stává, že trvalý déšť se vyskytuje na celém, nebo na většině území ČR, třeba po celý den. Příkladem je však třeba letní den s trvalým deštěm po celý den na většině území ČR 16.8.2008, kdy u nás spadlo 40mm srážek za 24hodin.

Pokud zní tedy předpověď na oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky apod., tak to ještě nemusí znamenat, že bude od samého rána až zase do večera pršet. Na druhou stranu je ale jisté, že se srážkám v daný den nevyhneme a bude jich poměrně dost. (viz předpověď rozmezí srážkového úhrnu například 2-15mm srážek, v případě 0-15mm je šance, že se najde nějaké místo na území ČR, kde srážky nebudou a nebo bude jejich úhrn nižší než 0mm)

Když si přejeme, aby na našem místě, kde se nacházíme nepršelo a nebo pršelo jen minimálně v daný den, mluvíme o štěstí, což se stát může. Stalo se vám, že předpověď zněla na zataženo až oblačno s deštěm, přeháňkami a u vás nespadla ani kapka? Odpověď je dvojí, jednak se mohla předpověď změnit=aktualizace výstupů z modelů a nebo (2.) bylo předpovídáno rozmezí úhrnu srážek například 0-8mm. Na zítřek to vypadá, že počasí bude více méně beze srážek a to až do 18.hodiny večerní.

Tak snad budete mít štěstí, kdo si opravdu nepřeje, aby se srážky v jeho místě vyskytly třeba zítra večer. Více předpověď srážek přiblíží také předpovědní model Aladin, dostupný na stránkách Českého Hydrometerologického Ústavu (ČHMÚ) a to na http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php

Další články o počasí a informace na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a na stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz

Moře, dvojí význam

28. dubna 2010 v 17:25 | tom-791
Moře, při vyslovení tohoto slova si každý zřejmě vybaví něco jiného. Někdo si vybaví moře, krásnou, nekonečnou vodní plochu plnou vodních živočichů, rostlin, zkrátka krásné přírody a života. Někdo si zase vybaví moře peněz a to je ta horší stránka. Hodně lidí kouká právě na to, aby měli hodně peněz za každou cenu a nehledí na to moře ve smyslu přírodním. Tím myslím, že vodstvo (nejen moře, ale i řeky, potoky a nemluvě o přírodě všeobecně) znečišťují, hází tam odpady a vypouští jedy. To se jedná zejména o "profitující" podniky, továrny nebo jak už to nazveme je jedno a nehledí na přírodu, vodstvo a také moře. Tam jsou největší zabijáci tvorů a rostlin lodě a tankery, které nejsou v pořádku a často se stává, že dojde k úniku nebezpečných látek do vody. Nikdo z nich si neuvědomuje, že přírodu a hlavní složku, vodu a tím je myšleno i moře, hlavní zásoby vody budeme potřebovat. Od toho se odvíjí i další negativní dopady těchto bezohledných lidí: ekologie, klimatické změny a vše s tím související.

O tom bych mohl psát skutečně dlouhý článek, který by ale obsahoval více témat najednou.

Važme si nejen moře.

Slunečno s rostoucími teplotami na letní hodnoty skončí

28. dubna 2010 v 17:11 | tom-791
Současné počasí u nás je pod vlivem tlakové výše, která bude slábnout a nahradí ji tlaková níže a bohužel to vypadá, že se takové počasí ustálí u nás na více dní. A mezi tyto dny budou patřit i víkendové dny, tedy počátek nového měsíce.
   Zpět k současnému charaktru počasí, které je jasné až polojasné a to dnes a bude takové  i zítra, přechodě bude i oblačno. Teploty budou ještě důležitější, dnes se zastavují do 20°C maximálně, ale zítra to budou hodnoty od 20 do 24°C a není vyloučeno, že někde padne 25°C, tedy letní hodnota. Ta bude na některých místech překročena v pátek, kdy k nám bude před studenou frontou vrcholit příliv teplého vzduchu a teploty to vyžene odpoledne nejčastěji na 21 až 25°C, ale může být i více, až 27°C a to především na jižní Moravě, ve Středočeském kraji či na Plzeňsku a v okolí nejníže položené meteostanice Doksany u Roudnice n.L. Poté se připravme na přeháňky, také se určitě nebude nikdo divit, když si přečte v předpovědi, že společně s přeháňkami se budou tvořit na frontě také bouřky, ve kterých může ojediněle spadnout větší množství srážek, ale přívalové deště zatím nehrozí. (rozhodně ne bouřky typu červen/červenec 2009 na Moravě)

Od soboty se připravme už raději předem na frontální charakter počasí=velkou oblačnost, přeháňky a místy bouřky a od neděle to bude spíše déšť či přeháňky na frontálních vlnách a bouřky už jen ojediněle a to především v neděli, protože víkendvé teploty nebudou tak špatné, od 14 do 20°C, od počátku nového týdne se bohužel ochladí a to na na teploty přechodně se pohybující okolo 10°C. Tak začne letošní květen a všichni jistě doufáme ve změnu předpovědi počasí, ale myslím, že když bude nějaká změna v předpovědi, tak nebude velká. Frontální počasí nás nemine, otázkou zůstává, jak dlouho bude trvat.

Jak skončil duben a začal květen loni?
Poslední dva dubnové dny roku 2009 byly polojasné až oblačné a místy se slabými srážkami, bouřky hrozily ojediněle a  29.4. se maxima v Praze zastavila na 22,5°C a 30.4. maxima 19,6°C.
PRVNÍ KVĚTEN 2009 byl také polojasný až oblačný, ojeidněle přeháňky, bouřky a teploty v maximech 20,3°C, DRUHÝ květen byl slunečný až polojasný, maxima 19,7°C a 3.5.2009 bylo taktéž slunečno, na Z až oblačno a maxima 22,5°C.

Rok 2008 pro zajímavost: počasí bylo poslední dva dny v dubnu oblačné až zatažené, jen zpočátku posledního dne dubnového bylo polojasno a teploty 18,8°C a 16,9°C.
KVĚTEN tenkrát začal zataženým až oblačným počasím, s deštěm a přeháňkami, které byly časté, dokonce 3.5. se zde vyskytla bouřka s krupkami. Teplota 1.května 14,3°C, 2.května 16,8°C a 3.května 18,8°C v maximech.

Takže si letos nemáme ani moc na co stěžovat. (myšlena je "hrozná" předpověď)

Více informací a článků o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a na všeobecných stránkách o počasí http://www.in-pocasi.cz

Slunečný víkend potěšil snad každého

26. dubna 2010 v 16:24 | tom-791 |  Souhrn počasí
Už v pátek, ale i v sobotu a v neděli bylo počasí opravdu vydařené, což je letos v dubnu docela vyjímečné. Bylo jasno až maximálně polojasno a teploty v pátek sice nestoupaly moc vysoko, maximálně na 17°C, ale v sobotu se už dostaly místy přes 20°C a v neděli dokonce i slabě přes 22°C, což platí pro Moravu a Slezsko i pro dnešní den. Zbytek území už ochladila studená fronta a na většině míst i déšť, případné bouřky jsou nyní na SV území a na Vysočině.

Počasí nebude špatné ani tento týden, kdy teplota vystoupí opět od středy na 16 až 22°C, možná někde i výše a slunečno bude prakticky od úterního odpoledne do čtvrtka, tentokrát bohužel přijde změna počasí na víkend a také výraznější ochlazení s tou změnou spojeno. Stále je řeč ještě o úplném závěru tohoto týdne a zatím to tak vypadá, což dává naději, že se předpověď do té doby změní, ale ve čtvrtek už bývá většinou jisté, jaké počasí bude v dalších třech dnech, tedy na víkend.

Když panuje slunečné počasí v pracovním týdnu, jako tomu bude nyní ve středu a ve čtvrtek, tak spousta z nás si volno asi jen tak neudělá, ale o víkendu zase naopak málo kdo volno nemá a tak většinu potěší slunečné a teplé počasí o volných dnech. Zatím to bohužel opravdu vypadá, že se krásné počasí pokazí na delší dobu v pátek, tedy na čarodějnice. Mělo by se jednat o občasné přeháňky, tak uvidíme a doufejme, že přeháňky nebudou alespoň moc hasit "vatry", ohně či jak nazýváte tradiční pálení čarodějnic a budou všechny "upáleny"!

Předpověď počasí bude jistá ve čtvrtek. Více potom přímo v článku o počasí 30.4.2010.

Jak bylo v těchto dnech loni?
Loni, 24. a 25.4.2009 bylo jasno až polojasno, ojediněle přeháňky a teploty dosti podobné od 16 do 21°C, ráno o něco vyšší než letos. Také 26.4. bylo loni slunečno a teplota maximálně až na 23°C.

Více informací a článků o počasí také na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a nebo na stránkách všeobecně o počasí http://www.in-pocasi.cz

Jaký byl konec dubna loni

24. dubna 2010 v 15:30 | tom-791
Podívejme se na počasí v poslední dubnové dekádě od 20. do 30.4.2009
Bylo jasno až polojasno, přechodně oblačno a občas slabé srážky, koncem období oblačno a také místy přeháňky. Teploty 17 až 23°C, přechodně 13 až 17°C. Ranní minima 10 až 6°C a ojediněle 4°C.

Za dekádu spadly jen 4mm srážek. Srážkově byl loňský duben podprůměrný a naopak teplotně byl nadprůměrný a počasí bylo stálé.

Letos bude poslední dekáda také převážně slunečná, občas oblačná a objeví se přeháňky, místy také bouřky a to zejména v pondělí a příští pátek, což je ještě daleko na to, aby bylo možné přesně určit, kdy a kam přijdou bouřky či přeháňky. Teploty se budou pohybovat zpočátku (v těchto dnech) od 9 do 15°C, postupně to budopu hodnoty od 16 do 23°C. Takže jsme se docela tomu loňskému dubnu vyrovnaly i přes proměnlivé počasí. Počkat se však musí na průměrné hodnoty za celý měsíc, tedy za 30dnů a pak lze určit rozdíl od loňského a případně i ostatních dubnů jednotlivých let.

Duben 2008 (20.-30.4.)
Ještě pro zajímavost uvádím poslední dubnovou dekádu roku 2008: Ta byla oblačná až zatažená a na frontách s občasným deštěm či přeháňkami a přechodně skoro jasná až polojasná. Teploty dosti různorodé od 11 do 17°C, přechodně 22°C. Mimochodem 22,1°C (28.4.2008) byla nejvyšší zde naměřená teplota z celého dubna 2008.


Více informací a článků o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu nebo na všeobecných stránkách http://www.in-pocasi.cz

Slunečno a konečně teplo

22. dubna 2010 v 16:40 | tom-791 |  Stav počasí
Zatímco dnes se teplotě přes 10°C vůbec na mnohých místech nechce, tak koncem týdne se dotkne a místy i přesáhne 20°C. O slunečné počasí se do pondělního odpoledne, tedy po celý víkend, bude starat výběžek vysokého tlaku vzduchu. Pokud můžete, využijte volné víkendové dny k pořádání výletů, grilování s čímž souvisí i chataření či chalupaření a práce na rozkvétajících zahrádkách, protože sezóna těchto aktivit se už rozjela a jsou před námi nejpěknější dny jarních měsíců. Také sluníčko bude zapadat čím dál tím déle a vycházet dříve, takže "černé tmy" bude málo. To příznivě působí nejen na nás, ale i na vše ostatní jako například na zeleň, tedy rostliny a stromy, které se budou doslova "před očima" zelenat a také budou narůstat. To platí také o trávníkových porostech a dřevinách jako jsou i keře. Práce bude tedy při udržování těchto zahrádkářských okrasných dřevin, ale i plodících dřevin a rostlin, určitě hodně.
   Zpět k počasí, které bude k těmto činnostem lákat. Páteční minima budou podobná těm čtvrtečním, budou se udržovat kolem 0°C, takže na mnohých místech klesnou i pod 0°C. Posledním pracovním dnem nás provede jasná až polojasná obloha s už příjemnějšími teplotami než byly ve čtvrtek a to teplotami do 17°C. Víkend zůstane beze změny (opět, jako ten minulý, tedy už podruhé nám vychází slunečné počasí a poměrně teplé počasí na víkendové dny) s jasnou až polojasnou oblohou, teploty od 14 do 20°C. Příliv teplého vzduchu bude vrcholit v pondělí, to i místy zabouří. Bouřek s rostoucí teplotou přibývá a koncem dubna už není čemu se divit.

Poté nás čeká ochlazení, ale dle současné předpovědi to bude ochlazení jen velmi mírné a hlavně krátké. Počasí se už "umoudří" a bude odpovídat době, která právě je. Občas sprchne, zabouří a dají se čekat teploty převážně nad 15°C. Ranní teploty, které by se blížily nule nebo by snad klesaly pod nulu už jsou zřejmě pro letošní zimní sezónu pryč.
Takže takto rozkvetlé skalničkové a i jiné květiny při slunečném počasí budou vybízet k fotografování a také budou zpříjemňovat pobyt v zahradách a jiné další luční květiny zase pobyt na výletech ve volné přírodě. To je jedna z mnoha krás rozkvétajícího jara.

Počasí 22.4.2009-(loni) Skoro jasno s přibývající oblačností a místy přeháňkami, teploty v maximech v Praze 20,2°C.

Počasí 23.4.2009-(loni) Oblačné až zatažené s občasným deštěm a ve znamení ochlazení, maxima zde jen 13,7°C. Letos se budeme moci pyšnit slunečnou oblohou a i vyššími teplotami.
Toto je jeden z mála chladných a oblačných dnů, které byly v dubnu 2009.

Více informací o počasí a článků na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu a také na všeobecném webu in-počasí.

Ochlazení je cítit

21. dubna 2010 v 17:44 | tom-791 |  Souhrn počasí
Studená fronta, která přecházela včera odpoledne a v noci na dnešek, přinesla na některá místa přeháňky nebo i bouřky, ale na některých místech nespadly třeba žádné srážky, nebo spadlo jen neměřitelné množství srážek. Ochlazení však je pocítit na celém území a nejvíce asi v horských oblastech, kde sněží nebo se vyskytují srážky smíšené v podobě přeháněk. Zatímco v pondělí teploty ojediněle překračovaly hodnoty 20°C, dnes na některých místech nepřekročily ani 10°C.
   Od zítřka se k nám rozšíří výběžek vysokého tlaku vzduchu a ten zajistí jednak slunečnou oblohu, ale jak už jsem několikrát psal, tak také ranní nízké teploty, které místy zamíří slabě pod nulu, tepleji bude zítra ráno na JV území. Teploty odpoledne budou zpočátku zůstávat okolo 11°C, postupně porostou a to hned od pátku. Díky přílivu teplého vzduchu nás tedy čeká další, tentokrát jistě příjemnější, teplotní skok a to opět na teploty okolo 20°C koncem tohoto týdne.

Jak bylo loni?
Loňský duben byl velmi stálý co se týče počasí, tedy slunečné počasí převládlo společně s vysokými teplotami, které se po většinu měsíce pohybovaly okolo 20°C nebo i nad 20°C.
Konkrétně 21.4.2009 byla maxima v Praze na 18,8°C, jasno až polojasno. Místy přeháňky a zpočátku skoro jasnou oblohu přinesl s maximální teplotou 20,2°C loňský 22.duben. A 23.duben 2009 byl jeden z mála podmračených dnů dubna 2009, tedy den s velkou oblačností a občas s deštěm, teplotou, v meximech, zde pouze 13,7°C. To jsou hodnoty blížící se těm, co panují letos 21.4. a 22.4.-v těchto dnech.

Více o počasí a článků o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Slunečný víkend, ale chladná rána

19. dubna 2010 v 17:10 | tom-791 |  Souhrn počasí
Uplynulý víkend byl převážně slunečný, zvláště sobota. Obě dvě rána byla ale dosti chladná, teploty klesaly místy pod bod mrazu, což se při jasné obloze ještě v tomto období stává. Odpolední teploty byly vyhnány díky slunečnému počasí až k 19°C. Mimochodem i dnes se teplota dostala dokonce ke 20°C, místy i výše. Ranní minima byla okolo nuly, nebo i slabě pod ní. Nicméně dnes se teploty udržovaly oproti víkendu poměrně vysoko od 7 do 3°C. Momentálně k nám ale vrcholí příliv teplého vzduchu a protože tu mámě proměnlivý duben, tak nás čeká ochlazení až o 8°C, protože dle předpovědi nebude 20°C, ale jen 10°C-průměrné denní teploty se budou okolo 10°C pohybovat již za dva dny-tedy ve středu.

Studená fronta ukončí příliv teplého vzduchu, přinese na většinu území přeháňky a místy dokonce i bouřky a zmíněné ochlazení. Ranní minima se potom ve čtvrtek a v pátek mohou dostat pod bod mrazu. A dobrá zpráva na závěr, ale zároveň další skok v teplotách, teplý vzduch se vrátí opět na víkend, bude přesažena i hodnota 20°C. Alespoň zatím to tak vypadá.

Srovnání víkendu dnes již minulého s tím předminulým:
(víkend 10. a 11.4.2010 a víkend 17. a 18.4.2010 v Praze)
DnyTeplota přes den/nocPočasí/srážky
10.4.10,5°C/4,1°CZataženo-oblačno, přeháňky/1mm
11.4.10,1°C/3,1°CProměnlivo, přeháňky, od SV déšť+smíšené srážky/7mm
DnyTeplota přes den/nocPočasí/srážky
17.4.16,4°C/1,5°CJasno-polojasno/0mm
18.4.17,1°C/1,6°CSkoro jasno-polojasno, odpoledne oblačno/0mm

Více článků a informací o počasí na http://www.meteo_tom-791.blogy.in-pocasi.eu

Sopečný prach, ale jinak slunečné počasí

16. dubna 2010 v 16:11 | tom-791
Přesto, že po výbuchu sopky na Islandu se nad naše území dostal oblak prachu, který bude postupně padat i nad naším území a to minimálně do zířejšího rána, bude panovat právě od dneška po celý víkend krásné jarní a hlavně slunečné počasí po úmorně deštivém pracovním týdnu, který se již dnes změnil v oblačný až polojasný.
   Prach nebude kromě letecké dopravy dělat vážnější komplikace, ale pozor, přesto může působit na astmatiky, kteří by raději neměly vycházet ven a také bude padat na předměty, které se nacházejí venku a vytvořit se může slabá vrstva tohoto sopečného prachu. Ten se právě může dostat i do různých mezer, například do motorů u automobilů.

Počasí bude ale mimo této nepříjemnosti vydařené, dnes převládá oblačno až polojasno, na východě se místy tvoří přeháňky či dokonce bouřky, ale zítra a v neděli bude jasno až polojasno s teplotou do 15°C, ráno však musíme počítat s chladnými hodnotami a to od +3 do -2°C a ojediněle i nižší teploty a v neděli k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu a ten vyžene odpolední maxima až na 18°C. Také se k nám už bude nasouvat opět další oblačnost, ale až odpoledne na západě území ČR. Oproti minulému víkendu bude tento víkend dá se říci opačný, co se týče charakteru počasí celkově.

Proměnlivý duben zdaleka nekončí

14. dubna 2010 v 17:05 | tom-791 |  Předpověď počasí
Počasí v dubnu bývá proměnlivé, čemuž také napovídá to, jak se nazývá jinak duben-apríl, tedy tzv. "aprílové počasí" nebo jinými slovy proměnlivé počasí právě připadá na tento měsíc. Teplotní výkyvy a vůbec výkyvy v počasí se vyskytují kdykoli v průběhu roku, například výrazné oblazení loni v říjnu, kdy nízké teploty "nahnaly" sníh i do nížin nebo i letní kolísání teplot bývá často značné a rychlé, ale v dubnu je to klasické, proměnlivé, jarní počasí, které samozřejmě úderem 30.4. rozhodně skončit nemusí. Tzv. májové přeháňky, což značí zase měsíc květen pod jiným názvem, jsou také slabé přeháňky, za kterými hned vysvitne slunce a to často i tak brzo, že slunce a padající voda (srážky) tvoří pestře barevnou duhu a nebo i jiné halové jevy. Například "kruh kolem měsíce", tedy srážky, které vypadávají z oblačnosti ve velkých výškách a vůbec ani nedopadnou na zemský povrch.
  Teploty v dubnu právě také nejsou příliš vysoké, protože sluníčko sice ohřeje vzduch na příjemnější teploty než v předešlém měsíci, ale právě kvůli častým přeháňkám a rychlým změnám v počasí se teploty vysoko dlouho neudrží a rychle se střídají. To ovšem neplatilo loni-viz níže. Podobné je to s teplotami ráno a odpoledne. Ráno se teplota může na chvíli dostat k nule nebo i pod ni a odpoledne při sluněčném počasí dokáže klidně vystoupit na 15°C a výše. Takové počasí panovalo na Velikonce, přesněji o velikonočním víkendu a to v sobotu 3.4. a v neděli 4.4.2010, kdy teploty slabě pod nulou vytvořily ráno i slabou námrazu-dá se říci jarní námrazu.

Přesně takové počasí lze očekávat v těchto a dalších dnech. Nyní je deštivější počasí s teplotou okolo 10°C, o víkendu to dle předpovědi bude sice počasí slunečné s odpoledními teplotami právě okolo 13°C možná i 15°C a ranními mrazíky, protože minima klesnou na hodnoty okolo 0°C. Na počátku týdne příštího to dle současné předpovědi vypadá na velkou oblačnost a srážky, uprostřed týdne na malou oblačnost a později opět na přibývání oblačnosti a srážek. To je klasické nestálé, nestabilní či proměnlivé počasí-ať ho nazveme jakkoli, tak lze konstatovat, že panovalo jak v roce 2008, tak i v roce 2007.

To, že loni (2009) bylo v dubnu stálé počasí s převážně stálými teplotami je vyjímka a když se takováto příležitost naskytne, že je už v budnu slunečné počasí delší dobu-jen s malými přestávkami a také teploty, které dosahují po většinu měsíce 20°C a více, je třeba si takové počasí pořádně užít. Letos taková příležitost v tomto "proměnlivém" měsíci bohužel už asi nebude a tak musíme "spoléhat" na květen.

Tabulka denních teplot od 10. do 15.4.2009-ukázka, jaká teplota panovala touto dobou loni v Praze:
Den/teplota ve °C   
10.4.21,6
11.4.22,6
12.4.20,9
13.4.21,7
14.4.20,3
15.4.
21,5


A porovnání s denními teplotami od 10. do 15.4.2008-tedy předloni v Praze:
Den/teplota ve °C
10.4.
18,3
11.4.18,9
12.4.15,4
13.4.17,6
14.4.18,0
15.4.10,8

 >>Ke konci zobrazeného období je patrné výraznější ochlazení.

                                                                                     
Déšť, od vyšších poloh i sníh

12. dubna 2010 v 17:32 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Duben, stále musíme být za kamnami. Sychravé počasí, tedy chladné a vlhké proudění, o které se stará tlaková níže, nás provází již od víkendu, kdy se vyskytovaly srážky zpočátku v podobě přeháněk a v neděli večer na frontě i trvalejšího a místy i vydatnějšího deště. Vše doplnily teploty od 7 do 11°C, kdy bylo při zatažené obloze a srážkách třeba jen 7 nebo 8°C a včera večer klesala teplota i zde v Praze v pozdních večerních hodinách na 2,5°C. Srážky byly krátce i smíšené, sněhové srážky se objevily od středních poloh a přes den potom od vyšších poloh. Nyní už sněží jen na horách a hranice sněžení se bude zvyšovat. Teploty však naštěstí také, zítra to bude 12°C, ale v nadcházejících dnech až 15°C. Nejlepší počasí je tentokrát zatím slibováno na víkend-tedy převážně polojasno s teplotami do 18°C. Už pátek by měl naznačit, že po něm přicházející víkend bude vydařený-pravdou je, že týden je teprve na počátku a předpověď není ještě tolik přesná.
   Nicméně nám další frontální srážky naservíruje fronta přicházející od JV již v těchto chvílích se srážky rozšiřují směrem na SZ a také po zbytek pondělka a v noci na úterý bude převážně deštivo. Srážky se čekají i v těch dalších hodinách, tedy během zítřejšího dne a také potom během další noci-té na středu. Intenzivnější a trvalejší charakter budou mít srážky v jižní a jihovýchodní polovině území, naopak jen místy by se měly vyskytovat na S a SV území ČR.

Každopádně ještě jedna zajímavost, oproti loňskému roku je toto počasí, které panuje v těchto dnech, úplně opačné. Loni panovalo skoro jasno až polojasno s ojedinělými přeháňkami či bouřkami, teplotami od 19 do 24°C, konkrétně v Praze pro 12.4.2009 bylo 21°C, pro 11.4.2009 dokonce 22,5°C.
  Kdo vyčkává takovéto teploty nad 20°C, tak pokud vezmeme v potaz dlouhodobou předpověď počasí, tak by se těchto teplot mohl dočkat na konci dubna a i na počátku května. Zkrátka ještě musíme vyčkávat, krásné počasí také jednou přijde.

Jasná obloha se bude měnit na zataženou

8. dubna 2010 v 16:24 | tom-791
Současné jasné nebo skoro jasné počasí, které panuje už od úterý v Čechách a od včerejšího odpoledne na celém území ČR bohužel už déle nevydrží a v Čechách se už zítra ráno probudíme do většinou oblačného počasí, na Z a SZ skoro zataženého počasí, a teploty už právě kvůli přibývající oblačnosti moc nevystoupí.
   Včera svítilo slunce v Praze od jeho východu až po západ, který je přibližně okolo 19:40hodin, tedy úplně celý den bez jediné přestávky, kterou by způsobila oblačnost-přibližně 12,5hodin. Na východě byla obloha i skoro zatažená a vyjasnilo se tam až odpoledne a sluníčko tam moc nenasvítilo, podle údajů z ČHMÚ v Ostravě svítilo jen 9,5hodiny. Zítra by mělo svítit sluníčko zase pro změnu více na Moravě a ve Slezsku, kde přibude oblačnost až okolo poledne, na samém východě až v průběhu odpoledních hodin. To už se však v Čechách bude objevovat místy déšť nebo také přeháňky. Teploty právě zde vystoupí jen k 15°C, na východě stihnou dosáhnout někde 18°C.

Středa přinesla teploty do 17°C, dnešek potom do 19°C a někde bylo i o něco tepleji. Jasná až polojasná obloha převládala během čtvrtka na celém území s tím, že ta polojasná byla především na východě, jinde jasná nebo skoro jasná obloha.

I s polojasnou oblohou bychom se o víkendu jistě spokojily, ale bohužel bude oblačná nebo dokonce i zatažená a sem tam s přeháňkami, kvůli ochlazení od 700m postupně od 900m se srážkami sněhovými a ráno pozor na nižší teploty, které se mohou ocitnout v podnulových hodnotách, ale minima by měla jít většinou do -2°C.

Poměrně výrazné ochlazení bude další změnou, která s frontálním počasím přijde právě na víkend, kdy se oproti dnešním teplotám do 19°C ochladí na 5 až 9°C-tedy až o 10°C. V sobotu bude ochlazení oproti dnešku činit 8°C, tedy teploty do 11°C a ve vlhkém a chladném proudění se bude dobře dařit přeháňkám.

Proměnlivý duben tedy vesele pokračuje a bohužel se tomu loňskému, kdy srážky byly téměř vyjímečné (a při vzpomínce na duben 2007, kdy byly srážky dokonce na většině míst ojedinělé), nemůže vyrovnat. Teploty byly také převážně nad 19°C a pro dnešní datum to bylo v Praze před rokem 22,6°C, pro včerejší datum bylo 7.4.2009 dokonce něco málo přes 23°C. 

Jaké byly Velikonoce 2010

6. dubna 2010 v 16:00 | tom-791 |  Souhrn počasí
Uplynulý velikonoční víkend, který byl prodloužen o velikonoční pondělí byl v počasí dosti rozdílný co se týče Čech a ostatního území, tedy Moravy a Slezska. Počasí oblačné až polojasné, místy dokonce i skoro jasné převládlo v pátek a zpočátku i v sobotu. Tyto dny byly také chladné až mrazivé co se týče ranních teplot, v sobotu ráno to byla teplota až na -3°C, zde v Praze -1,3°C a na Vysočině a samozřejmě v horských oblastech SV a V území napadlo i 15cm sněhu, ten opět zaskočil řidiče a nadělal hodně nešvarů v silniční a železniční dopravě, zejména co se týče popadaných stromů či větví, které nevydržely pod těžkým sněhem, který byl mokrý. V Čechách spadlo srážek od soboty do pondělí méně než na východě, což naznačovala minulý týden předpověď srážek pro ČR. V Praze nejvíce deště spadlo ve středu a to 9mm a ve čtvrtek odpoledne a večer 5mm srážek. Teploty odpolední byly však příjemnější než ranní a to v sobotu, kdy vystoupily i k 15°C a v neděli dokonce k 16°C, ale na velikonoční pondělí se musely ti, co chodily s pomlázkou či na procházky obléknout více, protože teplota dosahovala maximálně 12°C a foukal také čerstvý vítr, místy i s nárazy a to opět od vyšších poloh.

Počasí se bude ubírat podobným směrem i tento týden, slunečno bude do čtvrtka a dnes na Moravě zpočátku bude právě "úřadovat" oblačnost, ze které mohou vypadávat doznívající srážky. Teploty se ve čtvrtek podle současné předpovědi dostanou k 16°C a možná i výše. Velká oblačnost nás zřejmě však nemine o víkendu. Ale i při velké oblačnosti se dá dělat spoustu aktivit, jen musíme doufat, že nepřidjou žádné trvalejší deště, které se k velké oblačnosti mohou přidat.

Při vzpomínce na loňský počátek dubna a počasí okolo 6.4.2009 si nyní povzdychneme, protože byly teploty okolo 20°C a výše, bylo také polojasno až oblačno, občas však toto krásné počasí přerušila nějaká slabá přeháňka nebo i bouřka.

Je tu proměnlivý duben

2. dubna 2010 v 15:00 | tom-791 |  Stav a vývoj počasí
Dubnové počasí je označováno za tzv. "aprílové počasí", tedy velice proměnlivé, kdy polojasná či jasná obloha střídá zataženou či oblačnou, s přeháňkami či deštěm a ojediněle i bouřkami. Toto vše nás čeká v dubnu-podle dlouhodobé předpovědi bude také duben teplotně i srážkově v normálu. V prvních dnech, a to už právě v těchto dnech, teplota klesá ráno kvůli malé oblačnosti i pod nulu a to až k -3°C, pozor tedy na přízemní mrazíky. Podnulové teploty nejsou v dubnu ale ničím vyjímečným, přízemní mrazíky se vyskytují běžně a to dokonce i v květnu. Čekat je tedy musíme po ránu a to hlavně při celonočním vyjasnění. Na pondělí, tedy na velikonoční koledu bude bohužel pršet, takže velká oblačnost s teplotou okolo 10°C provede zřejmě celé pondělí, ale ráno díky oblačnosti bude tepleji.

Jak začal duben v uplynulých letech:
Loni (2009) jsme měli celkově duben srážkově podprůměrný a teplotně nadprůměrný a to hodně, teploty už v prvních dubnových dnech byly nad 20°C a to dlouhodobě, ne jako v letošním březnu, kdy se vyskytlo jen několik výkyvů teploty nad 20°C. Bylo tedy nejtepleji z historie měření.
V roce 2008 byl počátek dubna ve znamení velké oblačnosti a teplot do 19°C nejčastěji.
V roce 2007 se srážek vyskytlo nejméně v historii měření, teploty byly také nadprůměrné a to již před polovinou měsíce, kdy bylo už i 23°C.

Stále platí přísloví, že v dubnu ještě budeme za kamny a zvláště večer a přes noc to platit rozhodně bude, alespoň v té první polovině.