Včera byl pravý jarní den

19. března 2010 v 9:30 | tom-791
Slunečno, jen místy přechodně oblačno a teploty vyloženě krásně jarní od 10 do 14°C a to na Plzeňsku někde naměřili i více než 16°C. V Praze teplota vystoupala na 15,3°C. Oteplení je tedy od úterka velmi výrazné a sníh z hor, kde je teplota také od 7 do 10°C, odtává intenzivně. Povodně rozsáhlejší zatím nehrozí, ale nějaké povodňové stupně na řekách zřejmě budou. Velmi bude záležet na vývoji srážek, protože dešťové budou i na horách.
Takový pravý jarní den už dnes nebude, protože nám ho pokazí oblačná a přechodně i zatažená obloha, srážky budou jen velmi ojedinělé. Víkend bude sice jarní, ale podmračený a na řadě míst i deštivý. Včerejšek byl tedy nejteplejším dnem od počátku roku a celkově nejteplejší od konce loňského listopadu.
První jarní den, což bude letos sobota 20.3.2010, bude teplý. Většinou v uplynulých několika letech se v tomto období příchodu jara ochladilo a také na mnohých místech sněžilo a pokrývka se i udržela. Tak sníh letos na první jarní dny nepřijde, máme ho jistě dost a zima se už také letos "vyřádila". Výhledy počasí na příští týden slibují nějaké slunečné dny, ale moc jich zřejmě nebude, protože se bude jednat jen o krátkodobé nebo dokonce jen přechodné výběžky vysokého tlaku vzduchu, které budou střídány opět frontami a brázdami nízkého tlaku vzduchu, znamenající oblačné a deštivé počasí. Na skutečně slunečné období je zapotřebí, aby počasí v daném místě ovlivňovala tlaková výše a ještě lépe, aby se udržela co nejdéle, aby výše byla rozsáhlá a putovala pomalu. Když je tomu naopak a putuje pomalu tlaková níže, srážky vypadávají na dané území dlouho, vede to k povodním a to momentálně potřeba rozhodně není.

JARNÍ DNY-počasí v Praze:
  • Loni 20.3. bylo právě pořádně chladno a teplota zde vystoupila ke 4°C, v noci bylo pod nulou a sněžilo-ležela sněhová pokrývka.
  • Jarní den v roce 2008 provázelo oblačné počasí a občas i sněžilo, teplota maximální do 5°C
  • V roce 2007, i přes velice teplou zimu na první jarní den sněžilo i v Praze při maximální teplotě 5°C a jednalo se opravdu jen o přechodné ochlazení z podobných teplot, co panují nyní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama