Světový den vody a meteorologie

22. března 2010 v 10:30 | tom-791
Dnes, 22.3.2010 si připomínáme po celém světě důležitost vody pro život na celém světě. Vody bychom si měli vážit a chránit ji, neznečišťovat ji a zbytečně ji neplýtvat. Někdy ji může být dost (třeba v současné době, kdy odtávají sněhové zásoby) a jindy může být vody a zvláště té čisté nedostatek. Není to jen otázka nynější doby, ale otázka času-do budoucna, kdy může hrozit nedostatek vody a právě zvláště té čisté-pitné.

Zítra, 23.3.2010 si zase připomínáme den meteorologie, tedy službu, která dokáže předpovědět vývoj povětrnostní situace-počasí, dopředu. A že je to velmi obtížné i přes výpočetní techniku, to vědí zkušení meteorologové, kteří jsou důležití pro vytváření takovýchto předpovědí a také vydáváním výstrah před nebezpečnými jevy, pozorování a zaznamenávání počasí. Tato služba už existuje poměrně dost dlouho a za tu dobu se velmi vylepšila, v dnešní době jsou současní meteorologové s pomocí již zmíněné techniky předpovědět mnohem přesněji a dřívě nebezpečné jevy a také vypracovat předpověď počasí na dlouho dopředu než dříve. Samozřejmě, jak často lidé říkají, předpověď nemusí vyjít úplně a nebo vůbec, pokud se změní v průběhu daného období výstupy z modelů, je nutné předpověď přepracovat-aktualizovat data. Předpovědi počasí není dána 100% úspěšnost, předpovědi dlouhodobé je dána dokonce mnohem nižší úspěšnost- u předpovědi teplot na 30dní je to 75% a srážek je to 65% úspěšnosti, že vyjde a příliš se nezmění.

Předpověď počasí na měsíc u nás vydává Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ) a je dostupná nejen na jeho webových stránkách, kde je samozřejmě spousta dalších informací, měření, sledování a také meteorologických a hydrologických dat a údajů o znečištění ovzduší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adam Adam | E-mail | 9. dubna 2011 v 0:22 | Reagovat

Zdravím a informuji formou dokumentu o dalším problému lidstva: http://dokumentarni.tv/zivotni-prostredi/co-to-na-svet-sprejuji-what-in-the-world-are-they-spraying

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama