Letošní ledová zima se nevzdává

8. března 2010 v 11:30 | tom-791
Astronomické jaro přijde ode dneška už za necelých 14dní a doufejme, že se tou dobou budeme těšit z příjemnějších teplot, než které panují třeba dnes-tedy podprůměrné a zimní. Dnes totiž teplota neopustí na celém území mínusové hodnoty. Sněžení, které přišlo v sobotu zasypalo především Čechy, na některých místech Moravy sníh nenapadl. Dnes počítejme s popraškem na většině území. Počasí bude v následujících dnech dosti proměnlivé, včera na některých místech (Praha) bylo celý den jasno či skoro jasno, ale mrazivo. Dnes bude větší oblačnost, zítra menší a také ranní mrazy zesílí a ve středu už zase mraky zahalí oblohu-také se zmírní mrazy a začne k nám postupně proudit teplejší vzduch. Pokud se ještě v březnu dočkáme ochlazení, už zřejmě ne takového jako panuje od minulého pátku.
V březnu sníh a mrazy nejsou ničím neobvyklým, běžně se březen vyznačuje i v nížinách mrazy a často i větším množstvím sněhu než máme nyní. V minulých letech jsme si tak trochu obvykly, zimy byly mírné a končily už v únoru, což se mohlo letos také zdát, když začal odtávat sníh a teploty způsobily závan jara.

Kdy sněžilo loni, předloni....? Rok 2009-sněžilo ještě přímo kolem prvního jarního dne. V Praze byl sníh 19.března, teploty poté však vzrůstaly a sněhu rychle ubylo. V roce 2008 sice bylo už i 15°C, ale před 20.březnem napadl sníh i v Praze. Rok 2007 byl co se týče zimy nadprůměrný velmi, ale okolo 20.března se přeci jen ochladilo a sněžilo, od středních poloh byl i kratší dobu sníh na zemském povrchu. Rok 2006 měl proměnlivou, ale dlouhou zimu a sněžilo intenzivně zrovna 12.března, v Praze bylo 21cm sněhu, ještě bylo chladno okolo poloviny března a jak si jistě spousta lidí vzpomíná na povodně koncem března 2006 a počátkem dubna 2006, které přišly rychle. Oteplilo se totiž na 15°C a více, například 27.3.2006 bylo dokonce někde i 22°C.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama