Jasná obloha, ale silné mrazy

10. března 2010 v 9:30 | tom-791
Uplynulé dny přinesly sice více sluníčka, než dny v zimních měsících, ale zase se "daří" teplotám přes noc klesat na hodnoty pod -10°C, jako tomu bylo například v pondělí i v Praze a nebo včera na mnoha místech v ČR. Mrazy už ale postupně poleví, budou stále samozřejmě teploty v noci klesat pod nulu, ale jen slabě a jen ojediněle zamíří níže. Přes den to na jaro bohužel stále nebude vypadat, přestože se oteplí a už nebude teplota po celý den pod nulou, jako tomu bylo ještě na většině území včera. Dnes vystoupí někde i na 4°C, ale budou místa, kde bude nižší.
Oblačnosti bude také přibývat, v následujících dnech se kvůli tlakové níži dočkáme polojasné oblohy jen občas a na krátkou dobu. V letošní zimě, (meteorlogické) která skončila 28.února se slunečných dnů vyskytlo opravdu málo. Pokud bereme skutečně slunečné dny pouze s malou oblačností a nebo i oblačnou oblohou, ale ne po celý den. Vyloženě slunečných dnů, jako třeba včerejší den, bylo skutečně velice málo. Když nebylo zataženo s nějakou chumelenicí, tak vládla inverze a v některých částech země i silná inverze. Překročeny byly na některých místech imisní limity. Březen už přinese z tohoto hlediska počasí lepší.

Z celkem 90 zimních dnů (prosinec-únor) letošní zimy 2009/2010 bylo slunečných pouze 10. Tím není myšleno, že by v ostatní dny vůbec sluníčko nevysvitlo, ale bylo ho skutečně málo, že se daný den za slunečný považovat nedal.
V zimě 2008/2009, tedy loňské to bylo 18dní slunečných. Málo, ale přeci jen více, než v té letošní.
V zimě 2007/2008, kdy byl ještě jeden den navíc, takže z 91dnů bylo slunečných 29dnů. To už je docela na zimu dobré.
Místem pozorování je Praha, na jiných místech se situace mohla vyvíjet jinak a údaje budou zřejmě jiné, ale i tak, jsou podobné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama